Μόλις ......επέστρεψα

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xdoum
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2008 7:09 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από xdoum »

petrosathonas έγραψε:Έχει ακόμα χρυσόψαρα η στέρνα κάτω από την καρυδιά?
Εχει αρκετα.
Ας μπορουσα και εγω να μεινω εκει,εστω και στη στερνα σαν παλιοψαρο ομως.
(Α)ΧΡΗΣΤΟΣ
saris
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2005 6:00 am

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από saris »

Μόλις επέστρεψα απο την πανυγηρη του Αγίου Παντελεήμωνα στο Ρώσσικο.Φέτος οι προσκυνητές ήταν σαφώς λιγότεροι απο άλλες χρονιές.Επίσης προσκύνησα στη Δοχειαρίου ,όπου και έτυχα στη βάπτιση ενός πρωην προτεστάντη, Αγγλος έαν κατάλαβα.
Θεόδωρος
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Teri »

saris έγραψε:Επίσης προσκύνησα στη Δοχειαρίου ,όπου και έτυχα στη βάπτιση ενός πρωην προτεστάντη, Αγγλος έαν κατάλαβα.
Θεόδωρος
viewtopic.php?f=7&t=10388
:25
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ntinos »

panagiotisspy έγραψε:........
-Εγώ έχω έρθει 19 φορές στο Ορος.
-Εγώ μόνο 11 αλλά περπατάω πολύ.
-Εγώ 3 αλλά όμως έχω γνωρίσει τον γέροντα τάδε.
......
Καλησπέρα και από εμένα...Μόλις ήρθα...η Ιβήρων για 2 εβδομάδες (μέχρι την πανήγυρι δηλαδή) "κλείνει" για τους προσκυνητές...

Όντως, αυτό το πράγμα με τους "ευσεβείς βετεράνους" που ξέρουν "τα πάντα όλα" περί Αγίου Όρους έχει παραγίνει!!...δεν φτάνει που μολύνουμε το μέρος με την παρουσία μας και μόνο, ξεστομίζουμε και ένα κάρο..άντε μην πώ....την "πνευματική μαγκιά" πρέπει να την αφήνουμε στην Ουρανούπολη...
Επίσης, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε, όπως πολύ σωστά προείπες, ότι οι Αρχοντάριδες δεν είναι receptionists!!!...αυτό το πράγμα με τις ειδικές απαιτήσεις του καθενός έχει παραγίνει.. :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε::lol: :lol: Καλως, αδελφε Παναγιωτη βοηθεια σου που πηγες στο αγιον ορος, εγω μπαινω 20-09 στην νεα Σκητη εινε και το πανηγυρι τους, ειπανε θα με φιλοξενησουνε και αν οχι κοιμαμε και εξω :cry: ετσι και αλιως εχω καπιον σκοπο που παω εκει..σιγουρα οχι για να κανω διακοπες σε σουιτα και με κλιματαστικα.θα εινε η πρωτη μου φορα και θελω εστω και λιγο να νιωσο οπως οι μοναχοι.Υ.Π πως παμε απο Δαφνη για νεα σκητη???
Καπιος απο το FORUM Στην Νεα Σκητη στης 20-09???? αν παει κανεις μπορουμε να συναντηθουμε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από ravniotis »

