Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Δημοσίευση από pAntonios »

ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΡΟΝΟ Η ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ;

Άλλη μια φορά η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου δυστυχώς, μας προκαλεί μεγαλύτερη απογοήτευση από ότι η κακοήθης νόσος από την οποία πάσχει. «Νιώθω ότι είμαι δυνατός»... «ελπίζω γρήγορα να επαναλάβω την άσκηση των καθηκόντων μου και να συνεχίσω το έργο μου». Εξακολουθεί άραγε να βλέπει την Εκκλησία με κέντρο τον εαυτό του; Να εκφράζεται με την παντοδυναμία ενός μονάρχη;! Αυτή την εντύπωση δίνουν τα λόγια και οι συνεντεύξεις του.
Την ίδια στιγμή οι γιατροί λένε ότι η κατάσταση της υγείας του έχει επιδεινωθεί και ακόμη κι αν γινόταν η μεταμόσχευση, το προσδόκιμο επιβίωσης είναι μικρό, είναι πολύ μικρό... Η ποιότητα της ζωής δεν θα μπορεί να συγκριθεί με τα μέχρι τώρα... Ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος άλλη μια φορά φαίνεται ότι πετάει στα σύννεφα! Να συγχέει την πραγματικότητα με την επιθυμία του; Μπορεί να είναι ο γνωστός συναισθηματισμός του, που μπορεί να ενθουσιάζει κάποιους αλλά δεν μπορεί πλέον να αλλάξει τα γεγονότα!
Μα θα μου πείτε υπάρχει και το θαύμα! Όταν πρόκειται για τον εαυτό μας όλοι
ελπίζουμε σε ένα θαύμα! Κι όμως ο γέρων Πορφύριος τονίζει ότι ο Χριστιανός δεν πρέπει να ζητάει το θαύμα, δεν πρέπει να περιμένει ότι είναι άξιος να ζητήσει από το Θεό ένα θαύμα. Εκείνο που πρέπει να ζητάει είναι ο Παράδεισος, η Αιώνια Ζωή. Αυτά αξίζει και πρέπει να τα ζητάει. Έπειτα το θαύμα, για να γίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση, περιμένει τη μετάνοια για τα σοβαρά ημαρτημένα. Και μάλιστα για όσα έγιναν ερήμην της Εκκλησίας και του πιστού λαού. Και μετάνοια δεν φαίνεται στον ορίζοντα... ο Θεός να δώσει και σε μένα... Αφού ακούστηκε να λέει ο Μακ. ότι «ο Θεός με δοκιμάζει». Δεν φαίνεται όμως να ευσταθεί κάτι τέτοιο! Διότι υπάρχουν δοκιμασίες που είναι από το Θεό και υπάρχουν δοκιμασίες που τις προκαλούμε μόνοι μας. Και στην περίπτωση του Αρχιεπισκόπου, πήγε γυρεύοντας, όταν θεώρησε την Εκκλησία ιδιοκτησία του και παρά τη γνώμη της πλειοψηφίας έφερε το Πάπα στην Ελλάδα και πριν ένα χρόνο, πήγε ο ίδιος να τον συναντήσει για να περηφανευτεί και να φωτογραφηθεί σαν ο πρώτος Αρχιεπίσκοπος που συνάντησε τον Πάπα στο Βατικανό! Οποία τιμή, άτιμος! Και η "ευλογία" (=αλογία) του Πάπα δεν άργησε να έρθει!
Θα προτιμούσαμε την κρίσιμη αυτή στιγμή, ο Αρχιεπίσκοπος να δώσει στο λαό του οράματα αιώνιας ζωής και όχι της πεζής διαβεβαίωσης για «επιστροφή στα καθήκοντά του». Του έδωσε άραγε ο χειρουργός κ.Τζάκης τέτοια διαβεβαίωση; Άλλωστε ο λαός μπορεί να ζήσει και χωρίς τον Αρχιεπίσκοπο, χωρίς το Χριστό όμως όχι! Ουδείς αναντικατάστατος Μακαριώτατε! Πιστέψατε ότι η Ιερά Σύνοδος δεν μπορεί κάλλιστα να λειτουργήσει και χωρίς την παρουσία σας και χωρίς τις συμβουλές σας από το Μαϊάμι; Δεν την κατευθύνει άραγε ο Χριστός; Έπειτα οι ιεράρχες είναι ώριμοι άνθρωποι που ο καθένας ποιμένει κανονικά το ποίμνιό του και μπορούν να συσκευτούν εν Αγίω Πεύματι και να προωθήσουν όλα τα ζητήματα της Εκκλησίας. Δόξα τω Θεώ υπάρχουν αρκετοί άξιοι υποψήφιοι για την Προεδρία της Ι. Συνόδου.
Σεβόμαστε την κρίσιμη στιγμή που περνάτε Μακαριώτατε, σας αγαπούμε και σας πονούμε, αλλά περισσότερο αγαπούμε και πονούμε την Εκκλησία του Χριστού. Σεβαστείτε λοιπόν κι εσείς τον πιστό λαό, σεβαστείτε την προσωπικότητα και την επάρκεια όλων των υπολοίπων ιεραρχών και της Ιεραρχίας. Φερθείτε με γενναιότητα όπως μέχρι τώρα ξέρουμε ότι κινείστε. Μην ταλαιπωρείτε άλλο τον εαυτό σας και την Εκκλησία. Υποβάλλετε την παραίτησή σας για σοβαρότατο λόγο υγείας και μην ασχοληθείτε με τη διαδοχή σας, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες τώρα για σας. Διαφορετικά κινδυνεύετε να χαλάσετε και την εικόνα που έχει μέσα του ο μέσος Έλληνας για τον Αρχιεπίσκοπο. Τον Χριστόδουλο, που ξέρει να μάχεται αλλά ξέρει και να υποχωρεί με το κεφάλι ψηλά, όταν το θέλει η περίσταση. Εμείς έτσι κι αλλιώς προσευχόμαστε για σας, μαζί και ολόκληρη η Εκκλησία μας, για υγεία πρώτα της ψυχής και έπειτα του σώματος και «χριστιανά τα τέλη της ζωής ημών... και καλήν απολογίαν την επί του φοβερού βήματος του Κυρίου» όποτε έρθει εκείνη η στιγμή για τον καθένα μας.

