Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Ο Αντίχριστος είναι πρόσωπο και ως πρόσωπο είναι μοναδικός, περί του προσώπου αυτού όποιος θέλει αναζητεί πληροφορίες πρώτον κύριον στη Γραφή, κατόπιν στις αναφορές των Πατέρων και των αγίων.
Θα μου επιτρέψετε να τονίσω την έμμεση αναφορά Του ίδιου Του Κυρίου, η οποία ορίζει το κύριο χαρακτηριστικό του « 43 ἐγὼ ἐλήλυθα ἐν τῷ ὀνόματι τοῦ πατρός μου, καὶ οὐ λαμβάνετέ με· ἐὰν ἄλλος ἔλθῃ ἐν τῷ ὀνόματι τῷ ἰδίῳ, ἐκεῖνον λήψεσθε.» Ιωανν ε 42
Άρα αντιποιείται το χρίσμα και την Μεσσιανική υπόσταση Του Κυρίου, φυσικά αρνούμενος ότι ο Κύριος ήταν ο αναμενόμενος Σωτήρ του κόσμου, αλλά τι; Θα εμφανισθεί αντί Χριστού γι’ αυτό λέγεται και Αντίχριστος. Επαναλαμβάνω ότι κλειδί για τα ερωτήματα που ήδη συζητήθηκαν είναι αυτό, δηλαδή η μοναδικότητα του προσώπου αυτού. Επομένως αν ο Πάπας και η Δυτική ( ο Θεός να την κάνει σωστή) Εκκλησία κάποια στιγμή ( μη γένοιτο εις τον αιώνα )ομολογήσει ότι επλανήθη και Κύριος μας δεν ήταν ο αναμενόμενος Σωτήρ αλλά κάποιος άλλος της εποχής μας που έχει έλθει προς τούτο, και ακόμα αν ο Πάπας ισχυριστεί μετά δυνάμεων και σημείων ότι αυτός είναι ο αναμενόμενος, τότε και μόνον τότε θα μπορούσε κανείς επάξια να του απονείμει τον τίτλο του Αντιχρίστου.
Κατά τα άλλα καθώς λέγει ο μέγας άγιος Παύλος, από τότε και ήδη μέχρι και σήμερα, αντίχριστοι πολλοί εγεγόνασι, δηλαδή οι αρνούμενοι με κατηγορηματικό και με σαφή και δηλωθέντα τρόπο το ότι ο Κύριος είναι ο μονογενής υιός Του Θεού. Ψάξτε λοιπόν να βρείτε σε όποιους και όσους έως τώρα αναφέρατε ποιοι αρνούνται κατηγορηματικά Τον Ιησού ως μονογενή υιό του Θεού όπως π.χ. σαφώς αναφέρει το κοράνι.
Άλλο λοιπόν ο Αντίχριστος και άλλο οι ΄΄αντίχριστοι’’, βέβαια σ’αυτή την κατηγορία των ΄΄αντιχρίστων΄΄ θα μπορούσαν να συγκαταλέγονται και όσοι ναι μεν δεν έχουν φτάσει στο σημείο της ανωτέρω παντελούς άρνησης του Κυρίου ημών Ιησού, λόγω πολλών παραγόντων και σκοπιμοτήτων και συγκυριών, όμως εργάζονται συνειδητά και υπόγεια και μακροχρόνια προς αυτή την κατεύθυνση, πληγώνουν την εκκλησία και την ενότητά της παντί τρόπω, γενόμενοι όργανα του Διαβόλου του οποίου επιφανέστερο και μοναδικό είναι ο Αντίχριστος και ακολουθούν τα αντιχριστάκια του……περί τούτου σαφώς και αρκετά αναλυτικά αναφέρθηκαν υπό του γέροντος Διονυσίου αγιοφορουμίτου ανωτέρω.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από ntinos »

