Άρωμα ιεραποστολής από την Ασία. Ο π. Ιωνάς μας λέει...

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Άρωμα ιεραποστολής από την Ασία. Ο π. Ιωνάς μας λέει...

Δημοσίευση από angieholi »

3191362306_b424d56811.jpg
Εικόνες λιβάνι, και οι δυσκολίες τους.

Μια κυριακή αυτο το καλοκαίρι, ήρθε στην εκκλησία μας μια προτεστάντισσα, κινεζα, να μιλήσουμε. Εγώ λειτουργούσα, δεν μπορούσα να διακόψω, αλλά αυτή …έφυγε!!!! Είπε σε ενα χριστιανό μας εδώ, ότι δεν άντεχε (!) το λιβάνι .

Το ίδιο συνέβη με μια άλλη οικογένεια κινέζων , από την Αμερική, είχαν ελθη για διακοπές. ο γιος τους έγινε ορθόδοξος στην Αμερική, και έτσι ήρθανε μαζί του στην Εκκλησία μας.

Η μητέρα του μου είπε , γιατί τόσες εικόνες?

Οι προτεστάντες αλλά και οι κινέζοι γενικότερα , δεν αντέχουν τις εικόνες. Οι προτεστάντες γιατί νομίζουν ότι είναι είδωλα και ότι τις λατρεύουμε. Είναι κρίμα , τόση άγνοια, τόσο χαμηλό επίπεδο θεολογίας. τους εξηγώ ότι αυτό έχει συζητηθεί για σχεδόν 150 χρόνια τον 7ο αιώνα, είχαμε την εικονομαχία, η εκκλησία με διαπρεπείς θεολόγους εξέφρασε την θεολογία των εικόνων κτλ κτλ.

Έχουμε εκδώσει βιβλίο, έχουμε βίντεο στο ίντερνετ, αλλά δεν διαβάζουν. Τους εξηγούμε φυσικά για τις εικόνες και ίσως , σταδιακά και αργά , στο μέλλον να αποβάλλουν αυτές τις χονδροειδείς και αστήρικτες αντιλήψεις.

Εν τούτοις υπάρχει το θέμα του βλέμματος. Για τους ανατολικούς λαούς δεν υπάρχει η έννοια του προσώπου.

Αν δει κανείς μια κλασσική κινέζικη ζωγραφιά, θα παρατηρήσει το τοπίο τεράστιο και μια ανθρώπινη φιγούρα , κάπου σε μια άκρη του πίνακα. Φιγούρα, όχι κυρίαρχο θέμα, όχι λεπτομέρειες. Είναι σαν να μην υπάρχει η ανθρώπινη μορφή στην κινέζικη ζωγραφική, ή υπάρχει αλλά σαν περίγραμμα.

Άλλωστε με τις φιλοσοφικές ιδέες που έχουν περί κόσμου κτλ, ο άνθρωπος είναι ένα θλιβερό γεγονός στην αρμονία της φύσης που με την μετεμψύχωση βιώνει πόνο, μέχρι να εξαφανιστεί στην νιρβάνα.

Γι αυτό το ιλαρό βλέμμα των αγίων, τα τεράστια μάτια, (που ΄άλλωστε επίτηδες είναι έτσι, έχει θεολογική σημασία,) τους τρομάζουν. Θεωρείται αγένεια να σε κοιτάζω στα μάτια εδώ…..

Καταλαβαίνετε λοιπόν το πρόβλημα.

Εκτός των άλλων , ιδιαίτερα τονίζουμε την αξία του προσώπου , την εικόνα του Θεού που όλοι είμαστε και που πρέπει να πραγματώσουμε και πάλι εκπλήσσονται.

Για το λιβάνι, τους λέω ότι , μην ξεχνάτε ότι στην λειτουργία εκτός από την Αγία Τράπεζα, και τις εικόνες λιβανίζω και ΕΣΑΣ. !!! Τότε θυμούνται ότι πράγματι κάνω αυτή την κίνηση, που κάνει κάθε ιερεας. Προσφέρουμε το θυμίαμα, -σύμβολο της προσευχής μας- στο Θεό , και τιμούμε τις ΖΩΝΤΑΝΕΣ εικόνες του Θεού , που είναι ο κάθε ένας μας.

Τότε βέβαια , συνειδητοποιούν ότι δεν προσεύχομαι στα είδωλα (τις εικόνες) αφού κάνω το ίδιο για αυτούς. Παρ΄όλα αυτά είναι δύσκολο να το αποδεκτούν. Ο προτεσταντισμός με την παιδιάστικη θεολογική λογική του έχει κάνει μεγάλο κακό.

