Απορία (γιατί δε γράφουν όλα τα μέλη;)

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από ester »

Απλά, το να γράψει κανείς είναι και και θέμα διάθεσης.
Συχνά με τις πολλές ασχολίες, διασπώμαστε και δεν ζούμε πάνω στα διάφορα θέματα - που κατα καιρούς αναπτύσσονται εδώ - ώστε να εκφέρουμε άποψη.
Άλλες φορές πάλι δεν έχουμε κάποια ιδιάιτερη γνώμη την οποία θα
πρέπει να εκθέσουμε.
Μήν ξεχνάτε ότι τώρα το καλοκαίρι, δεν 'κρεμόμαστε' πάνω σε υπολογιστή,
αφού πιο συχνά βρισκόμαστε σε μακρυνούς χώρους, από το σπίτι.

Πάντως, πάντα παρακολουθούμε το site, μήπως ανιχνεύσουμε κάτι
αρκετά καλό. Και μερικές φορές το site μας αποζημιώνει.

Νομίζω ότι τα πράγματα εξελίσσονται φυσιολογικά.
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: Απορια

Δημοσίευση από gkdgr »

smarti έγραψε:Εχω περιπου 4 μηνες ,που ειμαι μελος εδω. Με το περασμα του καιρου παρατηρω, οτι παρα πολλα μελη ειναι μονο θεατες, αλλοι παλι πολυ σπανια συμμετεχουν,ενω εχουν να προσφερουν πολλα, και αλλοι παλι οπως εγω γραφουμε συνεχεια.
Εχω την απορια ,γιατι ενω οι θεατες ειναι παρα πολλοι ,η συμμετοχη ειναι τις περισσοτερς φορες απο τους ιδιους?
Μηπως υπαρχει κανενα μικρο παραπονακι ,που θα επρεπε να εισακουστει?
Εγώ σαν πιο παλιός , γράφω πλέον πολύ σπάνια..Ο λόγος είναι η αλλαγή που έχει γίνει στο FORUM. Αν ανατρέξεις σε παλιότερες συζητήσεις θα δείς ενα διαφορετικό επίπεδο και θεμάτων και απόψεων με κεντρικό θέμα πάντα το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ. Σήμερα ελάχιστα θέματα έχουν σχέση με το Αγιο Ορος και ώρες-ώρες οι συζητήσεις καταντούν ο απόλυτος χαβαλές.. Πιθανόν ωραίος για αυτούς που το κάνουν αλλά μάλλον βαρετός και ανούσιος για τους υπόλοιπους..
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Σε θυμάμαι gkdr από παλιότερα κι ο λόγος σου ήταν πάντα σωστός. Δε θεωρώ όμως πως το επίπεδο του φόρουμ ήταν ανώτερο παλιότερα και πως τα μέλη που έφυγαν (εξ αιτίας ενός θλιβερού γεγονότος), γράφαν ξέρω 'γω τι βαθυστόχαστα και υψηλά θεολογικά κείμενα...
Το βλέπω συχνά αυτό γραμμένο (τι ωραία ήταν τότε, κλπ) γι αυτό και ενίσταμαι. Δε θεωρώ πως ο aposal πχ. ή ο prelude, ή η σε όλους αγαπητή smarti και όλοι οι αδερφοί που συμμετέχουν στις συζητήσεις, στερούνται περιεχομένου στα γραφόμενά τους, σε σχέση με αυτούς που αποχώρησαν. Κάθε άλλο..
Και πνευματικά κείμενα έχουμε και πνευματικά νέα έχουμε και συζητήσεις και τσακωμούς, τα πάντα... Τι άλλο θα θέλαμε δηλαδή..
Ας μην αναπωλούμε και μόνο τις παλιές καλές μέρες, όπως κάνουν οι παπούδες στα καφενεία..

Να προοδεύουμε πνευματικά κάθε μέρα, να ζητάμε το έλεος του Θεού στις προσευχές μας και ο edo ιστοχώρος, σίγουρα δίνει ώθηση σ' αυτό το ταξίδι μας.

Φιλιά σε όλους
Άβαταρ μέλους
nektarios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@Κοζάνη

