Προγεννητικά τεστ

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

klimaka έγραψε:εγω ειμαι τοσο προβληματισμενη, που σκεφτομαι οτι αφου εχω 2 υγιεστατα παιδια (δοξα Σοι) να μη ρισκαριζα για αλλο...
Δε θέλω να στο παίξω έξυπνη, απλά να σου πω αυτό που θεωρώ σωστό. Δεν κανονίζουμε εμείς τα πράγματα, ούτε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα ...
Αύριο για παράδειγμα, μπορεί να μην είμαι υγιής ή και να έχω πεθάνει και να μην ξαναγράψω ποτέ εδώ. Μην παίρνεις ως δεδομένο κάτι. Ο Θεός αποφασίζει.
Νομίζω στο είπε πολύ σωστά ο π. Αντώνιος ότι "είναι συμφέρον μας να αφήσουμε ελεύθερο τον εαυτό μας στα χέρια του Θεού". Εκείνος θα φέρει ότι πρέπει να φέρει. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να ακολουθήσουμε όλα όσα πρέπει να κάνουμε, αλλά είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε. Και πάντα ελπίζουμε στη βοήθειά Του. Κι ότι καταφέρνουμε εξάλλου σε Κείνον το οφείλουμε.
Ο Θεός να σε καλοφωτίζει και να είναι μαζί σου!
Μη αποστρέψης το πρόσωπόν σου απ\' εμού και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
alexakis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Δεκ 26, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από alexakis »

Το ότι έχουν μειωθεί τα παιδιά με πρόβλημα από στατιστικής πλευράς δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλά ψευδώς θετικά αποτελέσματα στα τεστ αλλά ότι δεν υπάρχουν πολλά ψευδώς αρνητικά,δηλαδή αν το παιδί αναμένεται γερό θα είναι κατά πάσα πιθανότητα γερό.Έχω ακούσει κι εγώ όμως πολλές περιπτώσεις που οι "γιατροί" έλεγαν ότι το παιδί θα είναι άρρωστο,και τελικά ήταν καλά.Για τα ψευδώς θετικά αποτελέσματα που οδήγησαν σε έκτρωση, δεν κυκλοφορούν τα νέα γιατί κανείς "γιατρός" δε θα πει στους γονείς ότι το παιδί τους τελικά ήταν καλά αλλά έγινε λάθος.
Τώρα για το θέμα που σε προβληματίζει,και κανένα παιδί να μην έχεις το ρισκάρεις όταν κάνεις,αλλά αν δεν το ρισκάραμε θα εξαφανιζόταν το ανθρώπινο είδος.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από pAntonios »

Petros_Germ έγραψε:
pAntonios έγραψε:αν πούμε ότι αποφεύγουμε να κάνουμε άλλο παιδί, τότε ο Θεός μπορεί να μας δώσει ένα σοβαρό πρόβλημα (ακόμη και θάνατο) σε ένα από τα παιδιά που ήδη έχουμε..
Me to TROMO den kerdizonte psixes alla feugoun
auto den eine tropos prosegisis enos thematos Pater me olo to sevasmo.
O Theos tha mas skotosei ta paidia pou exoume an apofigoume na kanoume allo ?
O Theos tis agapis an kanoume erota me ti sizigo mas kai apofigoume tin teknopoihsh tha mas skotosei to allo mas paidi ?
An kanoume ena test na doume an to pedi mas tha ine mougo tiflo anapiro an mas pei o giatros pos an genithi den tha akouei k den tha vlepi k emeis to genisoume tote ti imaste ? Iroes ? i aparadekti pou ferame sti zisi ena plasma pou den akouei den vlepei de milai ? (pira akreo paradigma)
Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν. Προσπαθώ να πω κάποιες αλήθειες (ο λακωνικός τρόπος ίσως δίνει την εντύπωση τρομοκράτησης!)
Ο Θεός μας δεν είναι τιμωρός αλλά έχει θέσει κάποιους πνευματικούς νόμους (όπως και τους φυσικούς) που όποιος του παραβιάζει πληρώνει!!!
Αν ας πούμε παραβιάζεις το κόκκινο έχεις μεγάλη πιθανότητα να βρεθείς στην εντατική μια μέρα η... στα κυπαρισσάκια. Αυτό είναι απλά μια προειδοποίηση...
Ανάλογα είναι και οι πνευματικοί νόμοι...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από lovethink »

