Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από lovethink »

Andreasmas έγραψε:Πολυ καλο το κειμενο , lovethink, αλλα αισθανομαι την αναγκη να κανω μια μικρη ερωτηση.Βεβαια ασχετη επι του παροντος αλλα πρεπει
Ποιος ειναι ο Αυγουστινος του κειμενου που με τους μαθητες του Ανσελμο και Θωμα Ακινατο συκοφαντησαν τον Θεο;
Η Εκκλησια μας απο οτι γνωριζω μιλα μονο για τον Αγιο Αυγουστινο Επισκοπο Ιππωνος.

Εγώ δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά δεν με απασχολούν αυτές οι "ερωτήσεις"
Δεν διαβάζω για να δώσω εξετάσεις σε Θεολογική σχολή
Διαβάζω γιατί μου αρέσουν τα θρησκευτικά κείμενα
Αυτό είναι ένα κείμενο από την Συνέλευση Ορθοδόξου Νεότητας που οργανώθηκε κάτω από την αιγίδα της Συνόδου των Ρώσων Επισκόπων της Διασποράς
Αν θεωρείς ότι το κείμενο αυτό είναι "αιρετικό" ή παρεκλίνει από την Ορθοδοξία εγώ δεν μπορώ ούτε να στο επιβεβαιώσω ούτε να στο απορρίψω
Για τις απορίες σου μπορείς να απευθυνθείς εδώ
stjohn@zephyr.gr
ή φυσικά σε κάποιον ιερέα
Καλή Σαρακοστή
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από dora gian »

δεν εχω καμια καμοια γνωση επι του συγκεκριμενου, ομως απο οτι εχω καταλαβει μερικοι διδασκουν κια προωθουν τον τιμωρο και αυταρχικα θεο ,που θα στειλει στην κολαση με τα καζανια [η κολαση δεν ειναι τοπος αλλα τροπος ζωης]ενω οι ιδιοι με τον επαισχιντο βιος τους μας διαβεβαιωνουν οτι ουτε και αυτοι πιστευουν στην κολαση που κυρητουν. Αγαπη ειναι ο θεος ,και θα τους ελεγα ,οτι καθε βραδυ μας στελνει αγγελακια οταν κοιμομαστε για να μας βοηθουν στις διαφορες εργασιες του σχολειου την επομενη .οτι μενουν μεσα στην καρδια μας και μπορουμε να τους μιλαμε
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Θέλω και πάλι να ευχαριστήσω θερμά όλους που μου γράφουν συμβουλές , τις γνώμες και τις εμπειρίες τους . Να στε όλοι καλά, παιδιά !!! :8 :8 :8
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Εύχομαι όμως και κάποια στιγμή να μου απαντήσει και ο πάτερ Αντώνης .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από ser »

Domna έγραψε:Πάτερ Αντώνιε , ευλογείται !

Πάτερ μου , θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας .

