Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από melos »

Αδέλφια,

Για συγγενικό μου πρόσωπο (ενήλικα) κρίνω ότι ίσως χρειάζεται μια παραπομπή σε Ψυχολόγο -αν και θα ήθελα να μην βρισκόμουν στη θέση να προτείνω τέτοιον επιστήμονα-.
(Από την εμπειρία μου αποδέχομαι με προυποθέσεις την παρέμβαση επιστήμονα Ψυχολόγου λόγω του ότι υπάρχουν περιστατικά που βρίσκονται ενδιάμεσα της Ψυχιατρικής Επιστήμης και της Ποιμαντικής Επιστήμης)

Γνωρίζει κάποιος αδελφός από το Forum να μου προτείνει κάποιον ΣΟΒΑΡΟ Ψυχολόγο (άνθρωπο της Εκκλησίας δηλαδή);

Παρακαλώ θερμά.

Ευχαριστώ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από lovethink »

Είναι ένας ψυχολόγος πιστός ο οποίος έχει κάνει πολύ καλές μελέτες στο θέμα Πίστης και Ψυχολογίας
Μπορείς να δεις εδώ την ιστοσελίδα του
Εχει έδρα την Κρήτη αλλά απαντάει και τηλεφωνικά και απ'όσο ξέρω δωρεάν

http://www.psyche.gr/psyteleph.htm
Καλή Σαρακοστή
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από melos »

Στην περιοχή Αθήνας.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από filotas »

π. Στυλιανός Καρπαθίου, ψυχίατρος και έγγαμος ιερέας.
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από efraim21 »

Στυλιανός Καρπαθίου.Ιερέας,ψυχολόγος,νευρολόγος.
melos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 5:17 pm

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από melos »

Το πρόσωπο στο οποίο αναφέρομαι ακολουθεί ήδη μια φαρμακευτική αγωγή. Έχει βοηθηθεί από τα φάρμακα και από τον Πνευματικό του. Υπάρχουν όμως κάποιοι δυσλειτουργικοί πυρήνες σκέψεις, δυσίατοι, που του δημιουργούν ακόμη πρόβλημα και ίσως χρειάζεται μια "εκπαιδευτικού" τύπου θεραπεία(π.χ. γνωσιακή ψυχοθεραπεία)
Ο Ψυχίατρος στον οποίο πηγαίνει γνωρίζει τον π. Στυλιανό και μάλιστα έχει πει ότι είναι καλός Ψυχίατρος. Δεν ααμφιβάλω καθόλου σε αυτό.

Στην περίπτωση του προσώπου όμως που αναφέρομαι πιστεύω ότι ίσως χρειάζεται ένα "πακέτο" ψυχοθεραπείας από κάποιον "σκέτο" Ψυχολόγο που θα ακολουθήσει μια "επιθετική" & εκπαιδευτική δια του λόγου θεραπεία.

Είμαι του χώρου της υγείας. Ο π. Στυλιανός ίσως χρειασθεί μετά σαν Πνευματικός εκτός κι αν ασχολείται εκτεταμένα με γνωσική θεραπεία κτλ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από filotas »

Φίλε μου, πολύ μπερδεμένα μας τα λες. Χρησιμοποιείς μια ορολογία, που προφανώς προέρχεται από το γιατρό σας, αλλά τα πράγματα είναι απλά. Η Ψυχιατρική-Ψυχολογία αντιμετωπίζει τα συμπτώματα των ψυχικών νοσημάτων και η πνευματική θεραπεία, που προσφέρει η Εκκλησία, αντιμετωπίζει τις αιτίες. Έτσι ο άνθρωπος με το συνδυασμό των δυο θεραπειών θεραπεύεται οριστικά και δεν επανέρχεται.

Δυστυχώς, για να θεραπευθεί ένας άνθρωπος που πάσχει ψυχικά, πρέπει πρώτα να κατανοήσει και να αποδεχτεί ότι έχει πρόβλημα και χρειάζεται θεραπεία. Μόνο αν συνεργαστεί με το γιατρό του και τον Πνευματικό του και αγωνιστεί με συνέπεια και πίστη στο Θεό, μπορεί να θεραπευτεί. Ένας άνθρωπος που συνδυάζει το ρόλο του Πνευματικού και του Ψυχιάτρου, όπως ο π. Στυλιανός, μπορεί να βοηθήσει πιο ουσιαστικά, επειδή αντιλαμβάνεται το σύνολο του προβλήματος κι όχι μόνο την επιφάνειά του.

Σου συνιστώ να έρθεις σ' επαφή με τον π. Στυλιανό ή κάποιον άλλο Ψυχίατρο-Ψυχολόγο, που να είναι και άνθρωπος του Θεού, για να ξεκινήσεις τη λύση του προβλήματος. Όμως σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι μόνο ο Χριστός και η Εκκλησία προσφέρουν οριστική λύση και μόνο αν ο ίδιος ο πάσχων το θελήσει και αγωνιστεί για να θεραπευτεί.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από dora gian »

NΕΥΡΟΛΟΓΟς ΨΥΧΙΑΤΡΟς ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΛΑΒΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Κάποιον/α ΣΟΒΑΡΟ/Η Ψυχολόγο;

Δημοσίευση από giorgospet »

Κατάλαβα τι γίνετε φίλε μου, τον έχουν ακινητοποιήσει τα φάρμακα το γνωστό σου. Γνωρίζω κάποιους πολύ καλούς στη Κρήτη, Θα προσπαθήσω να μάθω πληροφορίες για Αθήνα. Στείλε μου σε ΠΜ , αν επιθυμείς , τι φάρμακα παίρνει το συγγενικό σου πρόσωπο.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”