"Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από vasilisalt »

inaf έγραψε:Ελπίζω να μην γινόμαστε πολλοί για επίσκεψη αλλά λέω να έρθω με την πρωϊνή ομάδα. Ξεκινάω με αυτοκίνητο από Π. Φάληρο. Αν υπάρχει κάποιος που θέλει και δεν έχει μέσο εδώ κοντά αλλά και πιο μακριά, αρκεί να είναι εντός επικρατείας :) , το λέει, διαφορετικά θα έχω την χαρά να σας γνωρίσω στο ραντεβού!
Μεγάλη μας χαρά!
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από inaf »

Όλη δικιά μου θα είναι :).
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από vasilisalt »

Λοιπόν καλή αντάμωση σε όσους θα συμμετάσχουν στην επίσκεψη.

Υπάρχει λοιπόν και η άλλη Ελλάδα.
Η Ελλάδα της αλλυλεγγύης, της αγάπης, της συναδέλφωσης, της συμπόνιας.
Σε όσους απευθύνθηκα όλοι κάτι έδωσαν μαζί με τα χαμόγελά τους.
Χρήματα, ρούχα, παιχνίδια, λαδι, γλυκά κλπ κλπ κλπ κλπ.
Έρχομαι φορτωμενος με πράγματα αλλά το κυριότερο γεμάτος γνώση και ελπίδα για
την ΄΄άλλη΄΄ Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου όλους.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!!!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από vasilisalt »

Νομίζω πως η σημερινή επίσκεψη μελών του φόρουμ στο ΛΥΡΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ
συγκαταλέγεται στις πιο χρυσές σελίδες αυτού του διαδυκτιακού τόπου!

Μπράβο σε όσα παιδιά συμμετείχαν με το υστέρημα τους σ αυτή τη προσπάθεια.Να είστε σίγουροι πως έπιασαν τόπο!

Μπράβο στον διαχειριστή μας Νίκο.
Μπραβο στη γλυκιά μας συντονίστρια Αγγελική.
Μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν.

Μέσα απ΄την καρδιά μου σας ευχαριστω που είχα την τιμή να είμαι ένας από
τους εκπρόσωπους του φόρουμ!

Τις ΗΡΩΙΔΕΣ μοναχές και τα γλυκύτατα παιδάκια θα τα αδικούσα να έλεγα λίγες λέξεις μόνο.
Αργότερα θα προσπαθήσω να δώσω τα ΄΄μεγέθη΄΄.

Σας ευχαριστω πολύ
Άβαταρ μέλους
inaf
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:35 pm
Τοποθεσία: Σωτήρης@Αγ. Παρασκευή

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από inaf »

Όσα και να πει κανείς για τις μοναχές θα είναι λίγο όπως όμορφα είπε ο Βασίλης. Μπράβο στον Νίκο για τον κόπο του και την υπομονή του για να υπάρχει ο χώρος αυτός, όσους έχουν την αγάπη να συντονίζουν τον χώρο και την όλη προσπάθεια και κόπιασαν για το όμορφο σημερινό αποτέλεσμα, όσους έκαναν πολλάααααααααααααααα ή και λιγότερα χιλιόμετρα για να είναι εκεί και να έχω την χαρά να τους δω από κοντά και να διαπιστώσω ξανά πως υπάρχει όχι απλά η άλλη Ελλάδα αλλά αγωνιστές Χριστιανοί κάθε ηλικίας σε κάθε άκρη της Ελλάδας αλλά και στην γειτονιά μου. Δεν θα πω για τον καθένα που είχα την χαρά να δω σήμερα γιατί θα χρειαστώ όλη την σελίδα. Πάνω από όλα ευχαριστώ τον Χριστό για την σημερινή μέρα, αλλά και κάθε μέρα της ζωής μας. Καλά Χριστούγεννα σε όλους :8 :8 :8
«Ιδού βαδίζω…» Κύριε, δέξου με
ξεχνώντας τον πολύ μου ρύπο…
Εσύ που ακούς τον κρυφό πόθο μου
και της καρδιά μου κάθε χτύπο.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από efthumhs »

