Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Έχω πονέσει από την κρίση πάρα μα πάρα πολύ.
Κάθε μήνα και χειρότερα και να δούμε πότε θα σπάσει το σχοινί.
Όμως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω από που φαίνεται το τέλος...
Πείνα και εξαθλίωση βλέπω, αλλά συνήθως αυτά οδηγούν σε περισσότερη και ποιο αγνή πίστη.
Δεν ξέρω που ακριβώς το τοποθετεί ο Διονύσης.
Αν μιλάει για οικουμενισμό και παγκοσμιοποίηση και έχει πληροφορίες και ντοκουμέντα, όλα μοιάζουν πιθανά.
Παρόλα αυτά όμως δεν φαίνεται να έχουμε σύντομα κοσμογονία.

Αν εννοούμε την φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας του Α.Ο. για τα ακίνητα εκτός Α.Ο., νομίζω ότι υπερβάλλουμε και μάλιστα πολύ.
Η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να φορολογηθεί αλλά δεν θα είναι και το τέλος του κόσμου αν φορολογηθεί.

Για μένα η ουσία αδερφοί μου είναι πως η εκκλησία μας έχει την ίδια πάνω κάτω φθορά που έχει και συνολικά η κοινωνία.
Εκεί είναι το πρόβλημα και αυτό δεν είναι μόνο σημερινό, είναι απόστημα που όλο και μεγαλώνει.
Ξέρω ξέρω, θα μου απαντήσετε να κοιτάξω να βελτιώσω τον εαυτό μου πρώτα και να αφήσω τις καμπούρες των άλλων.
Ξέρετε αυτό είναι σωστό, αλλά το παρόν μου σημείωμα δεν είναι για να σας πω πως εγώ είμαι καλύτερος από εσάς ή τους άλλους κοκ.
Πιθανόν να είμαι ο χειρότερος όλων.
ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.
Μιλάμε για κρίση των θεσμών. Έχουν καταρρεύσει οι θεσμοί.
Δείτε τους συγγενείς σας τους Ελληνοαμερικάνους, ελληνοκαναδούς, ελληνοαυστραλούς κλπ.
Παρτάκηδες, συμφεροντολόγοι, ψάχνουν μονίμως για το μπράβο και τη διάκριση, με χίλια δυο κουσούρια κλπ κλπ.
Συνήθως πολλοί χειρότεροι από το μέσο Έλληνα.
Και όμως αυτοί και άλλοι τέτοιοι μαζεμένοι από όλες τις μεριές της γης, ζουν σε κράτη πολύ καλύτερα από εμάς.
Γιατί;;;;
Γιατί έχουν θεσμούς, τους οποίους τους σέβονται θέλοντας και μη.
Εμείς εδώ, τα διαλύσαμε όλα.
Και βασικά τη δικαιοσύνη. Έχει κανένας πλήρη εμπιστοσύνη στη δικαιοσύνη;
Γιατί δεν έχει; Γιατί η δικαιοσύνη έχει χάσει το κύρος της;
Γιατί ο στρατός;
Γιατί η εκκλησία;
Το Έθνος έγραψε προχθές ότι ελέγχονται 10 μητροπολίτες για παράνομο πλουτισμό.
Πιθανόν ο Μπόμπολας να θέλει να κάνει και κακό, δεν το συζητώ αυτό.
Αυτό όμως εμείς πρέπει να κρατήσουμε;
Κατευθείαν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση από την ιεραρχία. Αυτό εγώ καταλαβαίνω
Αν αυτού, οι κύκλοι θα δώσουν απαντήσεις. Είναι, δεν είναι, κλπ κλπ κλπ
Και ξέρω ξέρω, εγώ να κοιτάξω την αυτοβελτίωση μου...

Και ας φύγω από τα προφανή.
Ας πάω στα καθημερινά.
Ή μάλλον δεν θα πάω στα καθημερινά γιατί θα σας εκνευρίσω και δεν έχω αυτό το σκοπό.

