Ας βοηθήσουμε όλοι!!! Είναι στο χέρι μας!!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από smarti »

Όποιος δεν έχει προλάβει να καταθέσει χρήματα και θα ήθελε ακόμα να καταθέσει μπορεί έως και της 16 Απριλίου, που θα γίνει η καταγραφή!!Μην ξεχάσετε σας παρακαλούμε να γράψετε και ,, φόρουμ Άγιο Όρος,,και αν θέλετε και το όνομα σας!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από smarti »

1) Κατάθεση στο τραπεζικό λογαριασμό
ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 80765011 ( αναγράφοντας πάνω το επίθετό τους και τη λέξη -φόρουμ Αγίου Όρους ). Στη συνέχεια θα στείλουν τη τραπεζική απόδειξη ( γράφοντας πάνω "για τα παιδιά της Αφρικής"- φόρουμ Αγίου Όρους ) στην Αδελφότητα Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης ( μέχρι σημερα Παρασκευή 10 Απριλίου ) για να λάβουν απόδειξη για τη φορολογική τους δήλωση.
Η τράπεζα αυτή διευκολύνει την αναλυτική καταγραφή των ανθρώπων του φόρουμ που θα καταθέσουν ένα ποσό.
Σε περίπτωση ανωνυμίας, απλά, όταν κάνετε την κατάθεση, ζητήστε να γράψουν επάνω μόνο το "φόρουμ Αγίου Όρους" και δεν στέλνετε την τραπεζική απόδειξη στην Αδελφότητα.
2) Απευθείας στα Γραφεία της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης ( για τους κατοίκους της Θεσσαλονίκης και της Βορείου Ελλάδος )
Διεύθυνση: Μακένζυ Κίνγκ 6(πλατεία Αγίας Σοφίας)
Τ.Κ. 54622 Τηλ. 2310279910 Fax/Τηλ. 2310279902
e-mail: IERAPOSTOLI@hotmail.com
3) Αν δεν σας βολεύει η Εμπορική τράπεζα ( δεν υπάρχει κοντά στη περιοχή σας ), η Αδελφότητα έχει άλλους τρεις τραπεζικούς λογαριασμούς.
ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 215-04-0043 33-71
ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ : 256/480006-09
EUROBANK : 206/0101157390
Σε αυτή τη περίπτωση, όμως, οπωσδήποτε πρέπει να γράψετε πάνω στη τραπεζική απόδειξη ( για τα παιδιά της Αφρικής -φόρουμ Αγίου Όρους ) και να την αποστείλετε ταχυδρομικά στην Αδελφ. Ορθ. Εξωτερικής Ιεραποστολής, για να μπορέσουμε να δούμε το συγκεντρωτικό ποσό της προσπάθειας αυτής και να σας ενημερώσουμε!!.
ΚΑΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ...ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΙΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!
Το χρηματικό ποσό που θα μαζευτεί και θα ενημερωθείτε θα σταλθεί στην Ορθόδοξη Ιεραποστολή (στο Καμερούν και στη Σιέρα Λεόνε), που είδατε στα Αληθινά σενάρια!!
Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΚΟΛΟΥΘΟΣ

BIC : EMPOGRAA
IBAN GR : 0701204050000000060085994
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Το ερώτημα μου είναι , τα 185 ευρώ που αναφέρει ο Pilotos , είναι από έξη (6) καταθέσεις του φόρουμ Αγίου Όρους ????
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από Teri »

Captain Yiannis έγραψε:Το ερώτημα μου είναι , τα 185 ευρώ που αναφέρει ο Pilotos , είναι από έξη (6) καταθέσεις του φόρουμ Αγίου Όρους ????
Αν κατάλαβα καλά καπετάνιε μου (ίντα μου κάμετε;;;) 6 αποδείξεις εστάλησαν στα γραφεία της Ιεραποστολής, μέχρι στιγμής. Θέλω να πιστεύω όμως ότι αρκετοί δεν έστειλαν την απόδειξή τους, άλλων πάλι μπορεί να μην έφτασε ακόμη με το ταχυδρομείο... Αν δε γίνει η καταγραφή από την τράπεζα, νομίζω άδικα συζητάμε!

