......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Θέλω να κάνω μια πρόταση , θα την εκφράσω όπως την έχω στο μυαλό μου.

Οι συντονιστές θα μας πουν εάν είναι υλοποιήσιμη και πως - διότι πρόκειται για λεπτό ζήτημα.

Όλοι γνωρίζουμε ότι για πολλούς αυτό το μέσω επικοινωνίας ίσως και η μοναδική συντροφιά που έχει κάποιος μέσα στη μοναξιά του.
Ακόμη ,υπάρχουν μέλοι που μας διαβάζουν , μας παρακολουθούν αλλά δε συμμετέχουν ενεργά για τους δικούς τους λόγους.
Πίσω όμως απο κάποια ονόματα μπορεί να κρύβονται ιστορίες που πονούν , που χρειάζονται στήριξη.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι απο τη στιγμή που είμαστε μια διαδικτυακή οικογένεια δε θα θέλαμε κάποιο μέλος της να υποφέρει;
Εκεί λοιπόν που πολλές φορές αναρωτιώμαστε ΠΟΥ να προσφέρουμε βοήθεια , συμπαράσταση εθελοντικά κάτι και ...............δε βρίσκουμε.

Μήπως λοιπόν ,λέω μήπως, μπορεί να δημιουργηθεί κάπως μια στήλη ή κάτι πιο προσωπικό πιο κλειστό αλλά προσβάσιμο κατόπιν συνεννοήσεως με τους συντονιστές απο όποιο μέλος θέλει να προσφέρει εθελοντικά κάτι ώστε πίσω απο κάθε όνομα να κρύβεται χαμόγελο;
Ίσως και μέσω των περιοχών που ζούμε να μπορέσουμε να στηρίξουμε κάποιους ανθρώπους μας που θα ήθελαν τη ταπεινή βοήθειά μας.
Μια πρώτη σκέψη κάνω και θα ήθελα και την γνώμη των υπολοίπων .
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από Dimitra79 »

Ωραία ακούγεται Βασιλική η ιδέα σου αλλά πώς μπορούμε να βοηθήσουμε? να κάνουμε δηλαδή μία σελίδα κ να γράφει όποιος θέλει τον πόνο του και άν θέλει μετά να βρίσκεται με κάποιο απο τα μέλη της ιστοσελίδας και για περετέρω βοήθεια? δεν πολυ κατάλαβα την ιδέα σου. Πώς δηλαδή να προσφέρουμε την βοηθειά μας σε κάποιον? και έπειτα μπορεί κάποιος που "υποφέρει" απλά να θέλει να μπαίνει εδώ να διαβάζει κάποιο ψυχοφελές κείμενο κ έτσι να αναπαύεται. Διευκρήνησε λίγο περισσότερο αυτό που σκέφετσαι.
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

κάτι ας πούμε , μια στήλη που δε θα είναι ορατή στην οποία θα μπορεί κάποιος να αναφέρει εάν χρίζει κάποιας βοήθειας και με τον αντίστοιχο συντονισμό δηλ. ανάλογη στήλη εαν κάποιος θέλει
να προσφέρει κάτι ως βοήθεια και όλο αυτό να γίνεται ένα πάντρεμα απο τους συντονιστές μας.

Π.χ. εγώ προσωπικά θέλω να δώσω παιχνίδια και παιδικά ρούχα αλλά εάν κάποιος απο το φόρουμ τα έχει ανάγκη θα ήθελα να τα δώσω σ'αυτή την οικογένεια.
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από Dimitra79 »

Δηλαδή, απ'ότι κατάλαβα υλική βοήθεια να προσφέρουμε. Βέβαια όχι μόνο σε μέλη του φόρουμ αλλά κ σε οικογένειες που αν τυχόν γνωρίζουν κ υπάρχει ανάγκη. Καλό μου ακούγεται. Ας δούμε τι λένε κ οι υπόλοιποι συνοδοιπόροι του edo!
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από panosgreece »

στο θαυμασιο θεμα που εβαλε η vasilikirimp πρεπει να τοποθετηθουμε ολοι μας

ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

όχι μόνο υλική βοήθεια αλλά και ότι μπορούμε να προσφέρουμε , συντροφιά , ενα χέρι βοηθείας κάπου κάτι οτιδήποτε .....θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παραδείγματα

βοήθεια είναι κάποια στιγμή που μπορείς να πας να πιεις έναν καφέ με κάποιον που είναι μονος/η , να του κρατήσεις το χέρι απλά και μόνο -

οτιδήποτε περνά απο το μυαλό σας που μπορεί ο καθένας μας να συμβάλλει ώστε να υπάρχουν χαμόγελα , να νοιώθουμε ότι κάποιος θα μας ακούσιε θα χτυπήσει το τηλέφωνο να μας ρωτήσει ... τι κάνεις είσαι καλά;

μέχρι έν πρόβλημα ου μπορεί να έχει σε κάποια δημόσια υπηρεσία και κάποιος απο εμάς μπορεί να συμβάλλει και να βοηθήσει ...γιατί εργάζεται σ'αυτόν το τομέα.

μη με παρεξηγήσετε αλλά προσπαθώ να βρω διάφορα παραδείγματα ώστε να σας δώσω να καταλάβετε πως το σκέφτομαι
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από heart »

panosgreece έγραψε:στο θαυμασιο θεμα που εβαλε η vasilikirimp πρεπει να τοποθετηθουμε ολοι μας

ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα
Ειμαι συμφωνος με των παναγιωτη!
για να ασχωλιθουμε λιγο εδω ολοι μας.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από xenia »

Απίθανο!!!! Θέλω και γω να συμμετέχω!
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από Dimitra79 »

kai εγώ είμαι σύμφωνη Βασιλική! οτιδήποτε μπορούμε να κάνουμε ο κάθε ένας απο την πλευρά του ας το κάνουμε! :P
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ......κάτι σαν ομάδα αλληλοβοήθειας;;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Προτάσεις πως μπορούμε να το πραγματοποιήσουμε λοιπόν .....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”