ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ηθικά διλήμματα

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από theophania »

δεν ειμαι κατα των εξωσωματικων αλλα με εκνευτιζει η τεχνικη των γιατρων με το παραμικρο να σου λενε κανε εξωσωματικη.ας την γραψουν τοτε και τα ταμεια γιατι να ειναι τοσο κοστοβορα
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

Αγαπητή Μελπομένη είσαι θρασύτατάτη και λυπάμαι πολύ μάλλον δεν ρέει αίμα μέσα σου............δεν έχω να σου πω τίποτε άλλο.
Μάλλον μιλάς με τα δεδομένα την ψυχρότητα και την αναισθησία της αμερικής........
Αγαπητέ μου φίλε οι κοπέλες που κάνουν εξωσωματική δυστυχώς ή έχουν πρόβλημα αυτές διότι δεν κάνουν πολλά και καλά κύτταρα ή οι άντρες τους έχουν πρόβλημα.........
Τότε παίρνουμε ορμόνες για να κάνουμε πιο ποιοτικά ωοθηλάκια τα οποία μέσα τους έχουν το ωάριο.... Συνήθως ένα φτάνει κάθε μήνα να μεγαλώσει να φτάσει στα 20 χιλιοστά για να μπορέσει να γονιμοποιηθεί (τα υπολοιπα αποροφόντε από τον οργανισμο ) σε αντίθεση με τους άντρες που κάνουν εκατομύρια την φορά αλλά και εκεί θέλουμε μονο ένα.........
Όταν λοιπον παίρνουμε τις ορμόνες κανουμε περισσότερα και μάλιστα μεγαλώνουν και φτάνουν στα 20 χιλιοστά περισσότερα........ίσως 5-10 ανάλογα........
Από αυτά όμως ή θα τα κρατήσουμε μονα τους αγονημοποίητα παρακαταθήκη ή θα τα γονιμοποιήσουμε αλλά δεν επιζούν όλα δυστυχώς θα επιζήσουν 3-4-5-6 από αυτά σου βάζουν μέσα σου 3 και τα υπολοιπα τα κρατάς εφ' όρου ζωής στην κατάψυξη και όποτε θελήσεις τα βάζεις . Από κει όμως υπάρχουν περιπτώσεις που δεν επιβιώνει κανένα μέσα σου ........
Το ίδιο γίνεται και όταν γίνεται η γονιμοποίηση με την καθεαυτό πράξη όμως υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται ή γίνεται και αποβάλετε......ότι και στην εξωσωματική . Η διαφορά είναι ότι αντί να γίνει η πράξη όλη αυτήν την δουλειά την κάνει ο γιατρός γιατί εδώ υπάρχει πρόβλημα....
Λοιπον αυτά δεν είναι έμβρυα αλλά κύτταρα αν θεωρείτε εσείς ότι σκοτώνουμε τα κύτταρά μας που τόσο πολύ θέλουμε να φτάσουν και να γίνουν παιδάκια τότε λυπάμαι που μιλώ μαζί σας ακόμη εδώ μέσα........
Αλλωστε κάθε μέρα σκοτώνουμε τα κύτταρά μας με τις τροφές, με το περιβάλλον που αναπνέουμε κάθε μέρα , με το τσιγάρο με το ποτό με τα λιπαρά .......λοιπον και σεις στην ίδια κατηγορία είστε.
Συγνώμη για την σκληρή γλώσσα μου αλλά λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που αντί να συμπαρασταθούν τα αδέρφια τους το μόνο που κάνουν είναι να βγάζουν την κακία που έχουν μέσα τους . Εδώ δεν είναι τόπος εκτόνωσης αν χρειάζετε κάποιος εκτόνωση να πάει στον ψυχολόγο του όχι σε ένα τέτοιο μέρος ............ΛΥπάμαι.......
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

mariagr έγραψε:ίσως 5-10 ανάλογα........
Από αυτά όμως ή θα τα κρατήσουμε μονα τους αγονημοποίητα παρακαταθήκη ή θα τα γονιμοποιήσουμε αλλά δεν επιζούν όλα δυστυχώς θα επιζήσουν 3-4-5-6 από αυτά σου βάζουν μέσα σου 3 και τα υπολοιπα τα κρατάς εφ' όρου ζωής στην κατάψυξη και όποτε θελήσεις τα βάζεις .