Το συμπέρασμα είναι πως εγώ βλέπω φτώχεια. Και δεν είναι σίγουρο πως στη φτώχεια αν φωνάξεις θα πάρεις.
Στην κατοχή οι άνθρωποι δεν διαμαρτύρονταν. Βασικά πείναγαν.
Εδώ την κρίση την φτιάχνει όπως θέλει ο καθένας.
Η καραμέλα στους εκκλησιαστικούς κύκλους είναι ΄΄η κρίση προήλθε κατ αρχην από πνευματική κρίση΄΄.
Και όταν αυτό το λέει ο γ. Νίκων το αιτιολογεί και συμφωνώ πλήρως.
Όταν όμως ακούγεται γενικώς ο πιστός νομίζει πως προήλθε γιατί δεν πήγε π.χ. συχνά στην εκκλησία.
Να θυμίσω πως τα ποιο πλούσια κράτη έχουν μάλλον ξεχάσει το χριστιανισμό.
Που θέλω να καταλήξω;
ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ!!!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΡΓΑ!!!
Όσο αθωώνουμε τους πάντες και τα πάντα (και μέσα σ αυτούς φυσικά και τον εαυτό μας) συνέχεια θα καταρρέουμε.
Όσο την αλήθεια την βλέπουμε με τα γυαλιά των συμφερόντων μας, δεν έχουμε ελπίδα.
Και φυσικά όσο ποιο χαμηλά πέφτουμε, τόσο ποιο πολύ θα μας δουλεύουν οι κύκλοι...
Έρχονται οι Ρώσοι... να μας σώσουν...
Έρχονται οι Αμερικάνοι... να μας σώσουν...
Αθώος ο Παπαγεωργόπουλος, ο Ψωμιάδης, ο Θέμος, ο Μαντέλης, ο Παπαντωνίου, ο παπάς και φυσικά ο Μητροπολίτης.
ΈΝΟΧΟΙ ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ, ΟΙ ΙΛΟΥΜΙΝΑΤΙ, κλπ κλπ κλπ

Ξέρω ξέρω, εγώ να κοιτάξω τα χάλια μου...
defender
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 10, 2011 11:54 am

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από defender »

Dimitris39 έγραψε:Τα λυσατε ολα
και μας διαβαζει ολος ο πλανητης

:lol: :lol:

ώρες ώρες,
σε κάνω πολύ κέφι αδερφέ μου!! :8 :8

επίσης κάτι που άσχετο που θυμήθηκα..

Εικόνα

Η μάχαιρα τον Προφήτη Ηλία
Γέροντα, το απολυτίκιο του Προφ. Ηλία λέει ότι είναι ο «δεύτερος Πρόδρομος της παρουσίας Χριστού». Θα έρθει ο Προφήτης Ηλίας στη γη;
Ο Προφήτης Ηλίας τροχάει τώρα τη μάχαιρα. Πρώτα θα αρχίσει από τους Πατριάρχες, Δεσποτάδες, παπάδες, μοναχούς.
"ταίς πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς"
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ωωωχ φίλε Βασίλη επιασες και συσχετισες ενα σωρο θεματα μαζί,
που να πρωτοσχολιάσει κανεις, αν καπου διαφωνει...

όλα φταινε...(λακωνική δηλωση)..
και οι θεσμοι και η αχαριστια μας (οχι επειδη δεν πηγαιναμε καθε Κυριακή εκκλησία=το "τυπικο")
αλλα για τις αμαρτιες μας και την ελλειψη αγωνιστικοτητας κ αγαπης...

σε 1 ποστ τι να πρωτογραψω..
ομως αφου ανοιξες συζητηση..

