Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φόρουμ

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από vasilisalt »

filotas έγραψε:Έχω μιλήσει πολλές φορές για την υποχώρηση της Χάριτος μετά τον πρώτο καιρό από την επιστροφή στην Εκκλησία και τις συνέπειες που έχει, όταν κάποιος στο μεταξύ δεν έχει κατανοήσει, ότι η πνευματική ζωή είναι μαραθώνιος κι όχι κατοστάρι.

Τις περισσότερες φορές εμφανίζονται πολλοί στα Χριστιανικά φόρουμς, οι οποίοι έχουν μόλις επιστρέψει ή πρωτοέλθει στην Εκκλησία και βρίσκονται υπό την επίδραση της δωρεάν Χάριτος. Σ' αυτή την κατάσταση όλοι καταλαμβάνονται από μεγάλο πνευματικό ζήλο και διάθεση να το φωνάξουν σ΄όλο τον κόσμο, αλλά και να υποδείξουν στους άλλους πως θα σωθούν κι εκείνοι. Δεν ακούγεται κακό εκ πρώτης όψεως, η προσπάθειά τους όμως είναι χωρίς διάκριση, λόγω έλλειψης εμπειρίας μακρόχρονης άσκησης, αλλά και γνώσεων. Η αδιακρισία αυτή οδηγεί πολύ συχνά σε συγκρούσεις με άλλους αδελφούς, περισσότερο έμπειρους, που έχουν στο μεταξύ αποκτήσει μεγαλύτερη κατανόηση και διάκριση, που προέρχεται από την μακροχρόνια άσκηση και επαφή με τα Μυστήρια της Εκκλησίας, αλλά και την πνευματική μελέτη.

Οι περισσότεροι απ' αυτούς τους αδελφούς, εξαντλούν την ορμητικότητά τους πολύ σύντομα, πριν η πνευματικότητά τους αποκτήσει ρίζες, παρασύρονται από τις βιοτικές μέριμνες και πέφτουν πάλι σε κατάσταση χαλαρής σχέσης με την Εκκλησία και απομακρύνονται κι από τα Χριστιανικά forums. Πολλοί απ' αυτούς δεν απομακρύνονται οριστικά, αλλά επανέρχονται κατά καιρούς ή απλά παρακολουθούν από μακρυά.

Λίγοι είναι αυτοί που βρήκαν καλό Πνευματικό αμέσως μετά την επιστροφή τους, που συγκράτησε την ορμητικότητά τους στην αρχή και τους παρηγόρησε κατά την περίοδο υποχώρησης της Χάριτος, ώστε να συνεχίσουν τον αγώνα. Αυτοί έχουν σημειώσει, παρά τις καθημερινές μέριμνες, μεγάλη διάρκεια συνεχούς παρουσίας στο forum, κι όσο περνά ο καιρός, οι δημοσιεύσεις τους δείχνουν μεγαλύτερη πνευματική ωριμότητα και σύνεση, που προέρχεται από την εμπειρία του πνευματικού αγώνα. Ο αριθμός αυτών των μελών είναι μικρός μπροστά στα εγγεγραμμένα μέλη, ίσως λίγες δεκάδες, κι απ' αυτούς ακόμη λιγότεροι εξακολουθούν να συμμετέχουν στις συζητήσεις και να δημοσιεύσουν με αμείωτη διάθεση, καθ' όλη τη διάρκεια της παρουσίας τους.

Όλ' αυτά τα λέω τόσο για να κατανοήσουμε τους λόγους της ύπαρξης μερικών δεκάδων ενεργών μελών, μέσα στις χιλιάδες των εγγεγραμμένων, αλλά και το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε στους νεοεισερχόμενους, ώστε, όσο εξαρτάται από μας, η παρουσία τους στην Εκκλησία και στον χώρο να μακροημερεύσει και να μην είναι εντελώς προσωρινή.
Αχ βρε Νίκο πόσο αληθινή και πόσο σοφή είναι η τοποθέτησή σου!!!
Θυμάμαι όταν είχα πρωτοεισέλθει στην οικογένεια του Χριστού μας πως είχα κατακλυσθεί από την Χάρη του Θεού!
Το καλό είναι πως βρήκα ένα άξιο πνευματικό γιατί πράγματι τα γεγονότα στη συνέχεια εξελίχθηκαν όπως τα προείπες.
Όταν περιέγραφα με ενθουσιασμό στον πάτερ.... το τι θαυμαστό μου συνέβαινε, πάντα μου έλεγε πως αυτή είναι
η χάρη του Θεού και πως είναι πιθανό σε λίγο καιρό να τη χάσω, οπότε έπρεπε να μην απογοητευθώ.
Έτσι φυσικά και έγινε...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από Dimitris39 »

angieholi έγραψε:Δημήτρη σωστή η σκέψη σου και ο λογισμός, αλλά λίγο σκληρός ταυτόχρονα...

Έρχομαι, παίρνω αυτό που θέλω και την κοπανάω.... Όχι για μένα δεν είναι έτσι καθόλου....

Φυσικα αυτο ησχυει και για μενα οχι μονο για τους αλλους :8 :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Πού είναι τα 2800μέλη?Κίνητρα-προτάσεις αναζωογόνησης φό

Δημοσίευση από terzagelos »

Ενας ανθρωπος σκαβωντας στον αγρο του βρηκε θυσαυρο,και συνεχισε να σκαβη.
Ετσι και εμεις ,ειμαστε εδω διαβαζωντας οτι καλο,και οσοι βρισκουν θα ειναι εδω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”