Τα αδέρφια του Χριστού

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Τα αδέρφια του Χριστού

Δημοσίευση από dep »

Διαβαζα το κατα Ιωαννην και αναφερει σε ενα σημειο μια συνομιλια των αδερων του Χριστου που το προετρεπαν να παει στην Ιουδαια να κανει θαυματα για να γινει γνωστος στον κοσμο και πως και οι ιδιοι δεν πιστευαν σε αυτον.

Σε ενα προηγουμενο Ευαγγελιο ειχα διαβασει πως ο Ιησους ειχε πει πως αδερφια του ειναι μονο οσοι πιστευουν σε αυτον οταν ειχαν παει να τον δουν η μητερα του και τα αδερφια του.

Κι εδω ειναι η ερωτηση μου, γιατι εχω πολυ περιορισμενες γνωσεις πανω στα θεματα της Αγιας Γραφης. Ειχε ο Ιησους αδερφια? Ή αν δεν ειχε, τι εννοουν τα κειμενα με τον ορο αδερφια? Ευχαριστω για τον χρονο σας :)
arxontopoulo
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από arxontopoulo »

Όπως αγαπάς!
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από dep »

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες :D
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Και για να μην ξεχνιόμαστε:
Ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός ( στο Ευαγγέλιο της μέλλουσας κρίσης ), αλλά και όλοι οι Άγιοι της Εκκλησίας, λέγουν ότι ο Χριστός ταυτίζει τον Εαυτόν Του με τον κάθε συνάνθρωπο μας.
Το καλό ή το κακό που κάνουμε πάνω στον κάθε άνθρωπο, ο Χριστός θεωρεί ότι το κάνουμε πάνω στον Ίδιο.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Μπορεί να ήταν αδέλφια του ετεροθαλή απο τον Ιωσήφ. Δεν είναι κάτι κακό!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”