Νέος Διοικητής του Αγίου Όρους

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Νέος Διοικητής του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από HXOS »

Σύμφωνα με πληροφορίες του Πρακτορείου Εκκλησιαστικών Ειδήσεων «Romfea.gr», νέος Πολιτικός διοικητής του Αγίου Όρους αναλαμβάνει ο κ. Αρίστος Κασμίρογλου.

Ο κ. Αρίστος Κασμίρογλου, είναι πτυχιούχος της Νομικής Αθηνών, συνταξιούχος διευθυντής της ΕΥΔΑΠ και σημαίνον στέλεχος του Συλλόγου "Φίλοι του Αγίου Ορους".

Συγκεκριμένα ο κ. Κασμίρογλου, γεννήθηκε στην Αθήνα από μικρασιάτες γονείς και υπηρέτησε ως σμηνίας στην Αεροπορία.

Από τον Οκτώβριο 1996 μέχρι σήμερα κατείχε την θέση του αναπληρωτού διοιηκητού του Αγίου Όρους και έχαιρε μεγάλης εκτίμησης, από το Οικουμενικό Πατριαρχείο, το Άγιον Όρος, την Εκκλησία της Ελλάδος και γενικά από όλο τον Εκκλησιαστικό χώρο.

Επίσης, να αναφερθεί, ότι από το 1999 ως το 2004 προσέφερε αμισθί τις υπηρεσίες του, ως Διευθυντής του Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος και σήμερα μετέχει ως τακτικό μέλος της Συνοδικής Επιτροπής Τύπου - Δημοσίων Σχέσεων και Διαφωτίσεων της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Τέλος, με το Άγιον Όρος ασχολείται από το έτος 1977 ως ιδρυτικό μέλος και γραμματέας των "Φίλων του Αγίου Όρους"

Εικόνα
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Re: Νέος Διοικητής του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από HXOS »

Ορκίστηκε σήμερα Δευτέρα, 31-5-2010 ο νέος πολιτικός Διοικητής του Αγίου Όρους κ. Αρίστος Κασμίρογλου παρουσία του Πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου και του Υφυπουργού Εξωτερικών κ.Δρούτσα. Ο πρωθυπουργός, μετά την ορκωμοσία του πολιτικού Διοικητή συναντήθηκε με αντιπροσωπεία της Ιεράς Κοινότητας του Αγίου Όρους που την αποτελούταν από Ιερομόναχο Νικόδημο Λαυριώτη, Γέρων Νικόδημο Αγιοπαυλίτη, Ιερομόναχο Φώτιο Γρηγοριάτη και Ιερομόναχο Ιωάννη Αγιαννανίτη.
Ακολούθως ο Ιερομόναχος Νικόδημος Λαυριώτης έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Ορκίστηκε ο νέος διοικητής του Αγίου Όρους, ο οποίος βέβαιά είναι πολλά χρόνια και παρίσταται στο Άγιο Όρος και βοηθάει σ’ όλα τα θέματα και προβλήματα. Πιστεύουμε η πάντοτε φορτίζουσα πολιτεία για το Άγιο Όρος θα μας βοηθήσει. Όπως όλοι οι Έλληνες έτσι και εμείς γνωρίζουμε την κατάσταση που περνάει η χώρα μας, αλλά εμείς θέλουμε μια ηθική συμπαράσταση περισσότερο διότι όλοι πιστεύουμε ότι προηγείτο η συμπαράσταση στον κόσμο και στον λαό που τόσα περνάει».

Μιλώντας στο Αmen.gr είπε ότι «η συνάντηση έγινε σε θερμό κλίμα και ο κ. Παπανδρέου τόνισε ότι θα είναι κοντά στην Ιερά Κοινότητα σ’ ότι και αν χρειαστεί, ο πρωθυπουργός έχει έρθει στο Άγιο Όρος και εξέφρασε την χαρά του για την συνάντηση που είχαμε».

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κύριος Κασμίρογλου ενώ μπορούσε να ορκιστεί μόνο στο Σύνταγμα επέλεξε να ορκιστεί επί του Ιερού Ευαγγελίου όπως μας δήλωσε μέλος της Ιεράς Κοινότητας.
amen.gr
Εικόνα
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Re: Νέος Διοικητής του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από HXOS »

Ο νέος διοικητής του Αγίου Όρους, κ.Αρίστος Κασμίρογλου αναλαμβάνει και επισήμως σήμερα τα καθήκοντά του. Το απόγευμα στις 5 θα πραγματοποιηθεί η κατά την τάξη προβλεπομένη τελετή εγκατάστασής του παρουσία της Ιεράς Επιστασίας, ηγουμένων και αντιπροσώπων των Ιερών Μονών, του υφυπουργού Οικονομίας κ.Μάρκου Μπόλαρη, ως εκπροσώπου της Κυβερνήσεως, πλήθους επισήμων και φίλων του Αγίου Όρους.