dionysisgr έγραψε:….
"...Το Ισλαμ δεν έχει διαπλοκή-ταύτιση με κοσμική εξουσία?...δεν ελέγχει ανθρώπους??...η επιροή-έλεγχος του παπισμού στον κόσμο είναι 'γαριδάκια' μπροστά σε αυτή του ισλαμ...κ κάτι άλλο…πόσοι Άγιοι έχουν μαρτυρήσει αποκηρύσσοντας το Ισλάμ κ πόσοι μαρτύρησαν αποκηρύσσοντας τον Παπισμό?!...τεσπα, δεν είναι εκεί το μείζων θέμα όμως (δες παρακάτω) . "
Ειναι δυνατον να μου λες τετοια πραγματα;
Για σενα δηλαδη και την οποια θεολογικο-ιστορικη σου καταρτιση, και αποψη, βρισκεται στο ιδιο και οπως λες και ανωτερο μαλιστα επιπεδο η επιρροη του Παπισμου στον δυτικο κοσμο, και μεσω της επικυριαρχιας αυτου, σε καθε κατηγορια -πλανητικα-, πολιστιστικα, πολιτισμικα, κατακτητικα, ιεραποστολικα, με το.. ισλαμ;
Καταρχάς, αυτό το δασκαλίστικο ύφος δεν βοηθάει κανένα…ούτε εσένα, ούτε εμένα…και Ναι!! είναι δυνατόν να πιστεύω ότι το Ισλαμ έχει επιρροή στον κόσμο (γενικότερα, δεν μίλησα εγώ για δυτικό ή ανατολικό,). και ναι, πιστεύω ότι η επιρροή του ισλαμ είναι μεγαλύτερη από αυτή του παπισμού...προσωπική άποψη είναι αυτή, κ κρίνω από αυτά που βλέπω κ (πρόσεξε τι θα πω), έχω δει ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!!!
Ωστόσο δεν νομίζω ότι εκεί είναι το θέμα μας…το θέμα μας είναι ΠΑΠΑΣ=ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ.
dionysisgr έγραψε:….
Ενα θα σου θυμισω μονο, οτι ολες οι ισλαμικες χωρες μεχρι πολυ προσφατα,
και πολλες ακομα και τωρα που μιλαμε ηταν και ειναι απλα δυτικα προτεκτορατα.
Εγώ αυτό δεν το βλέπω, αν το ξέρεις εσύ κ έχεις πληροφορίες πες τες (ειλικρινά το λέω, όχι ειρωνικά)!

dionysisgr έγραψε:….
Ειναι δυνατον να αγνοεις αυτα τα θεματα;
Για ξαναδες τα λιγο τα θεματα, γιατι μου δειχνεις οτι δεν τα εχεις μελετησει οσο και οπως πρεπει.
Ντινο εαν θελεις να μπουμε σε βαθια νερα μπαινουμε.
Δεν εχω προβλημα.
Μιλαμε επιτηδες οσο πιο απλα μπορουμε εδω, και δεν να κανουμε διαλεξη, η, διατριβη.
Δεν έχω να σχολιάσω τπτ σε αυτά….σου γράφω κ πιο πάνω περί δασκαλίστικου ύφους.
.
dionysisgr έγραψε:….
Οποιος καταλαβαινει, καταλαβαινει, πρωτιστως ομως το θεμα μας, δεν ειναι διανοητικο-ορθολογιστικο η μαθηματικο.
Παμε στο αλλο τωρα..
Μπορεις εσυ να μου πεις επι του προκειμενου, αφου αναφερεις τα.. περι Πατριαρχων και Αρχιεπισκοπων,
γιατι ο Νεστοριος Αρχιεπισκοπος Κωνσταντινουπολεως τον 5ο αιωνα κυρηξε απο αμβωνος παρακαλω,
την αιρετικη του θεση που καταδικαστηκε αργοτερα απο Οικουμενικη Συνοδο,
οτι η Θεοτοκος ειναι απλα.. Χριστοτοκος και γεννησε ψιλο-απογυμνωμενο απο την θεοτητα ανθρωπο,
και οχι Τελειο Ανθρωπο και Τελειο Θεο, δηλαδη Τον Θεανθρωπο Ιησου Χριστο;
Του διεφευγε κατι;
Ηταν ο λαος πιο "εξυπνος" και πιο καταρτισμενος απο αυτον;
Μηπως πιο πνευματικος; Πιο θεοφορος;
Συμφωνα με την λογικη σου, και εδω ειναι το λαθος σου οτι βαζεις μονο την τυπικη λογικη να σε οδηγει,
χρειαζονται και καποια αλλα κριτηρια, και καλο ειναι να τα βαλεις μπροστα και αυτα, παραλληλα,
μη αναιρωντας φυσικα την αξια της λογικης σκεψης,
δεν θα επρεπε να πλανηθει ολοκληρος Πατριαρχης Κωνσταντινουπολεως. Ετσι δεν ειναι;
Eπι Οσιου Μαξιμου Ομολογητου τον 7ο αιωνα πως πλανηθηκε ο Σεργιος Πατριαρχης Κων/πολεως και ο Αυτοκρατωρ, με την αιρεση του Μονοθελητισμου;
Θες και αλλο παραδειγμα; Πιο παλιο και τρανταχο; Να σου φερω.
Οι Αρχιερεις, οι Φαρισαιοι και οι Γραμματεις του Ισραηλ, επισης,
που ηταν οι αποκλειστικοι θεματοφυλακες και οι ερμηνευτες της Τορα και των Διαθηκων του Θεου,
και απογονοι των Πατριαρχων και Προφητων πως εγινε και πλανηθηκαν, και μεχρις εξοντωσεως του Χριστου;
Λοιπον.. πως συνεβησαν αυτα;
Δεν πλανωνται οι "μεγαλοι";
Μονο οι "μικροι" πλανωνται;

