νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από gol »

ευχομαι ολοψυχα να φωτιστει η κοπελα και οι γονεις τις και να παρουν ορθη αποφαση να κρατησουν το μωρακι.. αν παλι δεν θελησουν μπορουν να επιτρεψουν την γεννηση του μωρου και υπαρχουν οικογενειες που θα ηθελαν να υοθετησουν το παιδι..
ειμαι μια γυναικα που με δυσκολια εκανα παιδι και γενικα ειμαι ευαισθητη σε αυτα τα θεματα.. καταλαβαινω απολυτα την κοπελα και το αδιεξοδο στο οποιο βρισκεται ..ειναι και το νεαρο της ηλικιας (και το δικο της και του πατερα) που δεν βοηθα στην ωριμη αντιμετωπιση της καταστασης.εχει ο Θεος ! και μπορει να βρεθει λυση..
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από geonutr »

απ οτι μου ειπε δε θελει να το δωσει σε αλλη γυναικα..
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από ψυχουλα »

geonutr έγραψε:απ οτι μου ειπε δε θελει να το δωσει σε αλλη γυναικα..
Αρα εννοει οτι σκοπευει να το κρατησει τελικα. :25
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από lovethink »

Δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα και πιο ωραίο από το να νιώσει πως δεν την κατακρίνει η κοινωνία αλλά είναι με το μέρος της στην περίπτωση που θέλει να κρατήσει το παιδί .Υπάρχουν ψυχολόγοι που παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη στις ανύπαντρες μητέρες και στους συγγενείς
Ανέφερα πριν το σύλλογο προστασίας αγέννητου παιδιού όπου το έχει ιδρύσει νομίζω η σύζυγος του Πατέρα Μεταλληνού
Δώστης και το τηλέφωνο από αυτόν τον σύλλογο γιατί όχι ;
Και όπως ξανά είπα πριν ,είναι λάθος να νομίζει ότι "τελείωσε" η ζωή της επειδή θα γίνει μάνα .Οταν γίνεσαι μάνα δεν τελειώνει η ζωή σου .Το αντίθετο ,πλουτίζει η ζωή σου συναισθηματικά και όλα μπορείς να τα συνεχίσεις (και σπουδές και όνειρα) αρκεί να έχεις ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ από την οικογένεια σου
Μακάρι όλα να πάνε καλά ,και όταν λέω "όλα καλά" δεν εννοώ απλά να γεννηθεί ένα μωρό σε μια οικογένεια που δεν το θέλουν και μετά ακούμε χίλιες δυό περιπτώσεις αμέλειας .Αλλά να γεννηθεί μεν αλλά σε μια οικογενειακή ζεστασιά και να μεγαλώσει με αγάπη ευτυχισμένο
Ολα είναι θέμα "παιδείας" τελικά ,και όταν λέω "παιδείας" δεν εννοώ "σχολικής μόρφωσης"
Πόσο σημαντικό είναι να μπορεί μια οικογένεια να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις νηφάλια .Να μην φοβάται το παιδί να πει αυτό που του συμβαίνει στους γονείς .Να έχει αναπτυχθεί αυτή η εμπιστοσύνη ότι τίποτα δεν μπορεί να κλονήσει την αγάπη του γονέα προς το παιδί και πως δεν τίθεται θέμα "τυχόν τιμωρίας και βάρβαρης συμπεριφοράς" προς το παιδί από τον πατέρα σε μια δύσκολη στιγμή .Αλλά και το κυριότερο να είναι το παιδί ενημερωμένο και υπεύθυνο από νωρίς για το τι μπορεί να σημαίνει "σεξουαλική πράξη" έξω από τα πλαίσια του γάμου (ή μιας μακρόχρονης ώριμης αγαπητικής σχέσης για να καλύψω κι άλλες περιπτώσεις)
Καλή δύναμη στην κοπέλα
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από ψυχουλα »

