Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Μακαρι να πάμε όλοι μας! Ίσως θα έπρεπε να συμφωνήσουμε να κάνουμε την επίσκεψη ως συνάντηση μελών. Θα μπορούσαμε να ορίσουμε μια ημερομηνία πχ Ιούνιος ή Ιούλιος του 2010 και να μείνουμε μια εβδομάδα.
Πάντοτε υπό την επίβλεψη του αγαπητού μας Νίκου - agiooros (όνομα και πράγμα)
Συμφωνώ και προσυπογράφω! Ηθελα να το προτείνω κι εγώ, αλλά δίσταζα. Και κατά την γνώμη μου, ιδανική εποχή θάταν η εβδομάδα να συμπεριλαμβάνει και το 3ήμερο του Αγίου Πνεύματος τον Ιούνιο, για να είναι ευκολότερες οι άδειες, αλλά και διότι στο Ορος είναι μαγευτικά και κατανυκτικά. Και θα παρευρεθούμε και στην αγρυπνία. Μακάρι να προχωρήσει η θαυμάσια ιδέα του Απόστολου!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Θα ανοίξουμε ένα νέο θέμα (topic) με τίτλο την προσκυνηματική εκδρομή στο Α.Ο. μέσα στο 2010.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Για να μην τα ξαναγράφω πήγαινε εδώ Απόστολε
viewtopic.php?f=35&t=10629&start=10

Και πάλι καλώς ήρθες.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Teri »

aposal έγραψε:Θα ανοίξουμε ένα νέο θέμα (topic) με τίτλο την προσκυνηματική εκδρομή στο Α.Ο. μέσα στο 2010.

viewtopic.php?f=35&t=10686


Όλο δικό σας!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Γεια σας μολις επεστρεψα απο το αγιον ορος θα σας περιγραψω με απλα λογια την πρωτη μου επισκεψη και εντυπωσεις απο το περιβολη της Παναγιας μας.

