Αγγλόφωνη ενότητα στο φόρουμ.Τι λέτε;

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
frouteboras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2005 5:00 am

Αγγλόφωνη ενότητα στο φόρουμ.Τι λέτε;

Δημοσίευση από frouteboras »

Καλημερα, θα είσαστε θετικοί στη δημιουργία αγγλόφωνης ενότητας στο φόρουμ ώστε να έχουμε και σα μέλη αγγλόφωνους και μη ελληνόφωνους ορθόδοξους χριστιανούς;Είμαι μέλος σε αρκετά άλλα ξένα ορθόδοξα φόρουμ και δεν θα πιστέψετε τι γίνεται, πόσοι είναι οι νεοβαπτισθέντες ορθόδοξοι χριστιανοί, αλλά και πόσοι ορθόδοξοι υπάρχουν από γενιές σε άλλες χώρες.Αμερικανοί,άγγλοι,κινέζοι,ιάπωνες, ισπανόφωνοι πρώην καθολικοί από Λατινική Αμερική γίνεται μια απιστευτη μικρη κοσμογονία έξω.Κι απο εσάς αρκετοί θα έχουν αντίστοιχες παραστάσεις ή συμμετοχές σε άλλα φόρουμ.Τι λέτε κύριε Νίκο σαν διαχειριστής της σελίδας;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Ποιος θα την υποστηρίξει; Εδώ δεν προλαβαίνουμε την ελληνική.
Sfakianos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Sfakianos »

Το κυριότερο , ποιος απο εμάς έχει την ανάλογη ικανότητα στην χρήση της Αγγλικής γλώσσας και ταυτόχρονα την ανάλογη Θεολογική μόρφωση και κατάρτιση για να απαντήσει σε όποιον "πονηρό" επιχειρήσει να εισβάλει και να περάσει μη ορθόδοξες απόψεις από αυτόν τον χώρο ;
Εικόνα
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

Αγγλόφωνο φόρουμ δεν είναι δυνατόν να γίνει άμεσα, γιατί δεν υπάρχουν οι δυνατότητες άμεσων απαντήσεων

Εκείνο που μπορεί να γίνει είναι να βρεθούν γλωσσομαθείς, με Θεολογική κατάρτιση, για να μεταφράζουν Ορθόδοξα άρθρα ερμηνείας Αγίας Γραφής, στοιχεία Ορθόδοξης πίστης για να μάθουν οι ετερόδοξοι και αλλόθρησκοι τα της Ορθοδόξου Εκκλησίας.Αλλά ποιος από την επίσημη Εκκλησία, τα Πατριαρχεία και τις Μητροπόλεις θα αναλάβει αυτό το τεράστιο ιεραποστολικό έργο ;
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
silverknight
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 19, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σπυριδων εις Στουτγκαρδην, Βαδης-Βυττεμβεργης

Δημοσίευση από silverknight »

εχοντας ζησει για πολυ καιρο στην Αγγλια θα μπορουσα να βοηθησω υπο προυποθεσεις βεβαιως (οπερ μεθερμηνευομενον εστιν ουχι μονος)
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Αγγλόφωνη ενότητα στο φόρουμ.Τι λέτε;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Είναι μια ιδέα ας την ακούσουμε και να πω μερικά από ην πείρα μου Είχα γράψει και μερικά κείμενα στα Αγγλικά και δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν καλά ως αρχή...... Γιατί σταμάτησα δεν θυμάμαι Το μόνο που ξέρω στο Τσατ είχε δημιουργηθεί τέτοιος χώρος αλλά δεν έβλεπα όσες φορές δοκίμαζα να υπάρχουν διάλογοι με κάποιους εκεί πάντα ήταν άδειο Τα υπόλοιπα ας εξεταστούν και να λέει ο κάθε ένας την ιδέα του χωρίς χωροφύλακα στην πλάτη του
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”