με αυτους τους λιγους θεσμους θα πορευτουμε- απο το ολοτελα, καλή και η Παναγιωτενα..
επισης...μη συγκρινεις αλλα κρατη με Ελλαδα...
η Ελλαδα λογω πνευματικης κληρονομιας κ αληθειας κ βαλλεται πολυ.
ως μικρο κρατος την ειχαν πιλοτικο στοχο..δαμασε την Ελλαδα, να δαμασεις δέκα χωρες...
μεσογειακος λαος, παλιος, λαμπρισμενος,χαμηλης κοσμικής ισχυος επομενως ειναι άριστο πεδιο βολης,
απο τους πιο εκλεκτους νοστιμους στοχους των μεγαλων..μεζες..
ισως οχι τοσο ισχυρος οπως ρωσια, ινδια, ισλαμ,ιρακ κλπ, αλλα επιμονος,ανθεκτικος..με πολιτισμο..κ καποια ποιοτητα.
δεν ξερω αν με κατανοεις..

επισης αυτο που τους νοιαζει ειναι η δουλεία των λαων.
δηλαδη. να μην σηκωνει κανεις κεφάλι.
αυτο θα γινει με και εξαντλητικη πείνα κ εσωτερικες συγκρουσεις,
ακομη κ εμφυλιο...
ωστε μετα με ελαχιστα χρηματα να εχουν τους πιο αποφασιστικους υπαλληλους...
για ενα κομματι ψωμι...
όμως ο Θεός δεν θα αφησει τον κόσμο στα νυχια τους..
παραχωρησεις ναι θα γινουν , (ενεκα των δικαιωματων που εχουν δοθει).
τραγικες καταστασεις ήδη υπαρχουν, αλλα εχει ο Θεός...

τωρα τι να λεω, καπου ισως τα βλεπω λαθος,δεν ξέρω..αναλογα και την διαθεση...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από stathis73 »

To Θέμα μας ηταν και είναι το Αγιο Ορος και τα όποια υποχθόνια σχέδια υπάρχουν στο μυαλό ολων αυτων που το σχέδιο τους ειναι η διάλυση της Ορθοδοξίας.

Μην αυταπατάστε και μην ξεγελιέστε οτι αν πειράξουν το Αγιο Ορος θα γίνει χαμός.

Μήπως εγινε τίποτα οταν μπήκαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ μεσα στο Βατοπαιδι και συνέλαβαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ βάσει του καταστατικού χάρτη του Αγίου Ορους τον ηγούμενο Εφραίμ;;;;

Οχι φυσικά δεν εγινε τιποτα, ουτε απο την Ιερά Επιστασία ουτε απο κανεναν αλλο, μπήκε Εισαγγελέας και ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ Ττο ξαναλέω τον συνέλαβαν.

Αυτο ειναι το Ελληνικό Κρατος και αυτοι που το διοικούν, αυτός ειναι και ο λόγος που ανέβασα το δημοσίευμα του defencenet.gr γιατί στο Ορος οι πατέρες άρχισαν προφανώς να διακρίνουν τα σχέδια τους και αναρωτιέμαι μήπως οντως σκέφτονται μεσα στο Ορος για άνοιγμα στην μόνη πανίσχυρη ΟΡΘΟΔΟΞΗ χωρα οπως η Ρωσία;;;;

Και σε συνδυασμό με αυτα που ακουσα με τα αυτιά μου αναρωτήθηκα μήπως το θέμα ειναι πολύ πιο σοβαρό απο οτι νομίζουμε;;

Ας μην το γενικεύουμε ουτε να λέμε οτι ολα γίνονται για την φορολόγηση των ακινήτων του Αγιου Ορους.

Οσο κοιμόμαστε τον υπνο του Δικαίου ολα θα τα περάσουν και την καρτα του Πολιτη και ολα οσα τους εχουν πει τα αφεντικά τους, το θέμα ειναι εμεις τι κάνουμε!!!!!!!!
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βασιλη ημουν πιστευω αρκετα σαφης. Εσενα σου αρεσει να βγαζεις ειδηση.

