Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από filotas »

Την κάλυψη κενών θέσεων εκπαιδευτικών ζητά η Αθωνιάδα Ακαδημία
Τρίτη, 25 Οκτώβριος 2011 - Συντάχθηκε απο τον/την ΑΠΕ - ΜΠΕ

Εικόνα

Την κάλυψη κενών θέσεων σε εκπαιδευτικό προσωπικό ζητά από το υπουργείο Παιδείας η αγιορείτικη Αθωνιάδα Ακαδημία, προκειμένου να καλυφθούν για φέτος οι εκπαιδευτικές ανάγκες του ιδρύματος.

Πριν από δύο εβδομάδες, πληρώθηκαν, με σχετική προκήρυξη για την εκκλησιαστική εκπαίδευση, τρεις θέσεις στις ειδικότητες των μαθηματικών, της φιλολογίας και της μουσικής, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν ελλείψεις.

Οι ήδη υπάρχοντες καθηγητές υποχρεώνονται να διδάσκουν κι άλλα μαθήματα, με αποτέλεσμα να μην καλύπτονται οι προβλεπόμενες ώρες, ενώ η Σχολή δεν διαθέτει, από την έναρξη του σχολικού έτους, καθηγητές πληροφορικής, χημείας, γυμναστικής και αγγλικών.

"Είμαστε σε συνεννόηση με την αρμόδια διεύθυνση εκπαίδευσης για να καλυφθούν οι κενές θέσεις με διάθεση καθηγητών για ένα έτος, από άλλα δημόσια σχολεία και πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα έχουμε απάντηση", δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο υποδιευθυντής της Σχολής Νικόλαος Παπαξάφης.

Στην Αθωνιάδα Ακαδημία φοιτούν πενήντα δύο μαθητές. Τα μαθήματα έχουν αρχίσει με την έναρξη του σχολικού έτους, αλλά οι ελλείψεις σε εκπαιδευτικούς έχουν ως αποτέλεσμα να χάνονται διδακτικές ώρες και να μην καλύπτεται επαρκώς η ύλη.

Η Αθωνιάδα, η ιστορική ακαδημία του Αγίου Όρους, παρείχε σημαντικό εκπαιδευτικό έργο από την ίδρυσή της και φιλοξένησε στις τάξεις της φωτισμένους εκπροσώπους του ελληνικού διαφωτισμού και της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης.

Ιδρύθηκε το 1749, επί Πατριαρχίας Κύριλλου Ε΄ και αρχικά στεγάστηκε σε κτίριο της μονής Βατοπεδίου. Από τους πρώτους διευθυντές της ήταν ο Ευγένιος Βούλγαρης, ενώ δίδαξαν σ' αυτή σειρά φωτισμένων κληρικών εκπαιδευτικών της εποχής, όπως ο Μελέτιος Βατοπαιδινός, ο Νικόλαος Ζερζούλης, ο Νεόφυτος Καυσοκαλυβίτης, ο Νικόδημος ο Αγιορείτης, ο μετέπειτα Πατριάρχης Αλεξανδρείας Κυπριανός.

Μεταξύ των σπουδαστών της υπήρξαν οι Κοσμάς ο Αιτωλός, Ιώσηπος ο Μοισιόδαξ, Χριστόφορος Μακραίος, Χριστόδουλος Παμπλέκης, Γαβριήλ Καλωνάς, Αθανάσιος Πάριος και ο Ρήγας Φεραίος. Η Αθωνιάδα διέκοψε τη λειτουργία της προσωρινά κατά το διάστημα 1821-1842, οπότε και επανιδρύθηκε στις Καρυές, καθώς και μεταξύ των ετών 1940-1953. Από το 1930 στεγάζεται στη σκήτη του Αγίου Ανδρέα.

Σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες της, οι μαθητές ζουν κατά τα πρότυπα της κοινοβιακής οργάνωσης και διδάσκονται, εκτός της τρέχουσας ύλης των δημοσίων σχολείων, αγιογραφία, εκκλησιαστικά κείμενα και εκκλησιαστική μουσική.

Πηγή: romfea.gr

Κάπως καλύτερα είναι τα πράγματα τώρα.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από iliasgr »

και μεις απαιτουμε-επαιτουμε ν ανοιξει η Χαλκη :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από stathis73 »

Όσο ανώφελο και ανούσιο ήταν το κρυφό σχολειό, άλλο τόσο ανούσια και χωρίς όφελος είναι για μένα και η αθωνιαδα σχολή.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πάντως αυτό το ΄΄περίεργα΄΄ πολύ μου κακόπεσε!
Το λέω για να μη το κρατάω μέσα μου...

