ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ηθικά διλήμματα

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

mariagr έγραψε:Αγαπητή gol εγώ παντρεύτηκα μεγάλη γιατί έψαχνα να βρω σπίτι δίπλα στην πεθερά μου διότι έχω έναν κουνιάδο ανάπηρο χέρια πόδια και έπρεπε να είμαι δίπλα τους και τώρα που χρειάζονται βοήθεια και αργότερα αν πεθάνουν αυτό το 36χρονο παιδί δεν θα έμενε μόνο του αν είναι δυνατόν......όλες αυτές οι συγκιρίες με έφτασαν να είμαι 3 χρόνια αρραβωνιασμένη και έχασα κατα καλύτερα χρόνια τεκνογωνίας ........γιαυτό παντρεύτηκα και μεγάλη στα 36 μου.ποιος θα αποφασίσει για το αν θα κάνω παιδί ο Θεός φυσικά αλλά δεν φταίω εγώ που παντρεύτηκα μεγάλη το έκανα για να κάνω ένα Θεάρεστο έργο και αυτό το παιδί δεν θα μείνει μόνο του.......Λοιπόν γιατί δεν κάνω παίδι;;;;;;;γιατί παντρεύτηκα μεγάλη;;;;

ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΔΕΛΦΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ ΕΞΕΡΕΣΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ!!!!ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟς ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ!ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ!ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΣΤΟ 1 ΣΚΕΛΟΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.. ΚΑΙ ΣΤΟ 2 ΣΚΕΛΟΣ ΑΝΕΛΥΣΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΜΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ :(
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Δημοσίευση από theodnot »

smarti έγραψε:Μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να πως μπορουμε να εισελθουμε και εμεις στον παραδεισο.Πραγματικα συγκινηθηκα.Αυτο θα πει μεγαλη καρδια <<στην πραξη>>.Μπορει να μην εχεις μικρο παιδακι δικο σου ,αλλα ο θεουλης σου χαρισε πρωτης κλασης εισητηρειο για τον παραδεισο,με ενα αγγελουδι παλικαρι.Η Παναγια να σου δωσει υπομονη και να σε φυλαει παντα.
συμφωνω απόλυτα με τη smarti και θεωρω mariagr ότι ο Θεος δεν σου εδωσε ακομη ( γιατι δεν αποκλειουμε το γεγονος να το κανει αργοτερα) παιδια γαιτι εχεις ηδη ενα, και η προστασια και η αγαπη που δειχνεις σε αυτο Τον εχουν ηδη ικανοποιήσει. Θεαρεστο το εργο σου και σε ευχαριστω που σε τετοιες εποχες μπορεις να στεκεις και συζυγος στον αντρα σου αλλα και μανα και αδερφη στον κουνιαδο σου. συγχαρητηρια
(δεν ξερω αν σε ζηλευω - γιατι μαλλον μου λειπει η δυναμη της ψυχης σου - αλλα σιγουρα σε θαυμαζω). Μεσα απο εσενα φαινεται η προνεια του Θεου, για τον κουνιαδο σου, γιατι αν ηταν καποια αλλη γυναικα στο πλευρο του αντρα σου δεν γνωριζω αν θα επραττε το ιδιο ( αναμονη για ανευρεση οικιας και χασιμο της γονιμοτερης ηλικιακης εποχης σου για τεκνοποιηση)
χαιρομαι που ακομη υπαρχουν Ανθρωποι σαν εσενα.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

