Γεροντάδες πάνω από τον Χριστό;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Γεροντάδες πάνω από τον Χριστό;

Δημοσίευση από tinios »

Από την περιήγηση μου στις συζητήσεις του φόρουμ, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, ότι πολλοί απ' τους αδελφούς, θεωρούν πως ότι έχουν πεί κάποιοι, πολλές φορές φωτισμένοι γεροντάδες, είναι θέσφατο και δεν πρόκειται να αλλάξει.
Είναι κατά την γνώμη σας σωστό αυτό;
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
Dimitra1987k
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Dimitra1987k »

Καποιοι "φωτισμένοι γερονταδες" ήταν και οι Αποστολοι της Εκκλησίας μας αν το θέσουμε έτσι το θέμα.. Πιστεύω πως κάποιοι γέροντες όπως ο γέροντας Παΐσιος ή ο γέροντας Πορφύριος όντως είχαν το αληθινό χάρισμα...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Όπως λέει κι η Δήμητρα, αν εννοείς τους μακαριστούς Γέροντες Παΐσιο, Πορφύριο, Ιάκωβο, Θεόκλητο, Εφραίμ κλπ. τότε ναι αυτά που έχουν πει οι περισσότεροι από μας πιστεύουμε ότι είναι θέσφατα δηλαδή λόγια του Θεού και προσπαθούμε να ωφεληθούμε όσο πιο πολύ μπορούμε απ΄αυτά. Είμαι μάλιστα βέβαιος ότι στο ορατό μέλλον η Εκκλησία μας θ΄ανακηρύξει πολλούς απ΄αυτούς Αγίους, όπως το αξίζουν.
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

Κάμια στιγμή πέρυσι στην Κρήτη , σε ένα χωριό καθόμαστε σε ένα καφενείο μετά την λειτουργία εγώ, ο ψάλτης και ο ιερέας του χωριού. Εντελώς ξαφνικά ρωτάει ο ιερέας "Πιστεύετε ότι οι Άγιοι γέροντες δεν κάνουν λάθος;".
Του απαντώ πως οχι ακόμη και αυτοί κάνουν λάθοι!
Και μου απάντησε πως ναι, κάνουν και αυτοί λάθοι!
Αυτήν είναι η γνώμη μου γι αυτό!
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Άλλο Άγιος και άλλο φωτεινό πνεύμα ανθρώπου.

Δεν υπονοώ τίποτα για τους Γέροντες του εναντίον πιστεύω οτι ήταν λαμπρές ψυχές και πνεύματα και οτι προσέγγισαν το Θείο περισσότερο απο πολλούς, όμως εν ζωή ήταν άνθρωποι και όχι Άγιοι και αυτοί είχαν τα ελαττώματά τους, σε λιγότερο βαθμό απο εμάς βεβαίως, όμως κάπου μπορεί να έσφαλαν.

Όχι δεν ήταν αλάθητοι!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

κορυφαίο Άγιο του 20ου αιώνα!

Δημοσίευση από pAntonios »

Με απασχόλησε κι εμένα πολύ το ερώτημα αυτό και ειδικότερα με τον γέροντα Πορφύριο, αυτόν τον κορυφαίο Άγιο του 20ου αιώνα!
Τό ζήτημα δεν είναι αν είναι κάποιος αλάθητος (τέτοιος είναι μόνον ο Πάπας!) αλλά αν πρακτικά όλα όσα λέει είναι αληθή και φωτισμένα.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι αυτό είναι πραγματικά αληθινό στην πράξη. Μάλιστα έκανα μια έρευνα για να βρω πράγματα (μικρά η μεγάλα) στα οποία να διαψεύστηκε ο γ.Πορφύριος!!! Το αποτέλεσμα; ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ!
Και ο λόγος είναι απλός. Αυτοί οι μεγάλοι γέροντες ποτέ δεν μιλούσαν από τον εαυτό τους, παρά μόνον μετά από φώτιση Θεού, γι αυτό και συνήθως δεν έκαναν λάθος! Χαρακτηριστκό παράδειγμα όταν μερικές φορές ο γ.Πορφύριος ζητούσε πίστωση χρόνου για να πληροφορηθεί από το Θεό κάποιο πράγμα.

Σε αντίθεση με εμάς που όχι μόνον δεν ζητάμε τη φώτιση του Θεού όταν μιλούμε αλλά πρώτα μιλούμε και μετά το σκεφτόμαστε!!!

