Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Hmarton
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Hmarton »

lovethink έγραψε:
ROMFAIA έγραψε:Ρε Μάνο δεν αφήνεις τις κατινιές Δευτεριάτικα, και δεν εχω κέφια..?
Ποιός χάρηκε? και πως βγαζεις έτσι "χριστιανικά" συμπεράσματα...?
Μπα ? δεν έχεις κέφια ? γιατί ? σου αρρώστησε ο Αρχιεπίσκοπος ? :roll:

:lol:
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Hmarton έγραψε:Τέλος, για να το πω ωμά :
τι είναι η αρρώστεια του αρχιεπισκόπου μπροστά στον κίνδυνο να προδοθεί η Πίστη μας;
Τι είναι η ανθρωπιά μπροστά στον κίνδυνο να διαψευστούν οι επιθυμίες μας;
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Εγώ επαναλαμβάνω το ερώτημα προς τον π.Αντωνιο για το οποίο δεν πήρα απάντηση και απο το οποίο ξεκινά η άκρη αλλα και το τέλος του νήματος :

Εάν οι τακτικές του Αρχιεπισκόπου έγιναν για να εξαληφθούν χαμηλού πνευματικού επιπέδου ιεράρχες που ευρισκοντο στην Ιεραρχία τότε καλά έκανε και τους ξήλωσε και έβαλε άλλους. Εάν το ξήλωμα και η αντικατάσταση έγινε για προσωπικό όφελος τότε θα πρέπει κάποιος να καθορίσει το προσωπικό αυτό όφελος ώστε να προσδώσει ορθώς τα κίνητρα. Αλλιώς (όπως λέει και ο λαός μας) "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε"

Ποιά ήταν και είναι λοιπόν τα κίνητρα του Αρχιεπισκόπου π.Αντωνιε ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: ΣΕ ΤΙ ΦΟΡΟΥΜ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ;

Δημοσίευση από eortologio_gr »

bvlahos έγραψε: ...Αν υπάρχει έστω και ένας από όσους έχουν συμμετάσχει στη συγκεκριμένη συζήτηση που αισθάνεται ωφελημένος ψυχικά, ας το δηλώσει....
Εγώ αισθάνομαι ωφελημένος ψυχικά και το δηλώνω

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Σε κανέναν δεν απάντησε ο π. Αντώνιος. Γι' αυτό και δεν το κλείνω το θέμα, εκτός αν ο ίδιος θελήσει να σταματήσει να εκτίθεται και μου ζητήσει να συνεχιστεί ο διάλογος με προσωπικά μηνύματα.

Το απόγευμα η συνέχεια...
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Ηλία,σαν αυτεξούσια και ελεύθερα άτομα σαφώς θα πούμε την γνώμη μας, αλλά με τον δέοντα σεβασμό, όπως απαιτείται στο πρόσωπο.
Δεν είναι ένας από μας τους λαϊκούς κοσμικούς ο π. Αντώνιος.
Είναι ένας λειτουργός του Υψίστου, και νοώ ότι μοχθεί πνευματικά και ενδιαφέρεται περισσότερο από τον καθένα μας για τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο σαν ψυχοσωματική ενότητα, και όχι μόνο σαν άνθρωπο.
Εμείς έχουμε συνηθίσει να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις, ανάλογα με τον συναισθηματισμό της στιγμής, με τον πόνο που συνεπάγεται αυτή,και με όλα που είναι αλληλοδιαδοχικές εκφάνσεις των αισθητών γύρω μας.
Ο π. Αντώνιος όμως "βλέπει", την αθέατη για μας πλευρά.
Εκείνη.....που νοηματοδοτεί το πέρασμά μας...στο επέκεινα, και ανήκει στο χώρο της "πραγματικής" μας ζωής.
Hmarton
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Hmarton »

