Γιατί κάποια θέματα πάνε άπατα;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Γιατί κάποια θέματα πάνε άπατα;

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Έχω αυτή την απορία βρε παιδιά.
Κάποια θέματα και μάλιστα αρκετά μπορώ να πω,
πάνε άπατα.
Και δε μιλώ μόνο για δικά μου.
Έχω δεί ωραιότατα θέματα του NIKOSZ π.χ. με 0 απαντήσεις.
Θέματα απο τα οποία μπορούν να προκύψουν, πολύ όμορφες
και εποικοδομητικές συζητήσεις.
Θέματα που μπορούμε να τα πάμε παραπέρα απο το κείμενο,
ακονίζοντας το μυαλό μας και το πνεύμα μας.
Γιατί πάνε άπατα;
Κρίμα δεν είναι;
Αφήστε που εμένα τουλάχιστον, μου δίνεται η εντύπωση ότι παραγκωνίζεται ένα θέμα που πάει άπατο. Ότι αγνοείται δηλ. απο τους υπολοίπους και δε μου αρέσει. :2
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από aposal »

Είναι κάποια θέματα που μπαίνουν περισσότερο για πληροφόρηση, παρά για διάλογο. Στα περισσότερα θέματα που βάζει ο ΝΙΚΟSZ πχ τι να πεις; Τα διαβάζεις, ευφραίνεσαι και πιθανόν να τα αποθηκεύεις κιόλας (όπως εγώ), για περαιτέρω "διασπορά"!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από theodora »

Την απορία αυτή την είχα κι εγώ για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Τελικά μου λύθηκε με τον εξής τρόπο: Ανοίγονται μέσο όρο την ημέρα 10-15 καινούρια θέματα!!!!!!
Σε 2-3-4 από αυτά να απαντήσει κάποιος και να προλάβει να διαβάσω και όλα τα υπόλοιπα............... έφυγε ο χρόνος!!!!!
Πράγματι κάποια θέματα καλύπτονται και εξαφανίζονται μέσα σε ελάχιστες ώρες........ δυστηχώς, χωρίς όμως να "φταίει" κάποιος συγκεκριμένα ή να μπορούμε να κάνουμε κάτι άμεσο.

Η μόνη λύση που θα μπορούσε να δοθεί για να έχουμε απαντήσεις και στα θέματα που τις χρειάζονται, είναι να μην "κολλάμε" κυριολεκτικά και με την πολλή κακή σημασία, σε ένα θέμα. Γράφουμε για π.χ. την θέση μας, άντε να δώσουμε και άλλη μία ανταπάντηση και τελείωσε, να ασχοληθούμε και με κάτι άλλο ψυχοφέλημο. (και ας επιτρέψουμε στους αναγνώστες να πάρουν και άλλες απόψεις εκτός από την δική μας)

Όταν όμως το παίρνουμε "πατριωτικά" και κάποιος εκφραστεί λιγάκι διαφορετικά από εμάς σε ένα θέμα, γράφουμε και ξαναγράφουμε και ξανα-ανταπαντάμε- μέχρι να "δικαιωθούμε"............. :( και ο αναγνώστης χάνει τελικά και την ροή των διάφορων απαντήσεων και δεν έχει συνολική εικόνα και άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

Και το χειρότερο είναι πως αυτό το φαινόμενο είναι συχνό στα μέλη τα οποία πραγματικά είναι και θεολογικά κατηρτισμένα και πολύ θα μας ανέπαυαν εάν δεν καταπιανόντουσαν με 1 μόνο θέμα (για μέρες) λογομαχώντας και γράφοντας 5-8-10-12 σελίδες!!!!!

Χαίρομαι για την παρατήρησή σου Byzantine_Spirit, γιατί είναι ουσιαστική για την λειτουργία και την αξία ενός φόρουμ!
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Byzantine_Spirit έγραψε:Έχω αυτή την απορία βρε παιδιά.
Κάποια θέματα και μάλιστα αρκετά μπορώ να πω,
πάνε άπατα.
Και δε μιλώ μόνο για δικά μου.
Έχω δεί ωραιότατα θέματα του NIKOSZ π.χ. με 0 απαντήσεις.
Θέματα απο τα οποία μπορούν να προκύψουν, πολύ όμορφες
και εποικοδομητικές συζητήσεις.
Θέματα που μπορούμε να τα πάμε παραπέρα απο το κείμενο,
ακονίζοντας το μυαλό μας και το πνεύμα μας.
Γιατί πάνε άπατα;
Κρίμα δεν είναι;
Αφήστε που εμένα τουλάχιστον, μου δίνεται η εντύπωση ότι παραγκωνίζεται ένα θέμα που πάει άπατο. Ότι αγνοείται δηλ. απο τους υπολοίπους και δε μου αρέσει. :2


