Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από dora gian »

[quote="eortologio_gr"]Τιμωρεί η κοινωνία και τα δικαστήρια με εγκλεισμό στις φυλακές.
Ο θεος ειναι ΕΝΩΣΗ οι ανθρωποι χωριζουν , οι ανθρωποιοιοιοιοι...........................
Και εγω ερασητεχνης ειμαι ...πολυ μου αρεσε αυτο :P :P :P
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Νομίζω ότι δεν πρέπει να καλλιεργηθεί στα μικρά παιδάκια, κανενός είδους φόβος στα πρώτα τους ακούσματα για τον Θεό.
Οι κλασσικές συνταγές της στενόμυαλης κοινωνίας του στυλ "φάε το φαΐ σου, γιατί θα έρθει να σε πάρει ο μπαμπούλας", ή "μην κάνεις ζημιά γιατί θα σε δείρω", επ ουδενί λόγω δεν είναι σωστές, πόσο μάλλον για την πρώτη επαφή με την θρησκεία μας. Ακόμα και τους δύστροπους και ακόμα και τους μοχθηρούς ανθρώπους πρέπει να τους προσεγγίζουμε πάντα με αγάπη. Είναι δυνατόν να μην κάνουμε το ίδιο στα παιδάκια?
Εμείς γιατί είμαστε Ορθόδοξοι? Για ποιόν λόγο θέλουμε να λεγόμαστε πιστοί? Για να μην τιμωρηθούμε? Αυτό είναι το κίνητρό μας? Αν είναι αυτό το κίνητρό μας, τότε ο Θεός είναι για μας δεσμοφύλακας και δυνάστης, υπακούμε γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.
Δεν είναι έτσι όμως.
Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να μάθουν τα παιδάκια ότι ο Θεός είναι αγάπη. Και την αγάπη Του, την προσφέρει σε όλους μας. Το μόνο που χρειάζεται είναι να την δεχθούμε. Αν δεν την δεχτούμε, θα είναι σαν να αρνούμαστε τα δώρα που μας κάνουν. Υπεύθυνοι για την έλλειψή της, θάμαστε εμείς οι ίδιοι και μόνο.
Ο Θεός δεν τιμωρεί, ούτε εκδικείται.
Αγάπη μόνο δίνει. Αν θέλουμε την παίρνουμε, αν δεν θέλουμε όχι.

Τα παιδάκια πρέπει να μάθουν σιγά σιγά να είναι υπεύθυνοι και δίκαιοι άνθρωποι. Και αυτό δεν θα το μάθουν με φοβέρες, αλλά με αγάπη, με αλήθεια και φυσικά με το να μας βλέπουν να τηρούμε κι εμείς οι ίδιοι αυτά που τους λέμε, να μην φάσκουμε και αντιφάσκουμε. Και να είστε σίγουροι, αυτό το τελευταίο το καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Οπωσδήποτε στα παιδιά δεν προβάλουμε ένα Θεό Μπαμπούλα ( αν εμείς το βλέπουμε ή το νιώθουμε έτσι κατα τη γνώμη μου κάνουμε λάθος), ιδιαίτερα στις μικρές ηλικίες όπου ο χαρακτήρας και οι πεποιθήσεις είναι υπο διαμόρφωση, αλλά να τονίζουμε το στοιχείο της αγάπης και της πρόνοιας του Θεού προς αυτά. Όμως μετά την εφηβεία κάποτε συνειδητοποιεί ο άνθρωπος, ότι πάσα παρακοή και παράβαση λαμβάνει και ένδικο μισθαποδοσία. Αλλιώς ο Απ. Παύλος δεν θα έγραφε ότι '' μετα φόβου και τρόμου, εργάζεστε τη σωτηρία των ψυχών σας'' .
Αυτό όμως αφορά κυρίως μεγάλα....παιδιά.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από filotas »

Εάν η μισθαποδοσία αφορά ανταπόδοση από το Θεό των καλών ή των κακών έργων, είναι λάθος έκφραση. Ο Θεός όπως λέει ο Παναγιώτης (panagiotisspy) μας προσφέρει μόνο Αγάπη. Από τη ελεύθερη βούλησή μας, όπως αυτή εκφράζεται μέσα από τα έργα μας, εξαρτάται αν θ' αποδεχτούμε και θ' απολαύσουμε την Αγάπη αυτή θα ζήσουμε μακριά της, νοιώθοντας όμως τον πόνο της έλλειψής της.