Βέβαια τους λέμε να κοιτάξουν το Ιωήλ 1¨11 διότι ἀπὸ ἀνατολῶν ἡλίου ἕως δυσμῶν τὸ ὄνομά μου δεδόξασται ἐν τοῖς ἔθνεσι, καὶ ἐν παντὶ τόπῳ θυμίαμα προσάγεται τῷ ὀνόματί μου καὶ θυσία καθαρά, διότι μέγα τὸ ὄνομά μου ἐν τοῖς ἔθνεσι, λέγει Κύριος Παντοκράτωρ.

Λέει θυμίαμα!!!! Πότε πραγματοποιείται αυτό?

Στην Εκκλησία.

Τα βλέπουν δεν ξέρουν τι να πουν…

Εν τούτοις , ως πρώτη εντύπωση στον κινέζο η οποιαδήποτε ορθόδοξη εκκλησία είναι παράξενη. Τόσα βλέμματα να σε κοιτάζουν!!!! (με αγάπη βέβαια, από τον ουρανό) είναι μάλλον ασυνήθιστοι σε τέτοια φιλοσοφία.

Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας , πολύ αγώνα , για να μεταδώσουμε την έννοιά του Θεού ως πρόσωπο και όχι ως απρόσωπη δυναμη.

Χρειαζόμαστε τις προσευχές σας.

http://asian-aroma.com/?p=1918

Ας ξαναθυμηθούμε και την θερμή του παράκληση:
viewtopic.php?f=27&t=9554&start=0&hilit ... E%AC%CF%82

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Άρωμα ιεραποστολής από την Ασία. Ο π. Ιωνάς μας λέει...

Δημοσίευση από angieholi »

Στο facebook

Ευχαριστω για μια ακομη φορα ολους για την αγαπη και τις προσευχες τους που μας κρατανε εδω.
Δυστυχως η πολλη δουλεια και η …υπουλη υγεια δεν μου επτρεπουν να γραφω πιο συχνα.
Ολο αυτο το διαστημα πολλή πολλη δουλεια.

Σχεδιάζουμε μαθηματα στο κεντρο της ταιπει, αλλα για να ελκύσουμε κόσμο και να κανουμε πιο προσιτη την παρουσιαση της εκκλησιας σκεφτηκαμε -μαλλον αντιγραψαμε αλλους που κανουν παρομοια-να δημιουργησουμε ενα γκρουπ μια ομαδα ανθρωπων που να μας συμπαθει. Φυσικα απο το facebook. Αλλα επρεπε να βρουμε κατι ελκυστικο. Αν γραφαμε ορθόδοξοι ελαχιστοι θα εμπαιναν. Δυστυχως ο μεσος ταιβανεζος μας θεωρει κατι εξωτικο, κατι μεταξυ φανατικου ταλιμπαν και ειδωλολατρη, επιρεασμενοι απο την (παλαιοτερη ) εμφανιση ρωσσων (ειναι πιο κοντα τοπικα, η ελλαδα ειναι πολυ μικρη, ξερουν μονο την αρχαια ιστορια απο τα σχολεια τους και την συχρονη…καταντια απο τις εφημεριδες )κληρικων με μαυρα γενιαδες κτλ .

Σκεφτηκαμε να φτιασουμε μια σελιδα με κατι καινουργιο χρησιμο, ισως λιγο προκλητικο τιτλο αλλα παντως πρωτοτυπο. Φτιαξαμε την σελιδα “λαθη στις κινεζικες μεταφρασεις της καινης διαθηκης” . Καθε μερα σχεδον, -εκτος σαββατου και κυριακης-ανεβαζουμε ενα μικρο βιντεο -σημερα οι κινεζοι δεν εχουν χρονο να διαβαζουν, επιπλεον θελουν και ευκολη μασημενη τροφη- με ενα λαθος καθε φορα.

Η διευθυνση ειναι http://facebook.com/theological
Μεχρι τωρα που γραφω εχουμε 396 φιλους συνδεδεμενους!!!! Σε λιγωτερο απο 3 βδομαδες!!!
Πολυ δουλεια τεχνικη στο φτιαξιμο των HD βιντεο, αλλα φυσικα και θεολογικη.

Ειναι απιστευτο το ποσα λαθη εχουν οι κινεζικες μεταφρασεις. Αλλα ειναι αστεια, απαραδεκτα
(οπως πχ. στο ἑγω ειμι η ζωη και η αναστασις, ” μεταφραζουν “ζωη υπαρχει μεσα μου!!!!!”κτλ)
Εχουμε δοξα τω θεω (και δυστυχως απο την αλλη πλευρα) σωρεια λαθων να επιδειξουμε.