Δεν αναφερομουν σε ειδησεογραφικα γεγονοτα, σε συντελειες και πολεμους, η λαιλαπες.

Αυτα ουτως η αλλως παντα υπαρχουν, και κλωθογυριζουν καθε καποια χρονια,
μπρος και πισω εαν εχουν σταματησει και ποτε στην γη του κλαυθμωνος.

Εγω μιλαω και με την τελευταια παραγραφο μου, για μια αλλη καταστροφη που συντελειται,
σε αυτον τον τοπο, και αφορα τις καρδιες των ανθρωπων που ψυχονται συνεχως σε σχεση με τον Θεο, και τον πλησιον.

Οπως ολα, ετσι και αυτο ειναι προφητευμενο και επαγγελομενο μεσα απο τις Γραφες,
οτι στους εσχατους καιρους, θα ψυγει η αγαπη των πολλων, η οπως λεει ο Κυριος προς καποια Εκκλησια της Μικρασιας,
στην Αποκαλυψη, και την καλει να θυμηθει την πρωτη της αγαπη, την παλια την ζεστη και ευχυμη.

Αυτη ειναι η μειζονα καταστροφη, που ειναι απειρως πιο βαρια απο τις εξωτερικες τις κοσμικες.

Το να παγωσει η καρδια του ανθρωπου. Να γινει πετρα και να παρει οριστικη στροφη αντιθετα απο τον Θεο Πατερα.

Και ειναι γεγονος, οτι σε αυτον εδω τον καποτε τοπο της ευσεβειας της απλης λαϊκης αυθεντικης ευσεβειας,
της ανυποκριτης παιδικης πιστης, των θαυματων και των ευλογιων, κατι δεν παει καλα ολοενα και περισσοτερο.

Ο Ελληνας, δεν ειναι πια ο ευσεβης ανθρωπος, που αναγνωρισε και ο ιδιος ο Αποστολος Παυλος στην Αθηνα.

Εχει γινει αθεος, ασεβης, αδιαφορος, εχει αποϊεροποιηθει, εχει χασει το νοημα του επεκεινα,
και την εσχατολογικη του αναφορα προς το Θειον.

Δεν λεω κατα παντα, προς Θεου, αλλα σε ολοενα και αυξανομενο ποσοστο. Αυτο ειναι ολεθριο.

Η επι δεκαετιες τριβη, η μιμηση, η επιρροη και ο συγχρωτισμος με την απ'αιωνος νεκρη πνευματικα Δυση,
εχει αλλοιωσει ισως ανεπιστροφα τον Ελληνα και τον εχει καταστησει ενα περιφερομενο ορθιο κιμα.

Τα "εβλεπε" τα ελεγε και τα φωναζε ο φωτισμενος Κοντογλου, απο την δεκαετια του '60.

Απο την διανοηση, μεχρι τον δασκαλο, τον πολιτικο, τον καθημερινο ανθρωπο,
η Πιστη και ο φοβος Θεου με την πατερικη του εννοια εχει χαθει.

Εαν αυτο δεν αλλαξει, εαν δεν επανελθει ο Ελληνας στην ευσεβεια των πατερων του,
ακομα και εαν γυρισει ο κοσμος αναποδα
και επανελθουμε στην ευδαιμονια και την ευημερια του '80 και του '90,
η μεγαλυτερη απωλεια θα εχει συντελεστει ηδη.

Γιατι τι ωφελει να κερδισεις τον κοσμο, και να χασεις την ψυχη σου την ιδια;

Εκει επικεντρωνω εγω. Αυτη ειναι η ουσια για μενα.
Να εχεις αδεια τσεπη αλλα καρδια γεματη με τον Θεο.

Με ενα καρβελι την εβγαζε ο Ελληνας και ελεγε Δοξα τω Θεω,
και εδω και δεκαετιες, οχι μονο τωρα που στραβωσε,
δεν ευχαριστειται, ουτε ευχαριστει τιποτα και κανενα, ιδιως τον Θεο.

