Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φόρουμ

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από terzagelos »

Γεια σας διαβαζωντας,αυτο το θεμα θα ηθελα να το επαναφερω,και παλι.
''Που ειναι τα 2800 μελη;''
Θα πρεπει να ξεκηνησουμε αυτην την ερωτησει απο τον εαυτο μας.
Και θα αναφερθω σ'εμενα,ηρθα σ'αυτη την ιστοσελιδα,χωρις να γνωριζω,(δεν μου την προτεινε καποιος,)
ειδα θεματα που με ενδιαφεραν και ετσει εκανα,μια σταση.
Κατανοω λοιπον, οτι, οταν τα ενδιαφεροντα μου σταματησουν,θα παψω να βρισκομε σ'αυτην την ιστοσελιδα,
λεω την αποψη μου,δεν θα ηθελα σας παρακαλω να παρεξειγηθω.Αν και εχει ξαναγεινη.
(Βλεπεται εχω γινη πολλη προσεκτικος απεναντη σας,)Αυτο και μονο, θα πρεπει νας σας κανει να αναθεωριτε
καποιες αποψη σας,,(αν και αυτο,δεν ειναι απολητο.)
Αν και αυτο συμβενη παντου,οι αριθμοι δεν εχουν σημασεια,μπαινουμε σε μια σελιδα,και μετα χανομαστε.
Δεν θελω ομως να πιστεψω,οτι οσοι φευγουν, χανουν και την πιστη τους,εχω μεσα στο μυαλο μου,
οτι εχουν την πιστη και την αγαπη μεσα στην καρδια τους.
Θα ητανε καλο, να κοιταξουμε για λιγο μεσα μας,και ας αναροτηθουμε,τι θα μας κρατουσε σ'αυτο το forum;
1)Να εχω κοινωνια με ομοθρησκους
2)Να βρω ενα λιμανι,για να εχω γαληνη στην ψυχη μου.
3)Αγαπη
4)Κατανοηση
Και θα ηθελα να πω ,οτι οι βαρκες που μπενουν στο λιμανι για να σωθουν απο την τρικυμια,δεν ειναι
ολες ιδιες,ομως αν τους αρεσει το καταφυγιο,μενουν.
Η θρησκεια που πιστευουμε ειναι Αληθινη, ειναι πολιτευμα,ειναι τροπος ζωης.
Ο Κυριος μας ειναι Αυτος που θα αυξησει τα μελοι,κατα το Θελημα του..
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από ψυχουλα »

εγω βλεπω το φορουμ οπως το λεει η λεξη κατι σαν την αρχαια αγορα οπου ανταλλαζονταν αποψεις. Χτες ωραια το εξηγησε η Αγγελικη, ερχομαστε να διαβασουμε κατι πνευματικο κτλ

Δε μου αρεσει και τοσο ο τιτλος του παροντος τοπικ γιατι δινει την εντυπωση οτι ειναι κατι σα μαγαζι που κοιτα πως να χει πελατεια κατι το οποιο φυσικα δε στεκει γιατι ουτε οφελη εχει ο ιδιοκτητης της ιστοσελιδας ουτε βλεπουμε πουθενα διαφημισεις κτλ

οποτε νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος αγχους γιατι δεν γραφουν και τα 2800 μελη (καλα ετσι και γινοταν κατι τετοιο δε μπορω να φανταστω τη θεση της Αγγελικης ή του διαχειριστη :mrgreen: ).

καλυτερα να στενοχωριομαστε αν αδειαζουν τα χωρια και η περιφερεια της Ελλαδας και η εκκλησια οχι αν δε γραφουν 2800 μελη ενος εστω και αξιολογου διαδικτυακου φορουμ!!!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

terzagelos έγραψε:ηρθα σ'αυτη την ιστοσελιδα,χωρις να γνωριζω,(δεν μου την προτεινε καποιος,)
ειδα θεματα που με ενδιαφεραν και ετσει εκανα,μια σταση.
Κατανοω λοιπον, οτι, οταν τα ενδιαφεροντα μου σταματησουν,θα παψω να βρισκομε σ'αυτην την ιστοσελιδα,
λεω την αποψη μου,δεν θα ηθελα σας παρακαλω να παρεξειγηθω.
Κι' εγώ έτσι ήρθα Αγγελε.