lovethink έγραψε:Να μην φοβάται το παιδί να πει αυτό που του συμβαίνει στους γονείς .Να έχει αναπτυχθεί αυτή η εμπιστοσύνη ότι τίποτα δεν μπορεί να κλονήσει την αγάπη του γονέα προς το παιδί και πως δεν τίθεται θέμα "τυχόν τιμωρίας και βάρβαρης συμπεριφοράς" προς το παιδί από τον πατέρα σε μια δύσκολη στιγμή .
ειναι τραγικο πως μερικοι γονεις με τη συμπεριφορα του μπαμπουλα μεγαλωνουν τρομοκρατημενα ανωριμα αιωνια παιδια και ειναι αποκρουστικο πως οι γονεις στελνουν τα μωρα τους να σκοτωσουν τα μωρα τους. Τελος ειναι ακραια παραλογο πως οι ιδιοι γονεις που κοπτονται για ηθικισμους κτλ ξεχνουν ξαφνικα καθε ηθικη που υπερασπιζονταν κραυγαλεα και στελνουν μανι-μανι τις κορες τους στο χειρουργικο τραπεζι.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από marinam »

ψυχουλα έγραψε:
lovethink έγραψε:Να μην φοβάται το παιδί να πει αυτό που του συμβαίνει στους γονείς .Να έχει αναπτυχθεί αυτή η εμπιστοσύνη ότι τίποτα δεν μπορεί να κλονήσει την αγάπη του γονέα προς το παιδί και πως δεν τίθεται θέμα "τυχόν τιμωρίας και βάρβαρης συμπεριφοράς" προς το παιδί από τον πατέρα σε μια δύσκολη στιγμή .
ειναι τραγικο πως μερικοι γονεις με τη συμπεριφορα του μπαμπουλα μεγαλωνουν τρομοκρατημενα ανωριμα αιωνια παιδια και ειναι αποκρουστικο πως οι γονεις στελνουν τα μωρα τους να σκοτωσουν τα μωρα τους. Τελος ειναι ακραια παραλογο πως οι ιδιοι γονεις που κοπτονται για ηθικισμους κτλ ξεχνουν ξαφνικα καθε ηθικη που υπερασπιζονταν κραυγαλεα και στελνουν μανι-μανι τις κορες τους στο χειρουργικο τραπεζι.
τι θα πει ο κόσμος???

Αυτό είναι ότι πιο ανηθικο έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου. Αλλά όλοι οι γονεις το έχουν πει και αν δεν το έχουν πει τους έχει περάσει απο το μυαλό, σε κάποιο θέμα κάπως "ιδιαίτερο". Ας πούμε τουλάχιστον έστω και μια φορά "τι θα πει ο Θεός" ή τι θα έλεγε ο Θεός.......

Πάντως ο Πνευματικός μου, μου είπε οτι κάποτε διάβασε νομίζω απο τον Αγιο Ιωάννη τον Χρυσοστομο δεν θυμάμαί ήμουν τόσο προσηλωμένη σε ότι έλεγε παρά απο που το διάβασε (σχώραμε Θεε μου και Αγιε μου) ότι η γυναίκα ποτέ μα ποτέ δεν θα πάψει να εξομολογεί την πράξη αυτή, την έκτρωση. Και πριν πολλά χρόνια όταν πρωτοέγινε Εξομολόγος ήρθε μια γυναίκα μεγάλη σε ηλικία 82 ετών και του το είπε, και του είπε απο όταν το έκανα πάντα το έλεγα και δεν μπορώ να ηρεμήσω, και πάντα το έλεγε στην εξομολόγηση της, και σε αυτούς που είχε και σε αυτον, και θυμήθηκε τον Αγιο και έβαλε τα κλάματα τότε μπροστά στην γυναίκα. παιδιά δεν το πίστευα στα μάτια μου, έκλαιγε και μου το έλεγε, μετά απο τόσα χρόνια έκλαιγε ακόμα για αυτήν τη γυναίκα και για αυτό που διάβασε απο τον Αγιο. Φοβερό πράγμα η εκτρωση. Μακάρι να δώσει φώτιση ο Θεός περισσότερο στους γονεις της γιατι το κορίτσι θέλει συμπαράσταση όχι παιδέματα. Ας βάλουν τον εαυτό τους στην θέση του εμβρύου και ας αποφασίσουν για την κόρη τους.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από lovethink »