Re: Απορια

Δημοσίευση από nektarios »

gkdgr έγραψε:
smarti έγραψε:Εχω περιπου 4 μηνες ,που ειμαι μελος εδω. Με το περασμα του καιρου παρατηρω, οτι παρα πολλα μελη ειναι μονο θεατες, αλλοι παλι πολυ σπανια συμμετεχουν,ενω εχουν να προσφερουν πολλα, και αλλοι παλι οπως εγω γραφουμε συνεχεια.
Εχω την απορια ,γιατι ενω οι θεατες ειναι παρα πολλοι ,η συμμετοχη ειναι τις περισσοτερς φορες απο τους ιδιους?
Μηπως υπαρχει κανενα μικρο παραπονακι ,που θα επρεπε να εισακουστει?
Εγώ σαν πιο παλιός , γράφω πλέον πολύ σπάνια..Ο λόγος είναι η αλλαγή που έχει γίνει στο FORUM. Αν ανατρέξεις σε παλιότερες συζητήσεις θα δείς ενα διαφορετικό επίπεδο και θεμάτων και απόψεων με κεντρικό θέμα πάντα το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ. Σήμερα ελάχιστα θέματα έχουν σχέση με το Αγιο Ορος και ώρες-ώρες οι συζητήσεις καταντούν ο απόλυτος χαβαλές.. Πιθανόν ωραίος για αυτούς που το κάνουν αλλά μάλλον βαρετός και ανούσιος για τους υπόλοιπους..
Αγαπητέ αδελφέ λίγη ταπείνωση δεν βλάπτει !

silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
nikolaos-9 έγραψε:....
Ας μην αναπωλούμε και μόνο τις παλιές καλές μέρες, όπως κάνουν οι παπούδες στα καφενεία..

εν δε, τα μεν οπίσω επιλανθανόμενος τοις δε έμπροσθεν επεκτεινόμενος κατά σκοπόν διώκω επί το βραβείον της άνω κλήσεως του Θεού εν Χριστώ Ιησού.

Ερμηνεία:
Aλλά ένα πράγμα κάνω και δι' ένα φροντίζω. Λησμονώ μεν τα όσα έγιναν εις το παρελθόν, που τα έχω αφήσει οπίσω μου, απλώνομαι δε διαρκώς και σπεύδω προς εκείνα, που είναι εμπρός μου, και τα οποία μένουν ακόμη ανεκτέλεστα και πρέπει να τα εκτελέσω......
( Φιλιππησίους γ,14 ).
==============================================
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Κων/νε καλώς ήρθες πάλι στην παρέα μας!
Αυτό που έγραψε ο gkdgr το έχουν γράψει και κάποιοι άλλοι!
Έχω όμως την εντύπωση πως το φόρουμ δεν είμαι κάτι δεδομένο, κάτι στατικό. Είναι, αντίθετα δυναμικό, γιατί διαμορφώνεται από τις αντιλήψεις των μελών του, που ανανεώνονται κάθε φορά.
Εμείς διαμορφώνουμε το προφίλ του φόρουμ. Επομένως, νομίζω, είναι στο χέρι μας να βοηήσουμε το φόρουμ να "ανέβει υψηλότερα" (αν αυτό του λείπει) με την συχνότερη συμμετοχή μας.
Εμένα πάντως πολύ με ωφελεί η επικοινωνία με τα μέλη. Ακόμα και κάποιες έντονες διαφωνίες μου (πχ με τον πολύ καλό αδελφό, relis) με βοήθησαν! Κι ίσως αυτές να με βοήθησαν περισσότερο, γιατί μου άνοιξαν κάποια μάτια που ήταν κλειστά για μεγάλο διάστημα.
Κατά την άποψή μου πάντως το φόρουμ ανεβαίνει όταν γράφουν σ' αυτό άτομα με αγαθή (έως αφελή) χριστιανική διάθεση! Και οι πλέον καταρτισμένοι (όπως ο Κων/πολίτης, ο filotas, ή ο alithis) είναι περιζήτητοι, αλλά κι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε χρήσιμοι, γιατί εκπροσωπούμε καλύτερα τον μέσο όρο (!!).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: Απορια

Δημοσίευση από zafeiris »

smarti έγραψε:Εχω περιπου 4 μηνες ,που ειμαι μελος εδω. Με το περασμα του καιρου παρατηρω, οτι παρα πολλα μελη ειναι μονο θεατες, αλλοι παλι πολυ σπανια συμμετεχουν,ενω εχουν να προσφερουν πολλα, και αλλοι παλι οπως εγω γραφουμε συνεχεια.
Εχω την απορια ,γιατι ενω οι θεατες ειναι παρα πολλοι ,η συμμετοχη ειναι τις περισσοτερς φορες απο τους ιδιους?
Μηπως υπαρχει κανενα μικρο παραπονακι ,που θα επρεπε να εισακουστει?
είναι μερικά θέματα που οι απαντήσεις των υπολοίπων αδερφών που προσωπικά όχι μόνο με καλύπτουν αλλά μαθαίνω πράγματα και τρόπο σκέψης διαφορετικό και σίγουρα καλήτερο......
ο καιρός γαρ εγγυς
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αυτή τη στιγμή βλέπω ότι είναι συνδεδεμένα 26 μέλη. Από αυτά, την τελευταία μισή ώρα έχουν γράψει μόνο 5 - 6. Οι υπόλοιποι τι κάνουν (ιδού η απορία);
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”