theodnot έγραψε:
smarti έγραψε:Μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να πως μπορουμε να εισελθουμε και εμεις στον παραδεισο.Πραγματικα συγκινηθηκα.Αυτο θα πει μεγαλη καρδια <<στην πραξη>>.Μπορει να μην εχεις μικρο παιδακι δικο σου ,αλλα ο θεουλης σου χαρισε πρωτης κλασης εισητηρειο για τον παραδεισο,με ενα αγγελουδι παλικαρι.Η Παναγια να σου δωσει υπομονη και να σε φυλαει παντα.
συμφωνω απόλυτα με τη smarti και θεωρω mariagr ότι ο Θεος δεν σου εδωσε ακομη ( γιατι δεν αποκλειουμε το γεγονος να το κανει αργοτερα) παιδια γαιτι εχεις ηδη ενα, και η προστασια και η αγαπη που δειχνεις σε αυτο Τον εχουν ηδη ικανοποιήσει. Θεαρεστο το εργο σου και σε ευχαριστω που σε τετοιες εποχες μπορεις να στεκεις και συζυγος στον αντρα σου αλλα και μανα και αδερφη στον κουνιαδο σου. συγχαρητηρια
(δεν ξερω αν σε ζηλευω - γιατι μαλλον μου λειπει η δυναμη της ψυχης σου - αλλα σιγουρα σε θαυμαζω). Μεσα απο εσενα φαινεται η προνεια του Θεου, για τον κουνιαδο σου, γιατι αν ηταν καποια αλλη γυναικα στο πλευρο του αντρα σου δεν γνωριζω αν θα επραττε το ιδιο ( αναμονη για ανευρεση οικιας και χασιμο της γονιμοτερης ηλικιακης εποχης σου για τεκνοποιηση)
χαιρομαι που ακομη υπαρχουν Ανθρωποι σαν εσενα.
theodnot δεν έχω να προσθέσω τίποτα! Με κάλυψες απόλυτα!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

mariagr έγραψε:Αγαπητή gol εγώ παντρεύτηκα μεγάλη γιατί έψαχνα να βρω σπίτι δίπλα στην πεθερά μου διότι έχω έναν κουνιάδο ανάπηρο χέρια πόδια και έπρεπε να είμαι δίπλα τους και τώρα που χρειάζονται βοήθεια και αργότερα αν πεθάνουν αυτό το 36χρονο παιδί δεν θα έμενε μόνο του αν είναι δυνατόν......όλες αυτές οι συγκιρίες με έφτασαν να είμαι 3 χρόνια αρραβωνιασμένη και έχασα κατα καλύτερα χρόνια τεκνογωνίας ........γιαυτό παντρεύτηκα και μεγάλη στα 36 μου.ποιος θα αποφασίσει για το αν θα κάνω παιδί ο Θεός φυσικά αλλά δεν φταίω εγώ που παντρεύτηκα μεγάλη το έκανα για να κάνω ένα Θεάρεστο έργο και αυτό το παιδί δεν θα μείνει μόνο του.......Λοιπόν γιατί δεν κάνω παίδι;;;;;;;γιατί παντρεύτηκα μεγάλη;;;;
Όλες οι γυναίκες που δεν κάνουν παιδιά νιώθουν πολύ άσχημα, όπως και η δική μου και μάλιστα πολύ περισσότερο απο εμάς τους άνδρες κι αυτό με γεμίζει ενοχές!
Όμως ο προορισμός του ανθρώπου, θεωρώ, δεν είναι η τεκνογονία! Ο Θεός, όταν δεν δίνει παιδιά, το κάνει για κάποιον λόγο! Εμείς οφείλουμε να Τον εμπιστευόμαστε απόλυτα, όπως άλλωστε λέμε και στη Θεία Λειτουργία : «…και πάσαν την ζωήν ημών Χριστώ τω Θεώ παραθώμεθα».
Παραθέτω τις απόψεις του Γέροντα Παϊσίου :

