Εμπειρίες από το ΑΓΙΟ ΦΩΣ

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Το ΑΓΙΟ ΦΩΣ στον Τάφο του Χριστού

Είναι ένα θαύμα του Παναγίου Τάφου
53
100%
Είναι ένας ευσεβής θρύλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ισως είναι μια σκηνοθετημένη απάτη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Είναι ένα άγνωστο προς το παρόν, φυσικό φαινόμενο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν γνωρίζω
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 53

paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Έχω ακούσει απλώς μαρτυρίες πιστών που ήταν στην τελετή αφής. Συγγνώμη που η ερώτησή μου θα 'ναι μια παραφωνία ίσως αλλα θα την κάνω:
Υπάρχουν πολλοί που έχουν ζωτικά συμφέροντα να αποδείξουν ότι το Άγιο Φως δεν είναι θαύμα και τόσα χρόνια δεν βρήκαν κάποιο "πάτημα' και έρχεται ο κ.τάδε να πουλήσει θεωρίες;
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Κρίμα...

Δημοσίευση από pAntonios »

Σήμερα έμαθα ότι ο κ. Καλόπουλος είναι Σαϊεντολόγος!
Άρα δεν πουλάει απλώς θεωρίες αλλά λανσάρει μια νέα θρησκεία που είναι της μόδας στην Αμερική και πιθανότατα χρηματοδοτείται από τις μυστικές υπηρεσίες της.
Κρίμα...

Αν γνωρίζει κάποιος πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες εδώ στο φόρουμ ας μου πει στο p.Antonios@otenet.gr
Ευχαριστώ.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Re: Κρίμα...

Δημοσίευση από paroikos »

pAntonios έγραψε:Σήμερα έμαθα ότι ο κ. Καλόπουλος είναι Σαϊεντολόγος!
Άρα δεν πουλάει απλώς θεωρίες αλλά λανσάρει μια νέα θρησκεία που είναι της μόδας στην Αμερική και πιθανότατα χρηματοδοτείται από τις μυστικές υπηρεσίες της.
Κρίμα...

Αν γνωρίζει κάποιος πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες εδώ στο φόρουμ ας μου πει στο p.Antonios@otenet.gr
Ευχαριστώ.
Έτσι εξηγούνται όλα αυτα!!!!!....
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

έτυχε και εμενα γνωστά μου άτομα που πήγαν και βρέθηκαν
στο θαύμα του Αγίου φωτός.όταν
επέστρεψαν ήταν τόσο συγκινημένοι που δεν ήξεραν με ποια λόγια να το αφηγηθούνΚαι δικες τους λαμπάδες άναψαν.
συγγνώμη αλλα προσωπικά νομίζω πως μεγάλη,σημασία δώσαμε όλοι σε αυτά που είπε,και ο κύριος αυτός έκανε την δουλειά tou.ti άλλο να πω?όταν λέει και για την καιόμενη Bατο?και ότι ο Μωυσής έβαλε εσωτερικά Κερί, και μέσα περνούσε αέριο
Μα συγγνώμη. "συνχωρηστεμ αλλα
αυτά είναι παραμυθια να δημιουργήσει εντυπώσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: Κρίμα...

Δημοσίευση από Evi_J »

pAntonios έγραψε:Αν γνωρίζει κάποιος πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες εδώ στο φόρουμ ας μου πει στο p.Antonios@otenet.gr
Ευχαριστώ.
Πάτερ για να ανεβάσει κάποιος φωτογραφίες σε κάποιο άλμπουμ φωτογραφιών, δεν έχει παρά να πάει στο άλμπουμ, να διαλέξει σε ποια κατηγορία ταιριάζει να μπει η φωτογραφία του και να πατήσει το αντίστοιχο κουμπί που λέει "ανέβασμα φωτογραφίας" (upload).

