"Δημοψήφισμα κατά των εκτρώσεων"... ξεκίνησε!!!

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση

Ο αγώνας ΚΑΤΑ των εκτρώσεων πιστεύω ότι:

επιβάλλεται να εντατικοποιηθεί
157
90%
είναι πλέον χαμένη υπόθεση
3
2%
είναι χωρίς νόημα και ουσία
4
2%
αμφιβάλλω αν θα δώσει αποτελέσματα
10
6%
 
Σύνολο ψήφων: 174

Yunan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα

Δημοσίευση από Yunan »

Εχεις δίκιο, μα από την άλλη πλευρά, είναι καλό να μην απομονώνουμε κάποια περιστατικά που ατυχώς ή μη ατυχώς συμβαίνουν.

Ζωντανός Οργανισμός είναι και η Εκκλησία. Συμβαίνουν αυτά αλλά και πολλά άλλα.

Τα ουσιώδη, κατά την γνώμη μου, δεν χρειάζονται προβολή.

Όσον αφορά την οικολογία κλπ. που ανέφερες, πάλι συμφωνούμε μα κατά τη γνώμη μου, πρώτα πρέπει να τους πλησιάσει η Εκκλησία, με τη γλώσσα που οι άλλοι λαοί καταλαβαίνουν και μετά νε εισέρχεται στα ουσιώδη της Πίστεως.

Δυστυχώς πρέπει να φύγω, έχουμε και συνάντηση σήμερα στη Θεσσαλονίκη!!!

Καλημέρα σε όλους!
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ.

Δημοσίευση από silver »

Ο YiaVi έγραψε :
Orthodox Church in America, ανακηρύχθηκε αυτοκέφαλη από το Πατριαρχείο Μόσχας, περιλαμβάνει εκατοντάδες χιλιάδες πιστών και είναι σε κοινωνία με όλες τις άλλες ορθόδοξες δικαιοδοσίες). Η δική μας αρχιεπισκοπή λάμπει διά της απουσίας της, προφανώς επειδή υπάρχουν οδηγίες άνωθεν...
Άλλωστε, οι μασόνοι που αφθονούν στους κόλπους της Greek Orthodox Archdiocese δεν έχουν και τόοοσο μεγάλο συνειδησιακό πρόβλημα με τις εκτρώσεις...
Φίλε YiaVi, πιστεύω, γνωρίζεις ότι σύμφωνα με τους Κανόνες της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας, το Αυτοκέφαλο μίας τοπικής Ορθοδόξου Εκκλησίας παραχωρείται από το Οικουμενικό μας (Το «μας» για όσους δεν τους δημιουργεί αίσθηση ναυτίας) Πατριαρχείο. Το Αυτοκέφαλον που παραχώρησε το πατριαρχείο Ρωσίας, είναι μία επί πλέον απόδειξη των ηγεμονικών τάσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας για ανάδειξή της ως Τρίτης Ρώμης.
Εν συνεχεία, αφού εξυμνείς την O.C.A. ( αμφιβάλλω αν τους έχεις ζήσει από κοντά, για να γνωρίζεις), χύνεις χολή για την Ελληνική Ορθόδοξο Αρχιεπισκοπή Αμερικής, πληροφορώντας μας ότι οι μασόνοι αφθονούν στους κόλπους της. Για λόγους δεοντολογίας αναμένω να μας παρουσιάσεις τουλάχιστον δυό τρία ονόματα μασόνων από τους κόλπους της Ελληνικής Αρχιεπισκοπής Αμερικής, διαφορετικά θα είσαι ένας δεινός συκοφάντης !

-------------------

Όταν μου πειράζουν την πατρίδα μου και την θρησκείαν μου, θα μιλήσω, θα ενεργήσω κι’ ότι θέλουν άς μου κάμουν.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Αδέρφια για τις εκτρώσεις μιλάμε!
Νομίζω πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα.
:roll:
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ.