Σε πληροφορω οτι ολες οι αιρεσεις στην ιστορια της Εκκλησιας, γεννηθηκαν απο Πατριαρχες-Επισκοπους-Ηγουμενους και Ιερεις.
Καμμια γνωστη αιρεση -μειζονα τουλαχιστον-, δεν βγηκε απο καρδια και μυαλο λαϊκων, απλων πιστων οπως τους λενε οι ανθρωποι.
Εχεις καποια εξηγηση, εσυ να μου δωσεις περι αυτων;
(για να μην σε προκαταλαβω, δεν θα δωσω εγω, εξηγηση, αλλα σε αφηνω να το δουλεψεις..)
Πες μου, γιαυτο και μιλαμε παρακατω μετα για να δεις πως κουμπωνουν ολα αυτα που λεω μεταξυ τους.
Εδώ αναφέρεις παραδείγματα όπου:
dionysisgr έγραψε: Σε πληροφορω οτι ολες οι αιρεσεις στην ιστορια της Εκκλησιας, γεννηθηκαν απο Πατριαρχες-Επισκοπους-Ηγουμενους και Ιερεις.
Δεν διαφωνώ σε αυτό…άλλο αυτό όμως, κ άλλο παπας=αντίχριστος!..αυτό είναι το θέμα μας!

Προφανώς από αυτά που λες θεωρείς ότι οι ΝΥΝ αρχιερείς του δόγματός μας είναι σε πλάνη, κ μάλιστα μεγάλη…τόσο όσο να συναντιούνται με ένα αντίχριστο (!), χωρίς να το ξέρουν. Οκ, την σέβομαι την άποψή σου, δεν την κατακρίνω, αλλά δεν συμφωνώ, ούτε διαφωνώ, απλά θέλω να το διερευνήσω…ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!...αυτό φυσικά δεν έχει κ μεγάλη σημασία, δεν νομίζω ότι είναι τοοοοσο σημαντικό αν δεν συμφωνεί κάποιος από τα εκατομμύρια ορθοδόξων με μία άποψη κάποιου άλλου (επίσης από τα εκατομμύρια ορθοδόξων).
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ντινο δεν εχω κανενα.. δασκαλιστικο υφος, αυτη ειναι απολυτως εσφαλμενη θεωρηση απο μερους σου,
και δεν κατανοω γιατι το λες αυτο.
Μαλλον θελεις, η να δημιουργησεις εντυπωσεις, η να αυτο-θυματοποιηθεις διχως προφανη λογο.

Εχω αποψη επαρκως τεκμηριωμενη, θεολογικα-ιστορικα-πολιτικα,
αλλα σου ειπα πολλακις, οτι δεν μπορω να γραφω ατελειωτα "σεντονια" εδω. Δεν γινεται.

