Νέα απαράδεκτη συμπεριφορά

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

vasilis_m21 έγραψε:Εξάλλου lovethink, αν πας σε μια παρέα νέων σε κάποιο μπαρ ή καφετέρια και τους πεις ότι εισαι κατά του προγαμιαίου σεξ , αυτοί θα σε θεωρούν ακραίο, ότι εσύ είσαι που ρίχνεις λάδι στη φωτιά με ακραίες απόψεις. (άσε που θα σε παρουν με τις ντομάτες).
Έτσι ήθελαν να ρίξουν στον γκρεμό τον Κύριο και οι πατριώτες του στο πρώτο κήρυγμα.Τους φάνηκε ακραίο.Όσο για τις ντομάτες, ο΄8ος μακαρισμός λέει "μακάριοι εστε οταν ονειδίσωσιν υμάς και διώξωσι και είπωσι παν πονηρόν ρήμα καθ' υμών ψευδόμενοι ένεκεν εμού"και ο νοών νοείτω..
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
sverkalo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από sverkalo »

Εγώ νοιώθω αυτή την διαφορά. Όλοι ξέρουν ποιό είναι το κακό και ποιό όχι, το δύσκολο είναι πως να εφαρμόσεις αυτό που ξέρεις πως είναι σωστό και να αποφύγεις το λάθος. Άλλοι σαν και εμένα παιδεύονται μια ζωή να ισσοροπήσουν ανάμεσα σε αυτά τα δύο και άλλοι το κάνουν πιό εύκολα. Δεν πρέπει να ήμαστε εναντίον κανενός.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Bασίλη μου εγώ ότι είπα αν δεν το κατάλαβες ήταν υπέρ σου
Είπα να μην κρίνει κανείς την ποιότητα της αγάπης του άλλου γιατί κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει
Οσο για τη νηστεία είπα ότι δεν έχει σημασία τόσο το τι τρώμε όσο το πως φερόμαστε και αν μέσα μας γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι
Καλή Σαρακοστή
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

vasilis_m21 έγραψε:
Όταν λέμε αγάπη εννοούμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ η οποία διαφέρει απ'τη δική σου
Α καλά. Υποθέτω θα πιστεύεις ότι η αγάπη μιας μάνας προς το παιδί της είναι πραγματική. Λοιπόν μια μάνα θα πάψει να αγαπάει το παιδί της αν αυτό δεν νηστεύει την Σαρακοστή ή αν έχει προσωπική ζωή; Κι η αγάπη του Θεού κάπως έτσι είναι.
Όχι Billako δεν εννοώ αυτή αλλά αυτή:
Διότι, όπως ακριβώς εκείνος, πού φλέγεται καί έχει καταληφθεί από πυρετό, αηδιάζει καί απομακρύνει όποιο φαγητό ή ευχάριστο ποτό του προσφέρεις, γιατί φλέγεται από τον πυρετό καί βρίσκεται κάτω από την επίδραση του, έτσι καί αυτοί πού φλέγονται από τον επουράνιο, ιερό, καί μεγάλο πόθο του Αγίου Πνεύματος, καί πληγώθηκαν στην ψυχή από τον έρωτα της αγάπης του Θεού, καί από το θειο καί επουράνιο πυρ, πού ήρθε νά βάλλη ο Κύριος στη γη καί θέλει νά φουντώση γρήγορα, κατέχονται καί καίγονται από τον ουράνιο πόθο του Χριστού, όπως προαναφέραμε, καί όλα τα σπουδαία καί άξια τιμής πράγματα αυτού του αιώνα τα θεωρούν απόβλητα καί μισητά, διότι το πυρ τής αγάπης του Χρίστου τους διακατέχει, τους φλέγει καί τους θερμαίνει τη διάθεση προς το Θεό καί την αγάπη προς τα επουράνια αγαθά· καί από αυτή την αγάπη προς το Θεό κανένα πράγμα από τα επουράνια, ή τα επίγεια, ή τα καταχθόνια μπορεί νά τους απομακρύνει, όπως ο απόστολος Παύλος βεβαίωσε «ποιος μπορεί νά μάς απομακρύνει από την αγάπη του Χριστού ;», καί όλα τα υπόλοιπα πού λέγει στη συνέχεια.

[Όσιος Μακάριος ο Αιγύπτιος «Ομιλία θ΄ 9»]
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

PRETORIAN έγραψε:ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΟΥΜΕ Κ ΡΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ- ΠΙΣΤΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΑΣ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΣΤΟ.
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

vasilis_m21 έγραψε:
Εξάλλου lovethink, αν πας σε μια παρέα νέων σε κάποιο μπαρ ή καφετέρια και τους πεις ότι εισαι κατά του προγαμιαίου σεξ , αυτοί θα σε θεωρούν ακραίο, ότι εσύ είσαι που ρίχνεις λάδι στη φωτιά με ακραίες απόψεις. (άσε που θα σε παρουν με τις ντομάτες).