αγαπητη mariagr,


κατ'αρχας,σε ευχαριστω που διεθεσες χρονο να μου απαντησεις!σε παρακαλω μην στενοχωρεισαι και μην ταρασσεσαι!απλως συζητηση κανουμε ,μηπως καταλαβουμε και εμεις που δεν ειμαστε γνωστες των πραγματων κατι με το θεμα μας!οευχομαι προσωπικως ο Θεος να σου δωσει ο,τι καλυτερο και να σε ευλογει παντοτε.
θελω να σε ρωτησω σχετικως με αυτα που κρατας στην καταψυξη!αυτα τι ακριβως ειναι?γονιμοποιημενα ωαρια?εμβρυα κανονικα δηλαδη,που απλως ειναι σε πολυ αρχικη μορφη?
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

¨Η κρατάς στην κατάψυξη δικά σου ωοθηλάκια που περιέχουν το ωάριο δηλαδή αυτό που παράγει ο οργανισμός σου . Η κρατάς γονιμοποιημένα...αλλά δεν ξέρουμε αν τα γονιμοποιημένα αντέξουν αν βγούν από την κατάψυξη και αυτά είναι κύτταρα είναι σε μορφή 2 ή 4 ή 6 ή 8 διαιρέσεων τίποτε παραπάνω μόνο κύτταρα που αρχίζουν και κάνουν την μίτωσή τους.....Δεν έχουν καρδιά παλμό τίποτα είναι κύτταρα.......Αν δεν αντέξουν όπως και μερικές φορές δεν αντέχουν και στο σώμα σου τότε πας για την επόμενη εξωσωματική μετά από 3 μήνες πλέον. Εδώ όμως διακινδυνεύεις στην επόμενη να μην κάνεις πολλά ωοθηλάκια γιαυτό στην κάθε φορά κρατάμε ΑΝ ΈΧΟΥΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ οπότε αν δεν έχουμε παίρνουμε αυτά από την κατάψυξη και ενδιάμεσα στις 2 εξωσωματικές μπορεί να τα βάλουμε χωρίς αυτήν την φορά να κάνουμε ενέσεις για να δημιουργήσουμε ωοθηλάκια .........
Σε καμία περίπτωση δεν καταστρέφουμε αυτά που με πολύ κόπο και πολλά τσιμπίματα 4 ημερησίως συνήθως προσπαθούμε να αποκτήσουμε......
Αν είναι δυνατόν.....εμείς ελπίζουμε να κάνουμε πολλά όχι να κάνουμε πολλά για να τα μοιράζουμε εδώ και κει .
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

mariagr έγραψε: Το ίδιο γίνεται και όταν γίνεται η γονιμοποίηση με την καθεαυτό πράξη όμως υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται ή γίνεται και αποβάλετε......ότι και στην εξωσωματική . Η διαφορά είναι ότι αντί να γίνει η πράξη όλη αυτήν την δουλειά την κάνει ο γιατρός γιατί εδώ υπάρχει πρόβλημα....
Λοιπον αυτά δεν είναι έμβρυα αλλά κύτταρα αν θεωρείτε εσείς ότι σκοτώνουμε τα κύτταρά μας που τόσο πολύ θέλουμε να φτάσουν και να γίνουν παιδάκια τότε λυπάμαι που μιλώ μαζί σας ακόμη εδώ μέσα........
Αλλωστε κάθε μέρα σκοτώνουμε τα κύτταρά μας με τις τροφές, με το περιβάλλον που αναπνέουμε κάθε μέρα , με το τσιγάρο με το ποτό με τα λιπαρά .......λοιπον και σεις στην ίδια κατηγορία είστε.
Ενα γονιμοποιημενο ωαριο δεν ειναι απλως μια μαζα κυτταρων ,ΕΙΝΑΙ εμβρυο με ψυχη και με ολο το δυναμικο και την δυνατοτητα για αναπτυξη σε αυτονομο ον.
Η καταστροφη του γονιμοποιμενου ωαριου ειναι καταστροφη ενος ανθρωπινου οντος.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

Μελπομένη μάλλον είσαι άσχετη αν το΄κυτταρο έίναι ολα αυτά τότε μάλλον δεν μιλάω μαζί σου γιατί μάλλον δεν είσαι καλά..............αντε γεια
Και την κακία σου αλλού όχι εδώ μέσα αλλού άκουσες . Φαρμάκι τρέχει από το στόμα σου........
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Μαρία,
δανείζομαι απόσπασμα από κείμενο του justin και από τη σελίδα
http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... highlight=
του edo φόρουμ, η οποία λέει:
Μια αδελφική "παρέμβαση" αναστάσιμη και λαμπροφόρα.

Πάνω σ' αυτά έχει τοποθετηθεί με ενάργεια ο σεβ. Ναυπάκτου, Ιερόθεος. Περιγράφοντας μάλιστα το εχθρικό κλίμα που συνάντησε στην επιτροπή του υπουργείου , όταν συζητούσαν για την εξωσωματική κλπ, γράφει πως συνάντησε μεγάλες δυσκολίες να πείσει τα μέλη- καθηγητές της ιατρικής, ότι το "γονιμοποιημένο ωάριο " ή "γενετικό υλικό" πρέπει να αναφέρεται με την ονομασία " έμβρυο" και ότι δεν πρέπει να κατονομάζεται με αυτό τον τρόπο, γιατί εκμηδενίζει την αξία του ως έμβιο έμψυχο όν. Φαίνεται όμως,ότι οι καθηγητές ιατρικής δεν παραδέχονται την ύπαρξη της ψυχής. Αρκεί κάποιος να διαβάσει τα άρθρα του Αλαχιώτη, ( παν. Πατρών) καιθα καταλάβει πολλά. Τελικά στο νομοσχέδιο μπήκε η υλιστική έννοια "γενετικό υλικό" και "γονιμοποιημένο ωάριο" επειδή έλειπε ο Ναυπάκτου και τον αντικαθιστούσε καποιος άλλος, λιγώτερο ίσως πειστικός ,αρχιερέας...

