Οι Ορθόδοξες Εκκλησίες της Αμερικής ζητούν εθελοντές ΗΠΑ ΚΑΝ

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Οι Ορθόδοξες Εκκλησίες της Αμερικής ζητούν εθελοντές ΗΠΑ ΚΑΝ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Οι Ορθόδοξες Εκκλησίες της Αμερικής στέλνουν ιεραποστολικές ομάδες σε διάφορες χώρες του κόσμου για να βοηθήσουν το ιεραποστολικό έργο. Οι ομάδες αυτές παραμένουν για ένα χρονικό διάστημα 2-3 εβδομάδων και καλύπτουν διάφορες ανάγκες. Όποιος Ορθόδοξος Χριστιανός ζει στις ΗΠΑ ή στον Καναδά, μπορεί να συμμετάσχει σε κάποια από αυτές τις ομάδες.
Μάλιστα, όσοι συμμετέχουν, δεν καλύπτουν μόνοι τους τα έξοδα, αλλά μπορεί να τα καλύψουν άνθρωποι από την ενορία τους κλπ. Είμαστε στο έτος 2013 και ο θεσμός αυτός είναι ΑΓΝΩΣΤΟΣ ( σχεδόν ) στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Υπάρχουν μεμονωμένες Μητροπόλεις ή Σύλλογοι που στέλνουν κάποιους εθελοντές, αλλά όχι σε οργανωμένη βάση, κάθε χρόνο. Δυστυχώς, οι τοπικές ορθόδοξες εκκλησίες βρίσκονται πολύ πίσω σε θέματα ιεραποστολής και αυτός είναι ένας λόγος που δυσκολεύει πολλούς από τους απογοητευμένους ( με τις ομολογίες τους ) προτεστάντες και πεντηκοστιανούς να ενωθούν με το Σώμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας.


http://www.agioritikovima.gr/patriarche ... ntai-ethel
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”