H δύναμη του Μανώλη............ ΜΚΟ "Παλμός"

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

H δύναμη του Μανώλη............ ΜΚΟ "Παλμός"

Δημοσίευση από panosgreece »

Στις δύσκολες στιγμές, σημασία έχει να φανείς δυνατός
Ο ΠΑΛΜΟΣ , ιδρύθηκε τον Νοέμβρη , του 2010 και η ιδέα του γεννήθηκε από τον ιδρυτή της Μανώλη Φιλιππίδη και τη σύζυγό του Αγγελική Διβριώτη – Φιλιππίδου , μέσα σε Νοσοκομείο κατά την διάρκεια νοσηλείας του , αντιμέτωπος με τον καρκίνο .

Βιώνοντας μακροχρόνια ο ίδιος , τον ψυχικό και σωματικό πόνο που προκαλεί ο καρκίνος , σκέφτηκε να δημιουργήσει μια ομάδα που σκοπό θα είχε να βοηθήσει όλους εκείνους τους συνανθρώπους μας που καθημερινά παλεύουν ενάντια σ’αυτόν .

Δείτε το βίντεο και θαυμάστε το μεγαλείο της ανθρώπινης φύσης.

«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ........

Δημοσίευση από panosgreece »

Ο ΘΕΟς ΜΙΛΑ ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕς ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΜΙΛΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ..................................
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ........

Δημοσίευση από panosgreece »

http://www.palmoscancer.gr/




Ο Παλμός είναι μια οργάνωση ΜΚΟ που σκοπό ζωής έχει τάξει να αγκαλιάζει , να φιλοξενεί και να προσφέρει ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ στους συνανθρώπους μας που πάσχουν από καρκίνο . Προσπαθεί εμπράκτως να βοηθήσει παρέχοντας :

• Φιλοξενία στο σπίτι του ΠΑΛΜΟΥ
• Φροντίδα και συμπαράσταση
• Επικοινωνία
• Ενημέρωση
• Ψυχαγωγία
• Υπεράσπιση των δικαιωμάτων των ασθενών με καρκίνο
• Συνεργασία με όλους τους κρατικούς , κοινωνικούς , επιστημονικούς φορείς σε Ελλάδα και Εξωτερικό .
• Διοργάνωση εκδηλώσεων , σεμιναρίων , τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών εκπομπών , θεατρικών παραστάσεων , βιβλίων .
• Την από κοινού προσπάθεια και συνεργασία με αντίστοιχες οργανώσεις , συλλόγους , μη κερδοσκοπικές εταιρείες , επιστημονικούς φορείς , κλινικές , δημοσίους οργανισμούς , Ευρωπαϊκούς και διεθνείς φορείς .
• Την συγκρότηση ομάδων υποστήριξης κατ’ιδίαν συναντήσεις , κοινωνικές δραστηριότητες (εκδρομές , διασκέδαση ) , επαφή με φίλους για την οργανωμένη αλληλοβοήθεια μεταξύ τους .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ........

Δημοσίευση από panosgreece »

ΑΥΤΟς Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΕΝΑΙ ΦΙΛΟς ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ..........ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΡΣΕΝΙΟ

ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΙΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΤΗς ΟΡΘΟΔΟΞΙΑς ΜΑς .[ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ..ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ] ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ Ο ΙΔΙΟς ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ .ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ Ο ΘΕΟς ΜΑς ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΙΟ ΤΟΥ


ΑΥΤΟΥς ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟς ΤΟΥς ΜΑΧΗΤΕς ΤΗς ΟΡΘΟΔΟΞΙΑς ......ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ /
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ........

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Παναγιώτη σ' ευχαριστούμε. Είναι καλό να έχουμε υπόψην γιατί μπορούμε να ζητάμε αντί για λουλούδια και πάμπολα στεφάνια να δίνονται ότι χρήματα θέλει να δώσει κάποιος για την ψυχή των κεκοιμημένων, ή όταν θέλει να κάνει κάποια δωρεά, σε οργανισμούς που είναι ευλογημένοι.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: H δύναμη του Μανώλη............ ΜΚΟ "Παλμός"

Δημοσίευση από panosgreece »

το θεμα αυτο επρεπε να ειναι στην ορθοδοξια ....ειναι καθαρα θεμα ορθοδοξιας ......[ προς συντονιστες ]

διοτι

ο ανθρωπος αυτος εχει διπλα του τον αγιο αρσενιο .........[ κερκυρα ] θα πω αναλυτικα καποια στιγμη .............

ειναι σε καθημερινη συνομιλια με τον αγιο .........το λεω γιατι το εχω ζησει .

οταν θα βγει η ιστορια του .............θα ακουσουμε περιστατικα που δεν τα πιανει ο νους μας

δυστηχως το ταφο του αγιου αρσενιου στην κερκυρα λιγοι τον προσκυνησαν ...............

