ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ηθικά διλήμματα

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

eufrosini έγραψε:τερι σε παρακαλω θα ηθελα να σε ρωτησω επειδη με ρωτησες τι με κανει να πιστευω οι μια γιατρος δεν εχει σωστη πληροφορηση?εχουν ολοι οι γιατροι σωστη πληροσφορηση ?
Δε μιλούσα γενικά! Αναφερόμουν συγκεκριμένα στη Μελπομένη η οποία είναι γιατρός και από τα μέχρι σήμερα γραφόμενά της βγαίνει το συμπέρασμα ότι έχει κατάρτιση και ιατρική και Ορθόδοξη χριστιανική.
eufrosini έγραψε:και δευτερον παντα με αγαπη θελω να ρωτησω το εξης ο γιατρος δεν εδωσε ωθηση στην επιστημη να γινουν ολα αυτα ?ο θεος δεν εδωσε ωθηση στους γιατρους να δημιουργουν κυτταρα
Καταθέτω προσωπική μου άποψη: Τίποτα δε γίνεται αν δεν το επιτρέψει ο Θεός. Καμία ανακάλυψη και κανένα επιστημονικό επίτευγμα δεν θα είχε γίνει αν ο Θεός δεν επέτρεπε. Δίνει στους ανθρώπους και την ικανότητα και τη δυνατότητα και ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ν' αποφασίσουν πώς θα κάνουν χρήση των επιτευγμάτων. Παράδειγμα (και όχι από το χώρο που ήδη συχητάμε για να μη θεωρηθεί ότι θίγω τον οποιονδήποτε) Η πυρηνική ενέργεια. Επέτρεψε ο Θεός και έγινε ο άνθρωπος γνώστης της πυρηνικής ενέρειας. Πώς τη χρησιμοποίησε; Με ελεύθερη βούληση και για να σώσει ζωές (εφαρμογές πυρηνικής ιατρικής) και για να σκοτώσει (πυρηνικά όπλα).
Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου στο ότι ο Θεός δίνει την ώθηση!
Τη διαχείρηση όμως την αφήνει στον άνθρωπο!

Κανείς μας edo δεν κρίνει τον άλλο. Διάλογο κάνουμε και προσευχόμαστε όλοι ο Θεός να οδηγεί τα βήματά μας και να μας βοηθάει να κάνουμε το Θέλημά Του!
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

aposal έγραψε:Δεν υπάρχει λόγος να αναλαμβάνουμε την - πνευματική - ευθύνη μιας εξωσωματικής! Ρωτάει ο καθένας μας τον πνευματικό του, αν πρέπει να προχωρήσει ή όχι και κάνει υπακοή!
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

eufrosini έγραψε:και επισης να προσθεσω οταν αγαπας τον θεο αγαπας και τον συνανθρωπο σου και εμπιστευσαι και τους ιατρους ετσι δεν ειναι?
δηλαδη μελπομενη δεν εχω καταλαβει την σταση σου?εισαι κατα ?εισαι υπερ?τα εχεις με τους ιατρους?την επιστημη?
γιατι ολα αυτα ειναι δημιουργηματα του θεου?οποτε τι?δεν εχω καταλαβει με ποιον τα εχεις?

Μην ασχολεισαι με την σταση μου "eufrosini". Δεν εχει καμμια σημασια.
Μαλλον βεβαιωσου για τα διδαγματα του Χριστου και της Εκκλησιας Του.
Η ζωη,σωματος και ψυχης,αρχιζει απο τη συλληψη.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

