Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιόφωνο

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από angieholi »

Evi_J έγραψε: * = Επειδή οι υπέυθυνοι του site διάλεξαν τον media player. Θα μπορούσαν να έχουν διαλέξει κάποιο άλλο, όπως π.χ το real player, ή το quick time.
Ε! Τότε λάθος έγραψα πιο πάνω....
Δημήτρη13879 το Media Player αναβάθμισααααααααααα!!!!
:25 :25 :25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Evi_J έγραψε:Δημήτρη υπάρχουν πολλές επιλογές για να ακούσεις Πειραϊκή Εκκλησία. Προσωπικά σου συνιστώ τον δεύτερο τρόπο από τους δύο που σου γράφω.

1) Πας στο http://www.pe912fm.com/ και πατάς το κουμπί "ακούστε ζωντανά" (στην αρχική σελίδα κάτω-κάτω). Θα σου ανοίξει μία νέα σελίδα (με όνομα listen_media.htm) που το μοναδικό πράγμα που θα έχει θα είναι κάτι κουμπιά πάνω-πάνω αριστερά. Τα κουμπιά αυτά είναι ένα embedded plug-in του media player* μέσα στο listen_media.htm document. Πάτα play για να ακούσεις. Σε περίπτωση που δεν έχεις το plug-in μπορείς να πας στο site του αντίστοιχου browser που χρησιμοποιείς και να το κατεβάσεις. Αν έχεις Mozilla click here. Αν χρησιμοποιείς explorer σόρρυ αλλά μόνο το κεντρικό url μπορώ να σου δώσω μιας και δεν ξέρω περισσότερα αφού δεν τον χρησιμοποιώ. (Σε βάζω να ψάχνεις δηλαδή, σόρρυ... αλλά εγώ με τον explorer δεν τα πάμε και πολύ καλά) Και τέλος, αφού κατεβάσεις το plug-in και το κάνεις install κάνε ένα refresh την σελίδα και λογικά τώρα θα μπορείς να πατήσεις play και να ακούσεις.

* = Επειδή οι υπέυθυνοι του site διάλεξαν τον media player. Θα μπορούσαν να έχουν διαλέξει κάποιο άλλο, όπως π.χ το real player, ή το quick time.

2) Όταν εγώ άρχισα να ακούω Πειραϊκή εκκλησία μέσω internet (3-4 χρόνια) υπήρχαν 2 τρόποι για να ακούσει κανείς. Ο πρώτος είναι αυτός που σου είπα αποπάνω. Τον δεύτερο δεν τον έχουν πια στην σελίδα τους και δεν ξέρω γιατί. (Νομίζω πως τον αφαίρεσαν κατά λάθος μιας και δεν ξέρουν πολλά από html και δημιουργία αρχείων στις ιστοσελίδες) Εγώ όμως αυτόν χρησιμοποιώ και μπορώ να στον πω.

Τι χρειάζεσαι:
α) Ένα αρχείο listen.pls με το σωστό url (το οποίο είναι: stream.greekradios.gr:2016)
β) Έναν player (π.χ τον media player, ή το real player ή το quick time)

Αναλυτικά:
Το αρχείο Pls μπορείς να το βρεις σε δύο μέρη.
Πρώτον από το ιδιο το site που κάνει το stream (δηλαδή από το ίδιο το shoutcast [αρχική σελίδα: shoutcast.com] & και ειδικά της Πειρ. Εκκ. αυτό που έγραψα και πριν:stream.greekradios.gr:2016)

Και δεύτερον από το http://www.mediafire.com/?26423oc5m3yqv που το ανέβασα εγώ μιας και κάποτε δεν μπορούσα να θυμιθώ το url του stream και δεν μπορούσα να το κατεβάσω από κει (και που ευτυχώς βρήκα το listen.pls καταχωνιασμένο κάπου στα ατελείωτα folder του pc μου και τελικά το ανέβασα).

Αφού αποκτήσεις το listen.pls βάλε το κάπου να το βρίσκεις εύκολα (π.χ στο desktop) και πάτα διπλό click επάνω του. Θα σου ανοίξει κατευθείαν ο σταθμός με την αντίστοιχη εκπομπή από το πρόγραμμα που θα έχεις εγκαταστήσει (π.χ από το media player).

Αυτά. Αν έχεις απορίες πες μου.
Eυχαριστω Εφη να σαι καλα αλλα ειχα δουλεια και μολις ειδα την απαντηση σου
αυριο θα το επιχειρησω και θα σου πω αν παιξη θα ειμαι ευγνωμων ειναι οσο αστειο και αν ακουγεται ζητημα ζωης και .......... :mrgreen:
angieholi έγραψε:
Evi_J έγραψε: * = Επειδή οι υπέυθυνοι του site διάλεξαν τον media player. Θα μπορούσαν να έχουν διαλέξει κάποιο άλλο, όπως π.χ το real player, ή το quick time.
Ε! Τότε λάθος έγραψα πιο πάνω....
Δημήτρη13879 το Media Player αναβάθμισααααααααααα!!!!
:25 :25 :25 :25
Εσενα θα σε δειρω ετσι και αλλιως μια μερα που θα μου πας :lol:
εκανα το αλλο αναβαθμηση πρωτα και τωρα τι καταλαβα?