Όμως για να υπάρχει αυτό το κουμπί διαθέσιμο στον χρήστη, θα πρέπει να είναι μέλος στο αντίστοιχο άλμπουμ (στην προκειμένη περίπτωση στο άλμπουμ του athos.edo) και μόνο αν έχει επιτρέψει ο διαχειριστής του φόρουμ το ανέβασμα από τους χρήστες. Εγώ σαν χρήστης που δεν έχει άλλα δικαιώματα εν σχέση με τους υπευθυνους διαχειριστές (moderators*1 και administrators*2) αυτό το κουμπί δεν το βλέπω δηλ δεν έχω πρόσβαση στον ανέβασμα (εκτός αν κάπου υπάρχει και εγώ δεν το πρόσεξα) όπως και κανένας άλλος χρήστης, έτσι κανείς δεν μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση σας.

Moderator*1 = Υπεύθυνος μίας συγκεκριμένης κατηγορίας που έχει ότι προνόμια ορίσει ο βασικός διαχειριστής δηλ "κρέμεται" από αυτόν
Administrator*2 = Ο βασικός διαχειριστής υπεύθυνος για όλα που δεν "κρέμεται" από κανέναν.

Δεύτερον αν θέλετε την γνώμη μου να προτιμάτε τα π.μ δηλ τα προσωπικά μηνύματα που γίνονται μέσω φόρουμ (στην προκειμένη περίπτωση του φόρουμ του athos.edo.gr αν και κάθε φόρουμ έχει τα δικά του π.μ... μην φανταστείτε ότι με το που θα στείλετε π.μ από το athos.edo θα πάει π.χ στο freestuff.gr) που έχουν δύο πλεονεκτήματα. Πρώτον τα έχετε άμεσα στα δάχτυλα σας (στο ποιο πάνω κουμπί που λέει ελέγξτε την αλληλογραφία σας) και δεν τρέχετε στο email σας (στην δική σας περίπτωση στην otenet) και δεύτερον γιατί δεν κινδυνεύετε από τα spam bots. Αν θέλετε διαβάστε περισσότερα ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. Το σημείο που σας αφορά είναι το "Αν αναγκαστείτε να γράψετε το email σας δημόσια". (Γραμμένο με μπλε γράμματα)
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Καλημέρα φίλοι μου

Νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να ασχολούμεθα με τις χαζές θεωρίες του κάθε Καλόπουλου αλλά επειδή από άμετρη υπερηφάνεια, κούφιο φούσκωμα και επιδειξιομανία τολμάει να πιάνει στο στόμα του και αυτό το Άγιο Φως, οφείλουμε μια απάντηση.
Τα περί φωσφόρου είναι αστεία πράγματα και δεν πείθουν ούτε τα μικρά παιδάκια αλλά να σταθούμε στη διαδικασία αφής του Αγίου Φωτός και σ' αυτά που γίνονται μετά. Εγώ προσωπικά δεν έχω πάει, αλλά πολλοί φίλοι μου που έζησαν το γεγονός και το περιγράφουν κανένας δεν διανοείται ότι μπορεί να υπάρχει απάτη. Συγκεκριμμένα:
α) Όλοι ομόφωνα συμφωνούν ότι τα πρώτα 3 λεπτά το Άγιο Φως δεν καίει.
β) Όλοι επίσης συμφωνούν ότι ο έλεγχος που γίνεται κυρίως από τους Αρμένιους αλλά και άλλους ετεροδόξους είναι εξονυχιστικός.
γ) Η Ισραηλινή αστυνομία ελέγχει από την προηγούμενη μέρα προτού σφραγίσει τον Τάφο να μην υπάρχει τίποτα ύποπτο.
δ) Όταν βγει το Άγιο Φως, μπάλες φωτός αλλά και φλογίτσες αιωρούνται στον αέρα και ανάβουν κάποιες λαμπάδες.
Κάποιος μου έφερε τρία άλμπουμ με φωτογραφίες ( γιατί είχε πάει 3 φορές) από την αφή του Αγιου φωτός εκεί φαίνονται ολοκάθαρα αυτά που γράφω, δηλαδή ότι αιωρούνται πολλές μικρές μπαλίτσες φωτός και ανάβουν λαμπάδες και λίγες μεγάλες μπάλες, επίσης σπινθηρίζουν μέχρι ψηλά και οι κολώνες.
ε) Είναι γνωστή και η ιστορία με τους Αρμένιους και το χότζα που οι Ορθόδοξοι ήσαν έξω από το Ναό και άναψε έξω σπάζοντας την κολώνα το Άγιο Φως. Το δε σπάσιμο και το μαύρισμα φαίνονται ακόμη μετά από τόσους αιώνες.
Τέλος αν θυμηθούμε την παραβολή του Λαζάρου και του πλουσίου. Ο πλούσιος λέει στον Αβραάμ: "...στείλε το Λάζαρο στη γη, γιατί έχω πέντε αδελφούς να μην έλθουν και αυτοί εδώ. Του απαντάει ο Αβραάμ, έχουν τον Μωϋσέα και τους Προφήτες. Όχι πάτερ Αβραάμ, αν πάει ο Λάζαρος θα τον πιστέψουν. Και του απαντάει ο Αβραάμ πάλι, αν τον Μωϋσέα και τους Προφήτες δεν πιστεύουν ούτε αναστημένο εκ νεκρών θα πιστέψουν". Αυτό συμβαίνει και με αυτούς, ότι και να δουν κλείνουν εθελουσίως τα μάτια και τα αυτιά για να μην πιστέψουν.... ώστε ενώ έχουν μάτια και αυτιά δεν βλέπουν ούτε ακούνε.
"Οι φάσκοντες είναι σοφοί εμωράνθησαν".
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
omologitis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από omologitis »

"Μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες". Η καλύτερη απάντηση όμως σε εκείνους που κατά καιρούς προσπαθούν να αμισβητήσουν και το χειρότερο να περιγελάσουν την Πίστη και τα μεγάλα και παράδοξα μυστήρια, είναι η οφειλόμενη μαρτυρία πραγματικών γεγονότων από εκείνους που είδαν, γνώρισαν και ενίοτε έκλαψαν πικρώς μπροστά στον Πανάγιο Τάφο και το κορυφαίο μνημείο της Χρστιανωσύνης που δεν είναι άλλο από τον πανίερο Ναό της Αναστάσεως! Βεβαίως, ο γνωστός συγγραφέας της αμφισβήτησης και της άρνησης, το βιβλίο του θέλει να πουλήσει. Και για να πουλήσει και να κερδίσει, εισάγει με τις θεωρίες του "φωσφόρου" τις προκλητικές εκτροπές του...Εωσφόρου. Ας σκεφθούμε φίλοι μου κάτι απλό, το οποίο ουδείς έθεσε ως ερώτημα στον κ. Καλόπουλο ή στον κάθε κ. Καλόπουλο που συμπτωματικώς εμφανίζεται με τις διάφορες "θεωρίες" προ της Αγίας και Μεγάλης Εβδομάδος. Και ιδού το ερώτημα: Αφού είναι γνωστό κατά την άποψη Καλόπουλου το "κόλπο" με τον φωσφόρο και το Άγιο Φώς, γιατί οι εκπρόσωποι των άλλων δογμάτων δεν τολμούν να το καταγγείλουν; Γιατί ο Αρμένιος Πατριάρχης που εισέρχεται στο ιερό κουβούκλιο του Παναγίου Τάφου όπου εμείς οι ελληνορθόδοξοι διατηρούμε τα προνόμιά μας δέχεται να λάβει το Άγιο Φώς από τα χέρια ενός "λαδιάρη" (κατά την άποψη των Καλόπουλων) Ορθόδοξου Πατριάρχη;
Και γιατί σήμερα ο Λατίνος "πατριάρχης" με δεδομένα τα συμφέροντα των Ρωμαιοκαθολικών στην Αγία Γή, δεν ακολουθεί τις τεχνικές του φωσφόρου για να δείξει ότι κι αυτός μπορεί να βγάλει το Άγιο Φώς;