Απο αυτα που γραφουμε, και ειναι αρκετα,
καποιος που εχει πραγματικα διαθεση να δει τα πραγματα οπως ειναι,
θεολογικα-ιστορικα-πολιτικα,
(καθως ειναι αυτονοητο οτι ολα αυτα αλληλοπεριχωρουνται στην ζωη,
και δεν ειναι ξεχωριστες και απομονωμενες περιοχες ενδιαφεροντος,
αλλα συνθετουν και ερμηνευουν την περιπετεια του ανθρωπου, ολες μαζι),
μπορει να βγαλει ακρη ανετα.

Εαν εσυ, η, οποιος αλλος, δεν θελει να βγαλει ακρη,
και δεν λαμβανει καν υπ'οψιν οτι εχουν πει ολοι οι Πατερες μας, διαχρονικα για τον Παπισμο, και την επηρμενην δυτικην οφρυν,
σε μια χρονικη περιοδο που υπερβαινει τους 12 αιωνες,
απο τον Μεγα Φωτιο, ως τον Αγιο Μαρκο τον Ευγενικο,
απο τον τον Αγιο Γρηγοριο τον Παλαμα εως τον Αγιο Κοσμα τον Αιτωλο,
και απο τον Αγιο Νικοδημο τον Αγιορειτη και τον Αγιο Νεκταριο Πενταπολεως,
για να αναφερω λιγους μονο ενδεικτικα, και το αντιχριστο κρατος που οικοδομει αιωνες τωρα,
-ειτε εν επιγνωσει, ειτε εν αγνοια ειναι το ιδιο-,
τοτε δεν μπορω να σε βοηθησω παραπερα.

Οποτε εδω απο αυτα που λες, βλεπω οτι εχεις διαμορφωσει αποψη, και δεν θα στην αλλαξω εγω.
Μπορεις να εχεις τον λογισμο σου, και να προχωρας ετσι. Ευθυνη και ελευθερια δικη σου ειναι εν τελει.

Δεν εχω χρονο, ουτε διαθεση, για ατελειωτες αψιμαχιες σε ερημα τοπια και φανταστικους ανεμομυλους.
Πηγες υπαρχουν, και οποιος θελει μπορει να δει πως εχουν τα πραγματα.

Τελικη τοποθετηση μου, για οποιον ενδιαφερει ειναι,
οτι και ο Οικουμενικος Πατριαρχης και ο Αρχιεπισκοπος Αθηνων,
εχουν κανει λαθος επιλογες, και βηματα στο θεμα αυτο, μας εχουν στεναχωρησει ιδιαιτερα
,
και ειτε πιεζονται, ειτε ενεργουν ελευθερα και οικεια βουλησει απροσκοπτα,
για μενα το αποτελεσμα δεν αλλαζει.
Αυτη ειναι η αποψη μου και φερω ακεραια την ευθυνη της διατυπωσης της.

Κοινο τοπο με τον εκπεσοντα Παπισμο, η Ορθοδοξια δεν εχει! Τελος και τω Θεω Δοξα.
Μονο εαν μετανοησουν, απορριψουν ολες τις πλανες τους, και επιστρεψουν στην Μια Αγια Καθολικη και Αποστολικη Εκκλησια,
οπως ηταν πριν το Σχισμα που συνεβη με δικη τους ενεργεια και πρωτοβουλια.


Ετσι απλα και σταρατα..

Για οποιον θελει, για τους υπολοιπους, δεν μπορουμε να κανουμε κατι,
παρα μονο η συνειδηση τους και ο Κυριος Ιησους Χριστος Τελικος και Δικαιος Κριτης των παντων εχουν τον λογο.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο στο παρον θεμα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από ntinos »

Παραβιάζεις ανοικτές πόρτες...Το θέμα μας (επαναλαμβάνω) ΔΕΝ είναι αν έχουν κοινό τόπο η ορθοδοξία με τον παπισμό (εξυπακούεται ότι ΔΕΝ), αλλά αν ο πάπας συνδέεται (και πως??...αυτή ήταν η αρχική μου ερώτηση) με τον αντίχριστο.
Τεσπα, όπως είπα η θέση μου είναι ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΑΠΑ-ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ, οπότε, κ εγώ δεν έχω να προσθέσω τπτ άλλο...να'ναι ευλογημένο λοιπόν, Καλή Ανάσταση!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από aposal »

...μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από ntinos »

aposal έγραψε:...μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού.
ξέχασες 2 λέξεις...στην αρχή αυτού του στίχου :twisted:
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από dionysisgr »

Nα ζησεις αδερφε.
Καλη Ανασταση και καλη δυναμη σε ολους μας!