eufrosini έγραψε: δηλαδη μελπομενη δεν εχω καταλαβει την σταση σου?εισαι κατα ?εισαι υπερ?τα εχεις με τους ιατρους?την επιστημη?
γιατι ολα αυτα ειναι δημιουργηματα του θεου?οποτε τι?δεν εχω καταλαβει με ποιον τα εχεις?
Προσωπικα, δεν θα ειχα κανενα προβλημα με την εξωσωματικη,αν ολα τα εμβρυα που δημιουργουντο, ειχαν τα ιδια δικαιωματα στη ζωη,και η ζωη του ενος δεν θα σημαινε το θανατο καποιου αλλου.
Οταν ο ανθρωπος,επιστημονας η μη,αποφασιζει και εφαρμοζει κριτηρια για την επιβιωση αλλων,τοτε εχει ξεπερασει τα ορια των ανθρωπινων δικαιωματων του.
Επισης μια αλλη αντιρρηση που θα μπορουσε να προβληθει για τις εξωσωματικες,ειναι το κοστος,το υλικο και το ψυχικο.Την στιγμη που πολλα παιδακια ηδη γεννημενα ειναι παρατημενα.Η τη στιγμη που πολλα πεθαινουν απο ελλειψη νερου,τροφης η εμβολιασμων.
Μαζι με ολες τις ακραιες ,πανακριβες ,επωδυνες "θεραπειες", σε καθε σταδιο ζωης,αναρωτιεται κανεις αν ο ανθρωπος καποια στιγμη πρεπει να εμπιστευθει τον Κυριο και να αφησει πολλα στα χερια Του,αντι να κανει ο ιδιος τον θεο.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Δημοσίευση από spirosn »

Το σάββατο στις 10:00 το βράδυ στον SKY έχει ένα ντοκυμαντέρ με τίτλο,αν δεν κάνω λάθος,αγώνας για την ζωή.
Αναφέρεται στην προσπάθεια του εμβρύου να κρατηθεί στην ζωή.Είναι γεμάτο με εικόνες από μαιευτήρια,τοκετούς κλπ.Πιστεύω πως θα ωφελήσει
και θα ταρακουνήσει εαν το δούμε.
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

Αν κατάλαβα καλά όλοι σας μας λέτε να μείνουμε χώρίς παιδιά............γιατί κάνουμε κάτι εξωπραγματικό.
Τότε αυτος που θέλει μεταμόσχευση εξωπραγματικά πράγματα δεν κάνει ; Δεν παρεμβαίνει στο έργο του Θεού που είναι το σώμα μας. Τι να κάνει να πεθανει για να μην κανει μεταμόσχευση;;;;;; αν είναι δυνατόν.....
Οχι δεν υπάρχει να περιπτωση να μην κάνω τον αγώνα μου και θα τον κάνω τόσο δυναμικά και θα κάνω όσες εξωσωματικές χρειαστέι να κάνω και 10 και 20 και 30 . Ο Κυριος δεν είπε ποτέ να μην κάνουμε παιδιά........και αν είναι αμαρτία αυτό που κάνω τότε ας με κρίνει Εκείνος αλλά μόνο Εκείνος.........
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

Μελπομένη ο κάθε άνθρωπος θέλει το δικό του παιδί δυστυχώς.............κάνουμε έναν τίμιο αγώνα να αποκτήσουμε το δικό μας παιδί ....αν δεν έρθει τότε όλοι μας που είμαστε σε αυτό το στάδιο έχουμε σκεφτεί την υιοθεσία. Αλλά τι θα γίνει όταν το υιοθετημένο παιδί θελήσει να φύγει και να βρει τις ριζες του;;; τότε χάνεις την γη κάτω από τα πόδια σου.
Εγώ προσωπικά και να κάνω παιδιά κάποια στιγμή θα υιοθετήσω κιόλας αλλα πρώτα θέλω να κάνω τον αγώνα μου και να μηνκαταθέσω τα όπλα....
Αχ και να ξερες τι πόνος υπάρχει στην ψυχούλα μας δεν θα μίλαγες ποτέ μα ποτέ έτσι.......
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

mariagr έγραψε: Αχ και να ξερες τι πόνος υπάρχει στην ψυχούλα μας δεν θα μίλαγες ποτέ μα ποτέ έτσι.......

Σ' αυτόν τον ΠΟΝΟ θα πρέπει να υποκλιθούμε με προσευχή για αυτές τις γυναίκες και όχι με λόγια και υποδείξεις.

