Επικίνδυνη παρουσίαση σε power point

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Επικίνδυνη παρουσίαση σε power point

Δημοσίευση από theodora »

" ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ !!!!!!!
Παρακαλώ να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, κυρίως εάν χρησιμοποιείτε αλληλογραφία μέσω internet, όπως Yahoo, Hotmail, AOL κτλ.
Η πληροφορία κυκλοφόρησε από την Microsoft και την Norton.
Παρακαλώ στείλτε την σε όλους όσους γνωρίζετε και έχουν πρόσβαση στο Internet.
Ίσως λάβετε ένα φαινομενικά άκακο e-mail με παρουσίαση Πάουερ Πόιντ (PowerPoint) και τίτλο: «Lifeisbeautiful. Pps».
Εάν το λάβετε, μην ανοίξετε το επισυναπτόμενο του για κανένα λόγο και διαγράψτε το αμέσως!!!
Εάν ανοίξετε το αρχείο, ένα μήνυμα θα εμφανισθεί στην οθόνη σας λέγοντας: Itistoolatenow, yourlifeisnolongerbeautiful, δηλαδή: Τώρα πια είναι αργά, η ζωή σας δεν είναι πλέον όμορφη!
Ως επακόλουθο θα χάσετε τα πάντα στον υπολογιστή σας και το άτομο που σας το έστειλε θ' αποκτήσει πρόσβαση στο όνομά σας, στο e-mail σας και στο κωδικό ασφαλείας σας.
Αυτός είναι νέος ιός, ο οποίος ξεκίνησε πρόσφατα να κυκλοφορεί!
Η Microsoft επιβεβαίωσε ήδη τη σοβαρότητα του προβλήματος κι ανάφερε ότι τα προγράμματα antivirus δεν είναι ικανά να τον καταστρέψουν.
Ο ιός δημιουργήθηκε από έναν χάκερ ο οποίος αυτοαποκαλείται «lifeowner».. "
============================================================================================================================


Το έλαβα σήμερα το μήνυμα και θεώρησα καλό να υπενθυμήσω σε όλους μας πόσο προσεκτικοί θα πρέπει να είμαστε με τα διάφορα αρχεία pps και ppt που ανταλλάσουμε.

Θεοδώρα
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
VASSILIKH
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Μεσολόγγι
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από VASSILIKH »

ευχαριστούμε για την προειδοποίηση
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από theodora »

και συνεχίζω λέγοντας πως μπορεί αυτό το μήνυμα να είναι και Hoax, (γι΄αυτό το λόγο και ποτέ δεν συνεχίζουμε τις αλυσίδες στα Mails, ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΣΠΑΜΕ)

τι χαρακτηρίζει αυτό το μήνυμα σαν hoax:

" Η πληροφορία κυκλοφόρησε από την Microsoft και την Norton "
Κυκλοφόρησε δηλαδή πότε; Από ότι ξέρουμε όλοι η Microsoft δεν έχει εμπλακεί στις εταιρείες παραγωγής anti-virus και δεν κυκλοφορεί virus alerts. Η Norton είναι το επίσημο όνομα ενός προγράμματος antivirus της Symantec Corporation.

" Παρακαλώ στείλτε την σε όλους όσους γνωρίζετε."
Καμιά εταιρεία διανομής antivirus λογισμικού δεν διανέμει πληροφορίες με αυτό τον τρόπο..
" Ίσως λάβετε ένα φαινομενικά άκακο e-mail με παρουσίαση Πάουερ Πόιντ (PowerPoint) και τίτλο: «Lifeisbeautiful. Pps .'"
Είναι δυνατό ένα αρχείο του PowerPoint να προσβληθεί από κάποιας μορφής ιό, αλλά αυτή η επικινδυνότητα αντιμετωπίζεται εύκολα από την αναβάθμιση των patches της Microsoft. Και πέρα από αυτό τι θα εμπόδιζε κάποιον κακόβουλο να αλλάξει το όνομα του αρχείου και να σας το στείλει;

" Εάν το λάβετε, μην ανοίξετε το επισυναπτόμενο του για κανένα λόγο και διαγράψτε το αμέσως!!! "
Οι πραγματικές προειδοποιήσεις για ιούς σαν ομιλούν για patches και αναβαθμίσεις ( updates ) που θα σας παράσχουν την απαραίτητη προστασία. Είναι μάλιστα πιθανό να συμπεριλαμβάνουν οδηγίες για να απαλλαγείτε από τον ιό και τα απαραίτητα βήματα για να αναφέρετε τον ιό στις αρχές. Η διαγραφή ενός επισυναπτομένου (attachment) δεν σας προστατεύει από μελλοντικές μολύνσεις ούτε θα απομακρύνει οποιαδήποτε μόλυνση του υπολογιστή σας.