Αν μπειτε βεβαια ειναι ολα κινεζικα, μιλαει η πελαγια, αλλα χρησημοποιουμε ενα software , το almega αρκετα ακριβο , που ομως εχει παραλληλα για για καθε στοιχο , ελληνικα, 6 κινεζικες μεταφρασεις και αλλες τοσες αγγλικες.
Επισης το libronix και το θεολογικο λεξικο του kittel (το καλυτερο που υπαρχει , και ως σοφτγουερ, ειναι 10 τομοι, ο ανθρωπος αφιερωσε την ζωη του στην ελληνικη γλωσσα γραφοντας ενα μνημειωδες εργο) και αλλα προγραμματα αγιας γραφης. Συγκρινωντας τις ιδιες λεξεις που υπαρχουν σε διαφορα χωρια , κοιτωντας τα λεξικα κτλ ειναι ξεκαθαρο το λαθος , δεν μπορει να το αρνηθη κανεις. Και αυτο μας κανει γνωστους και ισως λιγο ᾱν οχι σεβαστους-παντως αξιοπροσεκτους.

Τα σχολια ειναι ενθαρυντικοτατα. Αν ειχαμε περισσοτερους συνεργατες θα ειχαμε φτιαξει μια ομαδα ελληνων και κινεζων φιλολογων και θεολογων για την αναθεωρηση των κινεζικων μεταφρασεων , θα ειχε τεραστια σημασια , αλλα δυστυχως ποιο νοιαζεται για την ασημαντη προσπαθεια μας…….

Ποτε δεν ειπα στην ταιβαν, ουτε ο επισκοπος μου , οτι φτιαξαμε “ἑλληνικη” εκκλησια , οπως δυστυχως συμβαινει με τους ρωσσους. Ο εθνοφυλετισμός ειναι αιρεση καταδικασμενη απο την εκκλησια. Ομως το να λεω οτι ειμαι ελληνας εχει το καλο οτι εδω στην αλλη ακρη του κοσμου που οι εννοιες του ευαγγελιου εχουν κυριολεκτικα κακοποιηθει (μεταφρασεις απο αγγλικες η λατινικες μεταφρασεις και κινεζικη …κατανοηση) ειναι ενα καλο μεσο προσεγγισης για καποιον που ετυχε να μιλα την γλωσσα του ευαγγελιου. Πιο ευκολα σε δεχονται , ιδιως οι προτεσταντες , ακομα και οι βουδιστες ως φορεα μιας αυθεντικης παραδοσεως.

Και βεβαια εκπλησσονται γιατι μαλλον για πρωτη φορα βλεπουν καποιον -εστω και κακεκτυπο χριστιανου- που προερχεται απο εκκλησια αποστολικη, απο την εκκλησια των πατρων που ιδρυσε και θεμελιωσε με το αιμα του ο απ. Ανδρεας. (οχι βεβαια οτι εχει καποια πρωτεια, η αποστολικοτης ειναι στην ομαδα των αποστολων -για να μην το γραψω λατινικα- δεν ειναι η εκκλησια του πετρου η του παυλου κτλ) . Αλλα οσο και να ειναι, υπαρχει παντα η εκπληξη του κινεζου, οτι αυτες οι εκκλησιες που αναφερονται στην Κ.Διαθηκη δεν ειναι φανταστικες , υπαρχουν ειναι ζωντανες , αρα… εχουν να πουν κατι.

Θυμαμαι καποιος ειχε ερθη και μας ειπε οτι η εκκλησια του εχει ιδρυθει πολυ παλια. Ποσο παλια τον ρωτησα. 75 χρονια !!! μου ειπε. Αλλα οταν με ρωτησε για την δικη μου , και ακουσε 2000 χρονια εμεινε αφωνος….

σημειωνω μερικα λαθη
πραξ. 7-35 λυτρωτης (ειναι ο ελευθερωτης) οχι αυτος που πληρωσε οπως κακως γραφουν.
ματθ. 15¨26-27 τα κυναρια (τα σκυλακια , το σπιτικο σκυλι που ειναι χαριτωμενο , μελος της οικογενειας, λεξη που χρησημοποιησε ο κυριος για να απαλυνη και να προλειανη την κακη εντυπωση για τους εθνικους) οχι απλως σκυλι οπως μεταφραζουν
ρωμ. 1-1 Χριστον Ιησουν , οχι Ιησουν Χριστον (εδω ο Παυλος τονιζει πως γνωρισε τον Ιησου ως Χριστον δηλ κεχρισμενον, θεον κτλ)
ματθ. 6-13 απο του πονηρου (συνηθως εχει την εννοια του διαβολου , οχι γενικα και αοριστα το κακο)

Ειναι κι αλλα πολλα αλλα… δεν προλαβαινω.

