Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Andreasmas »

Πολυ καλο το κειμενο , lovethink, αλλα αισθανομαι την αναγκη να κανω μια μικρη ερωτηση.Βεβαια ασχετη επι του παροντος αλλα πρεπει


Ποιος ειναι ο Αυγουστινος του κειμενου που με τους μαθητες του Ανσελμο και Θωμα Ακινατο συκοφαντησαν τον Θεο;
Η Εκκλησια μας απο οτι γνωριζω μιλα μονο για τον Αγιο Αυγουστινο Επισκοπο Ιππωνος.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από filotas »

Domna έγραψε:Αιντεεεεεεε , !!! Φιλοτα , διάβασες το θέμα μου καλά ; Γράφω για παιδιά και όχι για μεγάλους . Συγγνώμη , το τι πιστεύεις εσύ για τον Θεό δεν παίζει έδώ ρόλο !!!
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!
Δόμνα, με συγχωρείς, έπρεπε να προσθέσω, ότι αυτά που πιστεύω αφορούν και τους μεγάλους και τα παιδιά;

Εντάξει το προσθέτω.

Εγώ πάντως στα παιδιά μου αυτά που πιστεύω είπα.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Μανώλη μου, αυτή την ιστοσελίδα την ξέρω , την ανακάλυψα πριν λίγα χρόνια αλλά δεν μου αρέσει καθόλου !!! Δεν ξέρει τι σόι είναι . Εξάλλου , όπως έγραψα στον Φιλοτα που τον ζητώ συγγνώμη εαν τον στεναχώρησα , ότι δεν έχει σχέση το κείμενο σου με την ερώτηση μου !!!
Θέλω να παρακαλέσω όποιος γράφει κάτι σε αυτό το θέμα να γράφει κάτι που έχει σχέση με το θέμα !!!
Μπορεί να πει την γνώμη του ή να γράψει κάποια εμπειρία !!! Τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Φιλότα , σου ζητώ και πάλι συγγνώμη, λεβέντη μου !!! Δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω !!! Η Γερμανοί ξέρεις τι λένε ; Εαν ένας δεν έχει ευαισθησία συμπεριφέρεται τότε σαν τον Ελέφαντα μέσα σε κατάστημα πορσελλάνης .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Εννοώ με αυτό τώρα τον εαυτό μου !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από aposal »

Γειά σου ρε Δόμνα κατηχήτρια! Ο Θεός να σου χαρίζει υπομονή, δύναμη, πίστη και ταπείνωση! Και να σε φωτίζει στο πολύ όμορφο έργο που ανέλαβες!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Αχού , λεβέντη μου , σε ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σου !!! :105 :6 :6 :6
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
evita_gr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 5:42 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από evita_gr »

Καλή μου Domna,το να κατηχήσεις παιδιά σε μια κοινωνία που οι γονείς δεν κατηχουν τα παιδιά τους ειναι πραγματικά ΑΓΩΝΑΣ!Περα απο το πρακτικό θέμα που πλούσια μπορείς να ενημερωθείς απο τη σελίδα ΚΑΤΗΧΗΤΗΣ ,υπάρχει και κάτι πιο κύριο και πιο αναγκαίο.Τα παιδιά πρέπει να αγαπήσουν το Θεό και να μάθουν να Του μιλάνε!Ο Χριστός και η Παναγιά δεν ειναι μόνο εικόνες στο τέμπλο της εκκλησίας.Ειναι ο Χριστούλης μας,η Παναγίτσα μας ,δυό ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ που μας χωράνε όλους μας μέσα!Στα τρυφερά πλασματα,απαλά-απαλά θα δείξεις πως τα θαυματα και οι παραβολές του Χριστούλη μας μπορουν να μπουν και στη δική τους τη ζωή!Πως μπορουν κάθε στιγμή της ημέρας να φωνάζουν την καλή μας Παναγιά,να Της μιλάνε(να προσευχονται)και Κεινη σαν ΜΑΝΑ που είναι θα ακουει αμέσως τις φωνούλες τους!Αυτά πρεπει να τα πιστεψουν,και τα παιδιά για να πιστέψουν πρέπει απλά να βιώσουν πρώτα.Προσευχήσου μαζί τους,γίνε το παράδειγμά τους,ο οδηγός τους!Και φυσικά μην ξεχνάς να εμπλουτίζεις το μάθημά σου με τραγούδια η τροπάρια που φυσικά τους εξηγείς τι λένε,αυτό αρέσει πολύ στα παιδιά!Μπορείς ακόμα να τους μοιράζεις εικονίτσες που έχουν σχέση με το μάθημα(τρελενονται να κάνουν συλλογές)και να συζητάτε εξηγόντας τους αυτό που βλέπουν στην εικόνα.Σου ευχομαι να βρού πολλές ψυχούλες τη χαρά του Χριστού κοντά σου!
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Σε ευχαριστώ θερμά , Evita μου , σου έγραψα κάτι στο θέμα "Ποιος μπορεί να με βοηθήσει ... ( κατηχητικό )"
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από lovethink »

Domna έγραψε:Μανώλη μου, αυτή την ιστοσελίδα την ξέρω , την ανακάλυψα πριν λίγα χρόνια αλλά δεν μου αρέσει καθόλου !!! Δεν ξέρει τι σόι είναι . Εξάλλου , όπως έγραψα στον Φιλοτα που τον ζητώ συγγνώμη εαν τον στεναχώρησα , ότι δεν έχει σχέση το κείμενο σου με την ερώτηση μου !!!
Θέλω να παρακαλέσω όποιος γράφει κάτι σε αυτό το θέμα να γράφει κάτι που έχει σχέση με το θέμα !!!
Μπορεί να πει την γνώμη του ή να γράψει κάποια εμπειρία !!! Τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν !!!
οκ συγνώμμη που ενδιαφέρθηκα
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”