Βεβαίως και πρέπει να εργαζόμαστε με επιμέλεια και προσοχή για τη σωτηρία της ψυχής μας, επειδή η έλλειψη αρκετής προσπάθειας μπορεί να μας οδηγήσει στο Θάνατο, δηλαδή στην οριστική απώλεια της Βασιλείας των Ουρανών. Επομένως η πνευματική εργασία αποτελεί ζήτημα Ζωής και Θανάτου.
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από ser »

Σπάρτακος έγραψε:Εμείς όταν τιμωρούμε τα παιδιά μας είμαστε κακοί, και γιαυτό το κάνουμε;
Πως ακριβώς θεωρείς ότι πρέπει να τιμωρούνται τα παιδιά;
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από ser »

Σπάρτακος έγραψε:Αλλιώς ο Απ. Παύλος δεν θα έγραφε ότι '' μετα φόβου και τρόμου, εργάζεστε τη σωτηρία των ψυχών σας''.
Που ακριβώς Στην Αγία Γραφή το γράφει αυτό Ο Απόστολος Παύλος;
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Domna »

Πάτερ Αντώνιε , βλέπω ότι απαντήσατε σε άλλες ερωτήσεις . Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να απαντήσετε και στην δική μου ;
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Ει γαρ ο δι αγγέλων λαληθείς λόγος εγένετο βέβαιος, και πάσα παράβασις και παρακοή έλαβεν ένδικον μισθαποδοσίαν, πως ημείς εκφευξόμεθα τηλικαύτης αμελήσαντες σωτηρίας;
Προς Εβραίους Β 2


Μετα φόβου και τρόμου την εαυτών σωτηρίαν κατεργάζεσθε.
Προς Φιλιππησίους Β 12



Τα ανωτέρω μόνο δια τις υποβληθείσες ερωτήσεις.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από ser »

Νομίζω ότι η ανωτέρω αναφορά με τη λεξη "τρόμο" είναι αποσπασματική.

Τα Β 12 και 13:
Ώστε, αγαπητοί μου, καθώς πάντοτε υπηκούσατε, μη ως εν τη παρουσία μου μόνον [ο Απόστολος Παύλος], αλλά νυν πολλώ μάλλον εν τη απουσία μου, μετά φόβου και τρόμου την εαυτών σωτηρίαν κατεργάζεσθε·

ο Θεός γαρ εστίν ο ενεργών εν υμίν και το θέλειν και το ενεργείν υπέρ της ευδοκίας.

Η μετάφραση του Β 12 και του 13 από τα αρχαία, του Τρεμπέλα:
Ώστε, αγαπητοί μου, το συμπέρασμα μας από αυτά, που σας είπα, είναι τούτο: Να μιμηθήτε τον Χριστόν, αλλά και τον εαυτόν σας. Καθώς δηλαδή πάντοτε εις το παρελθόν υπηκούσατε, έτσι και τώρα, όχι μόνον όταν ήμην παρών μεταξύ σας [o Απόστολος Παύλος], αλλά πολύ περισσότερον τώρα κατά την απουσίαν μου, με φόβον και τρόμον να εργάζεσθε δια να φέρετε εις πέρας την σωτηρίαν σας.

Λέγω με φόβον και τρόμον, διότι πρόκειται περί έργου, το οποίον εργάζεται ο Θεός. Ο Θεός και όχι άνθρωπος είναι αυτός, που αποτελεσματικώς εργάζεται μέσα σας και το να θέλετε και το να ενεργήτε δια να πληρωθεί η αγαθή του θέλησις του να σωθήτε. Ο Θεός, χωρίς να εκμηδενίζει την ελευθερίαν σας, δημιουργεί μέσα σας και την θέλησιν την καλήν, αλλά και την απόφασιν και την προθυμίαν, ακόμη δε και σας ενισχύει να εργασθήτε το έργον της σωτηρίας σας.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπεται να πω στα παιδιά ότι ο Θεός τιμωρεί ;;;

Δημοσίευση από pAntonios »

Domna έγραψε:Πάτερ Αντώνιε , ευλογείται !

Πάτερ μου , θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας .

...................................................................................................
Πάτερ μου , εγώ προσωπικά απεχθάνουμε εντελώς αυτό , δηλαδή απεχθάνουμε να πω κάτι τέτοιο στα παιδιά του κατηχητικού γιατί δεν θέλω να παριστάνω στα παιδιά έναν Θεό τιμωρό !!! Και όχι μόνο αυτό αλλά όταν θα κάνουν καλές πράξεις δεν θα τις κάνουν από αγάπη για τον Θεό και τον συνάνθρωπο .