pAntonios έγραψε:
Petros_Germ έγραψε:
pAntonios έγραψε:αν πούμε ότι αποφεύγουμε να κάνουμε άλλο παιδί, τότε ο Θεός μπορεί να μας δώσει ένα σοβαρό πρόβλημα (ακόμη και θάνατο) σε ένα από τα παιδιά που ήδη έχουμε..
Me to TROMO den kerdizonte psixes alla feugoun
auto den eine tropos prosegisis enos thematos Pater me olo to sevasmo.
O Theos tha mas skotosei ta paidia pou exoume an apofigoume na kanoume allo ?
O Theos tis agapis an kanoume erota me ti sizigo mas kai apofigoume tin teknopoihsh tha mas skotosei to allo mas paidi ?
An kanoume ena test na doume an to pedi mas tha ine mougo tiflo anapiro an mas pei o giatros pos an genithi den tha akouei k den tha vlepi k emeis to genisoume tote ti imaste ? Iroes ? i aparadekti pou ferame sti zisi ena plasma pou den akouei den vlepei de milai ? (pira akreo paradigma)
Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν. Προσπαθώ να πω κάποιες αλήθειες (ο λακωνικός τρόπος ίσως δίνει την εντύπωση τρομοκράτησης!)
Ο Θεός μας δεν είναι τιμωρός αλλά έχει θέσει κάποιους πνευματικούς νόμους (όπως και τους φυσικούς) που όποιος του παραβιάζει πληρώνει!!!
Αν ας πούμε παραβιάζεις το κόκκινο έχεις μεγάλη πιθανότητα να βρεθείς στην εντατική μια μέρα η... στα κυπαρισσάκια. Αυτό είναι απλά μια προειδοποίηση...
Ανάλογα είναι και οι πνευματικοί νόμοι...
Να βρεθείς στα κυπαρισάκια ή να σε στείλει ο Θεός στα κυπαρισσάκια ?
Εχει διαφορά
Εχουμε Θεό κάποιον που αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει θα μας σκοτώσει το άλλο μας παιδί για να μας τιμωρήσει ?
Λυπάμαι ........ άλλο πράγμα νόμιζα εγώ τόσα χρόνια πως είναι η πίστη μας
Με όλο το σεβασμό
Δεν αντιλέγω , μπορεί να έχετε και δίκιο
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από Melpomeni »

lovethink έγραψε:
pAntonios έγραψε:
Petros_Germ έγραψε: Me to TROMO den kerdizonte psixes alla feugoun
auto den eine tropos prosegisis enos thematos Pater me olo to sevasmo.
O Theos tha mas skotosei ta paidia pou exoume an apofigoume na kanoume allo ?
O Theos tis agapis an kanoume erota me ti sizigo mas kai apofigoume tin teknopoihsh tha mas skotosei to allo mas paidi ?
An kanoume ena test na doume an to pedi mas tha ine mougo tiflo anapiro an mas pei o giatros pos an genithi den tha akouei k den tha vlepi k emeis to genisoume tote ti imaste ? Iroes ? i aparadekti pou ferame sti zisi ena plasma pou den akouei den vlepei de milai ? (pira akreo paradigma)
Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν. Προσπαθώ να πω κάποιες αλήθειες (ο λακωνικός τρόπος ίσως δίνει την εντύπωση τρομοκράτησης!)
Ο Θεός μας δεν είναι τιμωρός αλλά έχει θέσει κάποιους πνευματικούς νόμους (όπως και τους φυσικούς) που όποιος του παραβιάζει πληρώνει!!!
Αν ας πούμε παραβιάζεις το κόκκινο έχεις μεγάλη πιθανότητα να βρεθείς στην εντατική μια μέρα η... στα κυπαρισσάκια. Αυτό είναι απλά μια προειδοποίηση...
Ανάλογα είναι και οι πνευματικοί νόμοι...
Να βρεθείς στα κυπαρισάκια ή να σε στείλει ο Θεός στα κυπαρισσάκια ?
Εχει διαφορά
Εχουμε Θεό κάποιον που αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει θα μας σκοτώσει το άλλο μας παιδί για να μας τιμωρήσει ?
Λυπάμαι ........ άλλο πράγμα νόμιζα εγώ τόσα χρόνια πως είναι η πίστη μας
Με όλο το σεβασμό
Δεν αντιλέγω , μπορεί να έχετε και δίκιο