Αλλά σιγά-σιγά το πράγμα επεκτάθηκε και τα ενδιαφέροντα έγιναν πολυποίκιλα.

Και πέρα απ' τις ωφέλιμες συζητήσεις, το μοίρασμα απόψεων και βιωμάτων, φτάσαμε στο σημείο να συναντιόμαστε με τα μέλη και να πηγαίνουμε μαζί, είτε σε προσκυνήματα, είτε για κρασο-φαγοπότια! :8

Επομένως, άντε τώρα να φύγω απ' το φόρουμ! :8
Δεν υπάρχει περίπτωση!

(Αν και ποτέ δεν ξέρεις.....)
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από aposal »

Κάποια μέλη, ενώ ξεκίνησαν με ενθουσιασμό, απογοητεύτηκαν από την συμπεριφορά κάποιων άλλων και αποχώρησαν. Το έχω κάνει κι εγώ σε άλλα φόρα. Δεν είναι δυνατόν να βλέπουμε όλοι μας τον παρόντα ιστοχώρο σαν τον χώρο που μας ταιριάζει. Δεν στέκομαι στο αν αυτοί που αποχώρησαν είχαν δίκιο, ή το είχαν αυτοί που του "εξώθησαν" στην αποχώρηση. Η ουσία είναι πως κάθε ένας μας είναι ελεύθερος να συνεχίσει ή να αποχωρήσει και εξάλλου δεν αναπαυόμαστε όλοι με τους ίδιους ανθρώπους.
Υπάρχουν και άλλοι που δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου (ή την επιθυμία) να μπαίνουν και να γράφουν τις απόψεις τους, πλην πολύ σπάνια.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από filotas »

Έχω μιλήσει πολλές φορές για την υποχώρηση της Χάριτος μετά τον πρώτο καιρό από την επιστροφή στην Εκκλησία και τις συνέπειες που έχει, όταν κάποιος στο μεταξύ δεν έχει κατανοήσει, ότι η πνευματική ζωή είναι μαραθώνιος κι όχι κατοστάρι.

Τις περισσότερες φορές εμφανίζονται πολλοί στα Χριστιανικά φόρουμς, οι οποίοι έχουν μόλις επιστρέψει ή πρωτοέλθει στην Εκκλησία και βρίσκονται υπό την επίδραση της δωρεάν Χάριτος. Σ' αυτή την κατάσταση όλοι καταλαμβάνονται από μεγάλο πνευματικό ζήλο και διάθεση να το φωνάξουν σ΄όλο τον κόσμο, αλλά και να υποδείξουν στους άλλους πως θα σωθούν κι εκείνοι. Δεν ακούγεται κακό εκ πρώτης όψεως, η προσπάθειά τους όμως είναι χωρίς διάκριση, λόγω έλλειψης εμπειρίας μακρόχρονης άσκησης, αλλά και γνώσεων. Η αδιακρισία αυτή οδηγεί πολύ συχνά σε συγκρούσεις με άλλους αδελφούς, περισσότερο έμπειρους, που έχουν στο μεταξύ αποκτήσει μεγαλύτερη κατανόηση και διάκριση, που προέρχεται από την μακροχρόνια άσκηση και επαφή με τα Μυστήρια της Εκκλησίας, αλλά και την πνευματική μελέτη.

Οι περισσότεροι απ' αυτούς τους αδελφούς, εξαντλούν την ορμητικότητά τους πολύ σύντομα, πριν η πνευματικότητά τους αποκτήσει ρίζες, παρασύρονται από τις βιοτικές μέριμνες και πέφτουν πάλι σε κατάσταση χαλαρής σχέσης με την Εκκλησία και απομακρύνονται κι από τα Χριστιανικά forums. Πολλοί απ' αυτούς δεν απομακρύνονται οριστικά, αλλά επανέρχονται κατά καιρούς ή απλά παρακολουθούν από μακρυά.