Χίλια συγγνώμη που σας κούρασα αλλά αφού ήσαστε παιδοψυχίατρος και ιερέας θα ήθελα πάρα πολύ την συμβουλή σας .
Επίσης θα ήθελα εαν δεν σας κάνει κόπο να μου πήτε , εαν είναι σωστό να μιλήσω στα παιδιά και για τα φρικτά βασανιστήρια που πέρασαν ορισμένοι μεγαλομαρτύρες .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο... μόλις τώρα διάβασα την ερώτησή σας...
Και αναρρωτιέμαι πως μπορώ να απαντήσω και σύντομα και περιεκτικά, (συγνώμη) λόγω έλλειψης χρόνου...

Είναι μεγάλο έργο αλλά και μεγάλη ευθύνη να γίνει κανείς κατηχητής.
Διότι διδάσκεις με τα λόγια και θα πρέπει να γνωρίζεις καλά τουλάχιστον την Καινή Διαθήκη.
Διδάσκεις όμως και με τη συμπεριφορά σου, γι αυτό και θα πρέπει να ζεις πνευματικά και όχι να υποκρίνεσαι!

Αυτή η εισαγωγή έχει σχέση με την απάντηση στο ερώτημα που τίθεται και που δεν μπορεί να είναι μονολεκτική.
Ο Θεός είναι Αγάπη, αγαπητή μου! Αυτό είναι αναντίρρητο.
Είναι το Ζωντανό Νερό, επίσης! Αλλά όποιος δεν πίνει νερό πεθαίνει!!! Δεν φταίει το νερό!
Παρόμοια ο Χριστός απαντάει κάπου μέσα στα Ευαγγέλια και λέει ότι δεν ήρθα για να κρίνω τον κόσμο αλλά για να σώσω τον κόσμο. Και μάλιστα δίνει τον εαυτό του σε σταυρική θυσία για εμάς όλους!
Αυτό δεν είναι εύκολο να ειπωθεί κτανοητά, έστω κι αν φαίνεται αυτονόητο...
Είπε επίσης ο Χριστός αλλού, ότι δεν ήρθα να σας κρίνω αλλά οι πράξεις σας θα σας κρίνουν, τα ίδια σας τα έργα.
Είπε επίσης ότι όταν έρθει ο Χριστός στη Β΄Παρουσία του θα μαζευτούν μπροστά Του όλοι οι άνθρωποι και θα ξεχωρίσουν οι καλοί από τα δεξιά και οι παραβάτες από την άλλοι. Και οι πρώτοι θα είναι οι ευλογημένοι που θα κληρονομήσουν τη Βασιλεία Του ενώ οι άλλοι θα είναι οι καταραμένοι που θα τιμωρηθούν αιώνια!!!
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ...
Να απαγορεύσουμε τα παιδιά μας από του να τα διαβάσουν; Αντίθετα πρέπει να τα γνωρίζουμε και οι ίδιοι πολύ καλά και να μην τονίζουμε ούτε μόνον την αγάπη του Θεού αλλά ούτε μόνον την τιμωρία. Διότι η Γραφή λέει ότι "αρχή σοφία φόβος Κυρίου"... Και ο Άγιος Ιάκωβος ότι η τελεία αγάπη μόνον θα εκδιώξει τον φόβο. Μέχρι τότε "ο φόβος φυλάει τα έρμα" όπως λέει και ο λαός σοφά!!!
Φαντάζεστε πως θα ήταν ο κόσμος μας (ο χριστιανικός κόσμος!) αν δεν υπήρχε κόλαση; Θα τον είχαμε μετατρέψει σε κόλαση!!! Σκεφτείτε μόνον για λίγο!

Από εκεί και μετά αρχίζει η συζήτηση για το πώς θα πούμε στα παιδιά τα κατάλληλα λόγια έτσι ώστε να τα φρονηματίσουμε και να μην τα σοκάρουμε, να μην τα απομακρύνουμε αντί να τα φέρουμε κοντά στο Χριστό. Και αυτό εξαρτάται από πολλά, ακόμη και από την ηλικία των παιδιών αλλά και από την ιδιοσυγκρασία του κατηχητή!

Θα σας βοηθήσει πολύ αν διαβάσετε το εξαιρετικό βιβλίο "ο Μικρός Ευεργετινός", άλλωστε από εκεί θα παίρνετε πανέμορφα παραδείγματα για να λέτε στα παιδιά.

Καλή επιτυχία στο έργο σας.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”