Ξεκινησα απο το σπιτη στης 2.30 ξημερωματα Σαββατο, μετα απο 2.30 ωρες ευχαριστο ταξιδη εφτασα στην ουρανουπολη με την σκεψη μου και μονο στο αγιον ορος και με μια ανυπομονησια για το αν θα παρω φιλοξενεια στην ιερα μονη Αγιου παυλου γιατι δεν ειχα μιληση πιο μπροστα μαζι τους,
7 το πρωι ξεκηναει το Αγια Αννα, το ταξιδη ειτανε ευχαριστο και ειμουνα λιγο ανυπομονος ποτε θα φτασουμε, φωτογραφιζοντας λοιπον σε ολη την διαδρομη απο το καραβακι ολες της Μονες που περνουσαμε φτασαμε τελικα στον προορισμο μας.
Αρσανας Αγιου Παυλου.
Τα συναισθηματα χιλιαδες και απο ολα πιο πολυ συγκινηση
κατεβαινοντας απο το Αγια Αννα σκεφτομαι με τοσο βαρυ φορτιο περιπου 30 κιλα πως θα περπατησω μεχρι εκει επανω?
μεσα σε αυτην μου την σκεψη με ρωται καπιος νεαρος με ενα ασπρο φορτηγακη ελατε να σας παω μεχρι επανω ειρθα να παραλαβο ενα μικρο δεμα και γυριζο στην Μονη, η χαρα μου? δεν περιγραφετε ,δοξα τον θεο,
φτανοντας εκει πηγαμε με δυο αλλους που συνταντησα σε μια αιθουσα να περιμενουμε τον δικαιο καθησαμε 2 ωρες περιπου και μολις ειρθε του ειπα οτι χρειαζομε φιλοξενια για ενα βραδυ χαμογελασε και μου ειπε εδω δεν πεταμε κανεναν εξω θα σας βολεωουμε καπου, και μετα απο λιγη ωρα αφου ηπιαμε μερικα τσιπουρακια και φαγαμε λουκουμακια με πηγανε σε ενα μονοκληνο υπεροχο δωματιο η σκεψη μου ειτανε αν αξιζα τετοια Περιποίηση.
Αφου βολευτηκα μετα προσκυνησαμε τα αγια λειψανα διαφορον Αγιον.
Αμεσως περπατησα για Νεα Σκητη δεν μπορουσα να περιμενω την επομενη ημερα, ειθελα να παω να δω αμεσως τον Γεροντα μου,που με ειχε καλεση στην Σκητη τον ειχα γνωρισει στην αγρυπνια εις μνημην του Πατερ Παισιου.
Μετα απο 30 λεπτα περιπου περιπατου οπως γνωριζετε οι πιο πολλοι εφτασα στην Νεα Σκητη,κατασυγκηνημενος αρχισα να ψαχνω για το κελι του γεροντα το βρηκα η ωρα? ακαταληλη 12.00 μεσημερι ωρα αναπαυσης.
Γυρισα στην ιερα μονη αγιου παυλου και αφου ξεκουραστηκα λιγο πηγαμε για εσπερινο μετα για αποδειπνο και στης 2 τα ξημερωματα λειτουργια, δεν ειξερα οτι αρχιζουνε τοσο πρωι, τελειωσε η εκκλησια 6 το πρωι στης 7.30 παλη λειτουργια.
Σκεφτηκα ποσο δυσκολος εινε ο μοναχισμος, ποσο δυσκολο προγραμμα ακολουθουνε, να τους δινει ο θεος κουραγιο στο δυσκολο αυτο εργο που διαλεξανε να το φερουνε εις περας.
Κυριακη 9.30 πρωι ανυπομονος να παω στην Νεα Σκητη να δω τον Γεροντα που γνωριζω, αποχαιρετωντας την Ιερα Μονη Αγιου Παυλου συγκινημενος ευχαριστησα τον θεο και τους μοναχους για ολη αυτη την φιλοξενια σε εμενα που δεν το αξιζα.
Ξεκινοντας για Νεα Σκητη περπαταω 2 μετρα να παλι το Παληκαρι με το ασπρο φορτηγακη, εγω στον ωμο τον βαρυ σακο τον ρωταω εχει πλακα να πηγαινεις κατω, ναι μου λει ανεβα να σε κατεβασω παω να παρω ενα δεματακι ερχετε το καραβακι σε λιγο, ευχαριστωντας τον Θεο ανεβηκα,
σε 10 λεπτα να και ενα ταχυπλοο ρωταω πατε Νεα Σκητη ναι μου λει ενας νεαρος ελατε, βγαζω χρηματα να τον πληρωσω οχι μου λει δεν κανει τιποτα ετσι και αλιως εκει παμε.....τα συμπερασματα δικα σας
Φτανοντας παω στον δικαιο της Νεας Σκητης ,γνωρισα εκει και εναν αλλον Γεροντα μου λεει μεχρι να τελειωσουνε της εργασιες του και να παρεις δωματιο ελα να σε παω μεχρι τον ταφο του Πατερ Ιωσηφ του σπηλαιωτη να προσκυνησης.
Αφου μετα με βολεψε σε ενα δωματιο ο δικαιος της σκητης να τον εχει παντα καλα η παναγια μας ,εγω ανηπομονος ετρεξα αμεσως για το κελι του γεροντα που με καλεσε στην Νεα Σκητη μολις τον συναντο, κατασυγκινιμενος μου λει που εισουνα σε περιμενα και απο εχθες του ειπα οτι περπατησα απο αγιου παυλου και εφτασα σε ωρα ησυχιας και δεν μπηκα μεσα, με μαλωσε ευγενικα :smile: και αρχισαμε την κουβεντουλα μας εδω να δωσω χερετισματα απο τον Γεροντα στον iliagr τον εχει γνωρισει απο παλια, και αυτος με κρατησε στο κελι του και οσπου ειρθε η μεγαλη ωρα για να κατηφορησουμε για το κυριακο της Νεας Σκητης, εκει ειτανε πολλοι Αγιορειτες Γεροντες και απο αλλες Ιερες Μονες ενιωθα τοσο ασφαλεις, τοσο καλα, που οπου και να καθομουνα ακουγα απο διπλα μου και απο παντου τους γεροντες να προσευχονται ψιθυριστα αδιαλειπτος,πετουσα στα συνεφα, δεν ειξερα ,δεν ειχα ακομη καταλαβη που ειμουνα, στο αγιον ορος η στον παραδεισο? μετα τον εσπερινο με παιρνει ο Γεροντας μαζι του για τον καφε στην αιθουσα για τους πατερες μου το επετρεψανε για χαρην του, εκει με συστησε σε διαφορους γνωστους του Αγιορειτες ,για να μην τα πολυλογο τα ξημερωματα αφου τελειωσε και το πανηγυρη του κυριακου της νεας σκητης πηγαμε για υπνο, 2 ωριτσες μας φτασανε,11.30 αφηνω το δωματιο και ανηφοριζω για το κελι του γεροντα, με περιμενε, αφου καναμε πρωινο μαζι και με συμβουλεψε τον αποχαιρετησα και τον ευχαριστησα για ολα για την φιλοξενια, καποια βιβλια και κομποσχοινια που μου χαρισε, γυριζη και μου λει εγω σε ευχαριστω που ειρθες και σε περιμενο παλι, εγω τη το θελεις καταλαβενετε....
Εινε τοσο ταπεινος οπως φυσικα ολοι οι Πατερες του Αγιου ορους,που εγω τωρα μολις γνωρισα,
αρχισα να κατηφοριζο με σφηγμενη την καρδια που θα αποχωριστο το αγιον ορος και ολους αυτους τους καλους ταπεινους πατερες που προσευχοντε για εμας ολους.
Στης 13.30 φτανει το Αγια Αννα για καλη μου τυχη περναει απο Σκητη Αγιας Αννας ,φρικαλεα καρουλια και καυσοκαλυβια και μετα για ουρανουπολη.
Με το καλο φτασαμε ουρανουπολη ευτηχισμενος αλλα και λυπημενος ξεκηναω και φτανω στο σπιτι στης 8.00 το βραδυ οπου με περιμενε η οικογενεια μου με χαρα, αφου τους διηγηθηκα με λιγα λογια το πως περασα τους εδωσα τα κομποσχοινακια που μου χαρισανε τους ευχαριστησα που με στηριζουνε στον αγωνα αυτον.