Τέλη Ιουνίου ο ιερατικώς προιστάμενος της ενορίας μου μου πρότεινε να αναλάβω το κατηχητικό αφού η κοπέλλα που έκανε το κατηχητικό έφυγε οριστικά για Ελλάδα . Χάρηκα πάρα πολύ που μου έκανε αυτή την εξεραιτική τιμή γιατί δεν περίμενα ποτέ κάτι τέτοιο και αναρωτιέμαι πως ο καλός Θεός με αξιώνει να αναλάβω τελικά ένα τέτοιο μεγάλο έργο . Δεν ανέλαβα ποτέ ένα τέτοιο σοβαρό έργο αλλά γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι θα έχω μια πάρα πολύ μεγάλη ευθύνη αφού θα εξαρτάται και από εμένα το πως τα παιδιά θα δουν την Πίστη μας . Δυστυχώς η κοπέλλα που έκανε το κατηχητικό μου εξαιτίας της μετακομίσεως της , δεν είχε καθόλου χρόνου να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το κατηχητικό . Μου έδωσε ένα βιβλίο με τίτλο
"Ο Φίλος του παιδιού" από τις εκδόσεις αδελφότητος θεολόγων "Ο ΣΩΤΗΡ" το οποίο περιέχει μικρές ιστορίες . Τώρα που το ξεφύλιζα , διάβασα μια ιστοριούλα με τίτλο "O Θεός σε βλέπει" . Αυτή η ιστορία διειγήται έναν πατέρα ο οποίος ετοιμαζόταν να φύγει από το σπίτι για να κάνει τα πρωινά του ψώνια και πριν βγει έξω , μέτρησε τα χρήματα μέσα στο πορτοφόλι του και ανακάλυψε ότι έλειπαν χρήματα . Υποψιάστηκε τότε ότι ήταν ο μεγαλύτερος υιός του γιατί δεν έλειπαν πρώτη φορά χρήματα από το πορτοφόλι του . Φωνάζει λοιπόν τον υιόν του και τον ρωτάει εαν πήρε χρήματα από το πορτοφόλι του αλλά ο υιός του αρνήθηκε ότι έκανε κάτι τέτοιο . Ο πατέρας όμως επέμενε και ο υιός του άρχισε να διαμαρτηρήτε και να φωνάζει . Τότε ο πατέρας του λέει ότι αν και δεν τον είδε ότι ο υιός του πήρε χρήματα από το πορτοφόλι του , να ξέρει όμως ότι τον είδε ο Θεός . Μετά ο πατέρας βγήκε έξω να ψωνίσει και αγόρασε και μια εικόνα η οποία παρίστανε ένα μεγάλο μάτι , ένα μεγάλο αυτί και ένα μεγάλο χέρι που έγραφε . Κάτω από το μάτι ήταν οι λέξεις "Ο Θεός βλέπει" , κάτω από το αυτί ήταν οι λέξεις "Ο Θεός ακούει" και κάτω από το χέρι ήταν οι λέξεις "Ο Θεός γράφει" γραμμένες . Ο πατέρας έδειξε αυτή την εικόνα στον υιό του για να την περιεργασθεί . Κάποια στιγμή ρώτησε ο υιός τον πατέρα του τι ήθέλε να πει αυτή εικόνα και ο πατέρα του του είπε ότι αν και δεν βλέπουμε εμείς τον Θεό , αυτός όμως δεν πάυει ούτε στιγμή να μας βλέπει , ακόμη και την νύχτα . Βλέπει , ακούει και γράφει όλα τις καλές και κακές πράξεις μας . Του είπε ακόμη ότι δεν μπορούμε ποτέ να κρυφθούμε από το μάτι του Θεού και γι´αυτό πρέπει να κάνουμε πάντα καλά έργα και να αποφεύγουμε να κάνουμε κακές πράξεις . Ο υιός του τότε ρώτησε τι θα μας κάνει ο Θεός εαν κάνουμε κακές πράξεις και ο πατέρας απάντησε ότι θα μας τιμωρήσει κάποια μέρα γιατί μια μέρα θα φύγουμε από αυτή την ζωή και θα πάμε στον ουρανό και τότε θα βρεθούν γραμμένες σε ένα βιβλίο όλες οι κακές μας πράξεις . Και εαν δεν τις έχουμε διορθώσει τότε βέβαια θα μας τιμωρήσει ο Θεός και θα μας πει να φύγουμε από κοντά Του γιατί δεν ήμαστε δικά του παιδιά και ούτε θα μας θέλει στην Βασιλεία μου .

Πάτερ μου , εγώ προσωπικά απεχθάνουμε εντελώς αυτό , δηλαδή απεχθάνουμε να πω κάτι τέτοιο στα παιδιά του κατηχητικού γιατί δεν θέλω να παριστάνω στα παιδιά έναν Θεό τιμωρό !!! Και όχι μόνο αυτό αλλά όταν θα κάνουν καλές πράξεις δεν θα τις κάνουν από αγάπη για τον Θεό και τον συνάνθρωπο .

Χίλια συγγνώμη που σας κούρασα αλλά αφού ήσαστε παιδοψυχίατρος και ιερέας θα ήθελα πάρα πολύ την συμβουλή σας .
Επίσης θα ήθελα εαν δεν σας κάνει κόπο να μου πήτε , εαν είναι σωστό να μιλήσω στα παιδιά και για τα φρικτά βασανιστήρια που πέρασαν ορισμένοι μεγαλομαρτύρες .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
Γνώμη μου είναι ότι στα παιδιά πρέπει να λέμε την πραγματικότητα. Το συγκεκριμένο κείμενο ίσως είναι πλάνη.