Μετά την επίσημη υποδοχή του από την Ιερά Κοινότητα στις Καρυές , θα τελεστεί δοξολογία στο Ναό του Πρωτάτου και ακολούθως ο Πρωτεπιστάτης Γέρων Συμεών Διονυσιάτης αναμένεται, με προσφώνησή του να υποδεχθεί το νέο Πολιτικό Διοικητή, πλην όμως παλαιό και έμπειρο διαχειριστή των ζητημάτων του Ιερού Άθωνα, κ.Αρίστο Κασμίρογλου.

Στη συνέχεια ο νέος διοικητής αναμένεται να αντιφωνήσει. Κατά πληροφορίες αναμένεται να επαναλάβει , όπως την είχε εκφράσει και στο Amen.gr στην πρώτη επίσημη δήλωσή του μετά το διορισμό του, την βεβαιότητα του ότι η Ελληνική Πολιτεία θα σταθεί με ενδιαφέρον τα δίκαια αιτήματα του Αγίου Όρους.

Αύριο, Δευτέρα, η πρωτεπιστασία της Μεγίστης Λαύρας με πρωτεπιστάτη τον Γέρων Παύλο Λαυρεώτη και την συνεπιστασία των Ιερών Μονών Δοχειαρίου, Ξενοφώντος Εσφιγμένου.

Την Κυβέρνηση θα εκπροσωπήσει ο υφυπουργός κ.Μπόλαρης ο οποίος από χθες πραγματοποιεί επίσημη επίσκεψη στον Άθω (υπάρχει σχετικό θέμα)

Επιστολή Κασμίρογλου στις Υπηρεσίες του Κράτους στο Όρος

Μ εεπιστολή του προς τις υπηρεσίες του Κράτους στον Άγιο Όρος, που απέστειλε σήμερα 13 Ιουνίου, ο νέος πολιτικός Διοικητής του Αγίου Όρους απευθύνει εγκάρδιο χαιρετισμό σε όλα τα στελέχη τους και ζατάει "την συνέχιση της συμπαράστασης και συνεργασίας σας στα νε καθήκοντά μου με μεγαλύτερο ζήλο και προσπάθεια".

"Είναι ιδιαίτερη ευλογία και τιμή για όλους μας να υπηρετούμε σ' αυτή την περιοχή κάτω από την σκιά του Άθω και την ευλογία του Αγιωνύμου Όρους, αλλά και οι υποχρεώσεις μας αυξημένες, η δε συμπεριφορά μας άψογη. Είναι τιμή για εμένα να συνυπηρεστώ κοντά σας γνωρίζοντας την επιλογή σας γι' αυτό τον χώρο και την ευαισθησία σας στα επιβεβλημένα" σημειώνει ο κ.Κασμίρογλου και συνεχίζει:

"Γνωρίζετε ότι, σύμφωνα με το Σύνταγμα της Ελλάδος το Άγιο Όρος διοικείται, σύμφωνα με τον καθεστώς του, από τις είκοσι Ιερές Μονές του, οι δε εξουσίες του Κράτους ασκούνται από το διοικητή".

Ο κ.Κασμίρογλου, επικαλούμενος της 35ετή εμπειρία του στη δημόσια διοίκηση, σημείωνει ότι η ορθότερη και αποτελεσματικότερη άσκηση διοίκησης είναι η συνεργασία.

"Αυτό, λοιπόν, το πνεύμα της εποικοδομητικής συνεργασίας επιθυμώ να λειτουργήσει ανάμεσά μας και είμαι βέβαιος ότι έτσι θα γίνει. Σύντομα θα έχουμε την ευκαιρία να συνεργασθούμε με τα εντεταλμένα Ιεροκοινοτικά Όργανα και να προχωρήσουμε με αποτελεσματικότητα" καταλήγει ο νέος πολιτικός Διοικητής του Αγίου Όρους.

του Νίκου Παπαχρήστου amen.gr
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
HXOS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΗΣ@ΚΡΗΤΗ

Re: Νέος Διοικητής του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από HXOS »

ΘΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΩΣ ΔΙΑΚΟΝΗΤΗΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Συγκινημένος ζήτησε την ευλογία των Αγιορειτών πατέρων ο νέος Πολιτικός Διοικητής της Αθωνικής Μοναστικής Πολιτείας κ. Αρίστος Κασμίρογλου ο οποίος διαβεβαίωσε ότι θα εργαστεί για την εξέταση από την Πολιτεία των δίκαιων αιτημάτων της Ιεράς Κοινότητας.