Πάντως νομίζω κάνετε σαν να τα είπα κινέζικα.
Αντέκρουσα εγώ το ένδοξο παρελθόν της;
Για το σήμερα έβαλα κάποια ερωτηματικά. ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν ήξερα μάλιστα ότι συμπεριλαμβάνεται στα ΄΄δόγματα΄΄ σας θα το απέφευγα.

Ημουν σαφέστατος νομίζω. Ούτε δεύτερες σκέψεις, ούτε τίποτα πονηρό.

Προσωπικά έβαλα το παιδί μου στη θέση τους.
Εσείς τα βάλατε τα δικά σας;;;;;; Σκέφτεστε να τα πάτε;;;;;;;;
Προτείνεται στα μέλη του φόρουμ να πάνε τα παιδιά τους;

Τόσο απλά.
Εννοείται πως όσοι πάνε τα παιδιά τους είναι ελεύθεροι να τα πάνε.
Απαγορεύσεις και λοιπά μακριά από εμένα.

Μιλάμε για παιδιά. Για μικρά παιδιά.
Τι σχέση έχει η Χάλκη;
Στη Χάλκη πάνε παιδιά Ηλία;;;;;;;;;
Είπα εγώ τίποτα για εκκλησιαστικές σχολές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Είπα πως δεν τις χρειαζόμαστε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Είπα πως δεν πρέπει να φωτίζονται οι ιερείς μας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν συνεχίζω. Απο εμένα το θέμα κλείνει εδώ.
Θα περίμενα απο το Νίκο να πάρει πίσω το ΄΄περίεργα΄΄.
Δεν το απαιτώ, ούτε είναι υποχρεωμένος.
Είχα καιρό πάντως να εκνευριστώ στο φόρουμ.

Ας είναι ευλογημένο που λέει και μια ψυχή.

Εννοείται πάντως πως πρέπει να πάνε δάσκαλοι και σύντομα, για να απαντήσω και στο θέμα
Αυτό είναι αυτονόητο.

'Όσο για τον Στάθη και το κρυφό σχολειο, αυτό ήθελα να το αναφέρω ως αντιπαράδειγμα.
Επειδή απ το κρυφό σχολείο φωτίστηκαν άνθρωποι, πρέπει να φτιάξουμε σήμερα κρυφά σχολειά;;;

Τουλάχιστον από το Στάθη δεν κινδυνεύω να με κατηγορήσει ως ΄΄περίεργο΄΄.......
Άλλη φορά θα είμαι προσεκτικότερος.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.
ΤΕΛΟΣ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από stathis73 »

vasilisalt έγραψε:
'Όσο για τον Στάθη και το κρυφό σχολειο, αυτό ήθελα να το αναφέρω ως αντιπαράδειγμα.
Επειδή απ το κρυφό σχολείο φωτίστηκαν άνθρωποι, πρέπει να φτιάξουμε σήμερα κρυφά σχολειά;;;

Τουλάχιστον από το Στάθη δεν κινδυνεύω να με κατηγορήσει ως ΄΄περίεργο΄΄.......
Άλλη φορά θα είμαι προσεκτικότερος.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.
ΤΕΛΟΣ
Βασίλη ακου να σου πω ενα δυο πράγματα., εννοείται οτι δεν παρεξηγώ αυτά που λές γιατί σε "ξερω", απο κει και μετα να σου πω την γνώμη μου.

1)Οσον αφορά αυτό που είπα εγώ, εννοούσα οτι απο το κρυφό σχολειό οπως πολυ σωστά ειπες "φωτιστήκαν άνθρωποι", ετσι και άλλο τόσο φωτίζονται αγνές παιδικές ψυχούλες οι οποίες μεγαλώνουν σχεδόν ΙΔΑΝΙΚΑ και το σχεδόν το βαζω φιλε μου (για τον μοναδικό λόγο) που ειναι ο αποχωρισμός για μερικους μηνες-για άλλους μέρες απο την οικογένεια τους και δεν το ειπα με την έννοια οτι πρέπει να φτιάξουμε κρυφά σχολειά. :wink:

Λέω σε άλλους μήνες και σε άλλους ημέρες γιατί παιδιά που μένουν στην Θεσσαλονίκη μπορουν τα Σαββατοκύριακα να τα παίρνουν στο σπιτι τους, μόνο εκεινα που είναι απο μακριά δεν βγαίνουν γιατι μέχρι να πάνε στο σπίτι τους πρέπει να ξαναγυρίσουν.