ξαναζω τον αγαπητο μου γεροντα παισιο μεσω του φιλου μου μανωλη .............τι να πω .......εχω μεινει αναυδος ?
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: H δύναμη του Μανώλη............ ΜΚΟ "Παλμός"

Δημοσίευση από gkou »

Παναγιώτη, αν δεν κάνω λάθος ο Άγιος Αρσένιος βοηθάει πολύ σε περιπτώσεις καρκίνου στο κεφάλι;κάτι είχα διαβάσει στον τελευταίο τόμο με τους λόγους του Γέροντος Παϊσίου...
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: H δύναμη του Μανώλη............ ΜΚΟ "Παλμός"

Δημοσίευση από panosgreece »

καλησπερα γεωργια ,,,ετσι ειναι ο αγιος αρσενιος ειναι ενας αγιος που βοηθα και τους καρκινοπαθεις

λιγο λαδι απο το καντηλακι του στον ταφο του ...αρκει

κριμα που μετα τον γεροντα ...δεν ασχοληθηκαν με τον αγιο αρσενιο ...να μαθει ο κοσμος πιο πολλα

αν με αξιωσει ο θεος του χρονου θα παω στα φαρασα να φτιαξω ενα αφιερωμα στον αγιο αρσενιο ....ο θεος να δωσει

οποιος θελει ας ερθει μαζι .......
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: H δύναμη του Μανώλη............ ΜΚΟ "Παλμός"

Δημοσίευση από gkou »

Βρήκα και αντέγραψα και το σχετικό απόσπασμα :
[ Τα θαύματα των Αγίων

- Γέροντα, φοβάμαι , όταν διακονώ μόνη μου στον ξενώνα.
- Να κάνης κομποσχοίνι στον Χατζεφεντή, για να σου πη μετά και «ευλόγησον» ο κλέφτης17!
- Εγώ, Γέροντα, φοβάμαι τα ταγκαλάκια.
- Να παρακαλάς τον Χατζεφεντή να τα κοκκαλώνη. Τι λες, δεν μπορεί;
- Πώς δεν μπορεί, Γέροντα!
- Το ξέρεις ότι κοκκάλωσε ένα αυτοκίνητο; Είχε ξεχάσει ο οδηγός τα κλειδιά στην πόρτα του αυτοκινήτου και το έκλεψαν. Μόλις επικαλέσθηκε τον Άγιο, κοκκάλωσε το αυτοκίνητο στην μέση του δρόμου, κι έτσι αναγκάσθηκαν οι κλέφτες να το παρατήσουν και να το βάλουν στα πόδια.
- Γέροντα, οι γιατροί είπαν ότι πρέπει να κάνω εγχείρηση στο κεφάλι.
- Πήγαινε να χτυπήσης το κεφάλι σου στην αγία κάρα του Αγίου Αρσενίου18. Δεν είδες πώς την βόλεψε την άλλη αδελφή ο Άγιος; Έκανε την επέμβαση χωρίς νυστέρι και χωρίς να το καταλάβη ούτε η ίδια. Δόξα τω Θεώ! Μην αμφιβάλης ότι θα βολέψει κι εσένα.
Βοηθάει ο Άγιος Αρσένιος. Ένας γιατρός με παρεκάλεσε να προσευχηθώ για το κοριτσάκι του που είναι άρρωστο. Παρακάλεσα τον Άγιο Αρσένιο και το βοήθησε λίγο. Να κάνετε κι εσείς κ0μποσχοίνι , για να το αποτελειώση ο Άγιος το θαύμα του και να γνωρίσουν οι επιστήμονες την θεία επιστήμη του Θεού, για να δοξασθή το όνομά Του. Το θαύμα είναι μυστήριο∙ μόνο ζήται και δεν εξηγείται ∙ το μυαλό δεν μπορεί να το ερμηνεύση…



17. Ο Γέροντας υπαινίσσεται συγκεκριμένα θαύματα που είχε κάνει ο Άγιος Αρσένιος (Χατζεφεντής), όταν ζούσε ,αναγκάζοντας κάποιους κλέφτες όχι μόνο να φύγουν άπρακτοι, αλλά να του ζητήσουν και συγχώρηση. (Βλ. Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου, ο Άγιος Αρσένιος ο Καππαδόκης , σ. 96-97, 102-103 κ.α. ) .
18. Με την συμβουλή αυτήν ο Γέροντας Παϊσιος δεν απορρίπτει την ιατρική βοήθεια , αλλά θέλει να μας παρακινήση να ζητούμε με πίστη την βοήθεια των Αγίων. ]



Από το βιβλίο: « ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ
ΛΟΓΟΙ
ζ΄
ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ»
ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
«ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ»
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”