"Δημοψήφισμα κατά των εκτρώσεων"... ξεκίνησε!!!

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση

Ο αγώνας ΚΑΤΑ των εκτρώσεων πιστεύω ότι:

επιβάλλεται να εντατικοποιηθεί
157
90%
είναι πλέον χαμένη υπόθεση
3
2%
είναι χωρίς νόημα και ουσία
4
2%
αμφιβάλλω αν θα δώσει αποτελέσματα
10
6%
 
Σύνολο ψήφων: 174

Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Merkourios έγραψε:AGAPHTH MELPOMENH

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΑΠ΄ ΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥN :

1ον) Οί Εκκλησιαστικοί Αρχηγοί, ....
2ον) Οί Πολιτικοί καί Πολιτειακοί Αρχηγοί ...
An prin xekinisoume extrateia kata twn ektrwsewn,zitisoume eulogia apo tin Synodo tis Ekklisias ,tha mas tin dwsoun nai i oxi?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ...

Δημοσίευση από Melpomeni »

Ως ορθόδοξοι δεν πρέπει ούτε να ντρεπόμαστε ούτε να φοβόμαστε .
Ας ομολογήσουμε ότι είμαστε εναντίον αυτού . είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε έμπρακτα .
Sumfwnw.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Αγαπητή Μελπομένη
Σε 1η φάση να πάρουμε ευλογία από τον π. Αντώνιο και μετά να φτιάξουμε ένα κείμενο διαμαρτυρίας το οποίο θα το δημοσιεύσουμε στο www.petitiononline.com (ενα site to οποίο είναι ειδικά φτιαγμένο για διαμαρτυρίες , κατα αυτό το τρόπο εξασφαλίζουμε και την αξιοπιστία των υπογραφών που θα μαζευτούν ) και σε 3η φάση θα απευθυνθούμε με εμαιλ , τηλέφωνα κτλ σε όλους τους φορείς που θα μας στηρίξουν με στόχο να μαζευτούν όλο κ περισσότερες υπογραφές.
Οι υπογραφές αυτές θα είναι ένα ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί για οποιονδήποτε (Ιεραρχία , βουλευτές , σύλλογους κτλ.) επιχειρήσει να θέσει θέμα απόσυρσης του νομοσχεδίου .
Εμείς το χρέος μας ως Ορθόδοξοι πολίτες θα το πράξουμε εάν υπογράψουμε και βοηθήσουμε και στην συλλογή περισσότερων υπογραφών με αποστολή εμαιλ κτλ.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ

Δημοσίευση από pAntonios »

Με προβληματίζει ποιό να είναι ακριβώς το αίτημά μας για να μην κάνουμε περιττό κόπο...

Σκέφτομαι ότι το αίτημα πρέπει να είναι πολύ απλό και σαφές:

1) Προς τα κόμματα ώστε να τους αναγκάσουμε προεκλογικά να τοποθετηθούν στο θέμα των εκρώσεων!

2) ΚΑΙ συλλογή πολλών χιλιάδων υπογραφών με αίτημα να γίνει δημοψήφισμα για το θέμα των ελεύθερων (και ΔΩΡΕΑΝ που σημαίνει ότι πληρώνουμε και ΕΜΕΙΣ οι φορολογούμενοι τους δολοφόνους!) εκτρώσεων. Ας μελετήσει κάποιος το τεχνικό θέμα. Καλύτερα σε δικό μας site για να μην μας φακελλώνουν οι ξένοι!

3) Δεν αποκλείονται δυναμικές κινητοποιήσεις όταν το θέμα ωριμάσει.

Μακάρι ο Θεός να ευλογήσει, διότι είναι πολύ σοβαρό θέμα...

Η ψηφοφορία εδώ έγινε για να πάρουμε μια πρώτη γεύση των διαθέσεων και της αγωνιστικότητά μας! :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pAntonios την Κυρ Φεβ 04, 2007 11:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατά των εκτρώσεων.