Λίγοι είναι αυτοί που βρήκαν καλό Πνευματικό αμέσως μετά την επιστροφή τους, που συγκράτησε την ορμητικότητά τους στην αρχή και τους παρηγόρησε κατά την περίοδο υποχώρησης της Χάριτος, ώστε να συνεχίσουν τον αγώνα. Αυτοί έχουν σημειώσει, παρά τις καθημερινές μέριμνες, μεγάλη διάρκεια συνεχούς παρουσίας στο forum, κι όσο περνά ο καιρός, οι δημοσιεύσεις τους δείχνουν μεγαλύτερη πνευματική ωριμότητα και σύνεση, που προέρχεται από την εμπειρία του πνευματικού αγώνα. Ο αριθμός αυτών των μελών είναι μικρός μπροστά στα εγγεγραμμένα μέλη, ίσως λίγες δεκάδες, κι απ' αυτούς ακόμη λιγότεροι εξακολουθούν να συμμετέχουν στις συζητήσεις και να δημοσιεύσουν με αμείωτη διάθεση, καθ' όλη τη διάρκεια της παρουσίας τους.

Όλ' αυτά τα λέω τόσο για να κατανοήσουμε τους λόγους της ύπαρξης μερικών δεκάδων ενεργών μελών, μέσα στις χιλιάδες των εγγεγραμμένων, αλλά και το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε στους νεοεισερχόμενους, ώστε, όσο εξαρτάται από μας, η παρουσία τους στην Εκκλησία και στον χώρο να μακροημερεύσει και να μην είναι εντελώς προσωρινή.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Πολύ όμορφη η τοποθέτηση του Νίκου.
filotas έγραψε:Όλ' αυτά τα λέω τόσο για να κατανοήσουμε τους λόγους της ύπαρξης μερικών δεκάδων ενεργών μελών, μέσα στις χιλιάδες των εγγεγραμμένων, αλλά και το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε στους νεοεισερχόμενους, ώστε, όσο εξαρτάται από μας, η παρουσία τους στην Εκκλησία και στον χώρο να μακροημερεύσει και να μην είναι εντελώς προσωρινή.
Σωστά, αν μπορούμε κι' εμείς να συνεισφέρουμε ένα λιθαράκι προς όφελος των αδελφών μας και ημών των ιδίων βεβαίως μέσω αυτού.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εγω εχω αλλη αποψη αν μου επιτρεπετε για το θεμα

Το φορουμ ειναι κατι σαν βοηθεια προς καποιες ψυχες, οι οποιες αναζητουνε εστω και στο διαδυκτιο ενα χερι βοηθειας,
οπως η Εκκλησοα μας πολλοι πηγανε, προσευχηθηκανε ,ζητησανε βοηθεια ,κλαψανε, βρηκανε την Γιατρια τους
αλλα το ποιος εμεινε μετα την ιαση του εκει ,αλλαζει.

ετσι και το φορουμ μεσο της σελιδας αυτης πολλοι βρηκανε αυτο που ισως αναζητουσανε και μετα χαθηκανε,
δεν μεινανε ουτε και σαν βοηθοι, αφου βρηκανε τον δρομο τους να μεινουνε εδω να απλωσουν το χερι τους σε αλλα μελη που ερχονται εδω μεσα ψαχνοντας κατι για να αναπαυθουνε

ετσι απλα ερχομαστε παιρνουμε αυτο που θελουμε και μετα την κοπαναμε χωρις να προσφερουμε κατι και εμεις σε αλλους

ισως ακουγεται λιγο σκληρο αλλα ετσι ειναι
γι'αυτο θελω να πω μην ανησυχειτε
αυτοι που δεν εμφανιζονται αλλο ειναι καλα εκει που ειναι και να ειναι για παντα ,αναπαυθηκανε και δεν ερχονται αλλο
ο Παναγαθος Θεος να τους εχει υπο την σκεπην του
και να τους χαριζει σωματικη και ψυχικη υγεια
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από angieholi »

Δημήτρη σωστή η σκέψη σου και ο λογισμός, αλλά λίγο σκληρός ταυτόχρονα...

