Νέα απαράδεκτη συμπεριφορά

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

vasilis_m21 έγραψε:Ionas, λες δεν ξέρω να αγαπάω αλλά δεν έχει την ίδια γνώμη η φιλενάδα μου (ας το πω ευγενικά αν και έτσι που με προκαλείς ότι δεν ξέρω ν αγαπάω μου ρχόταν να γράψω ''η ερωμένη μου''!!)
..................
Το τραγούδι αυτό Billy δεν το είπε "ερωμένη" αλλά ο Σταμάτης Κόκοτας προς την ερωμένη του..............όσο για τη φιλενάδα σου ...ας το πει η ίδια :oops: ...για να έχει σφραγίδα εγκυρότητας εσύ μπορεί να λες ότι θες:lol: :lol: :razz: :razz:
Βέβαια εμείς άλλο θέλαμε να πούμε και άλλο κατάλαβες. Όταν λέμε αγάπη εννοούμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, η οποία διαφέρει αρκετά από τη δικιά σου...
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

vasilis_m21 έγραψε:Ionas, λες δεν ξέρω να αγαπάω αλλά δεν έχει την ίδια γνώμη η φιλενάδα μου (ας το πω ευγενικά αν και έτσι που με προκαλείς ότι δεν ξέρω ν αγαπάω μου ρχόταν να γράψω ''η ερωμένη μου''!!)....
Τσ τσ τσ τσ τσ :headbang:

σεξ πριν το γάμο ? και μέσα στην Σαρακοστή ?

Γρήγορα στο Ορος ...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Ionas έγραψε:Όταν λέμε αγάπη εννοούμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, η οποία διαφέρει αρκετά από τη δικιά σου...
Ηρεμα ρε παιδιά , ντροπή να λέγονται τέτοια πράγματα
Είναι δυνατόν να κρίνουμε την ποιότητα της αγάπης κάποιου που δεν γνωρίζουμε ? Γιατί την αγάπη μεταξύ των ανθρώπων την έχετε ξεφτυλίσει και υποβιβάσει τόσο πολύ πια ?
Δεν την έχετε ανάγκη ? νομίζετε πως ο άνθρωπος είναι καλό να είναι μόνος ?
Ο Θεός ο ίδιος δεν είπε ότι δεν είναι καλό να είναι μόνος ο άνθρωπος και έφτιαξε την Εύα ? Μην υποβιβάζετε τα συναισθήματα του άλλου , γιατί ο άλλος θα αντιδράσει και θα θιχτεί και θα'χει και δίκιο
Υπάρχει και άλλος τρόπος προσέγγισης ενός "επαναστατημένου" ανθρώπου η ίδια η αγάπη , αυτή η αγάπη που τόσο πολύ αναφέρουμε συνήθως όλοι αλλά στη πράξη την μετατρέπουμε μόνο σε κρίση
Και κάτι ακόμα , Βασίλη μου ο εξομολόγος δεν θα σου πει απαραίτητα να χωρίσεις επειδή είναι Σαρρακοστή , δεν μπορείς να κρατήσεις νηστεία ? κόψε μόνο το κρέας , κόψε μόνο το γάλα , κόψε μόνο μια λιχουδιά που έτρωγες καθημερινά , μην κόψεις τίποτα , κόψε μόνο το θυμό ( πολύ πιο σημαντικό )
Ο Θεός δεν είναι έφορος πάνω από τα κεφάλια μας που περιμένει να μας δικάσει αν πιούμε γάλα
Για να τον προσεγγίσουμε τα κάνουμε , για το δικό μας καλό , για να μπορέσουμε εμείς μέσα από τη νηστεία να δούμε πόσο αδύναμος είναι ο ανθρώπινος μας οργανισμός , για να δείξουμε ότι προσπαθούμε να κάνουμε κάτι που έχει κάνει και ΕΚΕΙΝΟΣ ( Νηστεία ) έστω κι αν δεν τα καταφέρνουμε , ότι απλά θέλουμε
Εχει ο Θεός
Κανείς δεν σου είπε να αφήσεις τη κοπέλα σου , αλοίμονο αν πήγαινε για εξομολόγηση μόνο όποιος δεν είχε δεσμό
Μην ρίχνεις λάδι στη φωτιά ( ξέρεις ότι θα έχεις αμέσως απάντηση και επίθεση ακόμα στο συγκεκριμένο φόρουμ επειδή δυστυχώς κάποιοι αντιμετωπίζουν τον άλλον λες και κατέχουν ήδη οφίκιο εξομολόγου )
Αν όμως ρίχνεις εξεπίτηδες λάδι στη φωτιά και απλά το διασκεδάζεις να τσιτώνεις τα νεύρα των άλλων , ελπίζω μέσα από ευχάριστα πράγματα να σου αποκαλυφθεί ο Θεός , να τον αγαπήσεις , να συνειδητοποιήσεις πως όλοι είμαστε στον ίδιο στίβο της ζωής
Καλή Σαρρακοστή
Καλή Σαρακοστή
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Όταν λέμε αγάπη εννοούμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ η οποία διαφέρει απ'τη δική σου
Α καλά. Υποθέτω θα πιστεύεις ότι η αγάπη μιας μάνας προς το παιδί της είναι πραγματική. Λοιπόν μια μάνα θα πάψει να αγαπάει το παιδί της αν αυτό δεν νηστεύει την Σαρακοστή ή αν έχει προσωπική ζωή; Κι η αγάπη του Θεού κάπως έτσι είναι.

