Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Δημοσίευση από kostasellas »

Την περασμένη βδομάδα ημουν για μια ακόμη φορά στο Α.Ο.
Με αγωνία διαπίστωσα πως στα Διαμονητήρια μας στο κατω μέρος αριστερά εχει
προστεθεί κώδικας QR- κατι που δεν υπήρχε στα διαμονητήρια μας της επισκεψης μας του Ιουνίου.Αυτό το barcode ειναι μοναδικό για κάθε Διαμονητήριο.
Ρωτήσαμε Πατέρες σε αρκετά Μοναστήρια (ειχαμε ευλογια να κινηθούμε με αυτοκίνητο-οποτε διασχίσαμε μεγαλο μέρος του Α.Ο)
οι περισσότεροι δεν ηξεραν τι ειναι και σε τι εξυπηρετεί.
Kαποιοι υπέθεσαν πως μαλλον αυτο εγινε για να μην αντιγραφονται (copy) τα Διαμονητήρια, καθώς υπάρχει πρόβλημα με παραποιημένα Διαμονητήρια.
Το QR εμπεριέχει τα στοιχεια του Διαμονητηρίου (Ονομα-Επώνυμο κτλ).Οπότε εαν καποιος αντιγράψει το Διαμονητήριο και παραποιήσει τα στοιχεία (π.χ σβήσει το Επώνυμο και βάλει το δικό του), σίγουρα δεν θα μπορέσει να πειράξει και το περιεχομενο του QR που περιέχει τα αρχικά στοιχεία (αρχικό επώνυμο στο οποίο εκδώθηκε το Διαμονητήριο).
Αλλα το θεμα ειναι πως για να διαβάσει κάποιος το QR, πρέπει να εχει smart Phone. Δεν νομίζω οτι ουτε το Λιμενικό, ούτε η Αστυνομία, ουτε η Επιστασία διαθέτει ακόμη smart phones για να διαβάσει το QR.


Ενημερωτικά για αν καταλάβουμε ολοι τι ειναι:

Ο κώδικας QR είναι ένας γραμμωτός κώδικας (barcode) δύο διαστάσεων, που δημιουργήθηκε από την ιαπωνική εταιρεία Denso-Wave το 1994. Το "QR" προέρχεται από τα αρχικά των λέξεων "Quick Response" (Γρήγορη Ανταπόκριση), γιατί οι δημιουργοί του είχαν ως κύριο σκοπό τα δεδομένα, που περιέχονται στον κώδικα, να αποκωδικοποιούνται με μεγάλη ταχύτητα. Ο Κώδικας QR είναι πολύ διαδεδομένος στην Ιαπωνία, όπου αποτελεί το πιο δημοφιλές είδος κώδικα δύο διαστάσεων
Μέσα σε ένα κώδικα QR μπορεί να αποθηκευτεί, π.χ., ένας σύνδεσμος προς μια ιστοσελίδα. Ο χρήστης φωτογραφίζει με το κινητό του τηλέφωνο τον κώδικα QR και πλοηγείται αυτόματα στην ιστοσελίδα. Αυτή η πράξη της σύνδεσης από το φυσικό κόσμο είναι γνωστή ως hardlink ή υπερσύνδεση με φυσικό κόσμο. Οι χρήστες μπορούν, επίσης, να δημιουργήσουν και να εκτυπώσουν τους δικούς τους κώδικες QR με χρήση διάφορων ελεύθερων λογισμικών παραγωγής κώδικα QR που υπάρχουν στο δίκτυο. Μέσα μπορούν να αποθηκεύσουν όποιο μήνυμα θέλουν.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF% ... 1%CF%82_QR
Εικόνα

Το barcode πέθανε, ζήτω το QR code! Αν οι συνωμοσιολόγοι κατάφεραν να ανακαλύψουν μέσα σε κάθε barcode το 666, μέσα σε ένα QR code μπορεί να βρουν τον ίδιο το σατανά!
http://www.athensvoice.gr/article/city- ... BF-qr-code
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

ΔΙΑΜΟΝΗΤΗΡΙΑ ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Είναι αληθές ότι τα νέα διαμονητήρια για το A.O. είναι εφοδιασμένα με bare code? Αν ναι, προβληματίζεται κανείς εκεί; Και αν προβληματίζεται τι κάνει;
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΔΙΑΜΟΝΗΤΗΡΙΑ ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


Κυριάκο... δες εδώ... QR code...


viewtopic.php?f=3&t=17350 kostasellas Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: ΔΙΑΜΟΝΗΤΗΡΙΑ ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΜΙΧΣ έγραψε:Κυριάκο... δες εδώ... QR code...

viewtopic.php?f=3&t=17350 kostasellas Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Σ' ευχαριστώ, τι να πεί κανείς.............κάποτε είχα ανεβάσει ένα κατάλογο με τα πόσα χρηματοδοτήθηκε για ένα χρόνο η κάθε μονή ξεχωριστά, μετάνοιωσα και το διέγραψα αμέσως, για να μην πικραθούν και σκανδαλιστούν οι απλοί αδελφοί και χάσουν την πίστη τους..... Λυπάμαι.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Δημοσίευση από kostasellas »