Υπάρχει κάτι ακόμα που θα έπρεπε να ενημερώνουν τα παιδιά όταν μεγαλώσουν είτε οι γονείς είτε το σχολείο από κάποια ηλικία και μετά .
Πρώτα απ'όλα θα πρέπει το παιδί να έχει ενδιαφερθεί για την χαρά που δίνει η πνευματική ζωή ,να έχει όραμα ,όρεξη για αγώνα κτλπ
Αν όμως θέλει με το ζόρι να έρθει σε σεξουαλική επαφή και τίποτα δεν το συγκρατεί ,δεν θα ήταν σωστό να ξέρει ότι τουλάχιστον πρέπει να παίρνει προφυλάξεις ;
Η προφύλαξη μπορεί να γλυτώσει μια κοπέλα από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη που μπορεί να καταλήξει σε έκτρωση
Δεν θα έπρεπε ο καθένας να έχει την αίσθηση των κινδύνων που κρύβει μια σεξουαλική επαφή ;
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
akylina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 6:11 pm
Τοποθεσία: Αιτωλοακαρνανία

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από akylina »

Άν θυμάμαι καλά η Ελλάδα είναι πρώτη στις εκτρώσεις (ακόμη και στις ηλικίες 12 ετών) στην Ευρώπη.. :( :( :( Θα πρέπει να μας απασχολήσει όλους αυτό το φαινόμενο.. Όλους όμως.. Γυναίκες & άνδρες.. :7 Να δούμε πίσω απο αυτό το φαινόμενο & τις στατιστικές. Να μας απασχολήσουν τα ερωτήματα: με ποια κριτήρια δημιουργούνται οι σχέσεις; Δηλ, ποια είναι τα κριτήρια για την επιλογή συντρόφου, τι σημαίνει "κάνω σχέση" & σε ποιά ηλικία δημιουργούνται σχέσεις; Γιατί τα νέα παιδιά αισθάνονται την ανάγκη να δημιουργήσουν σχέση & κυρίως ερωτική; Απο που ενημερώνονται οι νέοι για όλα τα παραπάνω; Ποιά η σχέση των εφήβων με την εκκλησία; :7 :7 :cry: :cry:

Τι γίνεται με τις αξίες; Τις αρχές; Τις αρετές; Οι οικογένειες μεγαλώνουν, καλλιεργούν στα παιδιά τους τις αρετές; Όταν τα νέα παιδιά αναπτύσσονται έχοντας γνωρίσει το φυσιλογικό ως ανώμαλο & το ανώμαλο- φυσιολογικό & κυρίως ένα νέο κορίτσι, όταν θα της μιλήσεις για το να μην πραγματοποιήσει άμβλωση δεν θα σε ακούσει. Δεν θα σε ακούσει οχι γιατί δεν θα θέλει, αλλά γιατί δεν θα μπορεί..

Τι κάνουμε εμείς για όλα αυτά;;; Για την ζωή μας, για την ζωή των άλλων; Έθεσα τις παραπάνω σκέψεις και ερωτήματα για να προβληματιστούμε.
-Αινείτε τον Κύριον εκ των ουρανών,αινείτε αυτών εν τοις υψίστοις..
-Ευφράνθην επι τοις ειρηκόσι μοι εις οίκον Κυρίου πορευσόμεθα. Εστώτες ήσαν οι πόδες ημών εν ταις αυλαίς σου, Ιερουσαλήμ..
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από Domna »

Παιδιά, έγραψα πάλι την κοπέλα και μου απάντησε με τα εξής λόγια :
TO THELW POLU AYTO TO PAIDI ALLA O FILOS MOU OXI EINAI POLU MIKROS LEEI GIA NA GINEI PATERAS KAI OI GONEIS MOU THA ME SKISOUN
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: νεαρή κοπέλλα θέλει να κάνει έκτρωση

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Zoύν σε επαρχία;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”