Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από filotas »

Αγνοούν την αγάπη του Πρωθυπουργού για το Άγιο Όρος και κλείνουν την Αθωνιάδα!
Δευτέρα, 24 Οκτώβριος 2011 - Του Γιώργου Θεοχάρη

Εικόνα

ΟΙ 52 ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΧΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΦΙΛΟΛΟΓΟ, ΘΕΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟ!

Με κλείσιμο απειλείται η ιστορική Αθωνιάδα ακαδημία που λειτουργεί εδώ και αιώνες στο ΄Αγιο Όρος. Το υπουργείο Παιδείας δεν έστειλαν ακόμα τους καθηγητές που απαιτούνται για να καλυφθούν οι διδακτικές ανάγκες. Ένας φιλόλογος, δύο θεολόγοι και ένα μουσικός, αποτελούν το διδακτικό προσωπικό της Ακαδημίας. Και οι ελλείψεις; Τρεις φιλόλογοι, φυσικός, χημικός, πληροφορικής, γυμναστικής και αγγλικών. Σύμφωνα με πληροφορίες του agioritikovima.gr ενοχλημένο από την εξέλιξη αυτή εμφανίζεται και το Οικουμενικό Πατριαρχείο.Υπενθυμίζουμε ότι,πρόσφατα ο κ. Βαρθολομαίος επισκέφθηκε την Αθωνική Πολιτεία.

Εικόνα

Η αγραμματοσύνη χτυπά… την πόρτα της σχολής που κάποτε ανέδειξε διαφωτιστές και διδασκάλους του γένους, όπως ο Ρήγας Φεραίος, Ο Ευγένιος Βούλγαρης,ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός και άλλες προσωπικότητες. Μία ακαδημία που λειτουργεί σύμφωνα με το τυπικό της Σχολής της Χάλκης καταρρέει..

Οι αρμόδιοι στην γενική γραμματεία του Υπουργείο Παιδείας καλούνται άμεσα να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων!

Πηγή: ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΒΗΜΑ
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από nickzark »

Λυπητερό αν την κλείσουν
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Όχι απλά λυπηρό, αλλά θα έλεγα τραγικό..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από faviola »

Όλα στην Ελλάδα πέρνουν την κατηφόρα... Μόνο ο Χριστός θα μας συγκρατήσει! :8 :8

ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΑΣ!
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Είμαστε πάλι στο στάδιο , που πρέπει να αναδειχθεί και πάλι το στοιχείο του Θρησκευτικού Ουμανισμού ... , όπως αλλά και γιά τον ίδιο λόγο που είχε επικρατήσει/λειτουργήσει τότε -μετά την Άλωση της Κωνσταντινουπώλεως-. Τώρα όυτως ή άλλως είμαστε στην ίδια κατάσταση

Οι Θρησκευτικοί ταγοί έχουν τις λύσεις.

Κύριε Ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από stathis73 »

Επειδή το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό, εύχομαι να λυθεί γρήγορα αλλιώς αυτό που προτείνω ειναι Πατέρες να αντικαταστήσουν τους καθηγητές μέχρι να έρθουν οι διορισμένοι από το κράτος.

Άλλωστε μέσα στο Αγιον Ορος έχει και χημικούς και φιλόλογους και οτι θέλει και τραβαει η ψυχή σας, στην Σιμωνοπετρα εχει απόφοιτο του γνωστού Μ.Ι.Τ τον πατέρα Ιωαννικιο, χημικός αν δεν κάνω λάθος είναι ο Πατέρας Γερμανός και γενικά μπορούν οι Πατέρες να το λειτουργήσουν το σχολείο μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Νομίζω οτι είναι εφικτό αυτό που λέω, απο την άλλη τραγικό να μην στέλνει το κράτος καθηγητές.