δεν έχω λίγες μέρες που επέστρεψα και εγώ από το άγιο όρος. την πρωτη μέρα έμεινα στην αγίου παύλου αφού πέρασα πρώτα από τη νέα σκήτη. στη νέα σκήτη ήταν όλα κλειστά αφού ακολουθούσε σε λίγες ώρες η αγρυπνία της μεταμόρφωσης και έτσι αρκέστηκα σε λίγες φωτογραφίες. στην αγίου παύλου αρχικά μου έκανε εντύπωση ο δρόμος από τον αρσανά μέχρι τη μονή. τον έχουν φτιάξει έτσι που μου φάνηκε καλύτερος και από την πατησίων.ήταν κρίμα που χάθηκε ανθρώπινη ζωή σε ένα τόσο βατό δρόμο. το δεύτερο είναι οτι ο αρχοντάρης είχε αποσυρθεί την ώρα που έφτασα εγώ , οπότε ξεκουράστηκα μέχρι τον εσπερινό στο κιόσκι. η μεσημεριανή μου παραμονή στο κιόσκι μου επιφύλαξε και μια μικρή έκπληξη: κάποια στιγμή βγαίνει από το μοναστήρι ένας νεαρός άντρας με εμφάνιση πολύ μοντέρνα. ξαφνικά εκεί που γνωριζόμαστε μου λέει οτι είναι δόκιμος μοναχός!!! και ξεκινήσαμε μια πνευματική κουβέντα, ίσως από τις καλύτερες που έχω κάνει στο άγιο όρος!
την επόμενη μέρα, ήδη μεσημέρι λόγω της αγρυπνίας και με το ψάρι ακόμα βαρύ στο στομάχι μου ξεκινάω με τα πόδια για τη σιμωνόπετρα. ένας άλλος μοναχός (και αυτός αρκετά "εκτός γραμμής") στο άκουσμα της απόφασης μου τον πιάνουν τα γέλια με κατεβάζει μέχρι τον αρσανά. πράγματι το βαρύ στομάχι, η ζέστη και το σακίδιο έκαναν τα πράγματα δύσκολα... επιμένω οτι η διαδρομή διονυσίου- γρηγορίου είναι από τις πιο "άχαρες" μέσα στο όρος. επίσης η διαδρομή γρηγορίου- σιμωνόπετρα έγινε πιο μεγάλη λόγω του δρόμου που άνοιξαν και νομίζω πιο επίπονη. έφτασα στη σιμωνόπετρα κατάκοπος και συναγωνιζόμουν σε κούραση προσκυνητές που είχαν έρθει από τη κορυφή του άθω...
η αποκάλυψη του φετινού μου προσκυνήματος όμως είναι η σκήτη του αγίου ανδρέα. φτάνοντας την επόμενη στις καρυές, σκέφτηκα λόγω κούρασης να πάω στο σεράι. μπαίνοντας στη σκήτη αντικρύζω παμπάλαια κτήρια , τα περισσότερα ερειπωμένα. η αναζήτηση του αρχονταρικίου μια μικρή περιπέτεια και το δωμάτιο που θα έμενα μια μικρή έκπληξη. από τα σύγχρονα δωμάτια της σιμωνόπετρας τα κελιά στη σκήτη φάνταζαν απλά ερείπια: 3 σιδερένια κρεβάτια, μια σόμπα, ένα παράθυρο και γύρω γύρω σαθροί τοίχοι!! μετά το πρώτο σοκ αποφασίζω τουλάχιστον να ξεκουραστώ μέχρι τον εσπερινό. κανόνιζα όμως χωρίς τον "ξενοδόχο". ένας νεαρός μοναχός, μου ζητάει μαζί με άλλους που έχουν έρθει εκείνη την ώρα την βοήθεια μου. βγαίνω στο προαύλιο της σκήτης και τι να δω!! ένα φορτηγό γεμάτο σακιά τσιμέντα! πριν καταλάβω τι γίνεται μου φορτώνουν ένα στον ώμο και μου λένε να το ανεβάσω στον δεύτερο όροφο!!! περιττό να πω οτι όλο το μεσημέρι πέρασε με οικοδομικές εργασίες: τσιμέντα, περλίτες, αμμούδα, χαλίκι, μπετονιέρες, καροτσάκια κ.α πηγαινόρχονταν με ρυθμούς οικοδομής. ο πατέρας Π., υπεύθυνος για τις εργασίες από τη μία γέλαγε με τα χάλια μας και από την άλλη δυσανασχετούσε με την αδυναμία μας, πάντα όμως με εύθυμη διάθεση. τελειώνοντας τις εργασίες μου λέει: Μιχαλάκη, δεν ήξερες, δεν ρώταγες για το που ήρθες??!!!
το απόγευμα στη τράπεζα τρώμε από κοινό καζάνι ρεβυθοσουπα. όλοι όμως έχουν τα μάτια και τα αυτιά του στον γέροντα Εφραίμ. ο λόγος του περί μεταμορφώσεως του Κυρίου μεστός και λιτός. πραγματικά μεγάλη πνευματική μορφή του Αγίου Όρους...
οι εκπλήξεις όμως δεν τελείωσαν εδώ. την άλλη μέρα τα χαράματα, σείεται ο κόσμος από τις καμπάνες. πριν καταλάβω τι έχει γίνει βαράνε δυνατά την πόρτα του κελιού και μας ζητούν να πάμε στην εκκλησία!! Θεούλη μου , λέω, πόσα χρόνια έχω να το δω αυτό στο Άγιο Όρος? Ο Χάρης, που κοιμόταν απέναντι μου μου λέει οτι θα ξανάρθουν να μας χτυπήσουν. και όντως έτσι έγινε. αφού σηκωθήκαμε με τα χίλια ζόρια πάμε στην εκκλησία, όπου και "αποζημιωθήκαμε" πλήρως: σε ένα ναό με ρώσικη ατμόσφαιρα, η λειτουργία με τον π. Εφραιμ και τους ψάλτες σε "οδηγούσαν" σε μέρη από άλλο κόσμο...
πράγματι η διαμονή μου στη σκήτη του αγίου ανδρέα ήταν μια αποκάλυψη και προτείνω στο καθένα να τη ζήσει. είναι γεγονός οτι κάθε φορά που πηγαίνω στο άγιο όρος ανακαλύπτω και άλλες πτυχές του. μακάρι ο Θεός να με αξιώσει να ανακαλύψω και άλλες στο μέλλον...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Βοηθεια σου φιλε μου, ωραια αυτα που μας διηγηθηκες αλλα εκει δεν θα τολμησο να παω :smile: εχω να κουβαλησω τσουβαλια τσιμεντο εδω και πολλες δεκαετιες. :smile:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από petrosathonas »