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου
Σε όσους πάλι δεν έκαναν παιδιά και αγωνίζονταν με κάθε τρόπο για να αποκτήσουν, είτε με τεχνητή γονιμοποίηση, είτε με υιοθεσία ξένων παιδιών, εξηγούσε ότι ο Θεός γνωρίζει που δεν τους δίνει ένα παιδί και βέβαια το κάνει για το καλό τους. Κάτι θα βλέπει και δεν τους το δίνει. Κι εκείνοι δεν πρέπει να εκβιάζουν τη θέλησή Του για κανένα λόγο, γιατί, εκ των υστέρων, έστω και αν πετύχουν με το δικούς τους ανθρώπινους τρόπους το επιθυμητό – για εκείνους – αποτέλεσμα, θα διαπιστώσουν ότι ο Θεός, φροντίζοντας για το καλό τους, δεν τους έδινε παιδί. Και θα πρέπει να ξέρουν καλά ότι γίνεται καλό, μόνο εκείνο το έργο που είναι σύμφωνο με το θέλημα του Θεού και όχι με την επιμονή και τα δικά μας ανθρώπινα μέσα.
Σε πολλούς ανθρώπους, ο Θεός δεν έδωσε παιδιά, σκόπιμα, γιατί αγάπησαν τα παιδιά όλου του κόσμου σαν δικά τους. Ο Γέροντας ανέφερε και άλλο παράδειγμα, ότι γνώριζε κάποιον, που δεν είχε δικά του παιδιά, αλλά είχε πρόβλημα να κυκλοφορήσει στο δρόμο, γιατί όλα τα παιδιά της συνοικίας του έτρεχαν κοντά του, και προχωρούσε στο δρόμο με πολλή δυσκολία, ανάμεσα σε μια ομάδα παιδιών που τον αγαπούσαν! Σ’ αυτόν ο Θεός στέρησε τη μικρή οικογένεια, αλλά χάρισε το δικαίωμα που μόνο σε λίγους το δίνει, να ανήκει δηλαδή στην μεγάλη οικογένεια του Χριστού.
Θύμιζε επίσης τον Ιωακείμ με την Αγία Άννα, που μέχρι τα βαθιά τους γεράματα έμεναν άτεκνοι, πράγμα που στην εποχή τους το θεωρούσαν πολύ κακό, κι ο κόσμος τους ονείδιζε. Ο Θεός όμως, κάτι ήξερε, αφού από εκείνους ήθελε να γεννηθεί η Παναγία μας, η οποία με τη σειρά της γέννησε τον Σωτήρα όλων των ανθρώπων τον Κύριό μας, Ιησού Χριστό! Έλεγε λοιπόν, ότι πρέπει να μην εκβιάζουμε την αγαθότητα του Θεού, αλλά να τον παρακαλούμε να γίνει το θέλημά Του, που είναι ΠΑΝΤΑ το πιο συμφέρον για μας! Έλεγε ακόμη, ότι άλλοι έχουν σαν σκοπό τους να αποκτήσουν πολλά παιδιά, και ο Θεός, βέβαια, τους το παραχωρεί, γιατί σέβεται το αυτεξούσιο θέλημα του ανθρώπου, αλλά και γιατί κάποιες φορές «δεν αντέχει» την γκρίνια μας κι αφήνει να γίνει το δικό μας θέλημα. Μετά όμως αντιμετωπίζουν πλήθος προβλημάτων. Η μητέρα κουράζεται γιατί η αντοχή της είναι μόνο για δύο παιδιά. Εκείνη όμως, υπερεκτιμώντας τις δυνάμεις της, έκανε οκτώ, με αποτέλεσμα να δυσανασχετεί και να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις τόσες της υποχρεώσεις απέναντι στα τόσα παιδιά. Έτσι, εκ των υστέρων, διαπιστώνει και η ίδια, ότι δεν έπρεπε να βάζει τα δικά της προγράμματα.

Μερικούς πάλι, που βιαζόντουσαν να αποκτήσουν παιδί, ο Γέροντας τους συμβούλευε να μην κοιτάζουν το τι λέει ο κόσμος, αλλά να αφήνουν τον Θεό να τους δώσει το παιδί, την κατάλληλη στιγμή που μόνον Εκείνος γνωρίζει. Ορισμένοι έλεγε, ενώ δεν έχουν ειρηνεύσει και δεν έχουν τακτοποιηθεί πνευματικά, πιέζουν τον Θεό να τους δώσει το παιδί, τη στιγμή που εκείνοι επιθυμούν. Ο Θεός τους το δίνει. Βλέπουν όμως, ότι το παιδί μεγαλώνοντας, γίνεται νευρασθενικό, γιατί κληρονόμησε τα πάθη των γονέων του και οι ίδιοι μπαίνουν πλέον σε έναν πολύ μεγάλο αγώνα, αφού έχουν καταστήσει το παιδί τους – χωρίς να φταίει – κληρονόμο των δικών τους παθών από τα οποία δεν είχαν φροντίσει να καθαριστούν, πριν βιαστούν να ζητήσουν παιδί από τον Θεό.
Έλεγε λοιπόν, ότι οι σύζυγοι πρέπει να αφήνονται εντελώς στα χέρια του Θεού και να μην είναι αυτοί που με το δικό τους θέλημα θα εμποδίζουν, ή θα ρυθμίζουν το θέλημά Του. Να αφήνουν τον Θεό να ενεργεί σύμφωνα με την αγαθή Του θέληση και την παντογνωσία Του, γιατί έτσι θα κατοικεί στις ψυχές τους και θα σκεπάζει τις οικογένειές τους η Χάρη και η Ευλογία Του.


Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.

Μαρτυρία Θεόδωρου Κερεφιάδη, Θεσσαλονίκη : (σελ. 141-142)
Θυμάμαι του είχα πει : Γέροντα, η σύζυγός μου έχει προβλήματα υγείας. Πονάει πολύ από τα οστεόφυτα. Έχει δισκοπάθεια και επίσης πρήζονται τα πόδια της». Μου απάντησε : «Ε, προσευχή να κάνετε και όλα θα πάνε καλά. Για να καθαρίσει η ψυχή, ο Θεός επιτρέπει σωματικές αρρώστιες». Σε ένα από τα επόμενα ταξίδια, του λέω : «Γέροντα, η γυναίκα μου συνεχίζει να υποφέρει. Τι θα κάνουμε»; «Τι στενοχωριέσαι;» μου λέει. «Αυτή η ψυχή παίρνει σύνταξη και πληρώνεται καλά. Εσύ κοίταξε να αγωνιστείς πιο πολύ, για να την βοηθήσεις». Εννοούσε πως αυτή η ψυχή πληρώνεται από τον Θεό.

Μαρτυρία Μπάση Κων/νου, πρώην σερδάρη του Αγίου Όρους, Θεσσαλονίκη : (σελ. 350)
Έπειτα ήλθε η σειρά του γυναικολόγου. Πριν εκείνος προλάβει να μιλήσει, του λέει ο Γέροντας : «Γιατρέ, έλα εδώ»! Αυτός κλονίστηκε! Μετά του λέει το όνομά του και συνεχίζει : «Ξέρω γιατί ήλθες εδώ»! «Γέροντα, αφού ξέρετε, πέστε μου γιατί δεν μπορώ να κάνω παιδιά». «Δεν έχει πρόβλημα ούτε εσύ, ούτε η γυναίκα σου». «Τότε»; «Πρώτον επειδή έχεις μεγάλο εγώ και πιστεύεις πολύ στη δύναμη της επιστήμης. Δεύτερον, επειδή έχεις κάνει εγκλήματα». «Με ποιόν τρόπο, Γέροντα, έκανα εγκλήματα»; «Βρε παιδί μου, με τις εκτρώσεις αφαιρείς ζωές. Τρίτον, είναι στοιχειώδες και βασικό, ως άνθρωπος, να είσαι ταπεινός και απλός απέναντι στον Θεό και στους ανθρώπους». Μετά ο Γέροντας τον συμβούλεψε να ζητήσει από τον Θεό να του χαρίσει μετάνοια, να κάνει γενική εξομολόγηση και προσευχή και, σε λίγο καιρό θα είχε αποτελέσματα. Πράγματι, μετά από ένα χρονικό διάστημα, κατά το οποίο εφάρμοσε αυτά που του είπε ο Γέροντας, έκαναν δύο παιδιά. Στο διάστημα αυτό σταμάτησε να κάνει εκτρώσεις και συμβούλευε τον κόσμο να κρατούν τα παιδιά στη ζωή.