Αρχιμανδρίτης Σωφρόνιος
Εφημ. "Ορθόδοξος Τύπος"
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ελπίζω ότι ο Μακαριότατος θα σταθεί συνεπής στη μέχρι σήμερα πορεία του και κατά την πρώτη εμφάνισή του στην Ιερά Σύνοδο θ΄ανοίξει το δρόμο της διαδοχής στον Αρχιεπισκοπικό θρόνο, προτείνοντας παράλληλα και τον διάδοχό του, κι ότι μετά το τέλος της διαδικασίας διαδοχής θ΄αποσυρθεί για να ζήσει εν ησυχία τις τελευταίες στιγμές της ζωής του. Δυστυχώς γνωρίζοντας από παρόμοιες περιπτώσεις, αν δε συμβεί κάποιο θαύμα, το τέλος είναι θέμα λίγων μηνών.

Όποιος τον αγαπά πραγματικά από το περιβάλλον του, αυτή την πορεία πρέπει να του προτείνει και για το καλό της Εκκλησίας και για τη δική του υστεροφημία.

Όσο για τους υπόλοιπους ας κάνουμε λίγο υπομονή να δούμε πρώτα τι πρωτοβουλίες θα πάρει ο Αρχιεπίσκοπος τον επόμενο καιρό κι ας μη σπεύδουμε στην εύκολη κριτική. Ο Θεός να μη δώσει να βρεθούμε στη θέση του.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Αδελφοί,
σαν πολύ εύκολα δεν προτείνουμε στον
Αρχιεπίσκοπό μας περί του πρακτέου ;
Μήπως να του στέλναμε και κανένα γράμμα ;
Αν δεν μας ακούσει θα στενοχωρεθούμε ;

