Ανάγκη για αίμα!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Ανάγκη για αίμα!

Δημοσίευση από strumfi »

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 6 ΕΤΩΝ ΜΕ ΟΞΕΙΑ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ.
ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΔΟΤΕΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΩΝ. Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΒ+ (ΡΕΖΟΥΣ ΘΕΤΙΚΟ).
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΤΣΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ (παιδο-ογκολογικό)
(2310 993506 & 2310 993944)
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Το συγκεκριμένο μήνυμα το έχω ξαναδεί edo:

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... pic&t=6305 -

& edo:

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... ic&p=67242

και μου έχει έρθει αρκετές φορές με e.mail, αρκετές φορές πριν την πρώτη δημοσίευσή του edo και την πρώτη φορά που το πήρα το προώθησα κι εγώ με τη σειρά μου όσο μπορούσα.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την τωρινή δυσπιστία μου αλλά επειδή κάποια πράγματα που "ανακυκλώνονται" μου αρέσει να τα ψάχνω...

Πληκτρολόγησα στο google το όνομα του παιδιού και βρήκα 13 σελίδες δημοσιεύσεων! Όλες αφορούν στην παραπάνω ανακοίνωση, η οποία κυκλοφορεί από το Δεκέμβριο του 2007. Κάποιοι ισχυρίζονται -μετά από επικοινωνία τους με το νοσοκομείο- ότι το παιδάκι είναι καλά και δε χρειάζεται πλέον αίμα, κάποιοι άλλοι -επίσης μετά από επικοινωνία τους με το νοσοκομείο!- ότι το παιδάκι νοσηλεύεται ακόμα και η ανάγκη υφίσταται.

Προσωπικά δεν μπορώ να δώσω αίμα, αλλά αν κάποιος μπορεί και σκοπεύει, ας επικοινωνήσει πρώτα με το ΑΧΕΠΑ διότι δημοσιεύσεις σαν κι αυτή......

http://blogathinaios.blogspot.com/2008/06/sos_09.html

Και επίσης αν ξέρει κάποιος και μπορεί ας μας πει
αν δώσεις αίμα για κάποιον ο οποίος δε το χρειάζεται πια, τι γίνεται το αίμα; Δίνεται σε κάποιον συνάνθρωπο που το έχει ανάγκη ή ....

Όσοι έχετε βρεθεί στη θέση της ανάγκης για αίμα, και ακούσατε το φαιδρό "αν δεν φέρετε μια φιάλη αίμα δε θα γίνει η επέμβαση" (!!!!) καταλαβαίνετε το βάρος της ερώτησης.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη αν έθιξα κάποιον, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Ειλικρινά.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Teri έγραψε:Το συγκεκριμένο μήνυμα το έχω ξαναδεί edo:

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... pic&t=6305 -

& edo:

http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... ic&p=67242

και μου έχει έρθει αρκετές φορές με e.mail, αρκετές φορές πριν την πρώτη δημοσίευσή του edo και την πρώτη φορά που το πήρα το προώθησα κι εγώ με τη σειρά μου όσο μπορούσα.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την τωρινή δυσπιστία μου αλλά επειδή κάποια πράγματα που "ανακυκλώνονται" μου αρέσει να τα ψάχνω...

Πληκτρολόγησα στο google το όνομα του παιδιού και βρήκα 13 σελίδες δημοσιεύσεων! Όλες αφορούν στην παραπάνω ανακοίνωση, η οποία κυκλοφορεί από το Δεκέμβριο του 2007. Κάποιοι ισχυρίζονται -μετά από επικοινωνία τους με το νοσοκομείο- ότι το παιδάκι είναι καλά και δε χρειάζεται πλέον αίμα, κάποιοι άλλοι -επίσης μετά από επικοινωνία τους με το νοσοκομείο!- ότι το παιδάκι νοσηλεύεται ακόμα και η ανάγκη υφίσταται.

Προσωπικά δεν μπορώ να δώσω αίμα, αλλά αν κάποιος μπορεί και σκοπεύει, ας επικοινωνήσει πρώτα με το ΑΧΕΠΑ διότι δημοσιεύσεις σαν κι αυτή......

http://blogathinaios.blogspot.com/2008/06/sos_09.html

Και επίσης αν ξέρει κάποιος και μπορεί ας μας πει
αν δώσεις αίμα για κάποιον ο οποίος δε το χρειάζεται πια, τι γίνεται το αίμα; Δίνεται σε κάποιον συνάνθρωπο που το έχει ανάγκη ή ....