Στα κυπαρισσακια παμε μονοι μας .Με το αυτεξουσιο . Απο την ημερα που δοκιμασαμε τον απαγορευμενο καρπο στον κηπο της Εδεμ,μεχρι τωρα.
Διαλεξαμε τα θεληματα της καρδιας μας και οχι το Θελημα του Θεου.
Εχουμε μεν ροπη στην αμαρτια αλλα αλλα εχουμε και βουληση και μπορουμε να την δυναμωσουμε ευθυγραμμιζομενοι με το Θελημα του Θεου.
Οσο πιο πολυ ωριμαζουμε διανοητικα ,ψυχολογικα και πνευματικα,τοσο και
βλεπουμε καθαρωτερα μεσα μας και δεν χρειαζομαστε πια παρωπιδες στις ευθυνες μας.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από lovethink »

Melpomeni έγραψε:
lovethink έγραψε:
pAntonios έγραψε: Δεν θέλω να τρομάξω κανέναν. Προσπαθώ να πω κάποιες αλήθειες (ο λακωνικός τρόπος ίσως δίνει την εντύπωση τρομοκράτησης!)
Ο Θεός μας δεν είναι τιμωρός αλλά έχει θέσει κάποιους πνευματικούς νόμους (όπως και τους φυσικούς) που όποιος του παραβιάζει πληρώνει!!!
Αν ας πούμε παραβιάζεις το κόκκινο έχεις μεγάλη πιθανότητα να βρεθείς στην εντατική μια μέρα η... στα κυπαρισσάκια. Αυτό είναι απλά μια προειδοποίηση...
Ανάλογα είναι και οι πνευματικοί νόμοι...
Να βρεθείς στα κυπαρισάκια ή να σε στείλει ο Θεός στα κυπαρισσάκια ?
Εχει διαφορά
Εχουμε Θεό κάποιον που αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει θα μας σκοτώσει το άλλο μας παιδί για να μας τιμωρήσει ?
Λυπάμαι ........ άλλο πράγμα νόμιζα εγώ τόσα χρόνια πως είναι η πίστη μας
Με όλο το σεβασμό
Δεν αντιλέγω , μπορεί να έχετε και δίκιο

Στα κυπαρισσακια παμε μονοι μας .Με το αυτεξουσιο . Απο την ημερα που δοκιμασαμε τον απαγορευμενο καρπο στον κηπο της Εδεμ,μεχρι τωρα.
Διαλεξαμε τα θεληματα της καρδιας μας και οχι το Θελημα του Θεου.
Εχουμε μεν ροπη στην αμαρτια αλλα αλλα εχουμε και βουληση και μπορουμε να την δυναμωσουμε ευθυγραμμιζομενοι με το Θελημα του Θεου.
Οσο πιο πολυ ωριμαζουμε διανοητικα ,ψυχολογικα και πνευματικα,τοσο και
βλεπουμε καθαρωτερα μεσα μας και δεν χρειαζομαστε πια παρωπιδες στις ευθυνες μας.
Και θεωρείς αυτεξούσιο να σου σκοτώσει ο Θεός το άλλο σου παιδί που έχει γεννηθεί επειδή έκανες παιδί με εξωσωματική γονιμοποίηση ?
Ακόμα και να έκανες ότιδήποτε ο Θεός θα σου κάνει το κακό ? ή απλά αν φύγει η Χάρης Του από την καρδιά μας επιφέρουμε πάνω μας όλες τις καταστροφικές συνέπειες της απομάκρυνσής μας και γινόμαστε έρμαια των δαιμόνων ?
Τον Πύρηνο ποταμό τον έχεις υπόψην ? (φιλικά μιλάω .Το επισημαίνω γιατί είναι πολύ εύκολες οι παρεξηγήσεις στον "ιντερνετικό" λόγο)
miskin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από miskin »