Δημοσίευση από YiaVi »

silver έγραψε: Για λόγους δεοντολογίας αναμένω να μας παρουσιάσεις τουλάχιστον δυό τρία ονόματα μασόνων από τους κόλπους της Ελληνικής Αρχιεπισκοπής Αμερικής, διαφορετικά θα είσαι ένας δεινός συκοφάντης.
silver, είσαι αφελής ή κάνεις τον αφελή; (πάντως θρασύς εκ του ασφαλούς είσαι, για να με αποκαλείς "δεινό συκοφάντη").
Για την Αρχιεπισκοπή Αμερικής, ο κόσμος τό' χει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.
Δηλώνονται ποτέ ανοιχτά οι μασόνοι και ειδικά όταν ανακατεύονται με τα της Εκκλησίας; Οταν όμως έχω πληροφορίες από αξιόπιστα άτομα από Αμερική για το ζήτημα αυτό, όταν οι ίδιοι γνωρίζουν ότι ο τάδε και ο τάδε που ελέγχουν το συμβούλιο της Κοινότητας (άρα και την Ενορία) είναι μασόνοι (μερικοί τό' χουν πει και οι ίδιοι), τί να πώ; Ότι τόσοι και τόσο σοβαροί άνθρωποι λένε ψέμματα ή ότι είναι φαντασιόπληκτοι;
Ποιοί πολέμησαν τόσο πολύ τον πρώην Αμερικής Σπυρίδωνα;
Την OCA κάκιστα την ανακήρυξε η Μόσχα αυτοκέφαλη. Δεν είμαι φίλα προσκείμενος στην OCA, έχει όμως και αξιολογότατους κληρικούς στους κόλπους της, ίσως μάλιστα πολλοί ιεράρχες της (όχι όλοι) να είναι παραδοσιακότεροι αυτών της Ελληνορθόδοξης Αρχιεπισκοπής. Υπάρχουν δύο τάσεις στους κόλπους της OCA, η πιο παραδοσιακή και η πιο "εκσυγχρονιστική" (βλέπε: οικουμενιστική). Έχω εκκλησιαστεί σε ναούς της OCA στον Καναδά, όπου ο επίσκοπος, ο Σεραφείμ, πρώην Ρ/καθολικός, είναι πνευματικός άνθρωπος.
To ξαναλέω: Δεν είμαι φίλα προσκείμενος στην OCA, τους θεωρώ πάντως εξίσου Ορθόδοξους με εμάς. Αρκετοί Έλληνες στην Αμερική εκκλησιάζονται σε ναούς της OCA.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

:roll:
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Γέροντας Παΐσιος, σχετικά με τις εκτρώσεις, και όχι μόνο :
«Έρχεται η οργή τού Θεού ..........».
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Κατά των εκτρώσεων.

Δημοσίευση από silver »