Απο κει και μετά εγώ εχω συζητήσει με την γυναίκα μου αυτό το ενδεχόμενο για τον Γιό μου και θα το ήθελα πάρα πολυ να τελειώσει το γυμνάσιο και το λύκειο μεσα στο Αγιον Ορος, φυσικά και με την δική του σύμφωνη γνώμη αλλα και αύριο μεθαύριο του πνευματικού του.

Και ναι φίλε μου εγω προτείνω σε ολους να τα στείλουν τα παιδιά τους στο περιβόλι Της Παναγιάς μας.

Ολα τα αλλα αδελφέ μου που λές είναι σεβαστά.
Σημερα Βασίλη υπάρχει ισως η μεγαλύτερη ανάγκη να μεγαλώσουν τα παιδιά με σωστή παιδία και μάλιστα εν Χριστώ, γεμάτη απο Ιδανικά και ΑΞΙΕΣ.........................αυτό τα λέει ολα.

Εγω προσωπικά οταν συζητώ με τον Πατέρα Μύρων στην Σίμωνος Πέτρα, νομίζω ότι μιλώ με τον πιο μοντέρνο-σύγχρονο άνθρωπο της εποχής που εχει άποψη (τεκμηριωμένη με επιχειρήματα) για τα πάντα που μου δίνει την σωστή συμβουλή για τα πάντα και ενω ο ίδιος είναι "εξω" απο τον κόσμο, σε πληροφορώ οτι είναι πιο μέσα απο ολους μας και τι δεν θα έδινα να μου μεγαλώσει το παιδί μου αυτός ο άνθρωπος.

Αυτά που γράφω ειναι απο την καρδιά μου και όταν μιλώ για ΕΚΕΙΝΗ και το περιβόλι της ισως μεροληπτώ αλλά δέν νομίζω.

Υπάρχει μεγαλύτερη προστασία απο την ΜΑΝΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ;;;;;;; :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από filotas »

vasilisalt έγραψε:Προσωπικά έβαλα το παιδί μου στη θέση τους.
Εσείς τα βάλατε τα δικά σας;;;;;; Σκέφτεστε να τα πάτε;;;;;;;;
Προτείνεται στα μέλη του φόρουμ να πάνε τα παιδιά τους;
Εννοείται Βασίλη ότι θα τον έστελνα, αν μπορούσα να τον πείσω να πάει. Βλέπεις τα παιδιά σήμερα έχουν δική τους θέληση και δεν κάνουν υπακοή στους γονείς τους, όπως παλιότερα. Επομένως όποια παιδιά πάνε σίγουρα έχουν συναινέσει και τα ίδια και δεν το κάνουν παρά τη θέλησή τους.

Γενικά θεωρώ μεγάλη ευλογία και ευκαιρία για πνευματική πρόοδο τη φοίτηση στην Αθωνιάδα. Τυχερά είναι όσα παιδιά έχουν αυτή την ευκαιρία.
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από nikiforos »

Ποιοι την Κλείνουν;;;;
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Όταν σε σχέση με τα παιδιά μας, αφαιρεθεί η "εγωπαθής" και αυτοεπιβεβαιωτική αναφορά του στυλ,
"στέλνω το παιδί μου",
"σπουδάζω το παιδί μου",
"παντρεύω το παιδί μου"
κλπ,
και αντικατασταθεί,
όχι τύποις, αλλά ουσία,
από τα:
"πήγε το παιδί μου",
"το παιδί μου σπουδάζει",
"παντρεύτηκε το παιδί μου",
τότε,
όχι μόνο δεν θα κλείσει η Αθωνιάδα,
αλλά θα ανοίξουν και άλλες Αθωνιάδες....

Και αυτά, για να μην παρεξηγηθώ, δεν τα λέω για τους άλλους,
αλλά πρωτίστως για μένα..

Αν γίνουμε καλύτεροι, τότε θα υπάρξουν πολλές "Αθωνιάδες",
Αθωνιάδες σχολές,
που θα στεγάζουν και θα επιμορφώνουν "Αθωνιάδες" καρδιές.... :8 :8 :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Στο τυπικό μέρος του θέματος, συμφωνώ βαθειά με το Βασίλη..
Δυστυχώς τα πράγματα είναι περίπου έτσι..
Θάπρεπε νάταν αλλιώς, αλλά ο "συνδυασμός" της εσωτερικής μας "κρίσης" και της γενικότερης κατάστασης, φέρνει σταδιακά τα πράγματα σε αυτή την κατάσταση....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”