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ !!!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

relis έγραψε:Μήπως να του στέλναμε και κανένα γράμμα ;
Δεν είναι κακή ιδέα. Αν τον αγαπάμε πραγματικά αυτό πρέπει να κάνουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkope την Δευ Νοέμ 12, 2007 9:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pAntonios έγραψε:ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΡΟΝΟ Η ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ;

Άλλη μια φορά η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου δυστυχώς, μας προκαλεί μεγαλύτερη απογοήτευση από ότι η κακοήθης νόσος από την οποία πάσχει. «Νιώθω ότι είμαι δυνατός»... «ελπίζω γρήγορα να επαναλάβω την άσκηση των καθηκόντων μου και να συνεχίσω το έργο μου». Εξακολουθεί άραγε να βλέπει την Εκκλησία με κέντρο τον εαυτό του; Να εκφράζεται με την παντοδυναμία ενός μονάρχη;! Αυτή την εντύπωση δίνουν τα λόγια και οι συνεντεύξεις του.
...
Αρχιμανδρίτης Σωφρόνιος
Εφημ. "Ορθόδοξος Τύπος"
Τα λόγια έχουν πάντα διπλό ή τριπλό νόημα εξαρτουμένου απο πιά "γωνία" τα βλέπεις.

Ο ρόλος τους Αρχιεπισκόπου (ήτοι του πρώτου τη τάξει Επισκόπου της Ελλαδικής Εκκλησίας) είναι να εμπνέει του Χριστιανούς και γενικά τον Λαό. Είπε "είμαι δυνατός και θα επανέλθω" εννοόντας οτι δεν τον έχει καταβάλει η απογοήτευση απο το επερχόμενο τέλος και οτι θα αγωνίζεται μέχρι το τέλος αφου έχει δίπλα του τον Χριστό.

Ο Αρχιμανδρίτης Σωφρόνιος ενεργώντας με τρόπου Αντισωφρονα, απομόνωσε και χρωμάτισε τα λόγια του Αρχιεπισκόπου βάζοντας στο άρθρο του τον οικτρό τίτλο "Αγάπη για τον θρόνο ή για την Εκκλησία".

Λυπάμαι πάρα πολύ για την κοντόφθαλμη οπτική του Σωφρονίου που δείχνει οτι βλέπει τα πράγματα θαρρείς και η Εκκλησία είναι ένα κοσμικό πολιτικό κόμα του τυπου Γιωργάκη και Κωστάκη. Με τον τίτλο του άρθρου του ο κος Σωφρόνιος δυναμιτίζει για μια ακόμα φορά τα θέμελια της Ορθοδοξίας και δρά προδοτικά.

Μετά απο αυτό ούτε θέλω να τον ξέρω - για να μην πώ τίποτε βαρύτερο...

Προσωπικά είμαι βέβαιος οτι ο Αρχιεπίσκοπος γνωρίζοντας οτι το τέλος έρχεται (και μάλιστα σύντομα), θα φροντίσει για την ομαλή του αποχώρηση και διαδοχή ώστε να δώσει παράδειγμα στους συμπάσχοντες καρκινοπαθείς ότι όταν φτάνεις στο τέλος πρέπει να ενεργείς με χάρη αφωσιούμενος στην προσευχή και στην τακτοποίηση των εκκρεμοτήτων του βίου πριν την αιώνια μετάσταση.

Η ευχή μας είναι να γίνει το θαύμα και ο Αρχιεπίσκοπος να είναι μαζί μας για πολά χρόνια.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

Σε συζήτηση προ 1-2 έτη, μ'έναν μοναχό στο Άγιον Όρος, μου είχε πει οτι οι αλλεπάλληλες συναντήσεις του Αρχιεπισκόπου και του Οικουμενικού Πατριάρχου με τον πάπα της Ρώμης δεν θα χουν καλά αποτελέσματα για τους ίδιους.

Πρόβλεψη ή όχι, εικασία έκαμε, ο Αρχιεπίσκοπος την πάτησε, να περιμένουμε κάτι και για τον Βαρθολομαίο....