YiaVi έγραψε:silver, είσαι αφελής ή κάνεις τον αφελή; (πάντως θρασύς εκ του ασφαλούς είσαι, για να με αποκαλείς "δεινό συκοφάντη").
Για την Αρχιεπισκοπή Αμερικής, ο κόσμος τό' χει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.
Δηλώνονται ποτέ ανοιχτά οι μασόνοι και ειδικά όταν ανακατεύονται με τα της Εκκλησίας; Οταν όμως έχω πληροφορίες από αξιόπιστα άτομα από Αμερική για το ζήτημα αυτό, όταν οι ίδιοι γνωρίζουν ότι ο τάδε και ο τάδε που ελέγχουν το συμβούλιο της Κοινότητας (άρα και την Ενορία) είναι μασόνοι (μερικοί τό' χουν πει και οι ίδιοι), τί να πώ; Ότι τόσοι και τόσο σοβαροί άνθρωποι λένε ψέμματα ή ότι είναι φαντασιόπληκτοι;
Ποιοί πολέμησαν τόσο πολύ τον πρώην Αμερικής Σπυρίδωνα;
Την OCA κάκιστα την ανακήρυξε η Μόσχα αυτοκέφαλη. Δεν είμαι φίλα προσκείμενος στην OCA, έχει όμως και αξιολογότατους κληρικούς στους κόλπους της, ίσως μάλιστα πολλοί ιεράρχες της (όχι όλοι) να είναι παραδοσιακότεροι αυτών της Ελληνορθόδοξης Αρχιεπισκοπής. Υπάρχουν δύο τάσεις στους κόλπους της OCA, η πιο παραδοσιακή και η πιο "εκσυγχρονιστική" (βλέπε: οικουμενιστική). Έχω εκκλησιαστεί σε ναούς της OCA στον Καναδά, όπου ο επίσκοπος, ο Σεραφείμ, πρώην Ρ/καθολικός, είναι πνευματικός άνθρωπος.
To ξαναλέω: Δεν είμαι φίλα προσκείμενος στην OCA, τους θεωρώ πάντως εξίσου Ορθόδοξους με εμάς. Αρκετοί Έλληνες στην Αμερική εκκλησιάζονται σε ναούς της OCA.
Φίλε YiaVi, η ηλικία μου δεν μου επιτρέπει να κάνω τον αφελή, και νομίζω δεν είμαι. Φυσικά δεν διεκδικώ το αλάνθαστο. Το προνόμιο αυτό είναι του Πάπα και όσων το οικειοποιούνται παρʼ όλη την ταπεινολογία των. Συμπεραίνεις ότι είμαι θρασύς εκ του ασφαλούς. Όταν λές εκ του ασφαλούς παρουσιάζεις μη επιτρεπτή άγνοια. Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι αν υπάρξει έννομος λόγος, η εταιρεία που παρέχει υπηρεσία στο χρήστη του διαδυκτίου, θα παραδώσει τα πλήρη στοιχεία, του χρήστη, στις Αρχές. Κατʼ ακολουθία μπορείς να βρείς τα στοιχεία μου και εγώ τα δικά σου, έτσι λοιπόν, όταν γράφω κάτι στο διαδύκτιο προσέχω. Εύχομαι στο μέλλον να το κάνεις και εσύ. Πέραν της νομικής υπευθυνότητας που επωμίζεσαι, κατηγορώντας την Ελληνική Αρχιεπισκοπή Αμερικής για κάτι που δεν μπορείς να αποδείξεις, θα σου άρεσε αν κάποιος βασισμένος σε σχόλια της κυρά Κατίνας και κυρά Μαρίας, ανακύκλωνε κατηγορίες ηθικών παρεκτροπών εις βάρος της συζύγου σου και της κόρης σου, μη αποδεικτέες; Νομίζω η ηλικία σου απαιτεί αδελφέ, περισσοτέρα ωριμότητα.
Γράφεις ότι σε απεκάλεσα δεινό συκοφάντη. Κάνεις λάθος. Εάν προσκομίσεις δυό τρία ονόματα δεν είσαι συκοφάντης. Άλλωστε δεν θα σου είναι δύσκολο αφού υπάρχει πλήθος μασόνων Κληρικών ! Επίσης, μήπως παρατήρησες ότι έως τώρα άρχιζες το μήνυμά σου με τη λέξη Φίλε Silver, σε πάτησα λίγο στο κάλο (=Εγωισμό), και τινάχτηκες έως το ταβάνι…..
Ο Χριστός μας, είχε 12 μαθητές, ο ένας τον πρόδωσε, ο άλλος τον αρνήθηκε, άλλοι δεν πίστεψαν, λοιπόν κάθε σύνοδος Κληρικών κάτι ενδέχεται να έχει, είτε είναι Έλληνες ή Ρώσοι ή …Τούρκοι, μήπως εμείς οι λαικοί είμαστε όλοι, οι καθαροί, οι άμεμπτοι…οι αναμάρτητοι ;
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Re: Κατά των εκτρώσεων.

Δημοσίευση από stratos »

silver έγραψε:θα σου άρεσε αν κάποιος βασισμένος σε σχόλια της κυρά Κατίνας και κυρά Μαρίας, ανακύκλωνε κατηγορίες ηθικών παρεκτροπών εις βάρος της συζύγου σου και της κόρης σου, μη αποδεικτέες;
α καλα ....
το ειχα γραψει και εγω παλαιοτερα αλλα απαντηση φυσικα δεν πηρα
[γενικα μιλαω]
Εικόνα
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ.

Δημοσίευση από Melpomeni »

silver έγραψε:To ξαναλέω: Δεν είμαι φίλα προσκείμενος στην OCA, τους θεωρώ πάντως εξίσου Ορθόδοξους με εμάς. Αρκετοί Έλληνες στην Αμερική εκκλησιάζονται σε ναούς της OCA.
Mia apo autous eimai kai egw.Ekklisiazomai kai se OCA kai se Ellinorthodoxi Ekklisia.Giati? giati otan mpika mesa tin prwti fora,aisthanthika san na imoun se ena katanuktiko ekklisaki stin Ellada,asxeta an i Leitourgia itan sta agglika.
An psaxetai gia enoria stin Ameriki opws gnwrisame tin Orthodoxia kapote stin Ellada,tha tin vrite mono sous Palaioimerologites.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Me tis ektrwseis stin Ellada,ti ginetai omws?
auto den einai to thema mas?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”