Ευχεστε.

http://asian-aroma.com/?p=1934


Και η παράκληση του π. Ιωνά: :25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Άρωμα ιεραποστολής από την Ασία. Ο π. Ιωνάς μας λέει...

Δημοσίευση από angieholi »

Μαθημα στο κεντρο της Ταιπει

Σημερα εγινε πραγματικότητα κατι που σχεδιαζαμε απο καιρο. Νοικιασαμε για 3 ωρες ενα δωματιο στο κεντρο της ταιπει, και αρχίσαμε το πρωτο μαθημα στο κατα Ιωαννην ευαγγελιο.
Το μερος ειναι ενα πανυψηλο κριριο απεναντι απο τον κεντρικο σηδηροδρομικο σταθμο της ταιπει. (βεβαια δεν βλεπετε κανενα τρενο, ολα ειναι υπογεια πολλους οροφους μαλιστα, το μετρο, το τραινο, το πολυ γρηγορο τραινο (300χμ/ωρα ) παρα πολλα λεωφορεια κτλ) το πιο προσβασιμο μερος.

Διαλεξαμε εδω , διοτι δεν ειναι ευκολο να ερχεται κανεις στην εκκλησια. Αλλα και διοτι εδω ειναι μια ταξη, το περιβαλλον ουδετερο, δεν “φοβιζει ” οπως η εκκλησια. Διοτι ο κινεζος οπως εχω γραψει , ιδιως αν ειναι προτεσταντης φοβαται τις εικονες, το ιλαρο βλεμμα των αγιων που σε κοιταζουν (δεν θεωρειται καλο να κοιταζεις καταματα κτλ) αλλα και ενας ελληνας πιο ευκολα θα πηγαινε σε μια αιθουσα διδασκαλιας παρα σε ενα ναο για να μαθη βουδισμο πχ. (βεβαια αυτος που θελει να μαθη πραγματικα εχει μονο το προβλημα της συγκοινωνιας)

Ειματε στον 21 οροφο.
Σημερα ειχε τυφωνα. Δεν περιμενα κανενα για να ειμαι ειλικρινης…. Βρεχει καταρακτωδως… και ομως…ηρθαν 8 ατομα!!!!!

5102430622_f474fefa38.jpg
Χαρηκα παρα πολυ.
Γνωριστηκαμε, προσφερουμε καφε και τσαι, αλλα οι μαθητες ειναι λιγο ντροπαλοι, εχουν θερμος με ζεστο νερο (ναι , πινουν καυτο νερο ακομα και το καλοκαιρι…)
Νομιζω το μαθημα τους εκανε μεγαλη εντυπωση.
Διοτι το Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος , δεν μπορει να αποδοθη επακριβως στα κινεζικα, οι κινεζικες λεξεις δεν εχουν αρθρα.
Ετσι τους εξηγησα την διαφορα του ” ….καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος” (σωστο) και ” ….ὁ θεὸς ἦν ὁ λόγος” . Διοτι αν πουμε το δευτερο, τοτε κινδυνευουμε να παρανοησουμε οτι ο Λογος ειναι ο θεος , δηλ ενα αλλο ονομα του θεου, δηλ παμε προς τον σαβελιανισμο , οπου ο θεος εμφανιζεται αλλοτε ως πατηρ , αλλοτε ως υιος κτλ…Το οτι ο λογος ειναι θεος εισαγει μια διακριση στον θεο, διακριση , οχι χωρισμο.

Επισης στην κινεζικη , δεν ειναι ξεκαθαρο το “Ἐν ἀρχῇ ἦν” , οι περισσοτερες κινεζικες μεταφρασεις λεναι “ειναι” επειδη στην κινεζικη δεν υπαρχει χρονος στα ρηματα….. ετσι χανεται καπως η εννοια, οτι , αφ ενος υπαρχει “αρχη” δηλ η δημιουργια, οπως αναφερει η γενεση Α-1, και ξερουμε οτι ο θεος (που δεν εχει αρχη) δημιουργησε τα παντα. Τωρα ο Ιωαννης λεει οτι πριν απο την αρχη , υπηρχε και καποιος αλλος , ο Λογος, και αμεσως πρεπει να ξεκαθαρισουμε τι σχεση εχει με τον θεο. Ειναι ο θεος? Ειναι θεος και αυτος? Τι ειναι?
Βεβαια στο ευαγγελιο φαινεται καθαρα απο το “προς τον θεον” που σημαινει , μαζι, με τον θεο κτλ που φυσικα γνωριζετε καλα.