δεν ξέρω...Ίδωμεν
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

IOANNISBATATZHS έγραψε:Πρόβλεψη ή όχι, εικασία έκαμε, ο Αρχιεπίσκοπος την πάτησε, να περιμένουμε κάτι και για τον Βαρθολομαίο....

δεν ξέρω...Ίδωμεν
Χάρηκε η ψυχούλα σου που αρρώστησε άνθρωπος από καρκίνο ;
Το φχαριστηθήκατε ; γέμισε η καρδιά σας ικανοποίηση ;
Που είναι ο σεβασμός σας ; που είναι η ταπεινοσύνη σας ;
Μόνο λόγια λόγια λόγια λόγια σε ένα φόρουμ που το μόνο που ήξερε να κάνει ( και το κάνει πάντα με πολύ έντεχνο τρόπο ) ήταν να κατηγορεί και να βρίζει το Αρχιεπίσκοπο
Και κρίμα αυτό το κείμενο να το κάνει παράθεση και ένας ιερέας προς συζήτηση
Εμπρός
Πέστε όλοι απάνω στον άρρωστο Αρχιεπίσκοπο και κατηγορείστε συκοφαντείστε κάντε ότι θέλετε
Σας θυμίζω μόνο πως σήμερα είναι ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ
Ενας Αγιος που έπρεπε να φύγει στην άλλη ζωή για να του πουν συγνώμμη οι εκάστοτε ιερείς μόλις πριν λίγα χρόνια


(ΟΠΩΣ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΧΑΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ. ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΤΟΥ ΤΙ ΛΕΕΙ )

Με έχετε αφήσει έκπληκτο
Δεν με έδιωξε από εδώ μέσα ποτέ καμμία επίθεση προς το πρόσωπό μου όσο εχθρική κι αν ήταν
Αλλά αυτό που κάνετε αυτή τη στιγμή είναι μεγάλο πλήγωμα στα μάτια μου

Αυτό είχα να πω μόνο
Συνεχίστε το "θεάρεστο" κατά τη γνώμη σας έργο , της κριτικής της κατάκρισης και της υπερβολής
Καλή Σαρακοστή
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Ο ΙΩΑΝΝΗΣΒΑΤΑΤΖΗΣ είπε ότι οι συναντήσεις του Χριστόδουλου με τον Πάπα δεν θα του έβγαιναν σε καλό . Μα καλά στα αίτια του καρκίνου ήπατος ήταν μια παλιά ηπατίτιδα. Μην το ρίχνουμε στις δεισιδαιμονίες ιδίως όταν υπάρχουν αντικειμενικές και επιστημονικές εξηγήσεις.
Εντωμεταξύ η ηπατίτιδα αυτη μεταδίδεται είτε με μετάγγιση ή με σεξουαλική επαφή. Ελπίζω το αίτιο να ήταν το πρώτο!
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

lovethink έγραψε: Σας θυμίζω μόνο πως σήμερα είναι ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ

Ενας Αγιος που έπρεπε να φύγει στην άλλη ζωή για να του πουν συγνώμμη οι εκάστοτε ιερείς μόλις πριν λίγα χρόνια
Ευγε αδερφε μου Μανωλη για τη σταση σου αυτη !

Υγεια !

Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

vasilis_m21 έγραψε:Ο ΙΩΑΝΝΗΣΒΑΤΑΤΖΗΣ είπε ότι οι συναντήσεις του Χριστόδουλου με τον Πάπα δεν θα του έβγαιναν σε καλό . Μα καλά στα αίτια του καρκίνου ήπατος ήταν μια παλιά ηπατίτιδα. Μην το ρίχνουμε στις δεισιδαιμονίες ιδίως όταν υπάρχουν αντικειμενικές και επιστημονικές εξηγήσεις.
Εντωμεταξύ η ηπατίτιδα αυτη μεταδίδεται είτε με μετάγγιση ή με σεξουαλική επαφή. Ελπίζω το αίτιο να ήταν το πρώτο!
vasilis_m21 μήπως ξέρεις το φάρμακο για τον "κάλο στον εγκέφαλο" ?

Ισως να φταίει το νεαρόν της ηλικίας σου (21 ?)

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”