Μικτά ονόματα και παγκόσμιες ημέρες...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Μικτά ονόματα και παγκόσμιες ημέρες...

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Τα θέματα τα οποία με απασχολούν και για τα οποία άκουσα αρνητική Ορθόδοξη κριτική είναι η χρήση μικτών ονομάτων και παγκόσμιων εορτών.

Τα μικτά ονόματα είναι αυτά που προέρχονται απο μίξη δύο ονομάτων πχ. Ειρήνη + Ελένη = Ειρηλένια, Αννα + Μαρία = Ανναμαρία κλπ

Οι παγκόσμιες γιορτές είναι αυτές που θεσπίζονται (προτείνονται) είτε απο τον ΟΗΕ είτε απο άλλους Οργανισμούς πχ Ημέρα κατα της φτώχειας, Ημέρα της γυναίκας, της μητέρας, του πατέρα, Ημέρα κατα του Ειντζ κλπ

Είναι αλήθεια οτι η θέσπιση των παραπάνω αντίκειται ή δρά εχθρικά προς την Ορθοδοξία και αν ναι παρακαλώ να μου πείτε για ποιό λόγο.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
agioreiths
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από agioreiths »

Μπορεί όλες αυτές οι παγκόσμιες ημέρες να μην έχουν κάτι κακό από μόνες τους αλλά δεν ξέρω αν έχετε προσέξει πως καμιά από τις δικές μας λαμπρές γιορτές και πανυγήρεις της Ορθοδοξίας δεν προβάλλονται όσο θα έπρεπε στη χώρα μας. Η δική μου καθαρά άποψη είναι πως με την προώθηση αυτών των παγκόσμιων ημερών προσπαθείται η περιθοριοποίηση της Εκκλησίας μας.
Πριν την Ανάσταση, υπάρχει πάντα ο Γολγοθάς ...
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: Μικτά ονόματα και παγκόσμιες ημέρες...

Δημοσίευση από Evi_J »

eortologio_gr έγραψε:Είναι αλήθεια οτι η θέσπιση των παραπάνω αντίκειται ή δρά εχθρικά προς την Ορθοδοξία και αν ναι παρακαλώ να μου πείτε για ποιό λόγο.

Χρ.
Μπορώ να σκεφτώ 2 λόγους.
Πρώτον, ότι μέσω της συνήθειας να λέμε τα πράγματα αλλιώς από ότι είναι, στο τέλος θα ξεχάσουμε τα αληθινά. Πολλοί άγιοι μπορεί να πέσουν "θύματα" της λήθης της μνήμης μας. Και φυσικά μετά ποιος θα τους γιορτάσει; Δεν βλέπεις ότι τα σημερινά παιδιά δεν έχουν ιδέα για τους αγίους Αναργύρους π.χ, παρόλο που στα δικά μου νιάτα, την ημέρα της γιορτής τους ΟΥΤΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ;;; Με αυτόν τον σκοπό, ποιός θα πάρει το μήνυμα της ελεημοσύνης; Ποιος θα μάθει να βοηθάει τους άλλους στον πόνο του όπως έκαναν οι άγιοι Κοσμάς και Δαμιανός; Ποιος θα τους διδάξει την ελεημοσύνη; Για φαντάσου το αυτό σε όλους τους αγίους που με τον καιρό μας έχουν κάνει να τους ξεχάσουμε... Π.χ στην εποχή μου (εννοώ ο λαός) γιορτάζαμε την αγία Μαρίνα. Σήμερα λέμε "α, είναι της αγίας Μαρίνας, μεγάλη η χάρη της" και τέρμα. Ούτε στην εκκλησία πάμε ούτε τίποτα... Όπως είπα.... για φαντάσου όλους τους αγίους που ξεχάσαμε....