Π.Αντωνιε την ευλογια σας,
με προβληματιζει ενα θεμα, αφου η ορθοδοξια ειναι εναντιον των εκτρωσεων (για οποιοδηποτε λογο) τοτε δεν θα υπαρχει και λογος να γινονται προγεννητικοι ελεγχοι για την υγεια του εμβρυου, αφου οποια κι αν ειναι αυτη δεν θα προβουμε σε διακοπη της κυησης.....
Εγω που ειμαι 35 χρ. και επομενως ειμαι σε επικινδυνη ηλικια
(συμφωνα με τους γυναικολογους) ,ενω επιθυμω να κανω κι αλλο παιδι, εχω φοβεια...Πως να ρισκαρεις να σου συμβει κατι τοσο ασχημο(δηλ. να αποκτησεις ενα τετοιο παιδι), μηπως θα επρεπε να αρκεστω στα ηδη υπαρχοντα παιδια μου και να μην επιχειρησω αλλο?? Αν μου πειτε οτι θα ειναι θελημα Θεου, και αυτο με τρομαζει, γιατι νιωθω οτι μου εχουν δωθει περισσοτερα απο οσα αξιζω, και φοβαμαι μην ερθει η ωρα να πληρωσω για ολη αυτη την γενεοδωρια Του...
Συγνωμη αν σας κουρασα, ευχαριστω...
Φίλη klimaka καλησπέρα.Στην αρχική σου τοποθέτηση την οποία και παραθέτω,αυτό το οποίο μου τράβηξε την προσοχή περισσότερο είναι η παραδοχή σου ότι νίωθεις ότι ο Θεός σου έδωσε περισσότερα από όσα σου αξίζουν.Είναι πολύ σημαντικό για έναν άνθρωπο να το συνειδητοποιήσει αυτό,διότι συνειδητοποιώντας το αντιλαμβάνεται γιατί ο Θεός είναι Αγάπη.
ειναι πολυ δυσκολο θεμα ,πιστευω οτι ο καθενας θα κριθει αναλογα, δεν κρινονται ολοι με τον ιδιο κανονα , εχω την αισθηση οτι η κριση θα ειναι πολυ προσωπικη για τον καθενα...(γι αυτο που ρωταει ο petros_germ).
eγω πιστευω οτι αν κανω μια τετοια εκτρωση (σε προβληματικο παιδι)θα εχω μεγαλυτερο κριμα (ή ενοχες)τωρα που το εχω αναλυσει τοσο το θεμα ,παρα απο καποιον αλλο που δεν εχει πληρη επιγνωση του τι κανει...
Το θέμα είναι όντως ένα "δύσκολο" θέμα.Όχι επειδή είναι δύσκολος ο Θεός,αλλά δύσκολη η προσπάθεια κατευνασμού της συνειδήσεως μας.
Κανείς δεν γνωρίζει το τρόπο με τον οποίο ο Θεός θα μας κρίνει.Όμως όσοι αυτοβούλως ανήκουμε στο σώμα της μιας Αγίας,Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας οφείλουμε να υπακούουμε στο Νόμο Του,όπως αυτός μας δόθηκε μέσω των Γραφών και των Αγίων Πατέρων.Όταν, για παράδειγμα, ακόμα και οι σύγχρονοι γεροντάδες μας(Παισιος,Πορφύριος,...) στρέφονται εναντίον των προγαμιαίων σχέσεων ως ψυχοκτόνων,δεν μπορεί ο καθένας από εμάς να τους αγνοεί,να φτιάχνει το δικό του "κανόνα" και να προσπαθεί να τον "επιβάλλει",στην συνείδηση του πρωτίστως, ως ορθό.
Είμαστε ελεύθεροι να πράξουμε κατά τη βούληση μας,όμως αυτό δεν αποτελεί τεκμήριο ορθότητας των πράξεων μας.Φυσικά και αν αμαρτάνησουμε είναι στο χέρι μας να μετανοήσουμε και να λυτρωθούμε,καμίας αμαρτίας δεν είναι ασυγχώρητη.Όμως πολλές φορές η συνείδηση μας έχει τόσο διαφθαρεί που μας χρειάζεται ένα δυνατό σοκ για να την επαναφέρει στη ζωή.Αυτό ακριβώς το σοκ αναλαμβάνει να μας δώσει ο Θεός όταν μας παραχωρεί δυσκολίες.Ο Θεός δεν τιμωρεί,αλλά σίγουρα νουθετεί.
Καλός γονέας δεν είναι αυτός που επιτρέπει τα πάντα στο νήπιο παιδί του,αλλά αυτός που το αφήνει ελεύθερο να εξευρευνησει το περιβάλλον θέτοντας όμως και όρια,τα οποία αν ξεπεραστούν κινδυνεύει το ίδιο το παιδί.Ο γονέας που θα "μαλώσει" το μικρό παιδί όταν αυτό πάει να βάλει το δάχτυλο στην πρίζα,δεν είναι κακός γονεάς,δεν είναι τιμωρός,αλλά στοργικός.
Μην λοιπόν θεωρούμε τις παραχωρήσεις του Θεού ως τιμωρίες,αλλά ως μαθήματα.
Εξάλλου αν πραγματικά πιστεύουμε στο Θεό,τότε ακόμα και αυτός ο θάνατος παύει να υφίσταται.
Εγώ φοβάμαι το θάνατο και δεν θέλω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να χάσω ένα αγαπημένο μου πρόσωπο,όμως όσο και να κατηγορήσω το Θεό αν συμβεί αυτό,είμαι σίγουρος ότι τίποτα δεν γίνεται ασκόπως.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από Melpomeni »

