Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Kαλά παιδί μου τόσο κόπο να μαζέψεις τις "παραθέσεις" ?
wouaou :)


Σε κρίνω που με κρίνεις
Με κρίνεις που με κρίνει
Σε κρίνω που τον κρίνεις που με κρίνει
Με κρίνεις που σε κρίνω που τον κρίνεις
Μη με κρίνεις γιατί δεν σε κρίνω που κρίνεις ότι με κρίνει

Ουφ
:lol:
Καλή Σαρακοστή
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Eδώ δεν κουράζεται που μπουρδουκλώνεται κάθε τόσο με το τόσο μακρύ κομποσχοίνι (λες και δεν μπορεί με μικρότερο να προσευχηθεί) και οι παραθέσεις θα την ενοχλήσουν;;;;
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

strumfi έγραψε:Eδώ δεν κουράζεται που μπουρδουκλώνεται κάθε τόσο με το τόσο μακρύ κομποσχοίνι (λες και δεν μπορεί με μικρότερο να προσευχηθεί) και οι παραθέσεις θα την ενοχλήσουν;;;;
Ρε συ στρούμφι μου μη λες πράγματα που όταν ηρεμήσεις θα μετανιώσεις
Αυτό τώρα δεν είναι σωστό που είπες
Ενόχλησε εμένα δηλαδή :? :roll:
Καλή Σαρακοστή
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Να σου πω κάτι;
Έχω καιρό να θυμώσω έτσι.

Γιατί βλέπω συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων που επιδεικνύει χαρακτηριστικά τη "μοναδική"... της πίστη να λειτουργεί όπως λειτουργεί στο forum. Όλα για το περιτύλιγμα, όλα για το φαίνεσθαι, τελικά.
Και γενικώς τα τεράστια κομποσχοίνια μου τη δίνουν όταν τα βλέπω να τα κρατούν λαϊκοί στην Εκκλησία. Τα μεγάλα κομποσχοίνια και οι μεγάλοι σταυροί και οι στρωτές μετάνοιες είναι καλύτερα να γίνονται prive.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Συνέρχεται αύριο η Διαρκής Ιερά Σύνοδος
Γράφει ο/η Romfea.gr
13.11.07

Εικόνα

Συνέρχεται την Τετάρτη 14, Πέμπτη 15 και Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2007, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος της 151ης Συνοδικής Περιόδου για να ασχοληθεί με θέματα της Ημερησίας Διατάξεως. Ακούστηκε όμως πως ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Χριστόδουλος, επιθυμεί να προεδρεύσει έστω και για λίγο στην Ιερά Σύνοδο. Οι γιατροί όμως που τον παρακολουθούν ίσως φανούν αντίθετοι στην επιθυμία του να είναι παρών στην Ιερά Σύνοδο, διότι αυτό θα είναι πολύ επίπονο για την υγεία του. Σε περίπτωση απουσίας του Μακαριωτάτου, στην Ιερά Σύνοδο θα προεδρεύσει ο Μητροπολίτης Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Προκόπιος.

Πηγή: Πρακτορείο Εκκλησιαστικών Ειδήσεων Ρομφαία


Για να δούμε τώρα ποιος είχε δίκιο στις προβλέψεις του και ποιος άδικο. Εγώ πάντως είμαι αισιόδοξος.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

"το τερπνόν μετά του ωφελίμου"!!!

Δημοσίευση από pAntonios »

eortologio_gr έγραψε:Εγώ επαναλαμβάνω το ερώτημα προς τον π.Αντωνιο για το οποίο δεν πήρα απάντηση και απο το οποίο ξεκινά η άκρη αλλα και το τέλος του νήματος :
Εάν οι τακτικές του Αρχιεπισκόπου έγιναν για να εξαληφθούν χαμηλού πνευματικού επιπέδου ιεράρχες που ευρισκοντο στην Ιεραρχία τότε καλά έκανε και τους ξήλωσε και έβαλε άλλους. Εάν το ξήλωμα και η αντικατάσταση έγινε για προσωπικό όφελος τότε θα πρέπει κάποιος να καθορίσει το προσωπικό αυτό όφελος ώστε να προσδώσει ορθώς τα κίνητρα. Αλλιώς (όπως λέει και ο λαός μας) "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε"

Ποιά ήταν και είναι λοιπόν τα κίνητρα του Αρχιεπισκόπου π.Αντωνιε ?