Είμαι μάνα και ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ δεν παιδεύτηκα καθόλου να αποκτήσω παιδί... το γέννησα φυσιολογικά και είναι ένα υγιειέστατο παιδί. Αυτό όμως δεν με κάνει να μην νιώθω το πόνο και την αγωνία αυτών των γυναικών.... για μένα είναι ήρωες και σηκώνουν ένα μεγάλο σταυρό τον οποίο εγώ δεν αξιώθηκα να σηκώσω .....

Εύχομαι και θα προσεύχομαι για σας, να σας δώσει ο Θεός ότι αναπαύει την ψυχή σας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

mariagr έγραψε:Αν κατάλαβα καλά όλοι σας μας λέτε να μείνουμε χώρίς παιδιά............γιατί κάνουμε κάτι εξωπραγματικό.
Ο Κυριος δεν είπε ποτέ να μην κάνουμε παιδιά........και αν είναι αμαρτία αυτό που κάνω τότε ας με κρίνει Εκείνος αλλά μόνο Εκείνος.........
Αδελφή μου Μαρία, ποιός είπε κάτι τέτοιο;
Είναι κανείς μας σε θέση να αποφασίζει ποιός πρέπει να κάνει παιδιά και ποιός όχι;
Επειδή όμως κάποιοι, πράγματι, εκμεταλλεύονται την μεγάλη στέρηση των άκληρων γονέων και προσπαθούν με διάφορους τρόπους (θεμιτούς και μη) να την ικανοποιήσουν, πρέπει - κατά τη γνώμη μου - να συμβουλευόμαστε τον πνευματικό μας πριν προχωρήσουμε σε οποιαδήποτε κίνηση!
Έπειδή κι εγώ είμαι άτεκνος, παραθέτω την εμπειρία μου : Μου έτυχε περίπτωση να θέλουν να μου πουλήσουν παιδί : Πριν από 2 χρόνια περίπου μου μίλησαν για κάποιο νεογέννητο, σε μαιευτήριο του Βόλου, από Βούλγαρους γονείς, το οποίο με ένα ποσό γύρω στα 15 - 20.000 ευρώ θα γινόταν δικό μου!
Αρνήθηκα!
Δεν ξέρω αν έκανα σωστά ή λάθος, είμασταν σε διακοπές και δεν μπορούσα να συμβουλευτώ τον πνευματικό μου! Η γυναίκα μου λυπήθηκε πάρα πολύ και εξεμάνη εναντίον μου, λέγοντάς μου ότι της στέρησα ένα παιδί! Χάλια ο γάμος μας για ένα διάστημα!
Ο πνευματικός μας, εκ των υστέρων, μου είπε ότι δεν ήταν σίγουρος αν έπραξα σωστά, ίσως και να έπραξα!
Αλλά η μεγάλη ανάγκη που ένιωθε η γυναίκα μου για παιδί, μας έχει δημιουργήσει πολλούς μπελάδες! Ίσως και να έχει δίκιο αυτή, δεν ξέρω! Θεωρώ όμως ότι είναι λάθος να νιώθουμε τόσο μεγάλη στέρηση και να δεχόμαστε οτιδήποτε!
Έχουμε την ίδια ανάγκη να πλησιάσουμε και τον Δημιουργό μας που είναι και η ΠΡΩΤΗ μας προετεραιότητα;
Νιώθουμε την ανάγκη να προσευχηθούμε θερμά, πύρινα, για το θέμα αυτό και μετά να αφεθούμε στην απόφασή Του;
Η είναι κάτι που θα μας βασανίζει μια ζωή και επομένως (πάντα την άποψή μου εκφράζω) πειρασμικό;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Ο πνευματικός μας, εκ των υστέρων, μου είπε ότι δεν ήταν σίγουρος αν έπραξα σωστά, ίσως και να έπραξα!
Να το ριξετε κορονα γραμμματα LOL


Ο πονος σε μια γυναικα που δεν εχει παιδια πρεπει να ειναι πολυ μεγαλος. Να την αρχισουμε στα τι πας να κανεις και διαφορα αλλα μου φαινετε οτι δεν ειναι σωστο.
Παντως αυτοι που τα πουλανε ενω αλλοι ταλαιπωρουνται για να κανουν ενα θα φανε κατι σφαλιαρες....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”