Κατάντια και μόνο κατάντια μπορώ να πω.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Συγχωρέστε με, αλλά νομίζω πως καλό θα ήταν να μπουν κάποια ερωτηματικά για
την ύπαρξη και λειτουργία της Αθωνιάδας.
Δεν το ξέρω και καλά το θέμα, αλλά θέλω να είμαι ειλικρινής.
Όταν πήγαμε με τα παιδιά του φόρουμ στη σκήτη του Αγ. Ανδρέα, είδα δίπλα
μικρά παιδιά της Αθωνιάδας να παίζουν μπάσκετ και ψιλοκουβεντιάσαμε.
Μας μίλησαν για υπολογιστές και για πληροφορική.
Προσωπικά δεν καμάρωσα.
Σκέφτηκα, είναι σωστό μικρά παιδιά να ζουν χωρίς τα κοριτσάκια;
Έχει το δικαίωμα ο γονιός να επιλέγει γι αυτά, αυτόν τον τρόπο ζωής;;;

Κάποιον ρώτησα, ποιοι γονείς φέρνουν τα παιδάκια τους εκεί.
Αν θυμάμαι καλά μου είπε πως τα περισσότερα είναι ομογενών.

Και κάτι τελευταίο.
Παλιότερα σε δύσκολες εποχές η σχολή είχε σίγουρα νόημα και βγήκαν μεγάλες προσωπικότητες.
Καλό θα ήταν όταν μιλάμε για το σήμερα να βλέπουμε τι έχει γίνει τα τελευταία 50 χρόνια π.χ.
Να μας πει στατιστικά, πόσα παιδάκια σπούδασαν εκεί και τι απέγιναν.
Τι δουλειές βρήκαν, τι εξέλιξη είχαν.
Χωρίς να ξέρω, πιστεύω πως τα αποτελέσματα δεν θα ενθουσιάσουν κανέναν (πρόβλεψη κάνω).

Και κάτι τελευταίο για να μη παρεξηγηθούμε.
Ειμαι υπέρ του μοναχικού βίου. Κατ επιλογήν όμως. Όχι με καταναγκασμό.
Αν και νομίζω πως πολύ λίγα παιδιά της Αθωνιάδας θα γίνονται μοναχοί.
Αν κάποιος τεκμηριωμένα με διαψεύσει, θα το χαρώ ιδιαιτέρως, ώστε να μου φύγουν οι παραπάνω λογισμοί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από filotas »

stathis73 έγραψε:Επειδή το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό, εύχομαι να λυθεί γρήγορα αλλιώς αυτό που προτείνω ειναι Πατέρες να αντικαταστήσουν τους καθηγητές μέχρι να έρθουν οι διορισμένοι από το κράτος.

Άλλωστε μέσα στο Αγιον Ορος έχει και χημικούς και φιλόλογους και οτι θέλει και τραβαει η ψυχή σας, στην Σιμωνοπετρα εχει απόφοιτο του γνωστού Μ.Ι.Τ τον πατέρα Ιωαννικιο, χημικός αν δεν κάνω λάθος είναι ο Πατέρας Γερμανός και γενικά μπορούν οι Πατέρες να το λειτουργήσουν το σχολείο μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Νομίζω οτι είναι εφικτό αυτό που λέω, απο την άλλη τραγικό να μην στέλνει το κράτος καθηγητές.

Κατάντια και μόνο κατάντια μπορώ να πω.
Συμφωνώ με το Στάθη. Αυτή ήταν και μένα η πρώτη μου σκέψη. Το θέμα είναι ότι η Αθωνιάδα δεν είναι ιδιωτικό σχολείο, αλλά δημόσιο. Επομένως δεν γνωρίζω, αν υπάρχει η δυνατότητα επισήμως να μπορεί να λειτουργήσει με εθελοντές καθηγητές. Θα μπορεί να δίνει τότε απολυτήρια, που να γίνονται αποδεκτά από τις Ανώτατες Σχολές;

Βασίλη, οι απορίες σου είναι τουλάχιστον περίεργες. Πως οι γονείς σε άλλες χώρες μπορούν να στέλνουν τα παιδιά τους εσώκλειστα σε κοσμικά σχολεία, τα οποία βεβαίως δεν είναι μικτά, και αυτό δεν μπορεί να γίνει στην Ελλάδα, και μάλιστα σ' ένα σχολείο που προσφέρει οπωσδήποτε και υψηλής αξίας πνευματική μόρφωση σ' ένα αγιασμένο περιβάλλον, εκτός από την εκπαίδευση. Τα παιδιά Βασίλη δεν είναι κλειδωμένα στη σχολή, μπορούν να βγαίνουν έξω στις γιορτές και στις διακοπές. Εκεί με την επίβλεψη των οικογενειών τους μπορούν να έρθουν σ' επαφή με τα κοριτσάκια κι αν η κλίση τους είναι προς το Γάμο, τότε θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν κοπέλες κατά τη διάρκεια των σπουδών τους και ν' αποφασίσουν σχετικά.

