SOS, Θερμή παράκληση ...

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από pilotos »

Σας παρακαλώ, όποιον μπορεί, να μεταφράσει την δραματική επιστολή του π. Βαρνάνα από την Αϊτή στα αγγλικά ή σε κάποια άλλη γλώσσα ( πχ γαλλικά ) για να την δημοσιεύσουμε στο μπλογκ.

Πρέπει να σας ενημερώσω ότι ολόκληρη η Ρωσική Εκκλησία της Διασποράς έχει ξεσηκωθεί για να ενισχύσει την Ορθόδοξη ιεραποστολή της δικαιοδοσίας της και μαζεύουν μεγάλα ποσά.

Τι κάνουμε εμείς οι Ελληνορθόδοξοι ; Αφήσαμε τους δύο ιερείς σε σκηνές ; Πως θα φροντίσουν τους άστεγους και τους μαθητές ; Τι κάνουμε οι Ελληνορθόδοξες Εκκλησίες και Μητροπόλεις ; Γενικά βλέπω μια αδιαφορία, μια ραθυμία. Στηρίζουμε ( και καλά κάνουμε ) πολλούς διεθνείς οργανισμούς και οργανώσεις.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ την Ορθόδοξη Ιεραποστολή, τα σχολεία της, τους 1.000 πιστούς ( εάν έχουν μείνει τόσοι μετά τον σεισμό ), τους μαθητές, τους αστέγους ;;;

( http://ierapostoli.wordpress.com/2010/0 ... bas_haiti/ )

Έστειλα την επιστολή σε μπλογκ μεγάλα, αλλά κανένα δεν την δημοσιεύσε, λες και πρόκειται για άλλους ανθρώπους... Η επιστολή του π. Βαρνάβα έπρεπε να είναι ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΗΣΗ σε όλα τα εκκλησιαστικά μπλογκ, ιστοσελίδες, στις σελίδες Μητροπόλεων κλπ. Αλλά ... Ήδη έπεσαν πάνω στην Αϊτή ΑΙΡΕΣΕΙΣ και παραθρησκείες για να εκμεταλλευτούν το γεγονός. Εμείς ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ κάτι τέτοιο, αλλά ΟΧΙ ΟΜΩΣ και τόση ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ για την Ορθόδοξη Εκκλησία της Αϊτής που ανήκει στην Ελληνορθόδοξη Μητρόπολη Μεξικού... Λυπάμαι και θλίβομαι πολύ...
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από smarti »

Θέλεις να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι οργανωμένο, όπως την άλλη φορά? Αν ναι..θα μπορείς να κοιτάξεις να μας βρεις λογαριασμο όπου θα συγκεντρώσουμε τα χρήματα? Λογαριασμος της ιεραποστολής αλλα στην καταθεση ο καθένας να γράφει , μπορεί και ανώνυμα αλλα να γράφει απο το φόρουμ αγιου ορους ωστε να μπορούμε στο τέλος να έχουμε καθαρό το ποσό..όχι για να δειχτούμε εμείς ή για να φουσκώσουμε την υπερηφάνεια μας ....αλλα κάτι σαν αποδεικτικό στοιχείο για όλους εκεινους που θα θέλουν να προσφέρουν την αγάπη τους. Και άλλο ενας ενας να καταθετει άγνωστα στον λογαριασμό της ιεραποστολής και διαφορετικά είναι νομίζω να κάνουμε για αλλη μια φορά μια συνολικη προσπάθεια σαν οικογένεια. Τι λέτε?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από pilotos »

Θα το δω, αγαπητή Σμαρώ.

Θα πρέπει να μιλήσω με τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό, εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Ντρέπομαι που δεν μπορώ να φωνάξω δυνατά ότι είναι ντροπή να έχουμε 2 Ορθόδοξους Αϊτικούς ιερείς μέσα σε σκηνές και να τρέφονται από την UNICEF μαζί με τους ενορίτες τους, και εμείς ΕΔΩ ... Ας μην πω, άγιες μέρες έχουμε, σπίτια έχουμε, ζεστασιά έχουμε, σχολεία έχουμε, φαγητό και πόσιμο νερό έχουμε, δόξα τω Θεώ... Η επιστολή του π. Βαρνάβα είναι ΜΑΧΑΙΡΙΑ στην μακαριότητά μας,στην αφασία του Νεοελληνικού κράτους.

Η σύγχρονη Ελλάδα, η Ελλαδίτσα μας, δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα άλλο στο σύγχρονο κόσμο, παρά μόνο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ( όχι οικουμενιστική ), ΧΡΙΣΤΟ, ΑΓΑΠΗ, ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ. Όσοι εξακολουθούμε να ονειρευόμαστε μια τέτοια προσφορά της Ελλάδας και της Εκκλησίας σε όλο το κόσμο, πρέπει κάτι να κάνουμε για τους άστεγους, τους μαθητές, τα ορφανά που συντηρεί η Ορθόδοξη Ιεραποστολή της Αϊτής, με τον οβολό της ... χήρας. Θα μάθω και θα σου πω. Να είσαι ευλογημένη για τη σκέψη σου. Με συγκινείς.Ο Θεός να μας ελεήσει και να μας φωτίσει. Ανοίγω τη καρδια μου σε εσάς, γιατί ξέρω ότι δεν θα με παρεξηγήσετε. Δυστυχώς, λόγω πολυμελούς οικογενείας δεν έχουμε την δυνατότητα να προσφέρουμε περισσότερα. Έχει ο Θεός, όμως, και θα φέρει καρπό πολύ.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από smarti »

Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι όπως έλεγε η Ξένια μας....!!

