Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από angieholi »

aposal έγραψε:Προτείνω να ξαναμαζέψουμε χρήματα κατά τον Μάρτιο και να τα δώσουμε στην π. Αντώνιο πριν από την Μεγάλη Εβδομάδα (Η Κυριακή των Βαΐων είναι στις 28 Μαρτίου). Η δική μου πρόταση είναι πριν κι από την 25η Μαρτίου. Το απόγευμα της Τρίτης 23 Μαρτίου είναι μια καλή ημερομηνία.
Παραδόξως πώς! :45, Συμφωνώ με τον Απόστολο!!!! :8
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από aposal »

Πράγματι, είναι παράδοξο. Ας τοποθετηθούν όμως και οι άλλοι αδελφοί.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Andreasmas »

aposal έγραψε:Πράγματι, είναι παράδοξο. Ας τοποθετηθούν όμως και οι άλλοι αδελφοί.
Μπορώ να μη συμφωνήσω μαζί σου; :aiwebs_016
Δε θέλω να το σκέπτομαι! :angry2
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από toula »

Συμφωνώ βέβαια και εγώ με τον Απόστολο. Αυτή την φορά θα καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου γιατί την προηγούμενη λόγω ασθενείας μου δεν πρόλαβα να λάβω μέρος σε αυτήν την μαζική εκδήλωση αγάπης προς τα παιδάκια του πατρός Αντωνίου, από τα μέλη του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κατ'αρχήν θα συμφωνήσω κι'εγώ.
Πώς είναι άλλωστε δυνατόν να μην συμφωνήσει κάποιος, σε κάτι το οποίο σε τελική ανάλυση, καταξιώνει και το φόρουμ και όλους μας, αποτελώντας την ουσία όλων των εδώ καταθέσεων και προβληματισμών, κάνοντας πράξη τα λόγια και τις ευχές μας.

Θέλω όμως να πω και κάτι, το οποίο ελπίζω να μην παρεξηγηθεί.
Εδώ είναι ένας χώρος διαδικτυακής συζήτησης. Καλό είναι να μην παρακάμψουμε μακρυά από αυτό, να το έχουμε υπ'όψιν.
Η καθημερινότητα ενός εκάστου εξ' ημών, είναι γεμάτη από ευκαιρίες αφανούς ή και όχι, ανάγκης ανταπόκρισης σε παρεμφερείς περιπτώσεις, διότι δυστυχώς η δυστυχία και η ανέχεια περισσεύουν στους καιρούς που ζούμε.
Χρειάζεται στον παρόντα χώρο, μία διάκριση απέναντι σε όλα αυτά και ένας θεμιτός και εμπεριστατωμένος τρόπος αντιμετώπισης παρόμοιων θεμάτων.

Δεν νομίζω ότι θα ήταν δόκιμο, να εξαντλήσουμε όποια διάθεσή μας ο καθένας για ανάλογη προσφορά, στον παρόντα χώρο μόνο και μόνο.
Ο καθένας μας θα μπορούσε να αναφέρει ένα σωρό περιπτώσεις, όπου παρουσιάζεται ανάγκη βοηθείας.

Το να υπάρχουν μονίμως λογαριασμοί, στους οποίους να κατατίθενται χρήματα, μου μοιάζει κάπως σαν να αποφασίζουμε, για παράδειγμα, να εκκλησιαζόμαστε όλοι μαζί, λες και ξεχάσαμε πώς γίνεται κατά μόνας.

Αισθανόμενος παρ'όλα αυτά, πως δεν κατάφερα να περιγράψω απολύτως επαρκώς αυτό που με προβλημάτισε, ζητώ για ακόμα μιά φορά να μην παρεξηγηθούν τα όσα είπα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
nikolaos-9

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Κι εγώ συμφωνώ με την ημερομηνία. Είμαι "in" που έλεγε κι ο μακαριστός!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από aposal »

Παναγιώτη σαφώς και δεν περιοριζόμαστε σε ό,τι γίνεται μέσω του φόρουμ. Απλά χρησιμοποιούμε την τεχνολογία (τον παρόντα ιστοχώρο) ώστε να συγκεντρώσουμε μια μικρή βοήθεια, απ' όλη την Ελλάδα, για τη συγκεκριμένη αξιέπαινη προσπάθεια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από aposal »

Ο - I love Pope - Διονύσης συμφωνεί;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Bin auch dabei
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
nikolaos-9

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

aposal έγραψε:Ο - I love Pope - Διονύσης συμφωνεί;
Τώρα θυμήθηκα Απόστολε ένα τραγούδι από ένα συγκρότημα που λεγόταν Pope on a rope!!! :mrgreen: :mrgreen:

Κακίες, κακίες...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”