Και δεύτερον ακριβώς το αποπάνω με μια έξτρα προσθήκη. Γίνεται ο λαός να ξεχάσει μέσα σε 5 λεπτά ιστορία αιώνων; Όχι. Αν όμως τους ρίξεις μια "ημέρα του AIDS" δίπλα, γίνεται. Κανείς δεν διαφωνεί ότι η ημέρα του AIDS είναι μια ημέρα η οποία αντιπροσωπεύει μια χρήσιμη υπενθύμηση όμως...... πόσο χρήσιμη είναι στα αλήθεια; Το AIDS δεν γίνεται από την ανεξέλεκτη πορνεία; Την οποία δεν θα την είχαμε τόσο στο μυαλό μας αν είμασταν ποιο κοντά στον Θεό; Και πως λειτουργεί ο Θεός αν όχι με τους αγίους Του όπως π.χ τους ΑΓΙΟΥΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ που "εντελώς κατά τύχη" τους έχουμε ξεχάσει; Είναι σύμπτωση που οτιδήποτε σημαντικό γίνεται "κατά τύχη" κάποια ορθόδοξη στιγμή; (Λέγε με "τελικός του μπάσκετ" την ημέρα της ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ!!.... [πριν καμμιά 10ριά χρόνια, γύρω στο 96', για όποιον το θυμάται....]) Ουσιαστικά προσπαθούν να μας κάνουν να ξεχάσουμε τα αληθινά σημαντικά πράγματα που πρέπει να θυμόμαστε, για δακρύβρεχτα περιστατικά τα οποία ΑΥΤΟΙ τα δημιουργούν (όπως το AIDS) και που στην τελική θα μπορούσαμε να τα είχαμε αποφύγει αν δεν ξεχνάγαμε τα σημαντικά...

Ποιος μπορεί την σήμερον ημέρα να πει στον λαό ότι:
α) Η ημέρα κατα της φτώχειας - είναι μια βλακεία και μισή διότι αν θέλαμε να θυμόμαστε τους φτωχούς θα το κάναμε και τις υπόλοιπες 364 ημέρες τον χρόνο. Όχι μόνο 1. Και αυτό μετά από υπενθύμηση. Ή μήπως δεν μας έχουν ανάγκη όλων αυτόν τον καιρό;

β) Η ημέρα της γυναίκας - θεσπίστηκε από τον ΟΗΕ αν δεν κάνω λάθος, ως υποστήριξη στον φεμινισμό, δηλ ΠΟΙΟΝ; Αυτόν που υποστηρίζει τις εκτρώσεις!! (Α, καλά!!)

γ) Η ημέρα της μητέρας - ΔΕΝ είναι τον Μαϊο όπως "τυχαίνει" να λένε οι καθολικοί, αλλά της Υπαπαντάτης;

δ) Η ημέρα του πατέρα - ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝ στο ορθόδοξο τρόπο ζωής

Και λοιπές γιορτές... όπως π.χ του "αγίου" Βαλεντίνου που ΔΕΝ υπάρχει καν σαν άγιος; κ.τ.λ, κ.τ.λ.....

Όπως βλέπεις σκοπός τους είναι η λήθη. Και εν μέρη το έχουν πετύχει....
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Εκανα ένα λάθος στην ερώτησή μου, δεν είναι ΟΗΕ αλλά UNESCO

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Ορθόδοξο Εορτολόγιο...

Δημοσίευση από pAntonios »

Οι Παγκόσμιοι Οργανισμοί κάνουν τη δουλειά τους και ΕΜΕΙΣ τη δική μας!
Δεν νομίζω ότι μας πειράζουν οι αφιερωματικές ημέρες, αρκεί να μην τις περνάμε μέσα στο Ορθόδοξο Εορτολόγιο γιατί μετά θα χρειαστεί να τις γράψουμε και συναξάρι!!!

Όσον αφορά τα σύνθετα ονόματα, είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης ματαιοδοξίας και της "φιλότιμης" σύγκρουσης ανάμεσα στις πεθερές και τις νύφες... Το δικό μου όνομα θα βγάλω πρώτο, όχι της μάνας μου θα βγάλω πρώτο κλπ.
Στο τέλος βρίσκουμε μια μεσοβέζικη λύση και το παιδί δεν ξέρει ποιόν Άγιο έχει προστάτη και πότε γιορτάζει. Φυσικά αυτό είναι πιστεύω πολύ κακό...
Στις περιπτώσεις αυτές, ας επιλέξουμε έναν Άγιο και ας το καθιερώσουμε για το παιδί, έτσι ώστε να μην στερηθεί αυτή την προστασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”