Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από ntinos »

nickzark έγραψε:Για ρουχα κτλ δυσκολο ειναι.Πως θα σταλουν απο Θεσσαλονικη στην Αθηνα αυτα??τα χρηματα ειναι πιο ευκολο.Περισυ πχ μαζευτηκαν τα χρηματα σε εναν λογαριασμο και τα πηγαμε ολα μαζι εδω θεσσαλονικη στον Π.Αντωνιο σαν φορουμ.Ετσι θα ηταν ωραιο να γινει και φετος στην Αθηνα πχ. που ειναι και ο Ονισιμος αν επιλεγει .Αν δεν βρεθει ατομο τοτε απευθειας στον τραπεζικο λογαριασμο με την διαφορα οτι στην αιτιολογια θα μπορουμε να βαλουμε και το ονομα του φορουμ μας.Ετσι ειχαμε κανει προπερσυ με την Ι.Μ Σιδηροκαστρου ,τοτε με ταχυδρομικες επιταγες το ειχαμε κανει.Οπως θελετε μπορουμε να το κανουμε παντως
Ωραία ιδέα αυτή με το λογ/μο και την αιτιολογία!...κ πιο εύκολη!
Η πιο 'δύσκολη' θα ήταν να υπάρχει ένας λογ/μος και όποιος θέλει να βάλει εκεί, ενώ σαν 2η (ταυτόχρονη) επιλογή θα ήταν να μαζευτουν τρόφιμα/είδη ανάγκης, αν κάποιος δεν θέλει να δώσει λεφτά (π.χ. όταν πάει κάποιος σουπερμαρκετ, να αγοράσει μερικά ακόμα, αρκεί να μην είναι ευπαθή, τα δέχονται), και τα μαζεύει κάποιος/κάποιοι κ τα πάμε, μαζί με τα χρήματα απ'το λογ/μό. Προσωπικά έχω τη διάθεση να 'τρέξω', αν και θα λείπω από Αθήνα την περίοδο των Χριστουγέννων...το μόνο ότι δεν θα ήθελα να ανοίξω λογ/μο στο όνομά μου.
Δεν ξέρω, ότι προτιμάτε...ιδέες ρίχνουμε εξάλλου....η πρόταση του nickzark πάντως είναι ωραία!
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από stathisekp »

Ωραία λοιπόν.
Ακολουθώ μετά χαράς μεν, πενιχρών δυνάμεων δε, όπως και πλείστοι εκ των αδελφών μας να υποθέσω. Εν τω μεταξύ είχα πεισθεί σχεδόν ότι δεν θα κάναμε κάτι φέτος και τα αναλογούντα κονδύλια διετέθησαν αλλού, που επίσης υπάρχει ανάγκη, (πιστεύω όμως ότι για τέτοιους σκοπούς πάντοτε βρίσκονται).
Μεταξύ δε αυτών και στο Κελί Αλυπίου, το Κουτλουμουσιανό κελί όπου ο Γέροντας Χρυσόστομος αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα οικονομικά και υγείας. Δε ξέρω αν θα θέλατε να το βάλουμε σαν τρίτη επιλογή. Μέχρι τώρα έμπαινε στη λίστα υποψηφιοτήτων αλλά έφτανε μέχρι τα προκριματικά, ποτέ δε μπόρεσε να προκριθεί ώστε να λάβει την ενίσχυσή μας :smile: (Εδώ υπάρχουν μερικά στοιχεία viewtopic.php?f=5&t=13698&start=10)
ntinos έγραψε: ...το μόνο ότι δεν θα ήθελα να ανοίξω λογ/μο στο όνομά μου.
Δεν ξέρω, ότι προτιμάτε...ιδέες ρίχνουμε εξάλλου....η πρόταση του nickzark πάντως είναι ωραία!
Τώρα με τα capital control δεν ανοίγει εύκολα (μάλλον καθόλου) λογαριασμός σε Bankα εκτός από περιπτώσεις συγκέντρωσης χρημάτων για πράξεις αλληλεγγύης αλλά με σωρεία διατυπώσεων)
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από stathis73 »

Δεν χρειαζεται να ανοιξετε καινουριο λογαριασμο, σε καποιο λογαριασμο μελους που γνωριζουμε π.χ Αποστολος-Βασιλης, Σταθης εξ αθηνων κ.τ.λ και αν μαζευτουν αρκετα θα τα δωση λιγα λιγα στο ιδρυμα που θα πανε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από stathisekp »

stathis73 έγραψε:Δεν χρειαζεται να ανοιξετε καινουριο λογαριασμο, σε καποιο λογαριασμο μελους που γνωριζουμε π.χ Αποστολος-Βασιλης, Σταθης εξ αθηνων κ.τ.λ και αν μαζευτουν αρκετα θα τα δωση λιγα λιγα στο ιδρυμα που θα πανε.
Μπορεί και όχι λίγα -λίγα. Αν ο παραλήπτης της βοήθειας έχει τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να γίνει και μεταφορά χρημάτων οιοδήποτε ποσού.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από nickzark »

