"Άγιον Όρος-Η μεγάλη Κιβωτός" από το National Geographic

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

gladiator79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

"Άγιον Όρος-Η μεγάλη Κιβωτός" από το National Geographic

Δημοσίευση από gladiator79 »

Εικόνα

Ένα συλλεκτικό σκληρόδετο βιβλίο που αξίζει να διαβάσουν όλοι οι Έλληνες
Δύο μεγάλες φετινές αποστολές του National Geographic στο Άγιον Όρος μας προσφέρουν συγκλονιστικό φωτογραφικό υλικό μαζί με αποκαλυπτικά ρεπορτάζ για το «Περιβόλι της Παναγίας». Παράλληλα, προηγούμενες αποστολές του Geographic, από το 1916 έως το 1983, αναδεικνύουν με ανεπανάληπτο τρόπο τη διαχρονικότητα και τη σημασία της κιβωτού της ορθοδοξίας. Αυτό το πολυτελές σκληρόδετο χρυσότυπο λεύκωμα 160 σελίδων με τη μοναδική φωτογράφιση των θησαυρών του Αγίου Όρους από το National Geographic αποκαλύπτει στο παγκόσμιο κοινό τον άγνωστο κόσμο της αρχαίας μοναστικής κοινότητας του Χριστιανισμού.


Το αγορασα και ειναι πραγματικα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!Φοβερες φωτογραφιες,αψογα κειμενα και γενικως αριστη εκδοση,πρωτοποριακη για τα ελληνικα δεδομενα!Πραγματικα αξιζει!
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από Loginos »

Όντως είναι υπέροχο το έχω αγοράσει και εγώ, πραγματικά αξίζει τα χρήματά του .....
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από ktistos »

Φαντάσου τι κρίση περνάει ο δούρειος ίππος της νέας εποχής για να φτάσει να γλείφει εκεί που έφτυνε...
Δεν πιστεύω ότι το κάνανε όσο καλό το κάνανε από αγάπη για την ορθοδοξία αλλά γιατί πατώσανε οι πωλήσεις εδώ και καιρό...
Κι επειδή οι Έλληνες αγαπάμε το Όρος θα πάμε να τους τα ακουμπήσουμε για να τους ξελασπώσουμε...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από vasilisalt »

Όπως και να είναι τα πράγματα, το αφιέρωμα είναι τουλάχιστον καταπληκτικό.
Πέρα από το υπέροχο και απίστευτο φωτογραφικό υλικό, υπάρχει ένα από τα πιο όμορφα κείμενα που έχω διαβάσει για το Άγιο Όρος. Είναι ένα κείμενο του σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ναυπάκτου Ιερόθεου.
Πραγματικά συγκλονιστικό και αληθινό.
Κατά τη γνώμη μου, δεν πρέπει να το χάσετε...
GIKGEO
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΩΠΙ-ΑΤΤΙΚΗΣ-

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από GIKGEO »

Μολις σημερα το πηρα και εγω και πραγματικα ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.Ηρθα ομως και εγω σε διλλημα για τον αν επρεπε να δωσω τα χρηματα σε εκεινους που πολλες φορες εχουν γραψει διαφορα για τον ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ.Εδωσα λοιπον τα λεφτα αλλα και παλι δεν αισθανομουν καλα :roll:
Ας ελπισουμε οτι τουλαχιστον θα καταλαβουν οτι με τετοιες προσπαθειες θα ειναι και αυτοι κερδισμενοι και οχι με τα διαφορα ψευδοι τους :angryfire
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ
ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εδώσα κι'εγώ τα χρήματα και το αγόρασα. 12 ευρώ.
Το να μπούμε στη διαδικασία να σκεφτούμε, αν καλώς ή κακώς δίνονται χρήματα στις εν λόγω εταιρείες εκδόσεων, για να αγοράσουμε κάτι τέτοιο, το βρίσκω κάπως υπερβολικό. (τουλάχιστον για τον εαυτό μου, ο οποίος έχει αγοράσει άλλα κι'άλλα ανάλογα και ταπεινά έντυπα, όπως εφημερίδες περιοδικά κλπ, ας πρόσεχα εν προκειμένω, δεν πρόκειται να κλαφτώ επειδή αγόρασα και κάτι που πραγματικά αξίζει, παρ'όλο που εννοείται ότι και αυτό εκδόθηκε για να βγάλουν λεφτά οι εταιρείες. Στο κάτω κάτω και το Ευαγγέλιο να αγοράσεις, χρήματα θα δώσεις, τα οποία δεν ξέρεις τελικά σε ποιές τσέπες θα καταλήξουν).