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ, ΛΟΓΟΙ Δ΄, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΖΩΗ»

(σελ. 73)
-Μερικοί Γέροντα που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, σκέφτονται να υιοθετήσουν κάποιο παιδάκι.
-Ναι, καλύτερα να υιοθετήσουν. Δεν πρέπει να επιμένουν. Αυτό που θέλει ο άνθρωπος δεν είναι πάντοτε και το θέλημα του Θεού.
-Γέροντα, οι θετοί γονείς πρέπει σε κάποια ηλικία να πουν στο παιδί ότι το έχουν υιοθετήσει;
-Ε, το καλύτερο είναι να το πουν στο παιδί σε κάποια ηλικία. Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι να αγαπούν πολύ και σωστά το παιδί. Υπάρχουν παιδιά που ζουν με τους πραγματικούς γονείς τους και αγαπούν άλλους ανθρώπους πιο πολύ, γιατί οι γονείς δεν έχουν αγάπη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
ANISA
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από ANISA »

Εγώ δεν θέλω να κρίνω ουτε την μια πλευρά που ειναι αρνητικη περί εξωσωματικής ουτετην άλλη....Αν και εγω ειμαι στην "άλλη" πλευρα και ειδικα αυτες τις μερες που έκανα εμβρυομεταφορά και αναμένω αποτελέσμτα. Δεν θελω να σχολιασω τιποτα από αυτα που διαβασα , απλα να πω ότι κανεις δεν μπορεί να καταλαβει ένα ζευγάρι που δυσκολεύετε να κάνει παιδια. Και στην εποχή μας ειναι πολύ συχνο αυτο. Καταστρεφουμε όλα τα δωρα του Θεού μας, το περιβάλλον μας, τις τροφές μας, τους εαυτούς μας, και αποτελεσμα ειναι αυτο: Η δυσκολια στο να γινουμε γονεις. Ο Χριστούλης όμως τα βλέπει όλα αυτα, την κατάντια μας , δδειχνει ακομη μια φορα την μεγαλοψυχία του και πιστευω φώτησε κάποιους για να μας βοηθανε να γινουμε γονεις. Τωρα το τι γίνετε σε κάποιες εξαιρεσεις γιατρων , εμείς δεν φταιμε. Εμείς πάμε για το καλό να φέρουμε ένα παιδάκι στο κόσμο. Και αν όπως αναφέρθηκε έχουμε περισσότερα εμβρυα , μπορούμε να κάνουμε κάτι ακομα πιο καλό να τα δωσουμε σε ανθρωπους, που ουτε αυτο μπορούνε να έχουν. Και πιστέψτε με ειναι πολύ δύσκολο να δινεις "το παιδί" σου. Αλλα ας σκεφτούμε τι χαρα μπορεί να δωσει σε κάποιο άλλο ζευγάρι.... Το θέμα ειναι ένα ότι αν ο Θεος δεν θελει να αποκτησουμε παιδι δεν πρόκειτε να συμβει ουτε με 1000 εξωσωματικες. Απλά μας βάζει δύσκολα για να μετανοουμε να αγωνιζομαστε και να ερχομαστε πιο κοντά του. Εγώ τουλάχιστο έπρεπε (και ντροπή μου) να έρθω στα προβλήματα για να ξυπνησω και ερθω κοντά του.... Μια προσευχουλα αν θυμηθειτε και για μενα να πάνε όλα καλα. Ευχομαι σε όλα τα ζευγαρια να καταφερούν να γίνουν γονεις....Αρκεί να παρακαλέσουμε τον Θεό μας!!!!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ανισα, σου εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν!
Κι εμείς κάναμε εξωσωματικές, αλλά χωρίς επιτυχία!
Μια φορά που η γυναίκα μου κυοφόρησε (μετά το πέρας κάποιας ανεπιτυχούς εξωσωματικής) χάσαμε το έμβρυο στην 10η εβδομάδα!
Η γυναίκα μου ήταν χάλια για μεγάλο διάστημα!
Τώρα αν γίνονται εγκλήματα ή όχι από τους γιατρούς σε μια εξωσωματική, αυτό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε εκ των προτέρω (πιθανότατα ούτε και εκ των υστέρων)!
Θεωρώ όμως σαν σωστό, να πάρουμε την έγκριση του πνευματικού και μετά να προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε εξωσωματική!
Και εξακολουθώ να πιστέυω πως, εφόσον έχουμε εμπιστοσύνη στον Θεό, δεν πρέπει να νιώθουμε τόση στενοχώρια! Ο πονηρός, έχω την εντύπωση, εκμεταλλεύεται την αυξημένη ευσισθησία των γονιών και κυρίως των γυναικών, για να τις κουράσει ψυχικά, να τις απελπίσει και να τις απομακρύνει από τον Κύριο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