Καλέ μου φίλε αυτό είναι ένα ερώτημα που το έχω πει κάποιες στιγμές αλλά λίγο πλάγια, αν μπορούσε να το πιάσει κάποιος. ¨Οπως βάζω το θέμα για τον πάπυρο, θα συνεχιζόταν με κάποιες συνέχειες .Θέμα από τα λίγα, αλλά ο κόσμος προτιμά κάποιος είπε;; Ποιος ξέρει για τον πάπυρο; εκτός κάποια γεύση που πήραν αυτοί που διάβασαν το πρώτο που έβαλα, και δεν ξανά έβαλα άλλο.
Σε πολλά θέματα για πρώτη φορά εις το φως και όμως;
Αυτό που είπες.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Μου έχει τύχει πολλές φορές,
να βλέπω ένα πολύ όμορφο θέμα με 0
και να προσπαθώ να βρω να γράψω κάτι
για να "κρατηθεί" επάνω και να το δούν και άλλοι χρήστες,
οι οποίοι μπορεί να γράψουν κάτι καλύτερο και να παρει μια συνέχεια το πράγμα.
Προσπαθώ εν ολίγοις, να του δώσω περιθώριο χρόνου να κρατηθεί στην 1η σελίδα για να έχουν και άλλοι χρήστες την ευκαιρία να το διαβάσουν.
Συμφωνώ και με αυτό που λες theodora επίσης.
Όπως επίσης, συμβαίνει καμμιά φορά, ένα θέμα να μη μας εμπνέει.
Παρόλα αυτά, έχω την αίσθηση, ότι πολλές φορές - μόνο απο ένστικτο και όχι απόδειξη χειροπιαστή - ότι σνομπάρονται κάποια θέματα.
Και όταν σνομπάρονται θέματα, κατ' επέκταση, σνομπάρονται άτομα.
Μήπως λοιπόν απαντάμε σε θέματα παίρνοντας τα προσωπικά;
π.χ. είναι θέμα της φίλης theodoras και θα απαντήσω.
είναι θέμα της φίλης Domnas που ήπιαμε καφέ μαζί και θα απαντήσω.
είναι θέμα της φίλης smarti που φάγαμε μαζί και θα απαντήσω.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από Teri »

Το θέμα είναι σπουδαίο και πολυδιάστατο! Και έχει συζητηθεί και στο παρελθόν!
Η λύση δεν είναι να μεγαλώσει η "λίστα" με τα πρόσφατα θέματα (άσε που και πρακτικά κάτι τέτοιο ΔΕΝ γίνεται).
Μια πρόταση είναι να προσπαθούμε (ο καθένας από μας) να ανοίγουμε ΕΝΑ θέμα κάθε μέρα! Αν έρθω σήμερα και ανοίξω μέσα σε μια ώρα τέσσερα διαφορετικά θέματα δε θα νομίσετε ότι μονοπολώ το φόρουμ;;;
Μια ιδέα ρίχνω....
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από theodora »

Ναι και αυτό συμβαίνει Byzantine_Spirit και μου φαίνεται και πολύ ανθρώπινο.
Αλλά σίγουρα είναι μεμονωμένα τα μέλη που το κάνουν και δείχνουν φανερά αυτή την προτίμησή τους σε άλλα.
Είναι ανθρώπινο όμως και φυσικό.
Ας μην παραβλέπουμε και πως αρκετά θέματα, για μένα τουλάχιστον, είναι "βαριά" και ασήκωτα (όπως αυτά του κ. Χάρη που δεν έχεις τί να συμπληρώσεις παρά μόνο να μάθεις από αυτά) ή άλλα θέματα που τα θεωρούμε τόσο πολύ "δεδομένα" και "απλά"που προτιμάμε να ασχοληθούμε με κάτι πιό "ελκυστικό" για την πνευματική μας κατάσταση.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Τέρι μου καλέ μου φίλε και με ποιο μέτρο θα χρησιμοποιήσουμε για να πούμε στον κάθε ένα, δεν θα βάλεις σήμερα εσύ θέμα γιατί έβαλα εγώ. Ποιος θα κάνει την δουλειά του τροχονόμου;. ¨Οταν το φόρουμ έχει πάνω από δυο χιλιάδες μέλη;;; Να το πω να μη; ¨οχι άστο.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πάντως όποιος θέτει θέμα ποτέ να μην το κάνει Κυριακή και συγκεκριμένα μεσιμέρι προς απόγευμα γιατί τα περισσότερα μέλη απουσιάζουν και δεν απαντάνε. Μετά όσοι νιώθουν οτι δεν τους αφορά το θέμα, ανοίγουν άλλα δικά τους και έτσι το θέμα εκείμο "θάβεται". Το έχω παρατηρήσει αυτό.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΑΠΑΤΑ;

Δημοσίευση από Teri »

Harrys1934 έγραψε:Τέρι μου καλέ μου φίλε και με ποιο μέτρο θα χρησιμοποιήσουμε για να πούμε στον κάθε ένα, δεν θα βάλεις σήμερα εσύ θέμα γιατί έβαλα εγώ. Ποιος θα κάνει την δουλειά του τροχονόμου;. ¨Οταν το φόρουμ έχει πάνω από δυο χιλιάδες μέλη;;; Να το πω να μη; ¨οχι άστο.
Κύριε Χάρη δεν είπα αυτό!
Όλοι να βάλουν! Αλλά με μέτρο! Το μέτρο το καθορίζει ο καθένας για τον εαυτό του!!!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”