Δεν ξέρω αν τα μικτά σχολεία ωφέλησαν ή έβλαψαν την εκπαίδευση. Έχει κανείς στοιχεία γι αυτό; Η δική μου εντύπωση είναι ότι τα μικτά σχολεία, αν δεν έβλαψαν, τουλάχιστον δεν πρόσφεραν τίποτε στην εκπαίδευση.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Η Αθωνιάδα σχολή είναι απαραίτητη στο Γένος των Ελλήνων ... και δη των Χριστιανών.

Ναι , και εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να έχουν κοριτσάκια κοντά τους οι φοιτούντες εκεί.
Μπορούν να τα αγαπούν -τα κοριτσάκια- και χωρίς να είναι μαζί.

Για ποιό Δημόσιο συζητάμε , δεν υπάρχει Δημόσιο πλέον.

Ας αποφασίσουν να πάνε να διδάξουν αυτοί οι ευλογημένοι άνθρωποι –που υπάρχουν Μοναχοί και οι Ιερείς- , μπας και ξεκινήσει και δούμε κάποτε Θεού πρόσωπο.
Και τέλος , Αυτός Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Κλείνουν την Αθωνιάδα Σχολή!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

filotas έγραψε: Βασίλη, οι απορίες σου είναι τουλάχιστον περίεργες...
Παρακαλώ;;;
filotas έγραψε:
Πως οι γονείς σε άλλες χώρες μπορούν να στέλνουν τα παιδιά τους εσώκλειστα σε κοσμικά σχολεία, τα οποία βεβαίως δεν είναι μικτά, και αυτό δεν μπορεί να γίνει στην Ελλάδα, και μάλιστα σ' ένα σχολείο που προσφέρει οπωσδήποτε και υψηλής αξίας πνευματική μόρφωση σ' ένα αγιασμένο περιβάλλον, εκτός από την εκπαίδευση.
Είπα εγώ τέτοια πράγματα; ανέφερα πουθενά τίποτε για το εξωτερικό; είπα εγώ να απαγορευθεί;
Νομίζω Νίκο πως μάλλον απαντάς γενικά ή σε κάποιον άλλον.
Προσωπικά είπα αυτά που είπα και έβγαλα κάποια συμπεράσματα, πιθανόν και αυθαίρετα.
Αν νομίζεις πως με αφορισμούς καθάρισες, μεγιά σου και χαρά σου!

Είσαι ενήμερος για τίποτα στατιστικά ή οτιδήποτε τέλος πάντων για τη σύγχρονη λειτουργία της σχολής.
Αν ναι, πες τα σε παρακαλώ και στο λέω από τώρα πως θα συμφωνήσω.

Τώρα τα υπόλοιπα περί έθνους κλπ θα μου επιτρέψετε να σας πω πως μάλλον υπερβάλλεται.


Τα παιδιά Βασίλη δεν είναι κλειδωμένα στη σχολή, μπορούν να βγαίνουν έξω στις γιορτές και στις διακοπές. Εκεί με την επίβλεψη των οικογενειών τους μπορούν να έρθουν σ' επαφή με τα κοριτσάκια κι αν η κλίση τους είναι προς το Γάμο, τότε θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν κοπέλες κατά τη διάρκεια των σπουδών τους και ν' αποφασίσουν σχετικά.

Δεν ξέρω αν τα μικτά σχολεία ωφέλησαν ή έβλαψαν την εκπαίδευση. Έχει κανείς στοιχεία γι αυτό; Η δική μου εντύπωση είναι ότι τα μικτά σχολεία, αν δεν έβλαψαν, τουλάχιστον δεν πρόσφεραν τίποτε στην εκπαίδευση.[/quote]
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”