Lovethink όπως έγραψα και παραπάνω, πρέπει να χάσω βάρος οπότε δεν πρόκειται να νηστέψω. Καταρχάς έχω ακούσει πολλούς πιστούς να λένε ότι όταν νηστεύουν παχαίνουν. Το άπαχο κρέας, το γαλα, και το γιαούρτι με λίγα λιπαρά, δίνουν αίσθημα κορεσμού, χορταίνεις πιο εύκολα. Οπότε καλύτερα να κόψει κανείς τηγανιτά-γλυκά και ας τρώει κρέας και γάλα παρά να το ρίξει στα λαδερά, τα ψωμιά και τα ζυμαρικά που επιτρέπονται στη νηστεία.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Επίσης lovethink εδώ απλά συνδιαλλέγομαι. Δεν θέλω να ρίχνω λάδι στη φωτιά, αλλά στο διάλογο και στα πλαισια του διαλόγου ακούγονται όλες οι απόψεις.

Και σιγά τις ακραίες απόψεις που εξέφρασα, είναι οι απόψεις ενός νέου της εποχής μας. Απλά θυμήσου ότι τα τελευταία 2-3 χρόνια σχολεία και πανεπιστήμια έκλειναν για βδομάδες λόγω καταλήψεων. Λοιπόν τα επαναστατημένα νιάτα που συμμετείχαν σε αυτά θα έχουν τόσο διαφορετικές απόψεις απτις δικές μου πια;

Εξάλλου lovethink, αν πας σε μια παρέα νέων σε κάποιο μπαρ ή καφετέρια και τους πεις ότι εισαι κατά του προγαμιαίου σεξ , αυτοί θα σε θεωρούν ακραίο, ότι εσύ είσαι που ρίχνεις λάδι στη φωτιά με ακραίες απόψεις. (άσε που θα σε παρουν με τις ντομάτες).

Οπότε αν είναι έτσι τότε να καταργήσουμε το διάλογο
kles
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 22, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από kles »

vasilis_m21 έγραψε:Ωραία, έκανε η εκκλησία κινητοποιήσεις για τις ταυτότητες. Μετά τι έγινε; Αναγράφεται πλέον το θρήσκευμα στις ταυτότητες; Απ' ό,τι ξέρω όχι. Βέβαια το παράδοξο είναι ότι επί νέας διακυβέρνησης η εκκλησία σιώπησε αρκετά για το θέμα, φαίνεται οι συμπάθειες δεν κρύβονται!
Γειά σου Βασίλη.

Να σου θυμήσω τον χριστιανικό τρόπο αντίδρασης.

...ανθρωπον μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού.

Μήπως και η εκκλησία έκανε το ίδιο ?

Γιατί αν συνέχιζε, θα δημιουργόταν ταραχή.

Και η εκκλησία, ειρηνοποιεί. Δεν ταράσσει.

(Μία άποψη).
vic
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ρωμανία

Δημοσίευση από vic »

vasilis_m21 έγραψε:Επίσης lovethink εδώ απλά συνδιαλλέγομαι. Δεν θέλω να ρίχνω λάδι στη φωτιά, αλλά στο διάλογο και στα πλαισια του διαλόγου ακούγονται όλες οι απόψεις.

Και σιγά τις ακραίες απόψεις που εξέφρασα, είναι οι απόψεις ενός νέου της εποχής μας. .........

Εξάλλου lovethink, αν πας σε μια παρέα νέων σε κάποιο μπαρ ή καφετέρια και τους πεις ότι εισαι κατά του προγαμιαίου σεξ , αυτοί θα σε θεωρούν ακραίο, ότι εσύ είσαι που ρίχνεις λάδι στη φωτιά με ακραίες απόψεις. (άσε που θα σε παρουν με τις ντομάτες).

.................
πιστεύω ότι οι απόψεις του για τις προγαμιαίες σχέσεις και την νηστεία, αλλα΄και παλιότερα για τον παπισμό, είναι αιρετικές και αποκλίνουν από την παράδοση της Εκκλησίας.
θα έπρεπε οι υπεύθυνοι του site να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να ενημερώσουν τα μέλη ότι στο site δεν ακούγονται μόνο ορθόδοξες απόψεις, για να μην προακαλείται σύγχυση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Αστο, μετά κάποιοι θα κατηγορήσουν τους διαχειριστές για "δικτατορική" συμεριφορά. Το ΄χουμε ξαναδει το έργο.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΟΥΜΕ Κ ΡΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΠΙΣΤΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΑΣ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΣΤΟ.
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

vasilis_m21 έγραψε:
Όταν λέμε αγάπη εννοούμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ η οποία διαφέρει απ'τη δική σου
Lovethink όπως έγραψα και παραπάνω, πρέπει να χάσω βάρος οπότε δεν πρόκειται να νηστέψω. Καταρχάς έχω ακούσει πολλούς πιστούς να λένε ότι όταν νηστεύουν παχαίνουν. Το άπαχο κρέας, το γαλα, και το γιαούρτι με λίγα λιπαρά, δίνουν αίσθημα κορεσμού, χορταίνεις πιο εύκολα. Οπότε καλύτερα να κόψει κανείς τηγανιτά-γλυκά και ας τρώει κρέας και γάλα παρά να το ρίξει στα λαδερά, τα ψωμιά και τα ζυμαρικά που επιτρέπονται στη νηστεία.
Το σημαντικό είναι το κίνητρο, γιατί κανεις τη νηστεία.Αν το κάνεις για το βάρος, σαφώς είναι δίαιτα. Αλλά και για τον κορεσμό, το θέμα δεν είναι να νοιώθεις χορτάτος, αλλά να πεινάσεις , να νοιώσεις λιγάκι ότι στερείσαι...
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”