Σ. Χατζή Φωτογραφικά στιγμιότυπα από το Κονγκό

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Σ. Χατζή Φωτογραφικά στιγμιότυπα από το Κονγκό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από το Κονγκό
Οκτώβριος του 2012. Επίσκεψη του Πατριάρχη Αλεξανδρείας στην Ελληνική Ομογένεια στο Λουμπουμπάσι του Κονγκό. Στην συγκέντρωση μίλησε με παρηγορητικά και ενθαρρυντικά λόγια στους Έλληνες που εργάζονται εκεί, οι περισσότεροι παιδιά δεύτερης γενιάς.


Εικόνα

Ακολούθησαν Ελληνικοί παραδοσιακοί χοροί από τα Ελληνόπουλα προς τιμήν του.


Εικόνα

Εικόνα

Ο Πατήρ Σεραφείμ, Ιθαγενής Ιερέας χτυπάει το τάλαντο από κομμάτι σιδηροδρομικής ράγας που εκτελεί και χρέη καμπάνας, για την υποδοχή του Πατριάρχη, ο οποίος καταφθάνει σε λίγο στο χωριό Μπάμπα Κοσμάς. Πίσω διακρίνεται η Εκκλησία του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού.

Εικόνα

Στην περιοχή Τσαμπούλα της ενορίας του Αγίου Δημητρίου, Βαπτισμένα Ορθόδοξα παιδιά και νέοι περιμένουν τον Πατριάρχη να τους ευλογήσει, πάνω στο μοναδικό πηγάδι που παρέχει νερό στο χωριό. Το νερό το κουβαλούν με τα μπετόνια στις καλύβες και τα πλινθόκτιστα φτωχικά τους σπίτια, οι κάτοικοι του χωριού αυτού των ορυχείων.


Εικόνα

Στο χωριό Κολουέζι, στην περιοχή του Σιτέ, φαίνεται το ...Ιατρείο με την επιγραφή στα Γαλλικά «Η κιβωτός του Νώε».

ΠΗΓΗ: Από τις προσωπικές σημειώσεις και το φωτογραφικό αρχείο της Σοφίας Χατζή, που βρέθηκε εκεί (Κονγκό) σε αποστολή τον Οκτώβριο του 2012. Ήδη έχουμε ακούσει το μεγαλύτερο μέρος από το ηχητικό αρχείο που έφερε μαζί της, κατά τη διάρκεια των πρωινών εκπομπών μας. Ευχαριστούμε θερμά τη Σοφία... Το "ημερολόγιό" της είναι προσωπικό και βιωματικό. Το ζει καθημερινά και κάιθε φορά που το μοιράζεται μαζί μας τα μάτια της λάμπουν...
http://opougis.blogspot.gr/2013/02/blog-post_7394.html
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”