Καλή Ανάσταση!!!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Teri έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:Το ερώτημα μου είναι , τα 185 ευρώ που αναφέρει ο Pilotos , είναι από έξη (6) καταθέσεις του φόρουμ Αγίου Όρους ????
Αν κατάλαβα καλά καπετάνιε μου (ίντα μου κάμετε;;;) 6 αποδείξεις εστάλησαν στα γραφεία της Ιεραποστολής, μέχρι στιγμής. Θέλω να πιστεύω όμως ότι αρκετοί δεν έστειλαν την απόδειξή τους, άλλων πάλι μπορεί να μην έφτασε ακόμη με το ταχυδρομείο... Αν δε γίνει η καταγραφή από την τράπεζα, νομίζω άδικα συζητάμε!

Καλή Ανάσταση!!!
Έτσι θα πρέπει να είναι , διότι προσωπικά δεν έστειλα την απόδειξη μου στην Ιεραποστολή.

(Δόξα τω Θεώ , καλά είμαστ΄έπαέ , είναι κιόκαιρός καλοσυνάτος, Δόξα τω Θεώ !!!!)
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από pepiixthis »

Και εγω ειμαι σίγουρη οτι αυτό εννοει ο pilotos kai εγω δεν εστειλα την απόδειξη, σιγά τωρα, δεν ειναι αναγκαιο παιδιά εε?
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από smarti »

Αν γραψατε στη καταθεση σας επάνω ττις λέξεις ,, Αγιο Ορος Φορουμ,, δεν χρειαζεται να στειλετε την αποδειξη..ηταν μονο για να παρετε αποδειξη για την φορολογικη σας δηλωση. Αν όμως δεν γραψατε αυτες τις λεξουλες τοτε θα πρεπει να στειλετε την αποδειξη στην ιεραποστολη, γιατι αλλιως δεν θα μπορει να γινει η καταγραφη το ποσα χρηματα συγκεντρωσαμε. Καλη Ανάσταση σας ευχομαι. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από Teri »

Χριστός Ανέστη!
Έχουμε νεότερα από την καταμέτρηση;
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από pilotos »

Κατερίνα, Χριστός Ανέστη !

Η Αδελφ. Ορθοδόξου Ιεραποστολής θα ανοίξει τα γραφεία της την Τρίτη, οπότε τότε θα έχουμε μια -κατά το δυνατόν -οριστική καταμέτρηση.

Για να καταλάβετε το μέγεθος της τραγωδίας στην Αφρική, υλικής και πνευματικής, σας παραπέμπω στην ακόλουθη είδηση :

( http://www.flash.gr/page.ashx?pid=9&aid=294536&cid=8 )

Η μία είναι η ανθρώπινη τραγωδία : νεκροί, άστεγοι, άρρωστοι κατά εκατοντάδες, κατά χιλιάδες...

Η άλλη είναι η πνευματική τραγωδία. Πόσο μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι, όταν στην Αγκόλα, στη Ναμίμπια και στη Μποτσουάνα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗ, ενώ οι Ορθόδοξοι στη Ζάμπια και στη Μοζαμβίκη είναι μερικές χιλιάδες στη πρώτη και λίγες εκατοντάδες στη δεύτερη ; ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ όταν ξέρουμε ότι σε πάνω από 30-40 χώρες δεν ακούστηκε ούτε φέτος το "Χριστός Ανέστη" ; Πως να χαρούμε το -έτσι κι αλλιώς -ευλογημένο, Αναστάσιμο Πάσχα, όταν τα 9/10 των Ασιατών δεν ξέρουν ή δεν πιστεύουν στον Χριστό ;

( http://ierapostoli.wordpress.com/2009/0 ... eo_taiwan/ )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από pilotos »

1.820 ΕΥΡΩ !

1.820 ΕΥΡΩ!

ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ !


Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ και να σας ΕΥΛΟΓΕΙ ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ, κυρίως, τη Σμαρώ, που ανέλαβε τη πρωτοβουλία !

ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΚΑΜΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΙΕΡΡΑ ΛΕΟΝΕ ... ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ ο ΚΥΡΙΟΣ !

Αυτό, αδέλφια μου, είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία μας και η Ορθόδοξη πίστη μας : ΑΓΑΠΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ !

Δείτε και το βίντεο από Τανζανία . Τα πηγάδια της ιεραποστολής στη Κεντρική Τανζανία δίνουν πόσιμο νερό σε 300.000 συνανθρώπους μας ( ανεξαρτήτου θρησκεύματος ή φυλής ). Αυτό θέλει ο Θεός από εμάς, να σκορπάμε αγάπη, συγχώρεση, και όχι να είμαστε ισόβια πλασιέ θρησκευτικών εντύπων ( όπως κάνει η εταιρία Σκοπιά ) !

( http://ierapostoli.wordpress.com/2009/0 ... s_florina/ )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”