Δημοσίευση από YiaVi »

silver έγραψε: Νομίζω η ηλικία σου απαιτεί αδελφέ, περισσοτέρα ωριμότητα.
Eυχαριστώ θερμά για τις υποδείξεις περί ταπεινώσεως και χριστιανικού ήθους, διατυπωμένες σε άψογη ξύλινη γλώσσα (αυτό το τελευταίο με προβληματίζει ως προς την αγνότητα των προθέσεών σου!).
Αντιπαρέρχομαι ως γελοίες τις έμμεσες απειλές περί νομικών συνεπειών. Απλούστατα, διότι δεν τις φοβάμαι. 8)
Και κάτι άλλο: Στο μήνυμά μου είχα γράψει για μασόνους μέλη εκκλησιαστικών συμβουλίων, δηλαδή λαϊκούς. Δεν έγραψα ούτε μία φορά για μασόνους κληρικούς. Εσύ δηλαδή ταυτίζεις την Ελληνορθόδοξη Αρχιεπισκοπή με τον κλήρο; Και γιατί βιάστηκες να θεωρήσεις ως δεδομένο ότι μίλησα για μασόνους κληρικούς, τη στιγμή που το κείμενό μου ήταν ξεκάθαρο; Μήπως γιατί όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται; :?:
Δηλαδή, φίλε silver (μια και σε αναπαύει η προσφώνηση αυτή), μόλις γράψει κανείς κάτι που σε ενοχλεί (δεν σε θίγει όμως ως άτομο), τον απειλείς με νομικές συνέπειες, ενώ τάχα επιδεικνύεις χριστιανικό ενδιαφέρον "για το καλό του";
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Κατά των εκτρώσεων.

Δημοσίευση από filtor »

Αδερφοί YiaVi και silver, η όποια διαμάχη σας δρα αποπροσανατολιστικά για το θέμα των εκτρώσεων το οποίο είναι ο λόγος της συζήτησης αυτής.

Τις όποιες διαφορές σας μπορείτε να τις λύσετε είτε με ΠΜ, είτε τηλεφωνικά αλλά σε καμιά περίπτωση δημιουργώντας πρόβλημα στην συζήτηση.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Παραπάνω έχει γίνει λόγος για να μαζέψουμε υπογραφές κ.λπ.
Εδώ νομίζω σαν site έχουμε κάποιο πρόβλημα - όπως όλα τα sites.
Πρόκειται για το γεγονός ότι το διαδίκτυο είναι απρόσωπο.

Συζητάμε εδώ και μήνες μεταξύ μας και πέρα από τον π. Αντώνιο και κάποιους φίλους που έχουν συναντηθεί σε ορισμένες συγκεντρώσεις κανείς άλλος δεν ξέρει τα πλήρη στοιχεία κανενός. :(

Το βάζω σαν παράμετρο στην όλη συζήτηση γιατί όταν συζητάμε για υπογραφές και συλλογική προσπάθεια τα πράγματα μπαίνουν σε μία άλλη διάσταση - την οποία και θέλω - όπου ο καθένας μας θα πετάξει την ανωνυμία του και θα βγει μπροστά με την ταυτότητά του για να δημιουργηθεί κάτι ουσιαστικό και όπου ο καθένας θα αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
katerina71
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ

Δημοσίευση από katerina71 »

Η έκτρωση καθώς και το χάπι της επόμενης μέρας (εκτρωτικό) είναι πέρα για πέρα εγκληματικά.
Ο αγώνας κατά των εκτρώσεων πιστεύω πως επιβάλλεται να εντατικοποιηθεί και να εστιαστεί στην ενημέρωση μας (και κυρίως των νέων) για το τι εστί έκτρωση.
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Re: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ

Δημοσίευση από vfilip »

pAntonios έγραψε:Με προβληματίζει ποιό να είναι ακριβώς το αίτημά μας για να μην κάνουμε περιττό κόπο...

Σκέφτομαι ότι το αίτημα πρέπει να είναι πολύ απλό και σαφές:

1) Προς τα κόμματα ώστε να τους αναγκάσουμε προεκλογικά να τοποθετηθούν στο θέμα των εκρώσεων!

2) ΚΑΙ συλλογή πολλών χιλιάδων υπογραφών με αίτημα να γίνει δημοψήφισμα για το θέμα των ελεύθερων (και ΔΩΡΕΑΝ που σημαίνει ότι πληρώνουμε και ΕΜΕΙΣ οι φορολογούμενοι τους δολοφόνους!) εκτρώσεων.
Νομίζω ότι πρέπει να είναι σαφές το αίτημα : Κατάργηση του νομοσχέδιου και αντικατάσταση του με ένα άλλο όπου θα απαγορεύει τις εκτρώσεις στο σύνολο τους θα αφήνει μόνο ειδικές περιπτώσεις ψυχοσωματικού κινδύνου της ζωής της μητέρας οι οποίες θα διαπιστώνονται από τριμελή επιτροπή δημόσιου νοσοκομείου . Αν πετύχουμε να συμπαρασύρουμε τα κόμματα σε ένα δημόσιο διάλογο πριν τις εκλογές , αυτό θα είναι τεράστια επιτυχία . Μπορεί να οδηγήσει σε δημοψήφισμα ή απευθείας κατάργηση του .

αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι υπόλοιποι
pAntonios έγραψε: Ας μελετήσει κάποιος το τεχνικό θέμα. Καλύτερα σε δικό μας site για να μην μας φακελλώνουν οι ξένοι!
Aν κι ακούγεται καλή η ιδέα του δικού μας site πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας τα εξής :
1)Οι ψηφοφορίες που διεξάγονται στο petitiononline.com έχουν εξασφαλίσει τεχνικά να γίνονται κατά το πρότυπο που κάνουμε τις εκλογές . δηλ. ανώνυμα (αν ο ψηφοφόρος το επιθυμεί) και πραγματικά (ο ψηφοφόρος είναι πραγματικός και όχι ψεύτικος και δεν διπλοψηφίζει) . Η αξιοπιστία του δεν αμφισβητείται.
Ακόμα και αν κατορθώσουμε τεχνικά να φτάσουμε στην λειτουργικότητα(ψηφοφορία ανώνυμη κ πραγματική,πράγμα που θέλει κόπο χρόνο κ χρήμα) η αξιοπιστία μας ενδεχομένως θα αμφισβητηθεί .
Επίσης θα πρέπει να φτιάξουμε ένα καινούριο site το οποίο να το αφιερώσουμε ειδικά για αυτό το σκοπό . (δεν μπορούμε να το εντάξουμε σε ένα ήδη υπάρχον site π.χ. athos.edo.gr διότι αυτόματα θα χρωματιστεί η προσπάθεια μας ότι προέρχεται από θερμόαιμους ορθόδοξους και θα αποτύχει) .
2)η διαμαρτυρία στο petitiononline.com είναι πιο γρήγορα εφαρμόσιμη απαιτεί λίγο χρόνο κ κόπο και καθόλου χρήμα!

αυτή είναι η γνώμη μου για αυτό το θέμα .

Αν παρόλα αυτά επιλέξετε την λύση του δικού μας site είμαι διατειθεμένος να το υλοποιήσω .

αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι υπόλοιποι γνωρίζοντες τεχνικά θέματα (agiooros , Christos, eortologio_gr ......)
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Πολλοί Άγιοι τού εικοστού αιώνα, είπαν ότι οι εκτρώσεις είναι ένας από τούς λόγους, για τούς οποίους ο Θεός επιτρέπει να γίνονται οι πόλεμοι.
Αυτό φαίνεται καθαρά επίσης και στην Θεόπνευστη Αποκάλυψη τού Ιωάννη, κεφάλαιο Θ' ( 9 ) στίχοι 20, 21. Στούς στίχους αυτούς το Θεόπνευστο κείμενο αναφέρει, εμμέσως αλλά σαφώς, τούς πνευματικούς και πραγματικούς λόγους για τούς οποίους ο Θεός επιτρέπει να γίνει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος.
Μεταφέρω αυτούς τούς συγκεκριμένους στίχους τού Ιερού κειμένου, και μέσα σε παρενθέσεις βάζω δικά μου σχόλια.


«Οι υπόλοιποι από τούς ανθρώπους, που δεν σκοτώθηκαν από τις πληγές αυτές ( τού τρίτου παγκοσμίου πολέμου ), δεν μετανόησαν από τα έργα τών χεριών τους, ώστε να παύσουν να προσκυνούν δαιμόνια και είδωλα χρυσά, αργυρά, χάλκινα, πέτρινα και ξύλινα, τα οποία δεν μπορούν να βλέπουν, ούτε να ακούσουν ούτε να περπατούν. Ούτε μετανόησαν από τούς ΦΟΝΟΥΣ των ( αναμφίβολα, εννοεί ΚΑΙ τις εκτρώσεις ) ή τις μαγείες των ή τις πορνείες των ή τις κλοπές των».
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”