Δυστυχώς, είναι αλήθεια! Το Άγιον Όρος, το Περιβόλι της Παναγίας και απόρθητο κάστρο της Ορθοδοξίας, "αλώθηκε" (και αυτό!) από το παγκόσμιο σύστημα ηλεκτρονικής "διακυβέρνησης" ή μάλλον καλύτερα, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ!!!
Με έκπληξη, οργή και απορία διαπιστώσαμε κατά το πρόσφατο προσκύνημά μας στον Άθω, πως στα Διαμονητήρια που προμηθεύονται οι προσκυνητές ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ Ο ΓΡΑΜΜΩΤΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ (BAR CODE)!!!
Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, αυτός ο κώδικας δεν υπήρχε μέχρι τον Μάιο (διαμονητήριο αριστερά), αλλά προστέθηκε πρόσφατα (διαμονητήριο δεξιά)!
Μάλιστα, πρόκειται για μια νεώτερη μετεξέλιξή του, που ονομάζεται QR
ΠΛΗΡΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΦΑΚΕΛΩΜΑ ΔΗΛΑΔΗ!!!
Αναρωτιόμαστε:
- Ποια είναι η χρησιμότητα αναγραφής του πάνω στα Διαμονητήρια, από τη στιγμή που οι "παλαιοί" αριθμοί που εξασφάλιζαν τη γνησιότητά του, καθώς και οι σφραγίδες της Ιεράς Επιστασίας, υπάρχουν ακόμα κανονικά;
- Κάποιοι θα δικαιολογηθούν επικαλούμενοι "πλαστά διαμονητήρια": Μα πώς είναι δυνατόν να προσφέρει ασφάλεια ένα σύστημα που αναγνωρίζεται ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ;;;
Είναι τουλάχιστον ανησυχητικό, αν όχι τραγικό,το Άγιον Όρος που έχει ταχθεί εναντίον της ηλεκτρονικής παρακολούθησης, ΝΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ ΤΟΥ!!!
Άγιοι Πατέρες, θεωρείτε πως η εν λόγω αναγραφή βλάπτει ή ωφελεί τους πιστούς;
Κι αν ισχύει το πρώτο, γιατί την καθιερώσατε εν κρυπτώ και παραβύστω τους τελευταίους μήνες, χωρίς να ενημερώσετε κανέναν;
...Σημεία των Καιρών...!
http://hellas-orthodoxy.blogspot.gr/201 ... -code.html
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Δημοσίευση από pr28 »

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Θα ειθελα Κώστα να σε ρωτήσω αν έχεις κινητο
Αν ναι σίγουρα έχεις δηλώσει στοιχεία
Ε τόσες ξέρουν που είσαι και σε ακούνε
Ξεκινα πρώτα απο εκει και μετα απο τα μακρινά ,φλεγομαστε έτσι και αλλιώς
Το χάσαμε το παιχνίδι αν συνεχίσουμε ετσι
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Δημοσίευση από GeorgiosM »

μη φοβομαστε αδελφοι...
προφανώς καποιοι υπευθυνοι σκεφτηκαν για λογους ευκολίας
να βάλουν αυτην την τεχνολογία..
ομως δεν ειναι κατι το φοβερό..
τί θα γίνει δηλαδή? τι κακό μπορει να γίνει?
τιποτα το ουσιαστικό..
ας μην παιρνουμε τα πάντα συμβολικά, γιατί ο κόσμος δεν ειναι
Παράδεισος...
και στο ΑΟ θα συναντήσουμε ατέλειες , ε, και λοιπόν?
άρνηση πίστης μην γίνει, πχ μην εφαρμοζονται ...μη ορθοδοξα
στοιχεία πίστεως! ο κώδικας σε διαμονητηρια δεν νομιζω οτι συγκαταλλεγεται
σε καποιο στοιχειο πιστεως.

εμεις το νομίζουμε ετσι.
θελοντας να βαλουμε παντου τη σφραγίδα της πίστεως,
ακόμη και σε μικρες λεπτομερειες που δεν παιζουν σημαντικο ρολο.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Δημοσίευση από GeorgiosM »

επισης τι εννοειτε πληρες ηλ.φακελωμα ??!
τι θα κανει το μπαρκοντ στο διαμονητηριο δηλαδη?
δεν καταλαβαινω..
τοσο πολυ χτυπανε τον προσκυνητη?πως?
ετσι κ αλλιως,στο πισι κ παλιοτερα δεν τα περναγαν,μεσα στο γραφειο τοσα χρονια??
η στο αρχειο??(κ ηλεκτρονικα?) τι αλλαξε τωρα?
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γραμμωτός Κώδικας QR πάνω στα νέα Διαμονητήρια

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ακόμη και ο δυσώνυμος αριθμός δε σημαίνει κάτι μέχρι να έρθει ο αντίχριστος (που θα τον υποδείξουν οι δυο προφήτες... όλα είναι γραμμένα στην Καινή Διαθήκη) που θα το επιβάλει... μέχρι τότε αγωνιζόμαστε να κρατήσουμε την ευλογημένη ελευθερία που μας έχει δώσει ο Κύριος.

Αν ανταποκρινόμαστε με το να μην πηγαίνουμε στο 'Αγιον Ορος (εσείς οι άντρες) ή να μην πηγαίνουμε στους Αγίους Τόπους λόγω διαβατηρίων με το ίδιο θέμα...τότε δεν είναι καλή αντίδραση αυτή

Αντιδρούμε με τον ευλογημένο τρόπο... με τον τρόπο που μας λένε οι ποιμένες μας...πχ τότε στο Πεδίον του Αρεως που κι αν ήταν Χ άτομα... ή τότε με τα βλάσφημα έργα... ή με την ιεραποστολή... ή με το να βοηθούμε τον συνάνθρωπο που τον πολεμάει ο εχθρός ο νοητός και ο νοερός... και φυσικά δεν δεχόμαστε χάραγμα.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”