Νομίζω ότι η πραγματικότητα είναι ότι Ο Θεός είναι Θεός Αγάπης και Δικαιοσύνης. Ο Θεός Θέλει Την Σωτηρία μας, και όχι να μας εξαλείψει.

Ο Θεός μας Ο Χριστός, όταν Τον βασάνιζαν, ενώ Μπορούσε για παράδειγμα να εξαλείψει τους βασανιστές Του από ολόκληρη την Ιστορία, δηλαδή να μην υπήρξαν ποτέ, προσευχόταν Στον Πατέρα Του να τους Συγχωρήσει, γιατί όπως Είπε "δεν ήξεραν τι κάνουν".

Αν ήταν μόνο Θεός Δικαιοσύνης, θα μας είχε εξαλείψει όλους δια παντός να μην υπήρξαμε ποτέ, ή δεν θα μας Δημιουργούσε.

Ο Θεός όμως είναι Τέλειος, και μας δημιούργησε με Την Άπειρη Αγάπη Του, και επίσης δεν μας έκανε άβουλα όντα, αλλά μας έδωσε ελεύθερη βούληση.

Η άποψη μου για τα παιδιά αλλά και για τους μεγάλους, είναι να βλέπουμε Τον Θεό όπως είναι, ότι μας Αγαπάει Απείρως, Είναι Δίκαιος, μας Ανέχεται όλους, δικαίους και αμαρτωλούς, και Κάνει το άριστο για εμάς πάντοτε, ακόμη και όταν εμείς νομίζουμε ότι ένα ζήτημα μας πηγαίνει στραβά και όχι όπως θα θέλαμε.

Επίσης νομίζω ότι πρέπει να τονιστεί, ότι όλες οι αμαρτίες για τις οποίες μετανοούμε και εξομολογούμαστε σε Ορθόδοξο Ιερέα για αυτές, διαγράφονται από τα Βιβλία Των Ουρανών, σαν να μην έγιναν ποτέ, και δεν θα δώσουμε λόγο για αυτές Την Ημέρα Της Κρίσεως.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ola ta louloudia den ta pianis me ton idio tropo.......
:8 :8 :8
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Εμείς όταν τιμωρούμε τα παιδιά μας είμαστε κακοί, και γιαυτό το κάνουμε;
Κατα τα άλλά ο Θεός είναι Πατέρας μας...... μόνο που δεν πρέπει... να τιμωρεί.
Και τι εννοεί η Γραφή όταν αναφέρει ΄΄ Ον υιόν και θυγατέρα παραδέχομαι μαστιγώ;΄΄
Ας μην βαυκαλιζόμαστε, ούτε να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας, πείτε την αλήθεια στον εαυτό σας και στα παιδιά σας...
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από dora gian »

Ειναι θεμα προσωπικης επιλογης η κακομεταχειρηση της ελευθεριας μας και οχι του θεου ,εμεις υα υποστουμε τις συνεπειες των επιλογων μας και οχι ΤΟΥ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΟΥ ΘΕΟΥ που σαν πατερας καθεται στον θρονο του κα περιμενει πως και πως να τα κανουμε θαλασσα για να μας ριξει το χαστουκακι :wink: Πρεπει να δισασκουμε στα παιδια μας περισσοτερο υπευθυνοτητα για τις πραξεις τους και τις επιλογες τους .Η αγαπη ειναι μεγαλυτερη δυναμη απο την ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΗ
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Σύμφωνοι, διότι η αγάπη έξω βάλλει τον φόβο.
Μακάρι ότι κάναμε να το κάναμε απο αγάπη..... έλα όμως που και ο φόβος φυλάει τα ...έρμα.
Ο Θεός είναι ο ΩΝ και ο ΗΝ, και όχι Αυτός που εμείς θέλουμε να είναι, και ούτε όπως εμάς μας αρέσει να είναι.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Για παιδιά κατα την γνώμη ενός ερασιτέχνη ορθόδοξου δηλ. εμού του ιδίου :

Ο Θεός δεν τιμωρεί και πάντα συγχωρεί δίνοντας ευκαιρίες μέχρι το τέλος της ζωής μας.

Τιμωρεί η κοινωνία και τα δικαστήρια με εγκλεισμό στις φυλακές.

Ο Θεός δεν είναι η Κοινωνία ούτε είναι τιμωρός αλλά λυτρωτής και προστάτης μας.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”