Τελειωνοντας ευχαριστω τον θεο που με βοηθησε να πραγματοποιησω αυτο το υπεροχο ταξιδη
την Παναγια μας που με επετρεψε να παω στο Περιβολι της
ολους εσας εδω που με κατατοπισατε
τα αδελφια που βοηθουσανε τον δικαιο στην σκητη για να μην λειψη τιποτα απο εμας τους καλεσμενους

και επειδης επιθυμώ να ξαναπαω στο Αγιον ορος περισοτερο απο πρωτα με την βοηθεια του θεου σε 2 εβδομαδες θα ειμε παλι εκει

Συγνωμη αν σας κουρασα ειχα να γραψω και αλλα ισως την επομενη φορα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από giorgospa »

Ετσι είναι το Α. Ορος, καλώς ήρθες πίσω στην πατρίδα Δημήτρη :smile:
Πανέμορφη η διήγησή σου, με μετέφερες νοερά εκεί, όπου μοιάζει νοερά να βρίσκεσαι ακόμα, ευχαριστώ :smile: ε, θα πας και σε δύο εβδομάδες πάλι..
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

giorgospa έγραψε:Ετσι είναι το Α. Ορος, καλώς ήρθες πίσω στην πατρίδα Δημήτρη :smile:
Πανέμορφη η διήγησή σου, με μετέφερες νοερά εκεί, όπου μοιάζει νοερά να βρίσκεσαι ακόμα, ευχαριστώ :smile: ε, θα πας και σε δύο εβδομάδες πάλι..
Ευχαριστω λογο οτι ελειπα χρονια στο εξωτερικο και δεν εχω αυτο χαρισμα της καλης συνταξης τον λεξεων προσπαθησα να σας τα μεταφερω οσο πιο απλα μπορ,ω χαιρομε που τα καταλαβατε εινε απλα γραμενα, αλλα το νοημα εινε αυτο ενιωσα
ναι πρωτα ο θεος σε λιγο καιρο θα ειμε παλι εκει αφου μου εδωσε το ελευθερο ...ευλογια........ο δικαιος της σκητης να τους επισκεπτομε οταν θελω γιατι οχι ευχαριστω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλώς ήρθες Δημήτρη πάλι πίσω, στον "έξω" κόσμο.
Θάχεις διαπιστώσει πλέον φαντάζομαι, πως δεν είναι και τόσο "έξω", ο κόσμος εδώ, με τόσους φράχτες γύρω απ' τις ψυχές μας. Περισσότερο "έξω", σε αυτόν τον τομέα, είναι ο "μέσα" κόσμος!
Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες και παραστατικές εντυπώσεις σου!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

panagiotisspy έγραψε:Καλώς ήρθες Δημήτρη πάλι πίσω, στον "έξω" κόσμο.
Θάχεις διαπιστώσει πλέον φαντάζομαι, πως δεν είναι και τόσο "έξω", ο κόσμος εδώ, με τόσους φράχτες γύρω απ' τις ψυχές μας. Περισσότερο "έξω", σε αυτόν τον τομέα, είναι ο "μέσα" κόσμος!
Σε ευχαριστούμε για τις όμορφες και παραστατικές εντυπώσεις σου!
Ευχαριστω και εσενα Παναγιωτη για τα καλα σου λογια και το οτι και εσυ βοηθησες λιγο στην αυτην μου προσπαθεια ξερεις εσυ τι ενοο,σιγουρα και σε εσας ετσι θα ειτανε στην αρχη, το σωμα εδω το μυαλο εκει
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από iliasgr »

πολυ χαιρομαι φιλε,που περασες καλα............
ελεησον με ο Θεος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”