Χρ.
Θέλω να πιστεύω ότι τα κίνητρα του Αρχ/που ήταν το καλό της Εκκλησίας (και όχι μόνον!) αλλά στις περιπτώσεις αυτές ισχύει "το τερπνόν μετά του ωφελίμου"!!!
Όμως το ζήτημα δεν είναι αυτό αλλά αν όλα έγιναν με το σωστό τρόπο. Διότι αν ας πούμε εκλέγονταν άλλοι επίσκοποι με περισσότερο Συνοδική (=δημοκρατική) διαδικασία μπορεί να προέκυπτε μεγαλύτερο καλό για την Εκκλησία! Δίκαια είπαν κάποιοι: "καλά, μόνον στο αρχιεπισκιπικό περιβάλλον υπάρχουν άξιοι υποψήφιοι;"
Αν έρθει κάποιος και αρχίζει να αποφασίζει για σένα "για το καλό σου" πόσο είσαι διατεθειμένος να τον ανεχτείς;;;
Και ακόμη παραπέρα για να αποφασίζει κάποιος εξ ονόματος όλων πρέπει να έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του η να αξίζει πράγματι! Αλλά στην Εκκλησία αυτοί που αξίζουν πράγματι υποχωρούν συνήθως στην αφάνεια (!) όπως ο σημερινός ΄Αγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος και τους ανεβάζουν στο θρόνο δια της βίας. Ας έχουμε την ευλογία αυτού του κορυφαίου Ιεράρχη Αγίου μας.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Και μια παλιότερη δημοσίευση από το Πρακτορείο Ρομφαία που με είχε προβήματίσει ιδιαίτερα:

Φοβερό το Σχόλιο για τον Σπάρτης Ευστάθιο
Γράφει ο/η ΤΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ
19.10.07

Έχει συγκλονίσει το Πανελλήνιο το ρεπορτάζ της Κυριακάτικης Εφημερίδος «Πρώτο Θέμα», με τα Βιογραφικά των εφτά "διαδόχων" Μητροπολιτών.

Οι εικονιζόμενοι Μητροπολίτες ήταν ο Σπάρτης Ευστάθιος, ο Σύρου Δωρόθεος, ο Θηβών Ιερώνυμος, ο Ξάνθης Παντελεήμονας, ο Μεσογαίας Νικόλαος και τέλος ο Ναυπάκτου Ιερόθεος.

Ο λόγος που αναφερθήκαμε στο Κυριακάτικο δημοσίευμα είναι το σχόλιο που γράφτηκε για τον Μητροπολίτη Μονεμβασίας και Σπάρτης κ. Ευστάθιο, το οποίο μας έβαλε σε πολλές αμφιβολίες και σκέψεις.

Κάτω από την φωτογραφία του Μητροπολίτη Ευστάθιου αναφέρει :

«Χαμηλών τόνων Ιεράρχης που συνηθίζει να μην ψεύδεται όπως αρκετοί άλλοι Μητροπολίτες! Φυσικά έχει και άλλα χαρίσματα όπως διαλλακτικός, αυστηρός σε θέματα ηθικής και είναι παραδοσιακός κληρικός ….».

Εντύπωση κάνει σε πολλούς η λέξη «συνηθίζει να μην ψεύδεται όπως αρκετοί άλλοι Μητροπολίτες!».

Εμείς δεν θα κάνουμε κανένα σχόλιο, και θα αφήσουμε να απαντήσει στο σχόλιο αυτό ο Άγιος Γέροντας των ημερών μας ο Γέροντας Παϊσιος: « Σήμερα έχουν μάθει σε μια ευσέβεια εξωτερική και μια μόρφωση κατά κόσμο, και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τον καλό από τον κακό».

Θα λέγαμε πως η παρατήρηση του Γέροντα Παϊσίου είναι συγκλονιστική, που αξίζει όλοι να την δώσουμε την πρέπουσα σημασία αν θέλουμε σ΄ αυτές τις δύσκολες μέρες το καλό της Εκκλησία του Χριστού.

Πάντως ακούστηκε πως ο Ελληνικός λαός διάβασε αλλά και είδε με πολύ αγωνία το δημοσίευμα, και τα σχόλια που γίνονται για τους Ιεράρχες, αρχίζοντας να βλέπουν από άλλη οπτική γωνία τους Ιεράρχες της Εκκλησίας μας.

Πηγή: Πρακτορείο Εκκλησιαστικών Ειδήσεων Ρομφαία


Μεταξύ των φερόμενων από το δημοσίευμα διαδόχων υπάρχουν εξαίρετοι Ιεράρχες, αλλά κι άλλοι ιδιαίτερα αμφισβητούμενοι.

Ελπίζω να μη λέμε σε λίγο καιρό "πού 'σαι Χριστόδουλε".
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”