" Αυτός είναι νέος ιός, ο οποίος ξεκίνησε πρόσφατα να κυκλοφορεί!."
Και να πάλι που δεν μας λέει ακριβώς πότε. Ουσιαστικά κάθε προειδοποίηση ιών hoax είναι για "νέους" ιούς, ακόμη και αν κάποιοι από αυτούς εμφανίστηκαν και αντιμετωπίστηκαν πριν πολλά χρόνια.
" Η Microsoft επιβεβαίωσε ήδη τη σοβαρότητα του προβλήματος κι ανάφερε ότι τα προγράμματα antivirus δεν είναι ικανά να τον καταστρέψουν."
Για την Microsoft τα είπαμε παραπάνω. Για τις εταιρείες παραγωγής antivirus λογισμικού θα πρέπει να πούμε ότι κινούνται άμεσα για αναβάθμιση του παραγόμενου από αυτές λογισμικού λίγες ώρες αφού ένας νέος ιός κάνει την εμφάνισή του.
Η προειδοποίηση συμπεριλαμβάνει μια ενημέρωση για τον χάκερ ή τα κίνητρά του και την παρουσιάζει για να θεωρήσετε τον εαυτό σας σαν θύμα της διαμάχης μεταξύ των μεγάλων εταιριών και των χάκερ.
Γενικά.
Τέτοια e-mail δεν πρόκειται να προστατεύσουν εσάς ή τους φίλους σας από τους ιούς του διαδικτύου και γιαυτό το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να σπάτε τέτοιες αλυσίδες και να μην τις προωθείτε.

ΠΗΓΕΣ: http://www.breakthechain.org/exclusives/lifevirus.html
http://www.symantec.com/security_respon ... 99&tabid=2
http://www.snopes.com/computer/virus/li ... utiful.asp
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
trisathlios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: localhost

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από trisathlios »

Xairete en Kurio,

Nomizo oti panikobaleste kakos !!

Oi perissoteres autou tou eidous fimes , skopo exoun apla na panikobaloun!
Diladi einai HOAX , asxeta an lene oti DEN EINAI !!

To ergo exei problithei polles fores , omos pote den isxuse kati tetoio , toulaxiston apo
parousiasi PowerPoint.

Vevaia , to na anoigei kaneis sinimena arxeia , ta opoia proerxontai apo paralipti pou den ton 3eroume
enoeite oti APAGOREUETAI !

Programmatistika milontas , se sugxrono leitourgiko sistima tupou Windows XP - Vista , enas ios
o opoios foliazei se PowerPoint , den mporei na petuxei zimia , idios sta Windows Vista , mias kai
ta arxeia tou pirina einai kala prostateumena.

Enas HY , o opoios exei ena Firewall KAI !! ena kalo Antivirus , parametropoiimeno sosta !! den kindineuei
apo enan "IO" o opoios foliazei mesa se PowerPoint parousiasi !
Kai akoma kalitera , den kinduneuei isos kai katholou !

Epitrepsate mou na sas po poia theoro kala kai poia kaka Antivirus me seira proteraiotitas !
( Upokeimenika , sumfona me tin diki mou gnomi kai MONON ! )

( 1 = Poli KALO Antivirus , 5 = Poli KAKO Antivirus )

1) Kaspersky Antivirus (www.kaspersky.com)
2) BitDefender Antivirus ( www.bitdefender.com)
3) NOD32 Antivirus ( www.nod32.com)
4) Norton Antivirus ( www.symantec.com)
5) AVG Free Antivirus ( www.avg.com)

Enas HY DEN ARKEI NA EXEI MONAXA ANTIVIRUS !!
Apagoreuetai na exei MONON ANTIVIRUS !!
Prepei "upoxreotika" na exei kai Firewall.