Ειναι επισης σημαντικο οτι σχεδον ολες οι κινεζικες μεταφρασεις χρησημοποιουν τον ορο ΤΑΟ (που ειναι ο σημαντικοτερος ορος , -αλλα αφηρημενος- σε ολη την κινεζικη φιλοσοφια) για να αποδωσουν τον λογο.
Τους εβαλα να σκεφτουν και να συζητησουμε στο επομενο μαθημα τα κοινα αλλα και τις διαφορες των εννοιων αυτων, πραγμα πολυ σημαντικο για την θεολογια.
Μεχρι την αλλη βδομαδα λοιπον ευχεστε να ερθουν κι αλλιοι και να παμε καλα.

δειτε και τις φωτο απο το παραθυρο, βρεχει στο βαθος διακρινεται ο ουρανοξυστης 101.
5102435644_3b9bfa460d.jpg
5102439838_7e2128b824.jpg
Ευχεστε

http://asian-aroma.com/?p=1992


Και η παράκληση του π. Ιωνά: :25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Άρωμα ιεραποστολής από την Ασία. Ο π. Ιωνάς μας λέει...

Δημοσίευση από angieholi »

Στην Ελλάδα...

Εχω παρα πολυ καιρό να γράψω, γιατι η δουλεια αυξηθηκε πολυ, συνεχως ομιλιες, συνεδρια , και πολυ προετοιμασια για μελοντικα ιεραποστολικα σαιτ. Γιαυτο δεν ειχα χρονο. Σχεδον ειχα εγκαταλειψει το μικρο αυτο μπλογκ. Αλλα συνεβη οτι επρεπε να ερθω στην πατριδα να ανανεωσω το διαβατηριο μου. Ηρθα για μιαμιση βδομαδα, δεν μπορουσα να αφησω την εκκλησια μου εδω χωρις λειτουργια.
Ηρθα και συγκινηθηκα πολυ απο την αγαπη που μου δειξατε, και το ενδιαφερον και ετσι , ως ελαχιστη υποχρεωση, αλλα και γιατι πολλοι μου παραπονεθηκαν πως δεν μαθαινουν πια ειδησεις μας, κλεβω λιγο χρονο , τωρα που γυρισα, να γραψω παλι. Θα αρχισω να γραφω για γεγονοτα εδω και 3 μηνες μεχρι σημερα.
Ομως πρωτα να ευχαριστησω για την αγαπη ολων , την οποια δεν περιμενα .Την στοργη και το ενδιαφερον για την ιεραποστολη. Ακομα και την υπηρεσια διαβατηριων στην πατρα που με πολυ αγαπη και κατανοηση με διευκολυνε. Τους παλιους φιλους και αδελφους που με δεχτηκαν , που βρεθηκαμε χωρις ποτε να εχουμε χωρισει , παρα τα χρονια και την τεραστια αποσταση που μας χωριζει τοπικα, την παρεα της Χριστιανικης στεγης πατρων που χαρηκαμε την συναντηση μας και που μου εκαναν την τιμη να μιλησω με θεμα ο θεος ειναι αγαπη, το οποιο διδασκω συνεχως εδω.
Τον σεβ. μητροπολητη πατρων κ. χρυσοστομο, που με ευλογησε, τον π. χρυσανθο, για την τοσο αδελφικη και αδολη συνεντευξη στο ΄ΛΥΧΝΟ
τους αγαπημενους φιλους στην αθηνα, τις κυριες του ιεροραφειου , και ολους τους αδελφους και αδελφες , στον ι.ν αγ. Γεωργιου , στο διονυσο, που επιτελους αξιωθηκα να εκφρασω την ευγνωμοσυνη της ιεραποστολης για την αγαπη και την βοηθεια τους , να γονατισω μπροστα στην αγαπη τους, τον συνεργατη μας κ. Μανολωπουλο, το σταθμο της εκκλησιας του πειραια για την συνεντευξη, την μαρια Γλαρου για την αγαπη της και ολους που με βοηθησαν.
Πολυ με συγκινησαν τα παιδακια ενος δημοτικου στην αθηνα, που με καλεσε ο δασκαλος τους , και αγαπημενος φιλος, να με γνωρισουν. Ηθελαν να δουν τον "κινεζο"οπως με αποκαλουσαν. Με ρωτησαν πολλα. Πηρα τοση δυναμη απο την αδολη καρδια τους και βασιζομαι στις προσευχες τους.
Ευχαριστω και τα παιδια του πειραματικου λυκειου πατρων που μιλησαμε τοση ωρα, που με τιμησαν με τις ερωτησεις τους, με την αγνοτητα των αισθηματων τους και που πιστευω θα ειναι η αρχη μιας φιλιας, μια πορτα στην ανατολη με νεες ενδιαφερουσες παραστασεις και πληροφοριες.
Ειναι πολλοι ακομη που θελω να ευχαριστησω αλλα μου απαγορευσαν να αναφερω τα ονοματα τους.
Ομως κυριως δεν μπορω παρα να ευχαριστησω τον κ. Γ. Ασλανιδη, προεδρο του συλλογου αγ Κοσμας , στη θεσσαλονικη, τον ευεργετη της ιεραποστολης, που χωρις αυτον δεν θα υπηρχαμε εδω. Οχι μονο με δεχτηκε με τοση αγαπη και συγκινηση, αλλα μου ειχε μια εκπληξη. Με πηγε ταξιδι αστραπη (με κρισ κραφτ)στο αγ. ορος στο μοναστηρι μου. Η εκπληξη και η συγκινηση μου δεν μπορει να περιγραφη .
Δεν περιμενα οτι θα ξαναεβλεπα ζωντανος τον γεροντα και τους πατερες, θα ξαναπροσκηνουσα την Αγ. Αναστασια και τ αγια λειψανα μας.
Ο γεροντας με δεχτηκε με πολυ αγαπη και συγκίνηση, εκλαψα, μου χαρησε και ενα σταυρο αρχιμανδιτου , οπως αλλωστε ειχε κανει οταν με ευλογησε , μπροστα στην εικονα του προστατου μας Αγ. Νικολαου οταν εφυγα για την ταιβαν. Αυτον τον σταυρο ειχα και φορουσα για ευλογια σε ολες τις λειτουργιες μου και επισημες εκδηλωσεις που με καλουν εδω, τωρα εχω δυο.
Η ευχη του και η αγαπη του, οι συμβουλες του και ολα οσα με εμαθε, με κρατουν εδω , και βοηθουν την ιεραποστολη. Οταν λειτουγω νοιωθω παντα την ευλογια του, και παρακαλω τον κυριο να τον εχη παντα καλα, να καθοδηγει την αδελφοτητα και οχι μονο αλλα και τοσους αλλους χριστιανους, και η αγαπη και η ευλογια του, να μας στηριζη εδω , ποσο μακρυα. Μπορει η αποσταση που μας χωριζει να ειναι μεγαλη, αλλα η ευχη και η αγαπη του μας ενωνει, ο Χριστος μας ενωνει παντα.
Παρολο που ηταν εσπερινος των θεοφανειων (με το παλαιο) ειδα και αγκαλιασα πολλους πατερες . Ειναι σαν να μην εφυγα ποτε.