αν παλι δε τα καταφγερω εφη θα ενημερωσο ειμαι και λιγο
πανεξυπνος για μικροπραγματακια οπως αυτα :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από eleimon »

Ασε μας ρε φιλε ακου εκει κανενα μακεδονιτικο σταθμο δες και λιγο 4ε και ασε τους Αθηναικους σταθμους τωρα για τους original ....αφου βλεπεις οτι δε το χεις.. :mrgreen: :mrgreen: ουτε ο σταθμος δε σε θελει,η Πειραικη ειναι για εκλεπτυσμενα αυτακια :wink: :wink: θα πιασουμε ενα σωρο σελιδες τωρα για να πιασεις εσυ την Πειραικη? :P :P :P

Αντε δοκιμασε κι αυτο κι αν δε πιασει ε....τοτε πετα το Pc σου :8
http://www.e-radio.gr/categories/religious.el.asp
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από stathis73 »

Ολα αυτα που σου λενε ειναι αλλα νταλον, παιρνεις ενα ραδιο και το κρεμας επανω στο pc και θα ακουσεις οτι θελεις στην στιγμη, ουτε προβληματα ουτε προγραμματα ουτε τιποτα αντε ολοι τα ξερετε ολα :8 :8 :8 :8 :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
xalkidon
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λαμπρινή

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από xalkidon »

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Evi_J έγραψε:Δημήτρη υπάρχουν πολλές επιλογές για να ακούσεις Πειραϊκή Εκκλησία. Προσωπικά σου συνιστώ τον δεύτερο τρόπο από τους δύο που σου γράφω.

1) Πας στο http://www.pe912fm.com/ και πατάς το κουμπί "ακούστε ζωντανά" (στην αρχική σελίδα κάτω-κάτω). Θα σου ανοίξει μία νέα σελίδα (με όνομα listen_media.htm) που το μοναδικό πράγμα που θα έχει θα είναι κάτι κουμπιά πάνω-πάνω αριστερά. Τα κουμπιά αυτά είναι ένα embedded plug-in του media player* μέσα στο listen_media.htm document. Πάτα play για να ακούσεις. Σε περίπτωση που δεν έχεις το plug-in μπορείς να πας στο site του αντίστοιχου browser που χρησιμοποιείς και να το κατεβάσεις. Αν έχεις Mozilla click here. Αν χρησιμοποιείς explorer σόρρυ αλλά μόνο το κεντρικό url μπορώ να σου δώσω μιας και δεν ξέρω περισσότερα αφού δεν τον χρησιμοποιώ. (Σε βάζω να ψάχνεις δηλαδή, σόρρυ... αλλά εγώ με τον explorer δεν τα πάμε και πολύ καλά) Και τέλος, αφού κατεβάσεις το plug-in και το κάνεις install κάνε ένα refresh την σελίδα και λογικά τώρα θα μπορείς να πατήσεις play και να ακούσεις.

* = Επειδή οι υπέυθυνοι του site διάλεξαν τον media player. Θα μπορούσαν να έχουν διαλέξει κάποιο άλλο, όπως π.χ το real player, ή το quick time.

2) Όταν εγώ άρχισα να ακούω Πειραϊκή εκκλησία μέσω internet (3-4 χρόνια) υπήρχαν 2 τρόποι για να ακούσει κανείς. Ο πρώτος είναι αυτός που σου είπα αποπάνω. Τον δεύτερο δεν τον έχουν πια στην σελίδα τους και δεν ξέρω γιατί. (Νομίζω πως τον αφαίρεσαν κατά λάθος μιας και δεν ξέρουν πολλά από html και δημιουργία αρχείων στις ιστοσελίδες) Εγώ όμως αυτόν χρησιμοποιώ και μπορώ να στον πω.

Τι χρειάζεσαι:
α) Ένα αρχείο listen.pls με το σωστό url (το οποίο είναι: stream.greekradios.gr:2016)
β) Έναν player (π.χ τον media player, ή το real player ή το quick time)

Αναλυτικά:
Το αρχείο Pls μπορείς να το βρεις σε δύο μέρη.
Πρώτον από το ιδιο το site που κάνει το stream (δηλαδή από το ίδιο το shoutcast [αρχική σελίδα: shoutcast.com] & και ειδικά της Πειρ. Εκκ. αυτό που έγραψα και πριν:stream.greekradios.gr:2016)

Και δεύτερον από το http://www.mediafire.com/?26423oc5m3yqv που το ανέβασα εγώ μιας και κάποτε δεν μπορούσα να θυμιθώ το url του stream και δεν μπορούσα να το κατεβάσω από κει (και που ευτυχώς βρήκα το listen.pls καταχωνιασμένο κάπου στα ατελείωτα folder του pc μου και τελικά το ανέβασα).

Αφού αποκτήσεις το listen.pls βάλε το κάπου να το βρίσκεις εύκολα (π.χ στο desktop) και πάτα διπλό click επάνω του. Θα σου ανοίξει κατευθείαν ο σταθμός με την αντίστοιχη εκπομπή από το πρόγραμμα που θα έχεις εγκαταστήσει (π.χ από το media player).

Αυτά. Αν έχεις απορίες πες μου.
:wav :wav :wav :wav :wav :wav :wav :wav :wav :wav :wav
ΕΦΗΗΗΗΗΗΗΗηη

Κερναω οτι Θελεις :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ακουω ραδιοφωνο :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από stathis73 »

Dimitris39 έγραψε:Ακουω ραδιοφωνο :mrgreen:
:24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :36 :36 :36 :36 :36 :36 :36 :36

Μπραβο φιλε μου μητσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο, μαλον θα ερθω στα σερρας την κυριακη πρωτα ο Θεός
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

stathisgrh έγραψε:
Dimitris39 έγραψε:Ακουω ραδιοφωνο :mrgreen:
:24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :24 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :6 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :41 :36 :36 :36 :36 :36 :36 :36 :36

Μπραβο φιλε μου μητσοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο, μαλον θα ερθω στα σερρας την κυριακη πρωτα ο Θεός
Οχι μονο εσυ ελατε ολοι σας να ακουσουμε μαζι ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα ακούσω από το PC ραδιό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”