Έχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σάιτ?

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Έχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σάιτ?

Δημοσίευση από smarti »

Ελπίζω να μην θυμώσετε....αλλά εδώ και καιρό θέλω να ρωτήσω,,τελικά κάνει να εκφράζουμε την γνώμη μας ελεύθερα ,,χωρίς να φοβόμαστε ότι θα παρεξηγηθούμε και ότι μπορεί κάποιος να μας αποπάρει?,,
Υπάρχουν μέλη που έχουν πολλές γνώσεις και μπορούν να βοηθήσουν εμάς , για εμένα θα μιλήσω μόνο, η οποία έχω άγνοια για πολλά πράγματα, αλλά φοβούνται ..Είναι ωραίο αυτό το πράγμα?
ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΟΓΟΥ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ??Μέσα στα επιτρεπτά όρια εννοείται!!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από filotas »

Ελευθερία του λόγου; Αστείον πράγμα. Δε βλέπεις που ο Νικόλας όλη την ώρα μας κάνει λογοκρισία :mrgreen: :mrgreen:.

Που οι καλοί καιροί που ήταν συνονιστής ο nkope, δεν προλάβαινες να δημοσιεύσεις κάτι κι είχε κιόλας διαγραφτεί :lol: :lol: .
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από Ionas »

Καλή Χρονιά

Αγαπητή Σμάρτη, νομίζω, είσαι ελεύθερη χωρίς φόβο και πάθος να γράψεις ότι θέλεις αρκεί να μην βρίζεις...εγώ δεν έχω καταλάβει να μας λογοκρίνει κανένας...ίσως μερικοί αδελφοί να κάνουν παρατηρήσεις, μερικές φορές έντονες αλλά αυτό δεν πρέπει να μας φοβίζει, ευκαιρία να ταπεινωθούμε...Εσύ, κατά την προσωπική μου άποψη, κάνεις παρεμβάσεις γλυκόλογες που δεν θίγουν κανένα.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από theodora »

Πρόβλημα ελευθερίας λόγου στο φόρουμ κατά την γνώμη μου δεν υφίσταται.
Συμβαίνει όπως και στην ζωή μας, όταν επιθυμούμε διακαώς να επιβάλλουμε την δική μας άποψη να την επαναλαμβάνουμε 2 και 3 φορές (ανταπαντώντας σε αντίθετες απόψεις) δημιουργώντας ένα κλίμα «καταπίεσης» ή και καταλήγουμε να απευθυνόμαστε αρνητικά στο ΠΡΟΣΩΠΟ που εκφράζει αντίθετη άποψη και όχι στην ίδια την άποψη....................
Γενικά η επιμονή ακόμα και όταν υπερασπίζεται το δίκαιο και το ορθό, καταλήγει να φέρνει αντίθετα αποτελέσματα, ιδίως στα μικρά παιδιά ......
Και ευτυχώς είναι πολλά τα μέλη που αποδεδειγμένα διαθέτουν καρδιά μικρού παιδιού!
Γλυκειά μου Σμαρώ όταν εκφράζουμε ελεύθερα την γνώμη μας, θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι όχι μόνο να δεχτούμε ελεύθερα αντίθετες απόψεις αλλά πολύ περισότερο αντίθετο τρόπο έκφρασης.
Πόσες φορές δεν λέμε 10 άνθρωποι ακριβώς τα ίδια αλλά με άλλα λόγια και διαφορετική έκφραση και διαφορετικό «τόνο» ?
Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου έγκειται στον χαρακτήρα του καθενός μας (ευαίσθητοι, εγωϊστές, ολιγόπιστοι, παντογνώστες κτλ) και όχι στην ελευθερία του φόρουμ.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από smarti »

Ωραια, ετσι οπως τα γραψατε, δεν υπαρχει κανενα προβλημα να λεμε ελευθερα τη γνωμη μας, απλα για να δω αν καταλαβα, θα πρεπει και να δεχτουμε καποιες γνωμες οι οποιες ισως δεν συμβαδιζουν με αυτα που περιμενουμε να ακουσουμε και με τον τροπο που εμεις θα θελαμε να μας απαντησουν. ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ?????????????
Ευχομαι αυτοι που τελευταια εχουν σωπασει και δεν γραφουν αλλο...να το ξανασκεφτουν και να μας δωσουν αλλη μια ευκαιρια.......ΤΙ ΛΕΤΕ?????
Εκκρεμεί και μια εξήγηση στο θέμα ,,ποδαρικό,, :oops:
Αντε βρε τετοιες μερες που ειναι......λυστε τη σιωπη σας!! :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από eleimon »