Εγω δεν θα πω πολλά παρα μόνο ένα: ΜΠΡΑΒΟ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σε όλους όσους σκεφτηκαν, διοργανωσαν και υλοποίησαν αυτή την προσπάθεια η οποία έλαβε αίσιο (και το επιθυμητό) τέλος! (Δεν τους αναφερω ονομαστικά και εγώ γιατι φοβαμαι θα ξεχασω κανεναν και δεν το θέλω. Άλλωστε όπως είπε και ο inaf θα χρειαστεί ολόκληρη η σελίδα).Οι μοναχες, τα παιδάκια και οι διακονούντες αυτά μίλησαν πιστευω στις καρδιες όλων μας και μας έδωσαν παραδειγμα προς μιμηση για την όποια (πιστή κατα δύναμιν) διακονία των αδελφων μας και απο μερους μας όχι μόνο αυτές τις μερες αλλά για πάντα...Ο Θεος να τους (και να σας) ευλογεί άπαντες!! :8 :8
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Μόλις γυρίσαμε από το Λύρειο, είχαμε την ευλογία να παρακολουθήσουμε κατανυκτικό Εσπερινό και απόδειπνο. Η χάρις και η ευλογία του Θεού, είναι διάχυτη εκεί και προφανής, και πως μπορεί να γίνει αλλιώς αφού υπάρχει έργο. 60 παιδιά και 30 γέροντες εκ των οποίων ορισμένοι κατάκοιτοι, 12 μοναχές, και αρκετοί νέοι και νέες βοηθοί από έξω. Η σύζυγος αν και είχε ξαναπάει, μπερδευτήκαμε λίγο στο γυρισμό, είμαι ενθουσιασμένος από αυτά που είδα και άκουσα. Δόξα τω Θεώ, και πάντα άξιο και το φόρουμ, και ο Βασίλης και η Αγγελική, που σήκωσαν το βάρος της όλης προσπάθειας.
Δόξα τω Θεώ.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από angieholi »

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ !!!
και με τη βοήθεια του Θεού, ολοκληρώθηκε σήμερα με την επίσκεψή μας στο Λύρειο, ο μαραθώνιος της Αγάπης.

Ευχαριστούμε ΘΕΡΜΑ όλους όσους πήραν μέρος..., γνωστούς και αγνώστους..., εντός ή εκτός φόρουμ,
και συνέβαλλαν, ώστε τελικά να μαζευτεί το ποσό των
2427,62€...

Μέχρι τις 12.30 (όλοι όσοι είχαν πει ότι θα έρθουν), είχαμε μαζευτεί στο σημείο που είχαμε προκαθορίσει και ανεβήκαμε κομβόι πάνω στο Λύρειο.
Τα πράγματα που ξεφορτώθηκαν από τα αυτοκίνητα, γέμισαν το μικρό σαλονάκι, όπου καθήσαμε, ήπιαμε το καφεδάκι που μας προσφέρανε,
ακούσαμε από την Μοναχή την ιστορία του Λύρειου, παραδώσαμε την επιταγή (όπως πάντα αυτά τα αναλαμβάνει ο Διονύσης!)
και φεύγοντας κάποια από τα παιδιά μας ξεπροβόδισαν με τα πιο όμορφα και μελωδικά κάλαντα που έχω ακούσει ποτέ!!!!

Στη συνέχεια ακολούθησε η καθιερωμένη τράπεζα της αγάπης :mrgreen: , όπου προσωπικά ακόμα με πονάει η σιαγόνα μου....
όχι τόσο από το φαγητό.... αλλά από την ευχάριστη ατμόσφαιρα που κυριαρχούσε και τα συνεχόμενα αστεία και πειράγματα!!!

Για άλλη μια φορά η "οικογένεια" του φόρουμ έδειξε πόσο δυνατή και αγαπημένη είναι..... :8 :8

Εύχομαι ο Θεός να ευλογεί, να δίνει δύναμη και να χαριτώνει, πρώτα απ'όλα τον Νίκο-Agiooros,
χωρίς τον οποίο, τίποτα από όλα αυτά δεν θα μπορούσαν να είχαν γίνει, ούτε εμείς (ίσως) δεν θα είχαμε γνωριστεί,
και εύχομαι ο Θεός, να φωτίζει όλους εμάς και να συντηρεί στις καρδιές μας, αναμμένη την φλόγα της αγάπης,
τόσο για Εκείνον, όσο και για τον πλησίον...

Δόξα τω Θεώ! Όλα πήγαν κατ'ευχήν!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από nikoletap »

Μπράβο σε όλους! Δόξα τω Θεό! Είστε τυχεροί όσοι μπορέσατε να πάτε και να δείτε αυτές τις ψυχούλες!
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: "Μαραθώνιος Αγάπης για το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα"

Δημοσίευση από Andreasmas »

Αυτά που είδαν τα μάτια μου...




http://www.youtube.com/watch?v=7NERg-Qt ... r_embedded#!
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”