Μετά την επίσημη υποδοχή του από την Ιερά Κοινότητα στις Καρυές, τελέστηκε δοξολογία στο Ναό του Πρωτάτου και ακολούθως εκπρόσωπος της Ιεράς Επιστασίας προσφώνησε το νέο Πολιτικό Διοικητή, πλην όμως παλαιό και έμπειρο διαχειριστή των ζητημάτων του Ιερού Άθωνα, κ.Αρίστο Κασμίρογλου.

Ακολουθεί η ομιλία που έκανε ο νέος Πολιτικός Διοικητής κατά τη διάρκεια της τελετής της επισήμου εγκαταστάσεως στην πολυεύθυνη νέα του θέση, του εκπροσώπου της Πολιτείας στον Άθω.

«Ζητώ και εύχομαι να έχω την ευλογία Σας, την ευλογία και ευχή όλων των Πατέρων του Αγίου Όρους και αυτών που είναι ορατοί ανάμεσά μας και αυτών που είναι μεταξύ μας εν πνεύματι. Και πάνω απ' όλα δέομαι να έχω την ευλογία και στήριξη της Κυρίας αυτού του Τόπου, της αληθινής Κυβερνήτριας και Διοικήτριας, της Παναγίας.

Αισθάνομαι την ανάγκη να Σας εκφράσω τις ολόθερμες ευχαριστίες και την βαθύτατη ευγνωμοσύνη μου για την συγκινητική παρουσία και συμμετοχή Σας να ζητήσω την συμπαράσταση και συνεργασία Σας.

Μοναδικός σκοπός και στόχος μου είναι να συνεχίσω να υπηρετώ την Αθωνική Πολιτεία με περισσότερο ζήλο και χρόνο, ώστε μαζί Σας να συμβάλλω στην συνέχιση και επαύξηση της παγκόσμιας ακτινοβολίας αυτού του χώρου με την επίδραση και αποδοχή που, πραγματικά και δικαίως, της ανήκει.

Η, περισσότερο από τριάντα χρόνια, σχέση μου με τον εξαίσιο Άθω με δίδαξε, μεταξύ άλλων, την μεγάλη σημασία της προνομιακής αυτοδιοικήσεως της Αγιώνυμης Πολιτείας ως βασικού θεσμικού παράγοντα διατηρήσεως και διαφυλάξεως της μοναχικής ζωής και παραδόσεως περισσότερο από χίλια χρόνια. Στην δική σας ευαισθησία και εμμονή για την προάσπιση και διατήρηση των αγιορειτικών θεσμών και προνομίων, προσθέτω τις μικρές δυνάμεις μου.

Ανεκτίμητο στήριγμα στον δύσκολο και τραχύ αγώνα Σας είναι το μαρτυρικό Σεπτό Οικουμενικό Πατριαρχείο, υπό την ανωτάτη πνευματική εποπτεία και την κανονική δικαιοδοσία του οποίου βρίσκεστε και προς το οποίο στρέφω με ευλάβεια και σεβασμό το βλέμμα μου, παρακαλώντας το με υική αφοσίωση να με ευλογεί και να με στηρίζει.

Είμαι βέβαιος ότι, η Πολιτεία, όπως έπραξε πάντοτε, θα ενσκήψει με ενδιαφέρον στα εύλογα και δίκαια αιτήματα του Ιερού Τόπου, θα είναι δε ιδιαίτερη ευλογία και τιμή για μένα ο ρόλος του μεσολαβητή.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους προκατόχους μου Διοικητές για το έργο που προσέφεραν και το οποίο φιλοδοξώ, συν Θεώ, να συνεχίσω και να βελτιώσω.

Ιδιαιτέρως ευχαριστώ τους κυρίους Σταύρο Ψυχάρη και Γεώργιο Δαλακούρα, με τους οποίους συνεργάστηκα και στους οποίους εύχομαι υγεία και κάθε καλό.

Η παρουσία μου εδώ είναι σημαντική από πλευράς χρόνου. Στον κόσμο έχει μεγάλη σημασία το φαίνεσθαι. Στον κόσμο είναι καθοριστικές οι σχέσεις. Εδώ οι σχέσεις μετρούν, είναι μυστικές και αναπτύσσονται μέσα στην ταπείνωση. Στον κόσμο έχει τον πρώτο λόγο η ισχύς. Εδώ έχει το ανίσχυρο.

Αυτό το μυστικό και ανίσχυρο επέτρεψε ο Θεός να υπηρετήσω αναλαμβάνοντας καθήκοντα διακονητού στο Περιβόλι της Παναγίας.

Γι' αυτό η ευλογία Σας έχει τόση δύναμη για μένα.
ΠΗΓΗ:http://agioritikesmnimes.pblogs.gr/
Εικόνα
ΣΥΝ ΘΕΩ ΠΑΝΤΑΧΟΥ,ΦΟΒΟΣ ΟΥΔΑΜΟΥ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”