Ας έχουμε την ευχή του. Αύριο το μεσημέρι, αν θέλει Θεός θα είμαι στο Μήλεσι!
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: ΓΕΡΟΝΤΑΔΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠ' ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ;

Δημοσίευση από Evi_J »

tinios έγραψε:Από την περιήγηση μου στις συζητήσεις του φόρουμ, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, ότι πολλοί απ' τους αδελφούς, θεωρούν πως ότι έχουν πεί κάποιοι, πολλές φορές φωτισμένοι γεροντάδες, είναι θέσφατο και δεν πρόκειται να αλλάξει.
Είναι κατά την γνώμη σας σωστό αυτό;
Αν "φωτισμένος" πάει να πει ότι η ψυχή ενός ανθρώπου έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο ώστε να έχει μετατραπεί η ψυχή του σε ένα όμορφο βάζο για να δεχτεί και τα κατάλληλα λουλούδια της δωρεάς του Αγίου Πνεύματος τότε ναι, τα λόγια των γεροντάδων είναι σωστά.

Το πρόβλημα όμως είναι αν εμείς αποδεχόμαστε ότι αυτοί είναι όντως φωτισμένοι. Μπορούμε να βασιστούμε τον εαυτό μας ότι κρίνει σωστά προς την δικιά τους φώτιση;

Και αν κρίνουμε τελικά σωστά πως τα καταφέραμε; Δεν υποτίθετε ότι λογικά έχουμε αποκτήσει μια κάποια στοιχειώδη θεολογική βάση; Η θεολογική βάση δεν βρίσκεται μέσα στην Αγία Γραφή και στα λόγια των Πατέρων της εκκλησίας; Άρα τότε αυτά πρέπει να μελετάμε αν θέλουμε να αποκτήσουμε και εμείς ένα όμορφο σχήμα βάζου για τα δικά μας λουλούδια....
tinios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tinios »

Ευχαριστώ πολλύ τον π. Αντωνιο και τους αδελφούς που απάντησαν.
Σίγουρα κι εγώ πιστεύω σε αγιασμένους γέροντες, όπως ο Πορφύριος και ο Παϊσιος. Η ερώτηση δεν είχε να κάνει, με την αγιότητα τους, ή με τα σοφά τους λόγια, αλλά με το αν εμείς πρέπει να βασιζόμαστε, μόνο στα λεγόμενα του οποιουδήποτε γέροντα, που μπορεί τελικά να μην έχει, την φώτιση των δύο μακαριστών οσίων.[/u]
Ο Κύριος εβασίλευσεν, ευπρέπειαν ενεδύσατο.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Τήνιε έχεις δίκιο για τον οποιονδήποτε Γέροντα, εννοώντας τον οποιονδήποτε μοναχό. Μοναχός είναι κι ο π.Μάξιμος, αλλά μάλλον δεν μπορεί να βασίζεται κανείς στα λόγια του. Χρειάζεται διάκριση στο θέμα αυτό. Υπάρχουν και σήμερα Γέροντες που τα λόγια τους είναι ευλογία, αλλά δεν είναι όλοι.

Γι αυτό ο καθένας από μας πρέπει να διαλέξει ένα καλό Πνευματικό κι όποτε έχει απορίες σε πνευματικά θέματα ν΄απευθύνεται σ΄αυτόν. Επίσης η πνευματική μελέτη της Αγίας Γραφής και των κειμένων των Πατέρων σε συνδυασμό με τη συμμετοχή μας στα Μυστήρια και την προσευχή, βοηθάει πολύ για να μην πλανηθούμε.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Επειδή συνήθως προσέχω πολύ τι λέω:
nkope έγραψε:Γι αυτό ο καθένας από μας πρέπει να διαλέξει ένα καλό Πνευματικό κι όποτε έχει απορίες σε πνευματικά θέματα ν΄απευθύνεται σ΄αυτόν.
Η διαφορά ανάμεσα στον οποιοδήποτε μοναχό και στο επιλεγμένο Πνευματικό βρίσκεται στην ευχέρεια της επιλογής.

Χωρίς Πνευματικό οδηγό, πέφτεις στον πνευματικό γκρεμό :D , πρώτα πρώτα γιατί ο εαυτός σου κινδυνεύεις να σε πλανήσει ανά πάσα στιγμή κι έπειτα γιατί η υπακοή έχει σαν αποτέλεσμα την ταπείνωση και χωρίς ταπείνωση δεν υπάρχει σωτηρία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”