Το ταξιδι μου αυτο με γεμισε συγκινηση και δυναμη για το μελλον. Ειδα βεβαια και την ασχημη οικονομικη κατασταση, αλλωστε εχει αντικτυπο και σε μας εδω. Λυπαμαι για το καταντημα της χωρας μου και της γεννιας μου.
Νομιζω η χρεωκοπια ειναι ηθικη, χρεωκοπια αξιων , χρεωκοπια σκοπων, πιστης, εντιμοτητας. Η οικονομικη χρεωκοποια ειναι η μαθηματικη συνεπεια της ηθικης χρεωκοπιας.
Γελανε στην ταιβαν με τα νεα που στην σημερινη παγκοσμιοποιημενη κοινωνια της πληροφοριας διαδιδονται σε ολο τον κοσμο. Μισθοι οδηγων 10.000 ευρω, σκανδαλα κτλ……. τι να πω, δεν ξερω πια. Ντρεπομαι.
Νομιζω οτι σε λιγα χρονια μαλλον …θα ερθετε , μερικοι τουλαχιστον προς τα μερη μας……. Αλλα βεβαια εδω υπαρχει δουλεια, εντιμοτητα διαφανεια, δημιουργικοτητα, αξιοκρατια, και βεβαια δεν υπαρχουν καταληψεις, επαγγελματιες συνδικαληστες, εργατοπατερες και λοιποι κηφηνες. Κανουν απεργια αλλα δεν διανοουνται να κλεινουν δρομους ουτε να καταλαμβανουν κτιρια. Δεν θελω να μιλησω για πανεπιστημια.