Όσοι έχετε βρεθεί στη θέση της ανάγκης για αίμα, και ακούσατε το φαιδρό "αν δεν φέρετε μια φιάλη αίμα δε θα γίνει η επέμβαση" (!!!!) καταλαβαίνετε το βάρος της ερώτησης.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη αν έθιξα κάποιον, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Ειλικρινά.
8O
Κανέναν δεν έθιξες, ηρέμησε! Και πολύ περισσότερο δεν έθιξες εμένα. Καλά έκανες που το έψαξες. Προσωπικά, μόλις το έλαβα, φρόντισα να το προωθήσω άμεσα, χωρίς δεύτερη σκέψη, όπως κάθε φορά κάνω σε ανάλογες περιπτώσεις.
Εσύ λειτούργησες καλύτερα.
Όποιος ενδιαφέρεται, λοιπόν, ας επικοινωνήσει πρώτα με ΑΧΕΠΑ και ας πράξει αναλόγως
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Η συγνώμη μου πήγαινε κυρίως προς τη οικογένεια του παιδιού καθώς και το ίδιο το παιδάκι, αν όντως είναι άρρωστο και χρειάζεται αίμα

Ελπίζω να μη δημιουργώ πρόβλημα με την καχυποψία μου! :? :)
larys
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2008 12:44 pm
Τοποθεσία: Σιδηρόκαστρο,τώρα Σουφλί.

Ανάγκη για αίμα...

Δημοσίευση από larys »

ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,
ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 6 ΕΤΩΝ ΜΕ ΟΞΕΙΑ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ. ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΔΟΤΕΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΩΝ...
Η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΑΒ+ (ΡΕΖΟΥΣ ΘΕΤΙΚΟ). ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ
ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΤΣΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ- ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ (παιδο-ογκολογικό ) (2310 993506 & 2310 993944)
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ, ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ
Αντί αγαθών,ων εποίησας,Χριστέ,τω γένει των Εβραίων,σταυρωθήναί σε κατεδίκασαν,όξος και χολήν σε ποτίσαντες.Αλλά δος αυτοίς,Κύριε,κατά τα έργα αυτών,ότι ου συνήκεν την σην συγκατάβασιν.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Ανάγκη για αίμα...

Δημοσίευση από Teri »

ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΣΑΣΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΛΟΝ ΣΑΣ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΕΤΣΙΟ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΑΓΓΕΛΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΤΙΣ 06/09/2008 ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ ΜΑΣ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΑΦΥΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΘΕΙ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ.
http://kolivata.blogspot.com/2009/01/travian-gr4.html
frouteboras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 5:00 am

Re:

Δημοσίευση από frouteboras »

Teri έγραψε:
αν δώσεις αίμα για κάποιον ο οποίος δε το χρειάζεται πια, τι γίνεται το αίμα; Δίνεται σε κάποιον συνάνθρωπο που το έχει ανάγκη ή ....

Όσοι έχετε βρεθεί στη θέση της ανάγκης για αίμα, και ακούσατε το φαιδρό "αν δεν φέρετε μια φιάλη αίμα δε θα γίνει η επέμβαση" (!!!!) καταλαβαίνετε το βάρος της ερώτησης.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη αν έθιξα κάποιον, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Ειλικρινά.
Το αιμα το "πιστωνεσαι" , αν επιτρεπεται η εκφραση, στην καρτα σου ως εθελοντης αιμοδοτης.Δικαιουσαι σε αναγκη δικη σου η ανθρωπου που εσυ θες, τουλαχιστον τον αριθμο φιαλων που εχεις δωσει ως δωρητης αιμοδοτης.
Run フォクすけ, Run


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: Ανάγκη για αίμα!

Δημοσίευση από AngelsGR »

οταν δινεις αιμα για αλλον δεν το πιστωνεσαι. Τετοια εμαιλ κυκλοφορουν αρκετα και σιγουρα καποια απο αυτα δεν ειναι αληθινα. Πιστευω ομως πως υπαρχουν μονο και μονο για να μας θυμιζουν πως υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται το αιμα μας και οποιος μπορει ας δινει σε τακτα χρονικα διαστηματα. Ειναι εμαιλ για να μας το υπενθυμιζει.
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”