Ναι/με win bank ολα γινονται.Αλλα και δια ζωσης φυσικα σε μια τραπεζα.Μετα φορα χρηματων και τελος.Μενει μονο να βρουμε ποια θα πραξουμε.Ως τωρα εχουμε δυο ψηφους για Ονησιμο μια για ιεραποστολη και του Σταθη εκ ΑΘηνων για το κελλι Αλυπιου αλλη μια.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από nickzark »

Ειδα για το κελλι του Αλυπιου και διαπιστωσα οτι ο γεροντας εχει αναγκες.Εχει μπλεξει και δικαστικα.Αλλαζω την ψηφο μου και προτινω και εγω αυτη του κελλιου Αλυπιου.Να και ενα λινκ http://www.kelialypiou.gr/www/ .Εχει λογαριασμο πειραιως.Οποτε θα ειναι πιο ευκολο καθενας να δινει τα χρηματα εκει και με αιτιολογια να βαζει το ονομα του φορουμ μαζι.Μενει καποιος , ας πουμε ο Σταθης να παρει τηλ τον γεροντα για να του το πει..Αν ψηφιστει τελικα αυτη η κινηση.ως τωρα εχουμε ισοπαλια Ονησιμου και αλυπιου με 2 ψηφους
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από ntinos »

update λοιπόν...
1. ΟΝΗΣΙΜΟΣ (ntinos, vasilsalt)
2. Ιεραποστολή (0)
3. Κελί Αλυπιου (nickzark, stathisekp)

Εμένα πάντως άλλο με προβληματίζει…που δεν υπάρχει συμμετοχή…6-7 άτομα έχουμε δείξει ενδιαφέρον…τι νόημα έχει αυτό?...ειδικά εδώ στην Αθήνα, ψόφιοι είμαστε...άλλες χρονιές ξεκινούσαμε να το συζητάμε 1 μήνα πριν!!
Καταλαβαίνω πως υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες…απλά, θυμάμαι παλιά βρε παιδί μου υπήρχε πολύ κινητοποίηση, μεγάλη διάθεση, από αρκετό κόσμο που έμπαινε εδώ,….κ δεν εννοώ για τα χρήματα, εννοώ δραστηριοποίηση γενικότερα κ διάθεση για συλλογική συνεισφορά…άλλαξαν οι καιροί…δεν ξέρω..έχει ο Θεός.
Τεσπά, τέρμα η κλάψα, όσοι μαζευτούμε κ ότι μαζέψουμε…ο αγώνας συνεχίζεται, μεγάλο ντέρμπι!...χαχαχα
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από stathis73 »

Το εχω ξαναπει 100 φορές, οτι το φορουμ παει στον αυτοματο και για αυτο χαθηκε η "ζωή" που ειχε, οσοι μπαινουν και θελουν να βοηθησουν ας το κανουν εγω με τον Νικολα μια χρονιά δωσαμε στον Ειρηνουπόλεως και τανζανιας Δημητριο πολλα χρήματα, τωρα σ αυτες τις εποχές ο καθενας ας κοψει απο της γυναικας του :mrgreen: (οτι μπορει) και ας κανει μια καταθεση ψυχής μερες που ειναι, καλό βόλι και καλό παράδεισο σ ολους, εγω θα στειλω πολλούς, εμενα δεν ξερω ποιος θα με στειλει. :8 :8 :45 :45
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΟΝΗΣΙΜΟΣ.

''Διό προσλαμβάνεσθε αλλήλους, καθώς και ο Χριστός προσελάβετο υμάς εις δόξαν Θεού.'' Ρωμ ιε 7
Δια να κατορθώσετε δε ως ένας άνθρωπος όλοι σας και με μιά καρδιά να δοξάζετε τον Θεόν, σας συνιστώ να δέχεσθε με αγάπην ο ένας τον άλλον, καθώς και ο Χριστός προσέλαβε όλους σας και σας έκαμεν αγαπητούς και ιδικούς του δια να δοξάζεται ο Θεός. (Ερμηνεία Τρεμπέλα)
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προσφορά Αγάπης Χριστουγέννων

Δημοσίευση από nickzark »

stathis73 έγραψε:Το εχω ξαναπει 100 φορές, οτι το φορουμ παει στον αυτοματο και για αυτο χαθηκε η "ζωή" που ειχε, οσοι μπαινουν και θελουν να βοηθησουν ας το κανουν εγω με τον Νικολα μια χρονιά δωσαμε στον Ειρηνουπόλεως και τανζανιας Δημητριο πολλα χρήματα, τωρα σ αυτες τις εποχές ο καθενας ας κοψει απο της γυναικας του :mrgreen: (οτι μπορει) και ας κανει μια καταθεση ψυχής μερες που ειναι, καλό βόλι και καλό παράδεισο σ ολους, εγω θα στειλω πολλούς, εμενα δεν ξερω ποιος θα με στειλει. :8 :8 :45 :45
Άστα αυτά και πες μας πιο προτιμάς :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”