Έρχομαι, παίρνω αυτό που θέλω και την κοπανάω.... Όχι για μένα δεν είναι έτσι καθόλου....

Προσωπικά θα έλεγα και από ότι έχω διαπιστώσει γενικά στη ζωή μου, τίποτα δεν κρατάει για πάντα. Με ποια έννοια;
Ότι πολλοί παράγοντες που είναι μεταβλητοί επηρρεάζουν ή καθορίζουν τη ζωή μας και μας κάνουν να συμπεριφερόμαστε ανάλογα.

Δηλαδή μπορεί για κάποιο διάστημα, ισως κάποια χρόνια να έχω την ευχέρεια να μπαίνω στο φόρουμ, σε κάποια στιγμή όμως να έρθει μια αλλαγή στη ζωή μου.
Να παντρευτώ οπότε αφοσιώνομαι στον συζυγό μου, να αποχτήσω πολλά παιδιά, οπότε με τις φροντίδες να μην έχω πολύ χρόνο, να αρρωστήσω, να μετακομίσω, να πιάσω δουλειά ενώ πριν ήμουν άνεργη, και τόσα άλλα...

Όταν λοιπόν γίνει μια τετοια αλλαγή στη ζωή μου, είναι λογικό να μην μπορώ να βρω χρόνο για το φόρουμ.
Βέβαια μπορεί μετά από κάποιο διάστημα να έχω βάλει σε μια ροή τα πράγματα και να ξεκλέβω και λίγο χρόνο και να επιστρέψω!
Όμως ποιός ξέρει; Μπορεί μετά από καιρό να έχει χαθεί και η παρέα μου και να μην θέλω να γράφω, απλά μόνο να διαβάζω....

Πολλοί, μα πολλοί είναι οι παράγοντες που σήμερα έχουμε το χρόνο να είμαστε εδώ, αλλά αύριο να αλλάξουν και να μην είμαστε!
Σάμπως γνωρίζουμε με σιγουριά αν εμείς που τώρα μιλάμε και γράφουμε, θα είμαστε εδώ "αύριο"; :roll:

Όπως έχει πει και ο Διαχειριστής: εδώ μέσα κανείς δεν βρίσκεται με το ζόρι και ούτε μπορούμε να κρατήσουμε με το ζόρι αυτούς που δεν θέλουν πια να είναι εδώ, προσθέτω εγώ...
Ή μας αρέσει το φόρουμ και μένουμε ή όταν δεν μας αρέσει πια και δεν μας αναπαύει, φεύγουμε, απλά πράγματα.

Εξάλλου έχετε σκεφτεί τι θα γινόταν αν έγραφαν και τα 2800 μέλη;;;;;;;; :42 :42 :42 :42
ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! :13 :13 :102 :102 :104 :104 :e_confused :20 :lol: :lol: :lol:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35674
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από toula »

angieholi έγραψε:
Εξάλλου έχετε σκεφτεί τι θα γινόταν αν έγραφαν και τα 2800 μέλη;;;;;;;; :42 :42 :42 :42
ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! :13 :13 :102 :102 :104 :104 :e_confused :20 :lol: :lol: :lol:
Αγγελική το πάω λίγο πιο πέρα και σε ρωτάω : ΄Εχεις σκεφθεί τι θα γινόταν άν θρήσκευαν όλοι οι Έλληνες ; Ευχής έργον θα ήταν βέβαια αυτό αλλά φαντάζεσαι πόσες εκκλησίες και πόσους ιερείς θα έπρεπε να είχαμε ; Κάθε δρόμος και μία εκκλησία για να μπορέσουν να χωρέσουν όλοι οι εκκλησιαζόμενοι ! Ανέφικτα πράγματα στις μεγαλουπόλεις τουλάχιστον που είμαστε ο ένας επάνω στον άλλον !
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από filotas »

Μακάρι να υπήρχαν αρκετοί πιστοί και θα κάναμε και στις ταράτσες ναούς. Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι η έλλειψη χώρου. Αλλά η έλλειψη αγάπης και αγωνιστικής διάθεσης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”