Αγαπητέ μου νομίζω πως ο πονηρός δεν μπορεί να είσέλθει στις ψυχές μας κάθε άλλο........Είμαι σε δύο φόρουμ για εξωσωματικές και τα μέλη και στα δύο είναι πάνω από 2οοο όλες οι κοπέλες είναι τόσο πιστές που δεν μπορείτε να φανταστείτε. Ίσα ίσα που όπου μαθαίνουμε για μοναστήρια επικοινωνούμε όλες ....και για θαύματα.....η πίστη είναι περίσια σ'αυτές τις περιπτώσεις . Και για να πω την αλήθεια νομίζω πως γίναμε περισσότερο πιστές από΄τότε που ζούμε αυτόν τον γολγοθά.
Κάποιες φορές περνάει από το μυαλό μου πως ίσως είναι ο εγωισμός που μας κυριεύει να αποκτήσουμε και μεις αυτό που δεν μπορούμε να αποκτήσουμε ίσως σε κάποιες κοπέλες να είναι αυτό.
Εγώ για να πω την αλήθεια ήθελα να γίνω μοναχή πάντα το είχα στο μυαλό μου . Κάποια στιγμή ήρθαν στον ύπνο μου τρεις μαυροφορούσες και ένας άγγελος και τους είπα δεν με παίρνετε μαζί σας να προσφέρω την ζωή μου στον Θεό.... και η απάντησή τους ΄΄ηταν : Ο προορισμός σου είναι να παντρευτείς................ Μετά από δύο μήνες αρραβωνιάστηκα.........
Και για να πω και κάτι άλλο θα ήμουν πολύ χαρούμενη αν το παιδί μου γινόταν παπάς ή μοναχός, ειλικρινά.........
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Σεβομαι ,υποκλινομαι και προσευχομαι για τον καθενα αδελφο η αδελφη που σηκωνει σταυρο.
Αυτο δεν αλλαζει ομως τη σκληρη πραγματικοτητα οτι η εξωσωματικη δημιουργει περισσοτερα προβληματα απο οσα προσπαθει να λυσει.
Προσωπικα, ψυχολογικα,υγειας,ηθικα.
Καθε δραστικη και "επιθετικη" εμπεμβαση σε θεματα ζωης ,δημιουργιας,διατηρησης η παυσης της, φερνει τον ανθρωπο σε αντιπαραθεση με τον Δημιουργο του.
Το οτι ο Θεος επιτρεπει την ερευνα και γνωση ,δεν συνεπαγεται οτι φερει και την ευθυνη της χρησιμοποιησεως της γνωσης αυτης.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