Μου εκανε τεραστια εντυπωση οτι πολυ φιλοι, οταν ακουγαν το τι λεω στους ταιβανεζους εδω, εθαυμαζαν και ελεγαν, μα δεν μας τα λενε αυτα εδω οι παπαδες. Και μερικοι καλοι φιλοι προσπαθησαν να καταπνιξουν την αντιδραση μου στα λεγομενα τους. Τι θα πη δεν μας τα λενε? Δεν ειμαστε ολοι χριστιανοι ? Δεν ενημερωνωμαστε για τα πολιτικα, οικονομικα, αθλητικα και γενικα τα θεματα που μας ενδιαφερουν?
Γιατι περιμενουμε τους αλλους να μας πουν για το χριστο ? Δεν υπαρχουν βιβλια? Στο ιντερνετ ειναι και δωρεαν ολη η θεολογια?
Γιατι τοσος κληρικαρισμος? (δεν ειναι μονο απο την πλευρα της εκκλησιας αλλα κυριως απο την πλευρα των χριστιανων)
Πως μπορουμε να ανεχομαστε για τον χριστο , που υποτιθεται οτι ειναι το πιο πολιτιμο πραγμα στη ζωη μας, μαλλον η ζωη μας η ιδια, να ξερουμε τοσο ελαχιστα, εν πολλοις ανοητα και αιρετικα?
Γιατι δεν ψαχνουμε? αν ηταν να βγαλουμε λεφτα, δεν θα αφηναμε βιλιο για βιβλιο, σαιτ για σαιτ.
Ειναι μεγαλο κριμα για ολους μας αυτη η νοοτροπια. Το να εισαι χριστιανος δεν ειναι θεμα ταυτοτητας ουτε πολιτικης αλλα μια συνεχης ανανεωση, μια συνεχης ανακαλυψη και προοδου στην αγαπη του θεου και των αλλων, μια συνεχης ζωη μεσα απο τα μυστηρια της εκκλησιας με επιγνωση και μελετη.
Λυπαμαι που πολλοι στην ελλαδα λεγονται χριστανοι αλλα ειναι ακατηχητοι…

Ειμαι παλι εδω , αρχισε η δουλεια. Ερχεται κινεζικη πρωτοχρονια, η μεγαλυτερη γιορτη.
Ακομα οι αναμνησεις δεν εφυγαν, η ζεστασια τους με βοηθα.

Ευχεστε για μας εδω να μεγαλωση η εκκλησια μας πολυ, να ακουστη το μυνημα της ορθοδοξιας μας παντου.

http://asian-aroma.com/?p=2003


Και η παράκληση του π. Ιωνά: :25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Άρωμα ιεραποστολής από την Ασία. Ο π. Ιωνάς μας λέει...

Δημοσίευση από pilotos »

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ… (Επιστολή από την πρώτη Ταϊβανέζα Ορθόδοξη Χριστιανή Πελαγία Υu). Aş fi vrut să fi fost grecoaică… (Scrisoare a primei Orthodoxa misionare din Taiwan, Pelaghia).

( http://ierapostoli.wordpress.com/2011/0 ... rs_taiwan/ )

Βάπτισμα, Χρίσμα, Ορθόδοξος Γάμος, Θεία Κοινωνία σε μια χώρα χωρίς Ορθόδοξο ναό. Ταϊβάν 2011: 23.000.000 άνθρωποι περιμένουν !
( http://ierapostoli.wordpress.com/2011/0 ... _orthodox/ )

ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΩΡΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΝΑΟΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΤΑΙΠΕΙ.
ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΕ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΣΤΗ ΤΑΙΒΑΝ, ΣΤΟ ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ, ΣΤΗ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ ΚΑΙ ΔΩΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ; ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ, ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΗΠΑ, ΚΑΝΑΔΑ, ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ Π. ΙΩΝΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΤΑΙΠΕΙ, ΤΑΙΒΑΝ... ΤΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΑ 2 ΔΙΣ ΚΙΝΕΖΟΦΩΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Άρωμα ιεραποστολής από την Ασία. Ο π. Ιωνάς μας λέει...

Δημοσίευση από pilotos »

pilotos έγραψε:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ… (Επιστολή από την πρώτη Ταϊβανέζα Ορθόδοξη Χριστιανή Πελαγία Υu). Aş fi vrut să fi fost grecoaică… (Scrisoare a primei Orthodoxa misionare din Taiwan, Pelaghia).

( http://ierapostoli.wordpress.com/2011/0 ... rs_taiwan/ )

Βάπτισμα, Χρίσμα, Ορθόδοξος Γάμος, Θεία Κοινωνία σε μια χώρα χωρίς Ορθόδοξο ναό. Ταϊβάν 2011: 23.000.000 άνθρωποι περιμένουν !
( http://ierapostoli.wordpress.com/2011/0 ... _orthodox/ )

ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΩΡΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΝΑΟΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΤΑΙΠΕΙ.
ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΣΤΗ ΤΑΙΒΑΝ, ΣΤΟ ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ, ΣΤΗ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ ΚΑΙ ΔΩΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ; ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ, ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΗΠΑ, ΚΑΝΑΔΑ, ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ Π. ΙΩΝΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΤΑΙΠΕΙ, ΤΑΙΒΑΝ... ΤΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΑ 2 ΔΙΣ ΚΙΝΕΖΟΦΩΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ...
Όταν γράφουμε και ζητάμε τη βοήθειά όλων των Ορθοδόξων Χριστιανών για την Ορθόδοξη Ιεραποστολή, την βοήθεια σας για την Ταϊβάν, πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι ένας Ιεραπόστολος , ο π. Ιωνάς παλεύει μόνος του μέσα σε μια ολόκληρη χώρα 23.000.000 ανθρώπων, ενώ οι αιρέσεις έχουν στρατιές μισσιονάριων. Υπάρχει ένα μικρό Ορθόδοξο ποίμνιο 100 περίπου ατόμων...