Γιατι αμα εχεις γεματη τσεπη και πετρινη καρδια αθεη και νενεκρωμενη,
δεν πας πουθενα ολα τα καλα του κοσμου να εχεις.

Και πρωτα πρωτα αυτο εχει χασει ο Ελληνας,
και μετεπειτα εχασε και ολα τα αλλα, νομοτελειακα.

Στο χερι του ειναι ακομα θελω να πιστευω,
να το ξανακερδισει, η να το χασει για παντα, με ευθυνη του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από stathis73 »

Όσοι έχουν πάει στα Ιεροσόλυμα μπορούν να το βεβαιώσουν αυτό που θα πώ.

Αν εχει 60-100 έλληνες σε κάποια χρονική στιγμή, εχει 1000-2000 ρώσους, τα Ιερά μας προσκυνήματα τα καλοβλέπουν εδω και χρόνια οι Ρώσοι και βάσει της κατρακύλας της δικής μας, ίσως αυτό οδηγήσει τους Αγιορείτες σε μια λύση ανάγκης όπως η Ρωσία.
Πάνε να δεις πόσα άτομα-ήρωες μοναχοί υπάρχουν στα διάφορα προσκυνήματα, ειτε αυτό είναι ο Άγιος Σάββας, είτε οπου αλλού θέλεις.

Εγω δεν ειπα οτι ετσι θα γίνει, αλλα μήπως καπου εκει οδηγούνται πλέον απο τους Αγιορείτες γιατί βλέπουν τα Μασονοκοπρόσκυλα που διοικούν το Ελληνικό Κράτος;;;...................αυτό λέω.

Τα υπόλοιπα που λέτε ολοι ειναι γνωστά, κρίση αξιών, πνευματική κατρακύλα κ.τ.λ, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του, εγω οπως ειπα και πιο πάνω ο θόρυβος απο την πτώση θα είναι εκκωφαντικός αν συμβεί φίλτατε Βασίλη.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από vasilisalt »

dionysisgr έγραψε: ................................
Και πρωτα πρωτα αυτο εχει χασει ο Ελληνας,
και μετεπειτα εχασε και ολα τα αλλα, νομοτελειακα.
..............................
Όχι μόνο συμφωνώ αλλά μου αρέσει πολύ ο λόγος σου.
Στο μόνο που θα διαφωνήσω (;) είναι το παραπάνω.

Αν εννοείς την ΄΄ευζωία΄΄ των τελευταίων δεκαετιών δεν την έχασε φυσικά για τους λόγους που λες... (ή τουλάχιστον οχι μόνο από αυτούς)
Δηλαδή ο μέγας μοναδικός Κόντογλου δεν ήταν ούτε ήθελε να γίνει επουδενί πλούσιος...
Η τεχνητή αυτή ευζωία δεν προήλθε από τον Κόντογλου και ούτε χάθηκε από αυτόν.
Το λέω χοντρά για να βγάλουμε εύκολα συμπεράσματα.

Επομένως το νομοτελειακά έχει να κάνει με το να χάσει την ψυχή του και φυσικά σε αυτό θα συμφωνήσω 100%.

Πράγματι φαίνεται πως στα θέματα της πίστης πάμε για τα πανηγύρια...
Όμως υπάρχουν και θετικές πλευρές που καλό θα ήταν να τις λάβουμε υπόψη.
Πλέον η πρόσβαση μέσω των βιβλίων, των υπολογιστών κλπ σε θεολογικές γνώσεις είναι πολύ ποιο μεγάλη.
Παλιότερα ο κόσμος ήταν περισσότερο με φόβο στο Θεό και έβλεπε το Θεό ως τιμωρό...
κλπ κλπ

Τώρα για τον αόρατο εχθρό που παραμονεύει και το Ρώσο φίλο και σωτήρα κλπ, όλα αυτά έχουν μια δόση αλήθειας,
αλλά ας καταλάβουν όλοι πως η σωτηρία μας αν έρθει βασικά θα έρθει από εδώ.
Αυτό ειδικά με τη Ρωσία και το Άγιο Όρος, συγχώρεσέ με φίλε Στάθη, αλλά ως ανέκδοτο το ακούω
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βασιλη αθελα σου πεφτεις σε Βαρλααμισμο.