ravniotis έγραψε:..... είναι γεγονός οτι κάθε φορά που πηγαίνω στο άγιο όρος ανακαλύπτω και άλλες πτυχές του. μακάρι ο Θεός να με αξιώσει να ανακαλύψω και άλλες στο μέλλον...

Σου το εύχομαι ολόψυχα Μιχάλη.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από aposal »

Μακαρι να πάμε όλοι μας! Ίσως θα έπρεπε να συμφωνήσουμε να κάνουμε την επίσκεψη ως συνάντηση μελών. Θα μπορούσαμε να ορίσουμε μια ημερομηνία πχ Ιούνιος ή Ιούλιος του 2010 και να μείνουμε μια εβδομάδα.
Πάντοτε υπό την επίβλεψη του αγαπητού μας Νίκου - agiooros (όνομα και πράγμα)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μόλις ......επέστρεψα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ravniotis έγραψε:δεν έχω λίγες μέρες που επέστρεψα και εγώ από το άγιο όρος. την πρωτη μέρα έμεινα στην αγίου παύλου αφού πέρασα πρώτα από τη νέα σκήτη. στη νέα σκήτη ήταν όλα κλειστά αφού ακολουθούσε σε λίγες ώρες η αγρυπνία της μεταμόρφωσης και έτσι αρκέστηκα σε λίγες φωτογραφίες. στην αγίου παύλου αρχικά μου έκανε εντύπωση ο δρόμος από τον αρσανά μέχρι τη μονή. τον έχουν φτιάξει έτσι που μου φάνηκε καλύτερος και από την πατησίων.ήταν κρίμα που χάθηκε ανθρώπινη ζωή σε ένα τόσο βατό δρόμο. το δεύτερο είναι οτι ο αρχοντάρης είχε αποσυρθεί την ώρα που έφτασα εγώ , οπότε ξεκουράστηκα μέχρι τον εσπερινό στο κιόσκι. η μεσημεριανή μου παραμονή στο κιόσκι μου επιφύλαξε και μια μικρή έκπληξη: κάποια στιγμή βγαίνει από το μοναστήρι ένας νεαρός άντρας με εμφάνιση πολύ μοντέρνα. ξαφνικά εκεί που γνωριζόμαστε μου λέει οτι είναι δόκιμος μοναχός!!! και ξεκινήσαμε μια πνευματική κουβέντα, ίσως από τις καλύτερες που έχω κάνει στο άγιο όρος!
την επόμενη μέρα, ήδη μεσημέρι λόγω της αγρυπνίας και με το ψάρι ακόμα βαρύ στο στομάχι μου ξεκινάω με τα πόδια για τη σιμωνόπετρα. ένας άλλος μοναχός (και αυτός αρκετά "εκτός γραμμής") στο άκουσμα της απόφασης μου τον πιάνουν τα γέλια με κατεβάζει μέχρι τον αρσανά. πράγματι το βαρύ στομάχι, η ζέστη και το σακίδιο έκαναν τα πράγματα δύσκολα... επιμένω οτι η διαδρομή διονυσίου- γρηγορίου είναι από τις πιο "άχαρες" μέσα στο όρος. επίσης η διαδρομή γρηγορίου- σιμωνόπετρα έγινε πιο μεγάλη λόγω του δρόμου που άνοιξαν και νομίζω πιο επίπονη. έφτασα στη σιμωνόπετρα κατάκοπος και συναγωνιζόμουν σε κούραση προσκυνητές που είχαν έρθει από τη κορυφή του άθω...