Στη Ταϊβάν οι ψευδομάρτυρες Ιεχωβά έχουν 7.400 μέλη που κάνουν όλα προπαγάνδα και προσηλυτισμό
Στη Νέα Ζηλανδία η Σκοπιά έχει 14.400 σκλάβους-πλασιέ. Στο Χονγκ Κονγκ 5.150 πλασιέ.
Μια άλλη αίρεση, οι αντβεντιστές, στο κινεζόφωνο χώρο ( προφανώς Ταϊβάν, Κίνα, Χονγκ Κονγκ ) έχουν 392.000 μέλη,το β΄ τρίμηνο του 2010, ενώ στη Νέα Ζηλανδία έχουν 17.000 μέλη, τη στιγμή που εμείς έχουμε λίγους Ιεραποστόλους και ένα ΜΙΚΡΟ ΠΟΙΜΝΙΟ, μερικών εκατοντάδων Ορθοδόξων πιστών σε όλες τις χώρες της Ασίας ;; Και μιλάμε ΜΟΝΟ για τις 2 από τις πολλές αιρέσεις που λυμαίνονται τον κόσμο. Αλλά, αυτοί τρέχουν και σπέρνουν την ΑΙΡΕΣΗ και τη ΒΑΒΕΛ του Χριστιανισμού.

Εμείς, αγαπητοί μου, ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ για τη ΔΙΑΔΩΣΗ του Ευαγγελίου και της Ορθοδοξίας, όταν δεν βοηθάμε τον π. Ιωνά να αποκτήσει ΕΝΑΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΑΟ στη Ταϊβάν ; Όταν δεν μπορούμε να αποκτήσουμε έναν αξιοπρεπή μεγάλο Ορθόδοξο ναό στο Χονγκ Κονγκ και στη Σιγκαπούρη ;Όταν δεν μπορούμε άμεσα να κινητοποιήσουμε όλες τις Ορθόδοξες Εκκλησίες, ώστε να στείλουν άμεσα ανθρωπιστική βοήθεια όπου υπάρχει ανάγκη, πχ στη Νέα Ζηλανδία τώρα ;

Ακόμα περιμένω την άποψη σας : Είναι δυνατόν οι Ορθόδοξες Εκκλησίες να ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ με δίπτυχα και με τη θέση των Ορθοδόξων Εκκλησιών ; Αυτή είναι η μαρτυρία που καλούμαστε να δώσουμε στα έθνη ; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΣΥΣΚΕΨΕΙΣ και ΣΥΝΟΔΟΙ για τον ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ των ΕΘΝΩΝ και τη μαρτυρία της Ορθοδόξου ΠΙΣΤΕΩΣ ; Είναι δικό μας προνόμιο, στο οποίο δεν έχουν θέση οι άλλοι λαοί ; Ειναι δυνατόν στην εποχή της παγκοσμιοποίησης και του διαδικτύου να ασχολούμαστε ( ακόμα ) με εισπηδήσεις και όρια Εκκλησιών ; Ποια Ορθόδοξη Εκκλησία θα κυριαρχήσει ; Αυτή που ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ με την ΚΑΤΗΧΗΣΗ, την ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗ και την ΑΝΤΙΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ μέσω ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ και μέσω Ιεραποστόλων, που θα κατηχούν, θα προσφέρουν αληθινά Μυστήρια και θα καλλιεργούν την ΠΡΟΣΕΥΧΗ ... Οι υπόλοιπες, αν συνεχίσουν να ασχολούνται με ήσσονος σημασίας θέματα, θα μείνουν με τα ντουβάρια των ναών και με τους λίγους, εναπομείναντες πιστούς. Τοπική Ορθόδοξη Εκκλησία ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΙ το τάλαντο της θα υποστεί συρρίκνωση.ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΣΙΑ, ΤΗΝ ΩΚΕΑΝΙΑ, ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ, ΤΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΣΕ 30-40 ΗΡΩΙΚΟΥΣ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΙΚΑ...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”