Δεν παει με την ψιλη γνωση, ουτε με την υπερπληροφορηση του διαδικτυου ο ανθρωπος στον Θεο.
Μπορει να φτασει εως ενα σημειο, αλλα απο εκει και περα, αλλα ειναι τα απαιτουμενα.

Εγω μπορω να γραψω ενα βιβλιο δογματικο, η θεολογικο, η ποιμαντικο για πλακα..
Με πληρη βιβλιογραφια, με πατερικες παραπομπες, με ωραιες και φανταχτερες φρασεις και λοιπα καλουδια.

Δεν λεει απολυτως τιποτα αυτο.
Την μορφωση της ευσεβειας κατεχουμε, αλλα την ιδια την ευσεβεια την ψαχνουμε..

Πιστη κρυσταλλινη και ευλαβεια ζωντανη και πηγαια,
σαν την παιδικη του Ευαγγελιου, που ζητα ο Χριστος,
σαν των απλων ανθρωπων που μιλαγανε για την Παναγια σαν να ητανε η φυσικη τους Μανα, η μεγαλη Αδελφη,
και για τους Αγιους με τους οποιους ειχανε ακομα και.. παρεξηγησεις,
και με τον Κυριο τον Ιδιο, ακομη ακομη, σαν να ητανε μπροστα Παρων,
δεν εχω, και δεν ξερω εαν θα αποκτησω ποτε..

Δεν ειναι μοναχα η ευζωϊα, ειναι κατι βαθυτερο που ο ανθρωπος το χανει μερα με την ημερα.

Ο Κοντογλου το εβλεπε γιατι ειχε Πνευμα Αγιον,
οπως καθε Χριστιανος που αγωνιζεται και παιρνει σοβαρα την Πιστη του.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα, ολα αυτα που βλεπουμε σημερα, να ξετυλιγονται μπροστα μας.

Μοιαζουμε με την προεπαναστατικη Ρωσια του παραμονες του 20ου αιωνα,
οπου η καταπτωση ηταν τοσο εμφανης, που η κυοφορια των θλιψεων ηταν αναμενομενη,
και την προελεγαν οι Σταρετς, προειδοποιωντας τον κοσμο, για την μακρα και ασεληνη νυχτα που ερχοταν.

Εχουμε χασει αυτο που καθιστουσε τον Ελληνα ον ευσεβες,
θεοφοβουμενο, ειπα και πιο πανω με την πατερικη εννοια του φοβου του Θεου,
και μαλλον σου διεφυγε, ενω ειναι αρκουντως σημαντικο.

Προκειται για τον καλο φοβο, αυτον της αγαπης του Θεου, εκ μερους του πιστου,
κατασταση κατα την οποια ο ανθρωπος προσπαθει να μην λυπησει τον Θεο με τις πραξεις του,
δηλαδη τον ολοτελα πνευματικο φοβο του υιου,
και οχι τον φοβο του δουλου και του μισθωτου,
που απλα φοβαται την κολαση και την νομικη τιμωρια.

Το δυτικο εισαγομενο μοντελο ενος Θεου απομακρου τιμωρου, αμετοχου στην ζωη του ανθρωπου,
που επισειει συνεχως την ρομφαια της τιμωριας, εχει αλλοιωσει ολοτελα την οποια πνευματικοτητα του Ελληνα.

