Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Christos »

Οἱ κρατούμενες ζητοῦν βιβλία

Τὸ Κατάστημα Κράτησης Γυναικῶν Ἐλαιώνα Θηβῶν θὰ σᾶς ἦταν εὐγνῶμον ἂν μᾶς προτιμούσατε στὸ…χάρισμα τῶν βιβλίων σας!Ἔχουμε δανειστικὲς βιβλιοθῆκες σὲ κάθε πτέρυγα μὲ πολὺ μεγάλη χρήση ἀπὸ τὶς γυναῖκες κρατούμενές μας. Καὶ κάθε...φορά τρομάζουμε νὰ βροῦμε πόρους, γιὰ νὰ ἀγοράσουμε καινούρια. Ἔτσι στηριζόμαστε κυρίως σὲ δωρεὲς φίλων καὶ γνωστῶν.Μόνο ποὺ δὲ μποροῦμε νὰ ἔρθουμε νὰ τὰ παραλάβουμε.
Ἂν θελήσετε νὰ μᾶς προτιμήσετε καὶ μπορεῖτε νὰ μᾶς τὰ στείλετε, ἡ διεύθυνσή μας εἶναι:

Κατάστημα Κράτησης Γυναικῶν
Ἐλαιώνα Θηβῶν
Ἐλαιώνας Θήβας Τ.Κ 32 200


Πηγή: Πρώτη σελίδα εφημερίδος "Ορθόδοξος Τύπος" http://www.orthodoxostypos.gr/
Τεύχος 1813 - 1 Ιανουαρίου 2010 -
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νάσαι καλά Χρήστο.

Διατίθεμαι στην συγκέντρωση της Πελοποννήσου , πρώτα ο Κύριος , να μαζέψω ότι μου φέρετε , και μαζί με κάποια δικά μου, δεσμεύομαι να τα παραδώσω εκεί το συντομότερο, με τις ευχές του φόρουμ.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Teri »

Πολύ ωραία σκέψη και ακόμα καλύτερη η πρότασή σου καπετάνιε για προσωπική επίδοση!
Αλλά κι εμείς που δεν μπορούμε να παρευρεθούμε στη συνάντηση στην Πελοπόννησο, μπορούμε να στείλουμε ταχυδρομικά!
Πολύ ωραία σκέψη!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Teri έγραψε:Πολύ ωραία σκέψη και ακόμα καλύτερη η πρότασή σου καπετάνιε για προσωπική επίδοση!
Αλλά κι εμείς που δεν μπορούμε να παρευρεθούμε στη συνάντηση στην Πελοπόννησο, μπορούμε να στείλουμε ταχυδρομικά!
Πολύ ωραία σκέψη!
Κατερίνα ( αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις γιά τα παρακάτω και όσον αφορά την διέλευση μου από Θεσσαλονίκη – λόγο Τεμπών- ) παραθέτω παρακάτω κάποιες ιδέες.

Προσωπικά θα περάσω από Θεσσαλονίκη στις 16 Ιανουαρίου γιά Άγιο Όρος και επιστρέφω μετά τις 22 Ιαν.
Θα μπορούσα λοιπόν να συναντηθώ με κάποιον εκεί που θα τα έχει μαζέψει και στην συνέχεια και μετά την Πελοπόννησο , τα πηγαίνω στις Φυλακές.

Εναλλακτικά κάποιος από την Βόρειο Ελλάδα , τα μαζεύει και όταν κατέβει στην περιοχή Αττικής , συνεννοούμεθα , μου τα δίνει και έπεται η συνέχεια. :105
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Teri »