Pali me seira proteraiotitas anafero ta kala kai kaka Firewall.

1) Kaspersky Internet Security ( www.kaspersky.com)
2) Outpost PRO ( www.agnitum.com)
3) Zonealarm PRO ( www.zonealarm.com)
4) Norton Internet Security ( www.symantec.com)


Eulogeite pateres kai aderfoi.
ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από ester »

Κατά καιρούς είχα πολλά προβλήματα.
Θυμάμαι για παράδειγμα μια χαρακτηριστική περίπτωση,
στην οποία το PANDA δεν με προστάτεψε.

Τώρα τελευταία έχω το Kaspersky και ησύχασα λίγο!.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από ANTREAS »

εγω κολλησα εναν ιο τωρα τελευταια που μαλλον μου ηρθε σαν ενημερωση του msn εγω το εκανα και μαλλον την πατησα...δεν μου εκανε ζημια στην υπολογιστη καμμια αλλα με το που εμπαινα msn μου γεμιζε τον καδο ανακυκλωσεις με αχρηστ απραγματα απο διαφορους χρηστες μεχρι και φωτο βρηκα ασχετων ατομων.αμα σας ερθει ενα λινκ στο μσν με κατι κινεζικα μην το πατησετε..μπορει να ειναι κατι τετοιο..εχω το kaspersky και πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο..
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από AngelsGR »

Θεοδωρα και αυτο το μηνυμα που γραφεις ειναι ενα mail chain. Tα mail chain μοναδικο σκοπο εχουν να μαζευουν τις διευθυνσεις μας και υστερα να μας γεμιζουν με ανεπιθυμητα μαιλ, αυτα που λεμε spam mail.

το antivirus που χρησιμοποιω ειναι το Avast, το οποιο σε διαφορα φορουμ το εχουν βαθμολογισει ως το καλυτερο δωρεαν antivirus και ενα απο τα καλυτερα γενικα. Προσεχετε πιο antivirus επιλεγετε διοτι τα προγραμματα αυτα μπλοκαρουν την εξοδο σας προς το ιντερνετ με αποτελεσμα να γινεται πιο αργο.
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από AngelsGR »

ANTREAS έγραψε:εγω κολλησα εναν ιο τωρα τελευταια που μαλλον μου ηρθε σαν ενημερωση του msn εγω το εκανα και μαλλον την πατησα...δεν μου εκανε ζημια στην υπολογιστη καμμια αλλα με το που εμπαινα msn μου γεμιζε τον καδο ανακυκλωσεις με αχρηστ απραγματα απο διαφορους χρηστες μεχρι και φωτο βρηκα ασχετων ατομων.αμα σας ερθει ενα λινκ στο μσν με κατι κινεζικα μην το πατησετε..μπορει να ειναι κατι τετοιο..εχω το kaspersky και πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο..
κανε μια δοκιμη, αλλαξε το password που εχεις για το msn και δες αν συνεχιζει η ιδια κατασταση.
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Παιδιά για antivirus θα πω μια προσωπική εμπειρία .

Είχα το KASPERSKY βασικά είναι απίστευτα βαρύ και απο την άλλη μια φορά κόλλησα έναν ιο που δεν τον βρήκε αλλά τον βρήκε το NOD32 και το AVG οπότε καταλαβαίνεται το ξήλωσα το kasperksy.

Αφού θα έκανα format εβαλα ιους στο pc Μου για να δοκιμάσω τα antivirus τελικά το NOD32 και το ΑVG πέρασαν και τα βρήκαν όλα.

Ευχαριστουμε για την ενημερωση ΠΡΟΣΟΧΗ!
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ σε power point

Δημοσίευση από theodora »

Η ενημέρωση αυτή αναρτήθηκε για
1) να μην ξεχνιόμαστε πως τα διάφορα αρχειάκια που λαμβάνουμε -ύστερα από μαζική αποστολή από τους "φίλους" μας- και απευθύνομαι κυρίως στα νεαρότερα μέλη μας, δεν πρέπει να τα ανοίγουμε
2) να σπάμε οποιαδήποτε αλυσίδα μηνυμάτων.

Όσο για το πιό πάνω δεν πρόκειται για mail machine, γιατί δεν προηγήθηκε μαζική αποστολή στα e-mails σας, αλλά ανάρτηση στο φόρουμ.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”