Κοντα στα αλλα, χανοντας την απλοτητα, χασαμε και την αληθινη σταση απεναντι στον Θεο.

Το πως πρεπει να στεκεται ο ανθρωπος, ελευθερα, απλα, χωρις κρατουμενα, χωρις δευτερες σκεψεις,
χωρις συμφεροντολογικα κινητρα, και ψευτομπιχλιμπιδια ενωπιον του Πατρος.

Τολμω να πω, οτι εχουμε γυρισει σε προ-χριστιανικο επιπεδο, ανευαγγελιστοι, αμοιροι, σκοτισμενοι.

Καποιοι κουλτουριαρηδες φιλοσοφουντες της αχρωμης νεωτερικης αθεϊας,
θα ελεγαν οτι ειμαστε σε μεταχριστιανικο "πολιτισμο".

Ας το πει ο καθενας οπως το βλεπει με την ματια του.
Το καταντημα ειναι ιδιο οπως και να το πεις..

Επισης προσυπογραφω αυτα που αναφερει ο Σταθης, καθως το 2010 που πηγα Ιεροσολυμα,
η παρουσια των Ρωσων ηταν εκκωφαντικη, και η ευλαβεια τους επισης, σε σχεση με εμας τους χλιαρους.

Και φυσικα συμφωνω με θλιψη και συνοχη καρδιας, μεχρι απογνωσεως, οτι εαν δεν μπορουμε πλεον,
ως γενος των Ελληνων, να ανταποκριθουμε τις ευλογιες που μας εχει δωρησει ο Κυριος απ'αιωνων,
να εχουμε τα Αγια των Αγιων στα χερια μας, ειτε αυτο αφορα τον Αθωνα, ειτε τα Ιεροσολυμα,
τοτε ειναι προτιμοτερο να τα παρουν οι Σλαβοι, βαπτισμενοι απο εμας, Ρωσοι, που εχουν ορμη και δυναμισμο,
παρα να πεσουν στα χερια αυτων που θελουν να τα μαγαρισουν.

Το μη χειρον, βελτιστον.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από stathis73 »

Eτσι ακριβώς, δυστυχώς βέβαια αλλα ...................Το μη χειρον, βέλτιστον.

Ευχομαι να μην φτάσουμε εκει.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Το Άγιο Όρος καλεί Ρωσία;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Καλά και άγια αυτά που λέτε! Πραγματικά, όχι χάριν του λόγου.

Προσοχή όμως μη τα κάνουμε σούπα.

Το μνημόνιο, οι φόροι, οι μασόνοι, ο Κόντογλου, κλπ κλπ κλπ.

Αν τα πάμε ένα ένα θα συμφωνήσω στα περισσότερα αν όχι σε όλα.

Θα μου επιτρέψετε να του δώσω μια στροφούλα;

Λέω εγώ τώρα ΑΝ τελικά το ΣΔΟΕ κάνει έρευνα και φύγουμε από τις φήμες και βρεθεί
θεσμικός άρχων με μερικά εκατομμύρια ευρώ στους λογαριασμούς του και φυσικά αυτά
περί οικογενειοκρατίας στο θεσμό και περί αρπακτικών επαληθευτούν, αυτό είναι καλό ή κακό
για το θεσμό;
Και αν υποθέσουμε πως είναι κακό γιατί δηλητηριάζει τις ψυχές και την πίστη και δίνει λάθος συμπεράσματα,
το ότι αυτό ακούγεται καθημερινά και τελικά παίρνει μπάζα τους πάντες και τα πάντα είναι καλύτερα;

Θα συμφωνήσετε μαζί μου πως η κορυφαία δήλωση που θα έπρεπε να κάνει ο αρχιεπίσκοπος είναι
ΝΑ ΕΛΕΓΘΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΕΙΣ & ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑ Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ;;;;;;;;;;;;;
Για φανταστείτε τι αντίχτυπο θα είχε στις καρδιές όλων μας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”