Ελευθερια λογου??????? :105 :105 :105 :105 :105 :105
εγω γιατι εχω αντιθετη αποψη?οτι πρεπει να προσεχουμε τι λεμε,πως τα λεμε κι οταν δε συμφωνουν οι αποψεις,υπαρχουν απειλες για ban???????κατ αρχας δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχει το ban,δε λεω πρεπει να υπαρχουν καποιοι περιορισμοι,και πρεπει να προσεχουμε ολοι πως γραφουμε και τι γραφουμε...αλλα πιστευω ειμαστε ενηλικοι ολοι μας κι εχουμε το γνωθεις αυτον.Εξαλλου ειμαστε σ ενα απ τα καλυτερα ορθοδοξα χριστιανικα φορουμ κι ολοι προσπαθουμε να βοηθηθουμε απο καποιους που εχουν γνωσεις περισσοτερες πανω σε πνευματικα θεματα,αγωνιζομενος ο καθενας χωριστα.
Εχω δει ομως εριδες και καυγαδες και απειλες εδω μεσα που με λυπουν αφανταστα,ενω ειναι τοσο ευκολο να εκφρασεις τις αντιρησεις σου με ευγενικο τροπο,οπως μας εχει διδαξει ο Χριστος,να δωσεις στον αλλον να καταλαβει που ειναι λαθος,αν ειναι,τι ειναι σωστο,με λιγα λογια μπορουμε να δουμε καποια πραγματα καλοπροαιρετα,κι οχι να ειμαστε ετοιμοι για πολεμο μολις δουμε κατι που ειναι αντιθετο με τη γνωμη μας.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από petrosathonas »

Να λέμε την άποψη και τα βιώματά μας χωρίς να θίγουμε κάποιον. Ούτε να προσπαθούμε να επιβάλουμε τη γνώμη μας. Αυτό είναι ορθόδοξο χριστιανικό φόρουμ.

Νομίζω ότι μέσα στα πλαίσια αυτά υπάρχει ελευθερία λόγου στο site.

ΆΑΑααα..., να μην το ξεχάσω. Και να κάνουμε και λίγο χιούμορ.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από smarti »


Δημοσίευσηαπό georgeva την Δευτ Αύγ 11, 2008 11:14 pm
Πανο,αν εχει ταπεινωση ο αλλος και καλη διαθεση θα το δεχτει το <<πικρο>>.Αν ομως εχει εγωισμο θα αντιδρασει,και θα σε μισησει.Θελει πολυ διακριση.Και αυτος θα χαθει επειδη εσυ που θα τον βοηθουσες τον εδιωξες με την αδιακριτη και αποτομη συμπεριφορα.Χωρις την μητρικη αγαπη,που την πληροφορειται και ο πιο σκληρος ανθρωπος.
Και εμεις θα δωσουμε λογο στον Θεο επειδη ο Θεος μακροθυμει,μας χαρισε τα ταλαντα που χρωσταμε,ενω εμεις δεν χαριζουμε ουτε ενα λεπτο.
Συγνωμη που το δανείστηκα γι αυτην την ενοτητα...αλλα μου αρεσε παρα πολυ και νομιζω ταιριαζει και λιγουλακι εως και αρκετουλη....για εδω. :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από jimysn »

Ελευθερία λόγου υπάρχει Σμαρώ....το ζήτημα είναι πως κρυμμένοι πίσω απο μια οθόνη και ένα ψευδώνυμο άλλα λέμε τη μια και άλλα την άλλη...φαίνονται βέβαια οι άνθρωποι που μιλούν απο καρδιάς και όποιος-α μιλά και εκφράζεται απο καρδιάς έχει την αληθινή ελευθερία λόγου....
και στο κάτω κάτω έχουμε δικαίωμα όλοι-ες να λέμε αυτό που πιστεύουμε και αισθανόμαστε.........

ααααααααααααααα!!!!........ και καλή χρονιά σε όλους-ες
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εχουμε ελευθερία λόγου εδώ στο σαιτ?

Δημοσίευση από aposal »

Ο καθένας μας μπορεί να γράφει την άποψή του ελεύθερα, αρκεί να μην υβρίζει, γιατί τότε θα υποστεί ποινή αποκλεισμού (ban). Αυτός είναι ο κανονισμός λειτουργίας του φόρουμ και είναι απαραίτητος για την λειτουργία του.
...θα πρεπει και να δεχτουμε καποιες γνωμες οι οποιες ισως δεν συμβαδιζουν με αυτα που περιμενουμε να ακουσουμε και με τον τροπο που εμεις θα θελαμε να μας απαντησουν.
Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε με τις απόψεις των άλλων. Δεχόμαστε όμως το αναφαίρετο δικαίωμά τους να τις γράφουν.
Κάθε άποψη διαφορετική από τη δική μας, είναι καλό ερέθισμα προβληματισμού. Αν όμως η διαφορετική προσέγγιση μας πληγώσει, ή μας νευριάσει, είναι καλό σημάδι ένδειξης ότι μέσα μας υπάρχει το μικρόβιο του εγωισμού και πρέπει άμεσα να πάρουμε μέτρα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”