Η όλη θεολογία της ανθρώπινης σύλληψης βασίζεται, όπως γνωρίζεις καλύτερα από εμένα, στην ακαριαία και ταυτόγχρονη εμφύσηση της ψυχής , όταν ένα ωάριο" καταδεχθεί" να μπεί μέσα του ένα σπερματοζωάριο. Η εκκλησία μας πάνω σ' αυτό είναι κατηγορηματική : ούτε η ψυχή υπάρχει πρίν την σύλληψη( Ωριγένης) , ούτε δημιουργείται μετά από αυτήν (ειμαρμένη).


Η Ορθοδοξία μας ,λοιπόν, θεωρεί ότι άνθρωπος υπάρχει από τη στιγμή της σύλληψης. Τη στιγμή δηλαδή που ένα σπερματοζωάριο κι ένα ωάριο ενώνονται και από 2 ξεχωρστά κύτταρα γίνονται ένα κύτταρο το οποίο ακολουθεί τη δική του πορεία!

Νομίζω ότι κανείς δε μίλησε με κακία εναντίον σου και κανενός το στόμα δε στάζει φαρμάκι... Εδώ γίνεται μια συζήτηση που πολύ εύστοχα ο π. Αντώνιος της έδωσε τον τίτλο "ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ηθικά διλήμματα". Μην το παίρνεις επί προσωπικού και πικραίνεσαι άδικα, σε παρακαλώ. Εφόσον κάνεις υπακοή στον πνευματικό σου, δεν υπάρχει λόγος να σ' επηρεάζει ό,τι γράφεται edo....

Συγγνώμη αν σε πίκρανα ή σε πλήγωσα με όσα γράφω, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Σου μιλάω σαν γυναίκα προς γυναίκα με πολλή αγαπη.
eufrosini
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: αλιμος αττικη

Δημοσίευση από eufrosini »

τερι σε παρακαλω θα ηθελα να σε ρωτησω επειδη με ρωτησες τι με κανει να πιστευω οι μια γιατρος δεν εχει σωστη πληροφορηση?εχουν ολοι οι γιατροι σωστη πληροσφορηση ?ειναι ολοι σχετικοι?εχω γυρισει απειρους γιατρους και οι μισοι σε πληροφορω ειναι ασχετοι ουτε τα βασικα δεν ξερουν και σε πληροφορω οτι εχω γυρισει απειρους γιατρους δηλαδη θες να πεις οτι ολοι οι γιατροι ειναι σχετικοι?κανεις λαθος
και δευτερον παντα με αγαπη θελω να ρωτησω το εξης ο γιατρος δεν εδωσε ωθηση στην επιστημη να γινουν ολα αυτα ?ο θεος δεν εδωσε ωθηση στους γιατρους να δημιουργουν κυτταρα (γιατΙ ιατρικα κυτταρα ειναι εκφραση παιδια ανοιξτε οποιοδηποτε βιβλιο ιατρικης η λεξικΟ)οποτε ο θεουλης θελει ο κοσμος που δεν μπορει λογω γεγονοτων να κανει παιδια
θελει ο θεος να κανει παιδια
δεν λεω οτι δεν γινονται διαφορα εκει απο ιατρους αλλα αλοιμονο παιδια εμεις που ειμαστε σε αυτο το φορουμ και αλλες τοσες κοπελες που ξερω εγω και η μαρια δεν λενε παιδια θελω να κανω και δεν με ενδιαφερει ο τροπος αλλα ειναι συνετες ,σκεφτονται και μετρανε τα πραγματα
eufrosini
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: αλιμος αττικη

Δημοσίευση από eufrosini »

και επισης να προσθεσω οταν αγαπας τον θεο αγαπας και τον συνανθρωπο σου και εμπιστευσαι και τους ιατρους ετσι δεν ειναι?
δηλαδη μελπομενη δεν εχω καταλαβει την σταση σου?εισαι κατα ?εισαι υπερ?τα εχεις με τους ιατρους?την επιστημη?
γιατι ολα αυτα ειναι δημιουργηματα του θεου?οποτε τι?δεν εχω καταλαβει με ποιον τα εχεις?
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25041
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Δεν υπάρχει λόγος να αναλαμβάνουμε την - πνευματική - ευθύνη μιας εξωσωματικής! Ρωτάει ο καθένας μας τον πνευματικό του, αν πρέπει να προχωρήσει ή όχι και κάνει υπακοή!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”