η αποκάλυψη του φετινού μου προσκυνήματος όμως είναι η σκήτη του αγίου ανδρέα. φτάνοντας την επόμενη στις καρυές, σκέφτηκα λόγω κούρασης να πάω στο σεράι. μπαίνοντας στη σκήτη αντικρύζω παμπάλαια κτήρια , τα περισσότερα ερειπωμένα. η αναζήτηση του αρχονταρικίου μια μικρή περιπέτεια και το δωμάτιο που θα έμενα μια μικρή έκπληξη. από τα σύγχρονα δωμάτια της σιμωνόπετρας τα κελιά στη σκήτη φάνταζαν απλά ερείπια: 3 σιδερένια κρεβάτια, μια σόμπα, ένα παράθυρο και γύρω γύρω σαθροί τοίχοι!! μετά το πρώτο σοκ αποφασίζω τουλάχιστον να ξεκουραστώ μέχρι τον εσπερινό. κανόνιζα όμως χωρίς τον "ξενοδόχο". ένας νεαρός μοναχός, μου ζητάει μαζί με άλλους που έχουν έρθει εκείνη την ώρα την βοήθεια μου. βγαίνω στο προαύλιο της σκήτης και τι να δω!! ένα φορτηγό γεμάτο σακιά τσιμέντα! πριν καταλάβω τι γίνεται μου φορτώνουν ένα στον ώμο και μου λένε να το ανεβάσω στον δεύτερο όροφο!!! περιττό να πω οτι όλο το μεσημέρι πέρασε με οικοδομικές εργασίες: τσιμέντα, περλίτες, αμμούδα, χαλίκι, μπετονιέρες, καροτσάκια κ.α πηγαινόρχονταν με ρυθμούς οικοδομής. ο πατέρας Π., υπεύθυνος για τις εργασίες από τη μία γέλαγε με τα χάλια μας και από την άλλη δυσανασχετούσε με την αδυναμία μας, πάντα όμως με εύθυμη διάθεση. τελειώνοντας τις εργασίες μου λέει: Μιχαλάκη, δεν ήξερες, δεν ρώταγες για το που ήρθες??!!!
το απόγευμα στη τράπεζα τρώμε από κοινό καζάνι ρεβυθοσουπα. όλοι όμως έχουν τα μάτια και τα αυτιά του στον γέροντα Εφραίμ. ο λόγος του περί μεταμορφώσεως του Κυρίου μεστός και λιτός. πραγματικά μεγάλη πνευματική μορφή του Αγίου Όρους...
οι εκπλήξεις όμως δεν τελείωσαν εδώ. την άλλη μέρα τα χαράματα, σείεται ο κόσμος από τις καμπάνες. πριν καταλάβω τι έχει γίνει βαράνε δυνατά την πόρτα του κελιού και μας ζητούν να πάμε στην εκκλησία!! Θεούλη μου , λέω, πόσα χρόνια έχω να το δω αυτό στο Άγιο Όρος? Ο Χάρης, που κοιμόταν απέναντι μου μου λέει οτι θα ξανάρθουν να μας χτυπήσουν. και όντως έτσι έγινε. αφού σηκωθήκαμε με τα χίλια ζόρια πάμε στην εκκλησία, όπου και "αποζημιωθήκαμε" πλήρως: σε ένα ναό με ρώσικη ατμόσφαιρα, η λειτουργία με τον π. Εφραιμ και τους ψάλτες σε "οδηγούσαν" σε μέρη από άλλο κόσμο...
πράγματι η διαμονή μου στη σκήτη του αγίου ανδρέα ήταν μια αποκάλυψη και προτείνω στο καθένα να τη ζήσει. είναι γεγονός οτι κάθε φορά που πηγαίνω στο άγιο όρος ανακαλύπτω και άλλες πτυχές του. μακάρι ο Θεός να με αξιώσει να ανακαλύψω και άλλες στο μέλλον...

Ευχαριστούμε Μιχάλη, νάσαι καλά.
Είναι γεγονός ότι η διαμονή στην Σκήτη του Αγίου Ανδρέα, παραπέμπει στο Αγιο Ορος του 1980 ή και πιο πριν.
Η τελευταία φράση σου, ότι ανακαλύπτεις συνεχώς στο Ορος, νομίζω αποτελεί την κεντρική ιδέα και των δικών μου σκέψεων. Και επίσης δηλώνει το πόσο "ζωντανό" είναι το Ορος και η Ορθοδοξία στο πέρασμα του χρόνου. Και αποδεικνύει πόσο λάθος κάνουν κάποιοι, που χαρακτηρίζουν τους εν λόγω θεσμούς "συντηρητικούς", ενώ ισχύει το ακριβώς αντίθετο.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”