mariagr έγραψε:Αγαπητέ μου νομίζω πως ο πονηρός δεν μπορεί να είσέλθει στις ψυχές μας κάθε άλλο........Είμαι σε δύο φόρουμ για εξωσωματικές και τα μέλη και στα δύο είναι πάνω από 2οοο όλες οι κοπέλες είναι τόσο πιστές που δεν μπορείτε να φανταστείτε. Ίσα ίσα που όπου μαθαίνουμε για μοναστήρια επικοινωνούμε όλες ....και για θαύματα.....η πίστη είναι περίσια σ'αυτές τις περιπτώσεις . Και για να πω την αλήθεια νομίζω πως γίναμε περισσότερο πιστές από΄τότε που ζούμε αυτόν τον γολγοθά.
Κάποιες φορές περνάει από το μυαλό μου πως ίσως είναι ο εγωισμός που μας κυριεύει να αποκτήσουμε και μεις αυτό που δεν μπορούμε να αποκτήσουμε ίσως σε κάποιες κοπέλες να είναι αυτό.
Εγώ για να πω την αλήθεια ήθελα να γίνω μοναχή πάντα το είχα στο μυαλό μου . Κάποια στιγμή ήρθαν στον ύπνο μου τρεις μαυροφορούσες και ένας άγγελος και τους είπα δεν με παίρνετε μαζί σας να προσφέρω την ζωή μου στον Θεό.... και η απάντησή τους ΄΄ηταν : Ο προορισμός σου είναι να παντρευτείς................ Μετά από δύο μήνες αρραβωνιάστηκα.........
Και για να πω και κάτι άλλο θα ήμουν πολύ χαρούμενη αν το παιδί μου γινόταν παπάς ή μοναχός, ειλικρινά.........
Ο πονηρός, νομίζω, "χτυπάει" πάντα στο μυαλό των ανθρώπων! Τους βάζει ιδέες που τους απομακρύνουν από τον Θεό και του δημιουργούν ένα σωρό φασαρίες!
Μού έχει τύχει πχ αρκετές φορές να νιώθω μια ανεξήγητη οργή (που ευτυχώς δεν κρατάει πολύ) για ορισμένα άτομα, ακόμη και για τη γυναίκα μου! Αν εκείνη τη στιγμή δεν καταλάβω ότι δέχομαι επίθεση και δεν αρχίσω να λέω την ευχή, μπορεί να κάνω ή να πω πράγματα που θα πληγώσουν και για τα οποία θα μετανιώσω αργότερα! Κάθε φορά υπενθυμίζω στον εαυτό μου να μην παρασύρεται, αλλά κάποιες φορές δεν το καταφέρνω!
Ο πονηρός, θεωρώ, χτυπάει καθημερινά! Αν κάποια στιγμή μας βρει λίγο πιο ευάλωτους (λίγο πιο μακριά από τον Θεό δηλαδή) μας λυγίζει. Το επιτρέπει και ο Θεός για να καταλαβαίνουμε τα λάθη μας και να συνειδητοποιούμε ότι πρέπει να είμαστε συνεχώς σε εγρήγορση!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από srev »

Αγαπητή Mariagr,

Καταρχάς είμαι άνδρας οπότε δε θα μπορούσα να βρίσκομαι στη θέση σου. Όμως, εάν ήμουν ο σύζυγός σου ίσως να σου πρότεινα να εκλάβεις τις απαντήσεις όλες από τους αδελφούς και αδελφές εδώ (είτε φαίνονται να καταφέρονται ενάντια σου είτε να υποστηρίζουν τη θέση σου) σαν εξωτερικές πληροφορίες. Κανείς μας δεν είναι εσύ παρά μόνο εσύ η ίδια. Ότι πληροφορηθείς που βρίσκεται σύμφωνο με το πρότυπο της εν Χριστώ ζωής να το υιοθετήσεις κι ό,τι αποκλίνει να το απορρίψεις χωρίς λογομαχία. Για παράδειγμα, προχώρησε σε εξωσωματική εάν υπάρχει τρόπος να εξασφαλίσεις -με τη συνεργασία του ιατρού- ότι ούτε ένα γονιμοποιημένο ωάριο θα θανατωθεί.

Υπάρχει καλός λογισμός σε όλους μας εδώ μέσα, θέλω να πιστεύω, διότι όλοι όσοι έχουν παρεκλίνει από την Ορθόδοξη πίστη και πρακτική αποχωρούν από μέρη που συνέχονται Χριστιανοί. Παρεπιπτόντως πιστεύω ότι η Μελπωμένη εξ ΗΠΑ προσπάθησε να εκθέσει τους πνευματικούς κινδύνους της εξωσωματικής κι όχι να ξεριζώσει τις ελπίδες των άτεκνων ζευγαριών. Αυτό το λέω και ενώ συμφωνώ μαζί της, ταυτόχρονα όμως σέβομαι απολύτως το δράμα σου και, όπως αποτελεί παράδοση της ορθοδοξίας, πρέπει να υπάρχει διάκριση στην εκφορά λόγου για να μην πληγώσει αυτός ο λόγος αντί να βοηθήσει.

Ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός, υιός μονογενής του ζώντος θεού, δε θα αφήσει, όπως υποσχέθηκε, καμμιά παράκληση να διαφύγει της θείας Του προσοχής.

"Υπέρ του ρυσθήναι ημάς από πάσης θλίψεως, οργής, κινδύνου και ανάγκης, του Κυρίου δεηθώμεν."

Καλή δύναμη Μαρία και όλα να πάνε κατ΄ ευχή,

Σπύρος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”