Προγεννητικά τεστ

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Εικόνα
αυτή είναι μια κοπέλα όπου επέζησε μετά από μια αποτυχημένη έκτρωση . κυριολεκτικά επέζησε από τον σκουπιδοτενεκέ που την πέταξαν .
http://www.thisislondon.co.uk/news/arti ... article.do
τώρα αγωνίζεται κατά των εκτρώσεων .
τρομερό δεν είναι ?
Ioan
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Ioan »

Πράγματι. Συγκλονιστικό!
Εικόνα
Petros_Germ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2007 5:00 am

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από Petros_Germ »

pAntonios έγραψε:αν πούμε ότι αποφεύγουμε να κάνουμε άλλο παιδί, τότε ο Θεός μπορεί να μας δώσει ένα σοβαρό πρόβλημα (ακόμη και θάνατο) σε ένα από τα παιδιά που ήδη έχουμε..
Me to TROMO den kerdizonte psixes alla feugoun
auto den eine tropos prosegisis enos thematos Pater me olo to sevasmo.
O Theos tha mas skotosei ta paidia pou exoume an apofigoume na kanoume allo ?
O Theos tis agapis an kanoume erota me ti sizigo mas kai apofigoume tin teknopoihsh tha mas skotosei to allo mas paidi ?
An kanoume ena test na doume an to pedi mas tha ine mougo tiflo anapiro an mas pei o giatros pos an genithi den tha akouei k den tha vlepi k emeis to genisoume tote ti imaste ? Iroes ? i aparadekti pou ferame sti zisi ena plasma pou den akouei den vlepei de milai ? (pira akreo paradigma)
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από vfilip »

Petros_Germ έγραψε:
pAntonios έγραψε:αν πούμε ότι αποφεύγουμε να κάνουμε άλλο παιδί, τότε ο Θεός μπορεί να μας δώσει ένα σοβαρό πρόβλημα (ακόμη και θάνατο) σε ένα από τα παιδιά που ήδη έχουμε..
Me to TROMO den kerdizonte psixes alla feugoun
auto den eine tropos prosegisis enos thematos Pater me olo to sevasmo.
O Theos tha mas skotosei ta paidia pou exoume an apofigoume na kanoume allo ?
O Theos tis agapis an kanoume erota me ti sizigo mas kai apofigoume tin teknopoihsh tha mas skotosei to allo mas paidi ?
An kanoume ena test na doume an to pedi mas tha ine mougo tiflo anapiro an mas pei o giatros pos an genithi den tha akouei k den tha vlepi k emeis to genisoume tote ti imaste ? Iroes ? i aparadekti pou ferame sti zisi ena plasma pou den akouei den vlepei de milai ? (pira akreo paradigma)
απαράδεκτοι , είμαστε αδελφέ , διότι απλά εμείς δεν είμαστε φιλανθρωπότεροι του Θεού . Είμαστε υποκριτές όταν λέμε ότι το σκοτώνουμε για το καλό του . Το σκοτώνουμε για να μην χάσουμε την καλοπέραση μας http://www.dailygreece.com/2007/03/_down.php
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από Melpomeni »

Petros_Germ έγραψε:
pAntonios έγραψε:

An kanoume ena test na doume an to pedi mas tha ine mougo tiflo anapiro an mas pei o giatros pos an genithi den tha akouei k den tha vlepi k emeis to genisoume tote ti imaste ? Iroes ? i aparadekti pou ferame sti zisi ena plasma pou den akouei den vlepei de milai ? (pira akreo paradigma)

Χριστιανοι παντως με Πιστη ,εμπιστοσυνη στο Θεο,υπακοη στο θελημα Του και Αγαπη ακομα και για τα κουφα παιδια Του ,δεν ειμαστε.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από Melpomeni »

vfilip έγραψε:
Petros_Germ έγραψε:
pAntonios έγραψε:
απαράδεκτοι , είμαστε αδελφέ , διότι απλά εμείς δεν είμαστε φιλανθρωπότεροι του Θεού . Είμαστε υποκριτές όταν λέμε ότι το σκοτώνουμε για το καλό του . Το σκοτώνουμε για να μην χάσουμε την καλοπέραση μας http://www.dailygreece.com/2007/03/_down.php

ΑΚΡΙΒΩΣ !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Petros_Germ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2007 5:00 am