Θα περιμένουμε νέα σου Πιλότε και μετά όποιος θέλει ας συμμετέχει..άγιες μέρες έρχονται ας δείξουμε την αγάπη μας...σίγουρα είναι δύσκολοι οι καιροί..αλλά έστω όσα έχει ο καθένας 5 ευρο, 10 ευρο, 20 ευρο, 30 ευρο..ότι μπορεί ο καθένας μας....μια οικογένεια είμαστε....τι λέτε αδέλφια?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25017
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από aposal »

Το επίσημο κράτος ΔΕΝ έστειλε βοήθεια στην Αϊτή. Η Ελληνική ομάδα διάσωσης που πήγε εκεί στηρίχτηκε στη χρηματοδότηση γυναίκας επιχειρηματία από τη Θεσσαλονίκη.
Πάντως η Αρχιεπισκοπή μάζεψε λεφτά την προ-προηγούμενη Κυριακή για Αϊτή, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα μάζευε και τρόφιμα που θα τα στείλει μέσω Αλληλεγγύης.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από pilotos »

Πράγματι, αγαπητέ μου φίλε, η Εκκλησία έκανε έρανο και ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός συγκεντρώνει χρηματικές προσφορές. Και πολλές Μητροπόλεις μαζεύουν, σε όλο το κόσμο.

Το παράπονό μου δεν είναι για ΤΩΡΑ, όσον αφορά την Εκκλησία. Σαφώς και η ΒΟΗΘΕΙΑ της πρέπει να μεταφερθεί ΑΜΕΣΑ και με δικά της στελέχη ( γιατρούς, ψυχολόγους ) στην Αϊτή και να διανεμηθεί μέσω της Ορθόδοξης Ιεραποστολής.

Μιλώ για την εγκατάλειψη που ένοιωθε ο π. Βαρνάβας πριν τον σεισμό, χωρίς να έχει χρήματα να κάνει έργο,χωρίς να έχει χρήματα να πληρώσει δασκάλους. Και τώρα ζει σε σκηνή, όπως και οι περισσότεροι Αϊτινοί.Θα ήθελα, λοιπόν, να δουν ΟΛΟΙ οι ΕΛΛΗΝΕΣ την επιστολή του π. Βαρνάβα, να δημοσιευτεί σε ΟΛΕΣ τις ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ και τα ΜΠΛΟΓΚΣ των Ορθοδόξων Εκκλησιών, Μητροπόλεων, ενοριών, μοναστηριών, αδελφοτήτων. Λίγα, όμως, την αναδημοσίευσαν λες και δεν μας αφορά ως Ορθόδοξους Χριστιανούς και Έλληνες. Εκεί είναι τα παράπονά μου για το ΤΩΡΑ.

Ελπίζω μέχρι το βράδυ να καταφέρω να βρω ένα άρθρο και να το αναδημοσιεύσω. Θα σας συγκλονίσει...
Η επιστολή για όποιον δεν την είδε. Παράκληση να κάνει κάποιος αγγλομαθής την ακριβή μετάφραση, εάν είναι δυνατόν.Ευχαριστώ.


( http://ierapostoli.wordpress.com/2010/0 ... bas_haiti/ )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νομίζω ότι είναι μεταφρασμένη :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από pilotos »

Και χάρη στη βοήθεια του panagiotisspy, του αδελφού από την Πελοπόννησο, η επιστολή του π. Βαρνάβα μεταφράστηκε από τα ελληνικά στα αγγλικά, χάριν των αγγλόφωνων Ορθοδόξων Χριστιανών σε όλο το κόσμο. Να εκφράσω τις ολοκάρδιες ευχαριστίες μου στον Παναγιώτη και μέσα από το φόρουμ για τον κόπο που κατέβαλλε για τη μετάφραση. Ο Θεός να του δώσει πλούσιες ευλογίες.

Εάν κάποιος αδελφός μπορεί να την μεταφράσει στα γαλλικά, γερμανικά ή ρωσικά, ας το κάνει για την ανεβάσουμε στο διαδίκτυο.

( http://ierapostoli.wordpress.com/2010/0 ... bas_haiti/ )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: SOS, Θερμή παράκληση ...

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στον αδερφό μας Παναγιώτη νομίζω.
Συγχαρητήρια φίλε, άλλωστε πάντα σ αυτό το φόρουμ δηλώνεις παρών, σε κάθε εκδήλωση, σε κάθε προσπάθεια. Αντιλαμβάνομαι πως το παρόν θέμα δεν είναι για να εκθιάζουμε τον Παναγιώτη μας αλλά νομίζω πως δεν θα έπρεπε να τ αποφύγω.

Και για να μη ξεχνιόμαστε:

Όσοι επιθυμούν να στηρίξουν οικονομικά το έργο της Εξωτερικής Ιεραποστολής μπορούν να καταθέσουν τη βοήθειά τους σε έναν από τους παρακάτω τραπεζικούς λογαριασμούς:

1. ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ
235/296004 - 49
IBAN: GR9401102350000023529600449
SWIFT (BIC): ETHNGRAA

2. ALPHA BANK
479 - 002101 - 029168

3. ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
5231 -013724 - 415

4. ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
52839521
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”