Εν πάση περιπτώσει, το εν λόγω έντυπο, είναι ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ, σε μεταφέρει στο Αγιον Ορος, νιώθεις σαν να μυρίζεις Αθωνικά αρώματα και πραγματικά σαν να ταξιδεύεις στην έρημο.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Απο που μπορουμε να το αγορασουμε?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Dimitris39 έγραψε:Απο που μπορουμε να το αγορασουμε?
Πρακτορεία τύπου και κάποια περίπτερα (όχι όλα).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από vasilisalt »

Εκθεση του National Geographic για το Άγιο Όρος στην Ουάσιγκτον
16 Μαρτίου 2010

Τα εγκαίνια φωτογραφικής έκθεσης του National Geographic για το ‘Αγιο Όρος με τίτλο: “Called to The Holy Mountain: Mount Athos.” πραγματοποιήθηκαν στην ελληνική πρεσβεία της Ουάσιγκτον με φωτογραφίες οι οποίες προήλθαν από το ομώνυμο άρθρο που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό τον περασμένο Δεκέμβριο και σε ειδικό αφιέρωμα της ελληνικής έκδοσης.

Το κοινό εκτός από το θαυμασμό του για τις φωτογραφίες της έκθεσης, παρακολούθησε με μεγάλο ενδιαφέρον τις παρουσιάσεις του συγγραφέα Ρόμπερτ Ντρέιπερ και του φωτογράφου Τράβις Ντόουβ για τον μοναστικό βίο του Αγίου Όρους. Η έκθεση σήμανε την έναρξη μίας σειράς πολιτιστικών, επιστημονικών και ιστορικών συνεργασιών με τον μεγαλύτερο μη κερδοσκοπικό μορφωτικό οργανισμό του κόσμου η ίδρυση του οποίου χρονολογείται από το 1888.

Ο εκτελεστικός αντιπρόεδρος του National Geographic, Τέρι Γκαρσία, επιβεβαίωσε το ενδιαφέρον του οργανισμού του για τη υλοποίηση σημαντικών πολιτιστικών προγραμμάτων με τη χώρα μας τα οποία επιφυλάχθηκε να ανακοινώσει μετά την οριστικοποίησή τους σε συνεργασία με το Ελληνικό Υπουργείο Πολιτισμού. Στην εκδήλωση, την οποία προλόγισαν ο δεύτερος στην ιεραρχία της πρεσβείας, Γιάννης Βράϊλας, ο οποίος αναφέρθηκε στην ιστορική και θρησκευτική σημασία του Αγίου Όρους, και η υπεύθυνη για πολιτιστικά θέματα, Ζωή Κοσμίδου, παρέστησαν οι διευθυντές και το προσωπικό των περισσοτέρων τμημάτων του National Geographic και του νέου μουσείου του, καθώς και πλήθος κόσμου από τον πολιτιστικό, νομικό, επιχειρηματικό, πανεπιστημιακό, οικονομικό και διπλωματικό κόσμο της Ουάσιγκτον. Μεταξύ των παρευρισκομένων ήταν και εκπρόσωποι του Κογκρέσου, του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, και διεθνών οργανισμών.
aggelos p.
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:40 am
Τοποθεσία: Άγγελος - Ραφήνα

Re: "ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ-Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΒΩΤΟΣ" από το National Geographic

Δημοσίευση από aggelos p. »

Πράγματι εξαιρετικό λεύκωμα. Το αγόρασα μόλις βγήκε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”