NIKOSZ έγραψε:Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

Αν βάλει κανείς τό όνομά του στήν μηχανή αναζήτησις των ΝΕΩΝ, θα του δοθούν χιλιάδες άρθρα - όλα σχεδόν υβριστικά. Και αν προσθέση σε αυτά τα παρόμοια των άλλων εφημερίδων, ΒΗΜΑ, Καθημερινή, Ελευθεροτυπία, τις ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές, τα βιβλία και τά άρθρα των περιοδικών - τις δηλώσεις πολιτικών, καλλιτεχνών, κουλτουριάρηδων αμερικανόπληκτων, καθηγητών και πανεπιστημιακών - θα βρεθή σε ένα πρωτοφανές και πρωτόγνωρο, μοναδικό στην ιστορία ως πρός τό μέγεθος γκωνάρι ύβρεων και συκοφαντιών. Δεν υπάρχει άλλος άνθρωπος να έχη ακούση όσα άκουσε καί ακούει ο Χριστόδουλος - από τήν νεοτάξ. Από τον εκσυγχρονισμό. Ενα βουνό λάσπης, ένας Πηνειός βρωμόνερα πού θα χε πνίξη τόν καθένα.
Αγαπητέ Νίκο με συγχωρείς άλλά μπερδεύεσε!
Ο αρχιεπίσκοπος έγραφε επί χρόνια στο "Βήμα της Κυριακής" - ήταν ο εκλεκτός του τύπου.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

anny έγραψε:Εμείς έχουμε συνηθίσει να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις, ανάλογα με τον συναισθηματισμό της στιγμής, με τον πόνο που συνεπάγεται αυτή,και με όλα που είναι αλληλοδιαδοχικές εκφάνσεις των αισθητών γύρω μας.
Ο π. Αντώνιος όμως "βλέπει", την αθέατη για μας πλευρά.
Εκείνη.....που νοηματοδοτεί το πέρασμά μας...στο επέκεινα, και ανήκει στο χώρο της "πραγματικής" μας ζωής.
Συγνώμη που δεν μπορώ να το δω έτσι. Αυτές τις μέρες μου έχει χαλάσει το διορατικό μου χάρισμα. Παρ' όλα αυτά, θα του απαντήσω, αν και όχι επί ίσοις όροις, μια και τό δικό του το διορατικό (και το προορατικό) λειτουργεί κανονικά.

:wink:
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

anny έγραψε: Δεν είναι ένας από μας τους λαϊκούς κοσμικούς ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος.
Είναι ένας λειτουργός του Υψίστου, και νοώ ότι μοχθεί πνευματικά και ενδιαφέρεται περισσότερο από τον καθένα μας για τους κοσμικούς σαν ψυχοσωματική ενότητα, και όχι μόνο σαν άνθρωπο.
Εμείς έχουμε συνηθίσει να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις, ανάλογα με τον συναισθηματισμό της στιγμής, με τον πόνο που συνεπάγεται αυτή,και με όλα που είναι αλληλοδιαδοχικές εκφάνσεις των αισθητών γύρω μας.
Ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος όμως "βλέπει", την αθέατη για μας πλευρά.
Εκείνη.....που νοηματοδοτεί το πέρασμά μας...στο επέκεινα, και ανήκει στο χώρο της "πραγματικής" μας ζωής.
Τώρα ναι συμφωνούμε απόλυτα ...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Hmarton
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Hmarton »

strumfi έγραψε:
Hmarton έγραψε:Τέλος, για να το πω ωμά :
τι είναι η αρρώστεια του αρχιεπισκόπου μπροστά στον κίνδυνο να προδοθεί η Πίστη μας;
Τι είναι η ανθρωπιά μπροστά στον κίνδυνο να διαψευστούν οι επιθυμίες μας;
Έχεις δίκηο ότι αυτή η στιγμή δεν είναι η κατάλληλη για αντιπαραθέσεις σχετικά με τον αρχιεπίσκοπο χωρίς όμως από την άλλη η αρρώστεια να ακυρώνει ό,τι έχει κάνει.

Ήμαρτον και σταματώ εδώ.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”