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από Petros_Germ »

Melpomeni έγραψε:
vfilip έγραψε:
Petros_Germ έγραψε:
ΑΚΡΙΒΩΣ !
Pernis ORKO oti auto isxiei gia OLOUS ke PANDA ?
Diladi apokleiete kapoios esto kai LATHOS na skefti oti tha einai distixismeno ena plasma pou de tha vlepei de tha akouei de tha perpataei ;
Ego an me rotisis. An ikseres oti tha isun mexri na pethaneis apo otan genithikes koufos tiflos kai anapiros mazi tha itheles na zuses ?
Tha diliaza . Tha sou elega oxi alla mono an itan apla to perasma gia na pao meta sto paradeiso

O Theos na mas lipithei olous
Mas exei emfiteuthei pollon edo pera i aisthisi tou Theou Mpampula
Tou Theou pou tha mas skotosei to allo mas pedi
Pou tha mas kani tha mas rani

Giati etsi ? ti sxesi exei o glikitatos Ihsous me oli auti ti tromaxtiki apodosi ;
O satanas prospathi na parusiasei to Theo kako

Emis i tipsis mas ke i apusia tis theias Xaris apo tis psixes mas tha mas kanei trotus apenanti sti fotia tis agapis tou

Eine ola TOSO Mystiria ekei ekso stin alli meria
Mi pianete pedia toso eukola sto stoma sas kritikes gia to kathena
Ke esi melopmeni
Zis kai eksoteriko vlepo
Min eise toso austiri
prosekse ti leo .Oxi me ti praksi . Me tus anthropus
Ama mia gineka ftasi sto simio na kani eksosomatiki katarxas den gnorizi ola auta po legonte edo
De to gnorizo k ego to thema giauto den epimeno
Apla oxi re pedia tosi apopsi gia ola
tiada
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από tiada »

Δεν ειπε κανεις οτι θα αγαπαει λιγοτερο το παιδι του αν ειναι τυφλο η κουφο απλα να σκεφτομασται πως θα ειναι η ζωη αυτου του παιδιου, πωσ δεν θα μπορει να βλεπει οπως τα αλλα παιδακια και ουτε να ακουει!
Εγω πιστευω οτι οφειλουμε να κανουμε οτι περνα στο χερι μας για ειναι καλα το παιδι μας!!
klimaka
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: kyklades

Δημοσίευση από klimaka »

ειναι πολυ δυσκολο θεμα ,πιστευω οτι ο καθενας θα κριθει αναλογα, δεν κρινονται ολοι με τον ιδιο κανονα , εχω την αισθηση οτι η κριση θα ειναι πολυ προσωπικη για τον καθενα...(γι αυτο που ρωταει ο petros_germ).
eγω πιστευω οτι αν κανω μια τετοια εκτρωση (σε προβληματικο παιδι)θα εχω μεγαλυτερο κριμα (ή ενοχες)τωρα που το εχω αναλυσει τοσο το θεμα ,παρα απο καποιον αλλο που δεν εχει πληρη επιγνωση του τι κανει...
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

klimaka έγραψε:ειναι πολυ δυσκολο θεμα ,πιστευω οτι ο καθενας θα κριθει αναλογα, δεν κρινονται ολοι με τον ιδιο κανονα , εχω την αισθηση οτι η κριση θα ειναι πολυ προσωπικη για τον καθενα...(γι αυτο που ρωταει ο petros_germ).
eγω πιστευω οτι αν κανω μια τετοια εκτρωση (σε προβληματικο παιδι)θα εχω μεγαλυτερο κριμα (ή ενοχες)τωρα που το εχω αναλυσει τοσο το θεμα ,παρα απο καποιον αλλο που δεν εχει πληρη επιγνωση του τι κανει...

Γι αυτο θαπρεπε το καθε ζευγαρι που σκεπτεται την εκτρωση,να εχει προσβαση σε πληροφοριες σχετικα με το εμβρυο,την αναπτυξη του,εναλλακτικες λυσεις ,οπως η υιοθεσια ,η οικονομικη βοηθεια, ευρεση εργασιας, στεγης κλπ.
Ειδικα η κοπελλα γιατι εκτος των αλλων, ειναι το δικο της σωμα,η δικη της υγεια , που υφισταται αμεσες αλλα και εμμεσες και χρονιες συνεπειες.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”