lovethink έγραψε:
Melpomeni έγραψε:
lovethink έγραψε: Να βρεθείς στα κυπαρισάκια ή να σε στείλει ο Θεός στα κυπαρισσάκια ?
Εχει διαφορά
Εχουμε Θεό κάποιον που αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει θα μας σκοτώσει το άλλο μας παιδί για να μας τιμωρήσει ?
Λυπάμαι ........ άλλο πράγμα νόμιζα εγώ τόσα χρόνια πως είναι η πίστη μας
Με όλο το σεβασμό
Δεν αντιλέγω , μπορεί να έχετε και δίκιο

Στα κυπαρισσακια παμε μονοι μας .Με το αυτεξουσιο . Απο την ημερα που δοκιμασαμε τον απαγορευμενο καρπο στον κηπο της Εδεμ,μεχρι τωρα.
Διαλεξαμε τα θεληματα της καρδιας μας και οχι το Θελημα του Θεου.
Εχουμε μεν ροπη στην αμαρτια αλλα αλλα εχουμε και βουληση και μπορουμε να την δυναμωσουμε ευθυγραμμιζομενοι με το Θελημα του Θεου.
Οσο πιο πολυ ωριμαζουμε διανοητικα ,ψυχολογικα και πνευματικα,τοσο και
βλεπουμε καθαρωτερα μεσα μας και δεν χρειαζομαστε πια παρωπιδες στις ευθυνες μας.
Και θεωρείς αυτεξούσιο να σου σκοτώσει ο Θεός το άλλο σου παιδί που έχει γεννηθεί επειδή έκανες παιδί με εξωσωματική γονιμοποίηση ?
Ακόμα και να έκανες ότιδήποτε ο Θεός θα σου κάνει το κακό ? ή απλά αν φύγει η Χάρης Του από την καρδιά μας επιφέρουμε πάνω μας όλες τις καταστροφικές συνέπειες της απομάκρυνσής μας και γινόμαστε έρμαια των δαιμόνων ?
Τον Πύρηνο ποταμό τον έχεις υπόψην ? (φιλικά μιλάω .Το επισημαίνω γιατί είναι πολύ εύκολες οι παρεξηγήσεις στον "ιντερνετικό" λόγο)