Και ας κρατησουμε ως ουσια αυτο το μικρο υστερογραφο..

Οτι και να κανουν καποιοι,
οσο ψηλα και εαν στεκονται,
οση ισχυ και εαν δοκουν οτι κατεχουν,
εαν ο λαος του Θεου,
ως πληρωμα της Εκκλησιας Του,
που ειναι ο τελικος και ιστορικος θεματοφυλακας της Πιστεως,
οπως περιτρανα αποδειχθηκε δια μεσου των αιωνων,
δεν τα αποδεχτει, -που δεν θα τα αποδεχθει-
τοτε εις ματην εργαζονται και απεργαζονται σχεδια πρακτικες και οτι αλλο φρονουν,
και θα σωριασθει σαν πυργος στην αμμο, και σαν παιδικο προχειρο παιχνιδι το οραμα τους.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από ntinos »

Ξέχασα το βασικότερο...το είχα ακούσει σε μία ομιλία του π. Αθανασίου (Λεμεσού)...είναι πραγματικό το περιστατικό!

Πάνε κάποιοι προσκυνητές στο ΑΟ, και βρίσκουν ένα γνωστό τους μοναχό...διψασμένοι για διάφορα θεολογικά θέματα τον ρωτάνε αν ξέρει κανέναν να τους διαφωτίσει...τους λέει αυτός, ‘ναι ξέρω, να πάτε στον τάδε γέροντα που ζει σε εκείνο το καλύβι’...σηκώνονται και πάνε αυτοί, κ βλέπουν ένα γεροντάκι καχεκτικό στην όψη κ αγαθή μορφή...παραξενεύτηκαν...ωστόσο ενθουσιασμένοι κ διαβασμένοι όπως ήταν αρχίζουν κ τον κατακλύζουν με τις ερωτήσεις τους...και να η ερώτηση για το τρισυπόστατο της Αγίας Τριάδας, και να η ερώτηση για πατριάρχες κ αρχιερείς και για πιθανές ερμηνείες της αποκάλυψης, και, και, και...από τα πολλά τελειώνουν κ ρωτάνε τον γέροντα: 'γέροντα εσείς τι λέτε για αυτά?'...'εεε, τι να πω? έχει ο Θεός', κ τους παρατάει κ φεύγει.

Απορημένοι αυτοί, πάνε κ βρίσκουν τον μοναχό που τους τον σύστησε κ του λένε ‘πήγαμε στο γέροντα αλλά δεν μας έδωσε πολύ σημασία κ έφυγε'...καταλαβαίνει αυτός, αλλά δεν λέει τπτ...μετά από μέρες βρίσκει το γεροντάκι κ το ρωτάει τι έγινε τότε με τους προσκυνητές...κ απαντάει το γεροντάκι: 'όντως ήρθαν αυτοί οι άνθρωποι κ με ρώταγαν πράγματα που εγώ δεν καταλάβαινα...αν με ρώταγαν για την αμαρτία, για τους λογισμούς, για τις πτώσεις, για τον εγωισμό, για το πως μας ρίχνει ο εχθρός, κλπ, κλπ, θα μπορούσα να τους πω εγκυκλοπαίδειες ολόκληρες!...τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω'

υ.γ. μην τυχόν και σας μπει λογισμός κ κάνετε καμία παρομοίωση στο παραπάνω περιστατικό θα σας φάω!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Μεγάλη υπόθεση η Ορθοδοξία, .. η πίστη μας ,
ο Κύριος μας και ο Θεός μας!!!!, ....
πάντα θα στέλνει Μάρκους Ευγενικούς, την κατάλληλη ώρα
... ώστε να μπαίνουν τα πράγματα στην θέση τους.- :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μη μνημόνευση Πατριάρχη

Δημοσίευση από nickzark »

Δίκιο είχε ο γέροντας....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”