Ως κατ΄επανάληψη αυτόπτης μάρτυρας των θαυμασίων που συντελούνται το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββατου στον Πανάγιο Τάφο επιβεβαιώνω πλήρως και ομολογώ τα όσα έχουν επισημάνει έως τώρα οι μετέχοντες στη συζήτηση και προσθέτω ένα ακόμη: Το Άγιο Φώς δεν ανάβει μόνο τις λαμπάδες και τα κανδήλια του Ναού, αλλά ανάβει και λαμπάδες πιστών που βρίσκονται έξω από το Ναό και ομολογούν το Θαύμα...
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Δημοσίευση από evagelia »

μπορείτε να κάνετε άλμπουμ,
προσωπικό ο κάθε ένας,
στο www.photobucket.com
βγάζει και κωδικούς διπλα σε κάθε φωτό
Εικόνα
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Merkourios »



Παλαιότερα, κάποια ξένα κανάλια πήγαιναν στήν Ιερουσαλήμ αλλά δείχνανε θέματα σχετικά μέ τούς Ρωμαιοκαθολικούς αποσιωπώντας τό κυριώτερο γεγονός πού συνέβαινε δίπλα στήν πόρτα τους, στόν Ναό τής Αναστάσεως καί στούς Ορθοδόξους.

Οί λόγοι ήσαν προφανείς...

Τό ότι δούλευε σπίρτο γιά νά παρουσιάσουν "άγιο φώς" καί οί Λατίνοι, είναι παλαιό γεγονός αλλά δέν τό έλεγαν.

Εδώ καί μερικά χρόνια όμως, ή ΕΡΤ - ΝΕΤ στέλνει ειδικό συνεργείο στόν Ναό τής Αναστάσεως πού μεταδίδει τό Μεγάλο Σάββατο τό μεσημέρι γύρω στίς 11 ή ώρα, καί σέ πεντακάθαρη εικόνα, τά όσα φοβερά συμβαίνουν εκεί μέ τό Άγιο Φώς...

Αξίζει όλοι νλά τό δούμε αυτό!

Πρόπερσι νομίζω ήταν, καί έχοντας κι΄ εγώ παλαιά επιθυμία νά ιδώ πώς ανάβουν από μακρυά οί λαμπάδες, πρόσεχα νά ιδώ ένα τέτοιο σημείο.

Πραγματικά, στό εσωτερικό τού Ναού ψηλά, παρατηρούσα μιά ομάδα προσκυνητών σκυμμένων στό μπαλκονάκι-θεωρείο μέ τίς λαμπάδες σβηστές.

Μόλις βγήκε ό Πατριάρχης από τό Άγιο κουβούκλιο, κάτω,μέ τίς λαμπάδες αναμμένες, άρχισαν νά φεύγουν κάτι "μικροί κεραυνοί-αστραπές" θά έλεγα, πρός όλες τίς κατευθύνσεις μέ μεγάλη ταχύτητα, ανάβοντας τά σβηστά κανδήλια ψηλά..

Ξαφνικά, είδα καί τίς λαμπάδες τής παρέας επάνω ψηλά όπως τίς είχαν κρεμασμένες κάτω, νά παίρνουν κι΄ αυτές φωτιά, καί αυτοί νά αλαλλάζουν...

Αυτή τήν εικόνα, από πρώτο χέρι, τήν είδα προσωπικά "Ημουν κι΄ εγώ εκεί", καί δέν θά τήν ξεχάσω ποτέ...

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΔΕΛΦΟΙ !


Merkourios
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Θα αναφέρω κάτι που δεν είναι το Άγιο Φώς τών Ιεροσολύμων, αλλά είναι πάρα πολύ παρόμοιο.

Έχω δύο διαφορετικούς στενούς συγγενείς, που ζούν σε διαφορετικά ( μεταξύ τους ) μέρη στην Ελλάδα.
Και στούς δύο αυτούς συγγενείς μου, συνέβη το ίδιο επόμενο πραγματικό γεγονός, σε εντελώς διαφορετική χρονική στιγμή στον καθένα συγγενή μου.
Κάποια στιγμή, το ακοίμητο καντήλι που ανάβει στο σπίτι καθενός από τούς δύο συγγενείς μου, είχε σβήσει εντελώς.
Αυτό το εντελώς σβηστό καντήλι, άναψε μόνο του, μπροστά στα μάτια τών δύο συγγενών μου.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”