Όποιος λοιπόν ενδιαφέρεται ας εκδηλώσει εδώ το ενδιαφέρον του, κι ας οργανωθούμε!
Τι λέτε;;
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Teri έγραψε:Όποιος λοιπόν ενδιαφέρεται ας εκδηλώσει εδώ το ενδιαφέρον του, κι ας οργανωθούμε!
Τι λέτε;;
Λέω λοιπόν , ότι δεν είναι μόνο τα παιδάκια του Ευλογημένου Πατέρα Αντωνίου που χρειάζονται την βοήθειά μας και την αγάπη μας.
Δέν είναι μόνο αυτά /αυτοί ,-και πρώτος εγώ αισθάνομαι περίεργα βοηθώντας φυλακισμένους -, οι οποίοι μας κάνουν να αισθανόμαστε καλά όταν τα/τους βοηθούμαι ,
Ας ενεργήσουμε με την ίδια αγάπη - Θεέ μου βοήθα με -, και γιά τους/τις φυλακισμένες ,
τους εγκληματίες , τους απόβλητους γιά λίγο ή γιά πάντα , αυτής της Ζωής.
Να λοιπόν μία ευκαιρία να κάνουμε αυτό που δεν θα τολμούσαμε να κάνουμε από μόνοι μας , να επισκεφθούμε τους φυλακισμένους , μέσα από κάποιο βιβλίο που θα τους χαρίσουμε και που δεν χρησιμοποιούμε πλέον.
Ας το κάνουμε μέσα από αυτόν τον Ευλογημένο ιστότοπο , προς Δόξαν Θεού.

Ας εκμεταλευθούμαι αυτήν τη ευκαιρία που μας δίνει ο Μεγαλοδύναμος Τριαδικός Θεός.

Δόξα τω Θεώ!!!!
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από gkou »

Θέλω κι εγώ να στείλω βιβλία, μένω Κόρινθο. Γίνεται να συναντηθώ με κάποιον που θα περνάει από Ισθμό για την συνάντησή σας στην Πελοπόννησο;
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Teri »

Captain Yiannis έγραψε:
Teri έγραψε:Όποιος λοιπόν ενδιαφέρεται ας εκδηλώσει εδώ το ενδιαφέρον του, κι ας οργανωθούμε!
Τι λέτε;;
Λέω λοιπόν , ότι δεν είναι μόνο τα παιδάκια του Ευλογημένου Πατέρα Αντωνίου που χρειάζονται την βοήθειά μας και την αγάπη μας.
Δέν είναι μόνο αυτά /αυτοί ,-και πρώτος εγώ αισθάνομαι περίεργα βοηθώντας φυλακισμένους -, οι οποίοι μας κάνουν να αισθανόμαστε καλά όταν τα/τους βοηθούμαι ,
Ας ενεργήσουμε με την ίδια αγάπη - Θεέ μου βοήθα με -, και γιά τους/τις φυλακισμένες ,
τους εγκληματίες , τους απόβλητους γιά λίγο ή γιά πάντα , αυτής της Ζωής.
Να λοιπόν μία ευκαιρία να κάνουμε αυτό που δεν θα τολμούσαμε να κάνουμε από μόνοι μας , να επισκεφθούμε τους φυλακισμένους , μέσα από κάποιο βιβλίο που θα τους χαρίσουμε και που δεν χρησιμοποιούμε πλέον.
Ας το κάνουμε μέσα από αυτόν τον Ευλογημένο ιστότοπο , προς Δόξαν Θεού.

Ας εκμεταλευθούμαι αυτήν τη ευκαιρία που μας δίνει ο Μεγαλοδύναμος Τριαδικός Θεός.

Δόξα τω Θεώ!!!!
Συμφωνούμε απόλυτα!

Προσφορές;;;;
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Christos »

Kατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κε΄ 36
"Εν φυλακή ήμην, καί ήλθετε πρός με"

Παρόλο που λόγω αποστάσεως αδυνατώ να συμμετάσχω σε αυτό που θα εισηγηθώ, το ιδανικό θα ήταν να οργανωθεί μία συνάντηση απο μέλη του φόρουμ που κατοικούν στην ευρύτερη περιοχή ώστε να παραδώσουν τα βιβλία, να δούν την βιβλιοθήκη των φυλακών και να μιλήσουν με τις κρατούμενες που διαβάζουν τα βιβλία.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Οι κρατούμενες ζητούν βιβλία

Δημοσίευση από Teri »

Christos έγραψε:Kατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κε΄ 36
"Εν φυλακή ήμην, καί ήλθετε πρός με"
Κι αν λόγω απόστασης δεν μπορούμε να επισκεφτούμε, ας στείλουμε την αγάπη μας με ένα ή περισσότερα βιβλία.
Κανένας βρε παιδιά από Θεσσαλονίκη και την ευρύτερη περιοχή; 22 Ιανουαρίου θα περάσει ο καπετάνιος, ας είμαστε οργανωμένοι.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”