Α ! και νομιζα οτι μονο εγω διαστρεβλωνω εννοιες ! Την πατησα ομως ! δεν σας επεισα οτι αυτεξουσιο θα πει ... εκδικηση του Θεου ! ! !
Ο Θεος δεν κανει ποτε κακο σε κανεναν !
Εμεις δεν μπορουμε να δεχτουμε συνεπειες στις πραξεις μας .Θελουμε να κανουμε οτι μας αρεσει και ποτε να μην αναλαμβανουμε ευθυνες. Αν συμβει κατι, θα φταιει παντα καποιος αλλος ! Ακομα και ο ιδιος ο Θεος !
Εσυ φιλε μου τι νομιζεις οτι συμβαινει οταν χασουμε την Χαρη του Θεου;;;;
Η την κραταμε με το ετσι θελω ;;;;;
Ναι τον εχω υπ, οψη μου τον Πυρινο Ποταμο .Ναι προσπαθω να εχω παντα υπ οψη μου την απλοτητα ,καθαροτητα , την αδιαφιλονικητη , διαχρονικη αληθεια των λογων του Ευαγγελιου.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Δεν χρειάζεται προγεννητικός έλεγχος

Δημοσίευση από lovethink »

Melpomeni έγραψε: Εσυ φιλε μου τι νομιζεις οτι συμβαινει οταν χασουμε την Χαρη του Θεου;;;;
Η την κραταμε με το ετσι θελω ;;;;;
.
Λυπάμαι ενώ σου μιλάω ευγενικά φοβάμαι ότι χάνουμε το κώδικα επικοινωνίας σιγά σιγά
Οταν χάνουμε τη Χάρη Του Θεού ? γινόμαστε βορά στο κάθε πνεύμα στη κάθε αρνητική ενέργεια σε κάθε κακό
Αλλά άλλο αυτό και άλλο το "ο Θεός θα σου σκοτώσει το άλλο σου παιδί"
Βέβαια Θεός είναι έτσι ? ότι θέλει κάνει εδώ που τα λέμε ;) και στη τελική αυτός μας έφτιαξε αυτός μπορεί να μας εξαφανίσει
Παρόλαυτα μας έχει ετοιμάσει ασύγκριτη ευτυχία αν τον Αγαπάμε και κάνουμε το θέλημά Του το οποίο θέλημά Του είναι πάλι για το δικό μας το καλό γιατί εμείς έχουμε ανάγκη από Τη Χάρη Του αλλιώς είμαστε νεκροί
Anyway πρέπει να φύγω από το γραφείο
Βάλτε μου θέμα για το βράδυ :p
klimaka
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: kyklades

Δημοσίευση από klimaka »

στη συζητηση που κανουμε υπαρχουν 2 πολυ διαφορετικες αντιμετωπσεις...αυτοι που νομιζουν οτι ο Θεος εκδικειται οποιον παει κοντρα στο θελημα Του και αυτοι που πιστευουν οτι Δινει μαθηματα με σκοπο το δικο μας οφελος...
καταταξτε με στους δευτερους!!!

ποτε δεν ενιωσα οτι θα με εκδικηθει, αλλα ενιωσα μηπως μου αντιστοιχει καποιο μαθημα που πρεπει να λαβω..(δεν ξερω αν αλλοι νιωθουν ετσι)

Ευχαριστω το φιλο miskin γιατι επιασε ακριβως την πηγη της ανησυχιας μου , την αισθηση οτι εχω λαβει μεγαλυτερη χαρη- ευτυχια απο αυτη που αξιζα ,αναλογικα με την πορεια μου...
Ευχαριστω και τον πατερ Αντωνιο ,αλοιμονο αν παρεξηγουμε τα λογια καποιου που θελει να βοηθησει(και μαλιστα κατοπιν δικης μας αιτησεως) ειδικα ενα ατομο που ειναι σε καλυτερη πνευματικη κατασταση απο εμας (εμενα)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”