Οπότε αν είναι έτσι τότε να καταργήσουμε το διάλογο
Μονο που η Εκκλησια δεν ειναι μπαρ,η κεφετερια Βασιλη ...υπαρχει διαλογος επικοδομητικος και διαλογος χαβαλε, η και κατι αλλο χειροτερο.
Τωρα οσον αφορα την διαιτα σου,ανεξαρτητα απο το αν νηστευεις η οχι,υπαρχουν και φυτικες πρωτεινες ,( οσπρια, σογια και παραγωγα ), που δεν εχουν και χοληστερινη. Αν θελεις κατι να σε "κραταει" και να μην πεινας μια ωρα μετα το φαγητο σου,στην διατροφη σου.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

lovethink έγραψε: .... στο συγκεκριμένο φόρουμ επειδή δυστυχώς κάποιοι αντιμετωπίζουν τον άλλον λες και κατέχουν ήδη οφίκιο εξομολόγου )
Καλή Σαρρακοστή
Αγαπητε Μανο,οι συναδελφοι εξομολογοι, δεν ειναι ολοι ιδιοι,διαφερουν στις συμβουλες.Αλλοι σου λενε ,ακου την Εκκλησια,και αλλοι σου λενε,κανε οτι σε αναπαυει...
Οσο για εκεινη τη Σαρακοστη,γραφτη επιτελους με ενα " ρο " ,τα δυο ειναι ενοχλητικα...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Melpomeni έγραψε:
vasilis_m21 έγραψε:
Εξάλλου lovethink, αν πας σε μια παρέα νέων σε κάποιο μπαρ ή καφετέρια και τους πεις ότι εισαι κατά του προγαμιαίου σεξ , αυτοί θα σε θεωρούν ακραίο, ότι εσύ είσαι που ρίχνεις λάδι στη φωτιά με ακραίες απόψεις. (άσε που θα σε παρουν με τις ντομάτες).

Οπότε αν είναι έτσι τότε να καταργήσουμε το διάλογο
Μονο που η Εκκλησια δεν ειναι μπαρ,η κεφετερια Βασιλη ...υπαρχει διαλογος επικοδομητικος και διαλογος χαβαλε, η και κατι αλλο χειροτερο.
Τωρα οσον αφορα την διαιτα σου,ανεξαρτητα απο το αν νηστευεις η οχι,υπαρχουν και φυτικες πρωτεινες ,( οσπρια, σογια και παραγωγα ), που δεν εχουν και χοληστερινη. Αν θελεις κατι να σε "κραταει" και να μην πεινας μια ωρα μετα το φαγητο σου,στην διατροφη σου.
ΔΙΟΡΘΩΣΗ : "αν θελεις κατι να σε "κραταει" και να μην πεινας μια ωρα μετα το φαγητο σου,εκτος απο πρωτεινες,προσθεσε και φυτικες ινες στην
διατροφη σου".
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Melpomeni έγραψε:
lovethink έγραψε: .... στο συγκεκριμένο φόρουμ επειδή δυστυχώς κάποιοι αντιμετωπίζουν τον άλλον λες και κατέχουν ήδη οφίκιο εξομολόγου )
Καλή Σαρρακοστή
Αγαπητε Μανο,οι συναδελφοι εξομολογοι, δεν ειναι ολοι ιδιοι,διαφερουν στις συμβουλες.Αλλοι σου λενε ,ακου την Εκκλησια,και αλλοι σου λενε,κανε οτι σε αναπαυει...
Οσο για εκεινη τη Σαρακοστη,γραφτη επιτελους με ενα " ρο " ,τα δυο ειναι ενοχλητικα...
Γιατί τόση "βία" γιατί τόση "αντίδραση"
Αυτές τις άγιες μέρες
Γιατί τέτοια εμμονή με τους βίους των άλλων ?
Μπορείς με πιο ευγενικό τρόπο να διορθώσεις έναν συνάνθρωπό σου που έκανε ένα ορθογραφικό λάθος
Ευχαριστώ όμως
Οταν σε προσβάλουν δημόσια θυμάσαι και καλύτερα το λάθος σου
Σαρακοστή λοιπόν
Καλή Σαρακοστή
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

lovethink έγραψε:
Γιατί τόση "βία" γιατί τόση "αντίδραση"
Αυτές τις άγιες μέρες
Γιατί τέτοια εμμονή με τους βίους των άλλων ?
Μπορείς με πιο ευγενικό τρόπο να διορθώσεις έναν συνάνθρωπό σου που έκανε ένα ορθογραφικό λάθος
Ευχαριστώ όμως
Οταν σε προσβάλουν δημόσια θυμάσαι και καλύτερα το λάθος σου
Σαρακοστή λοιπόν

Μανο,"στου κουφου την πορτα ,οσο θελεις βροντα" ! Θα στο ξαναπω ομως ,ποσως με ενδιαφερει ο βιος των αλλων.Με ενδιαφερει να μην μου παρουσιαζεται το μαυρο ασπρο,και να μου απαιτειται και σιωπη ,γιατι αν διαφωνησω ,θα με πουν φασιστρια.
Λυπαμαι αν δεν χρησιμοποιησα ευγενικο τροπο για τη "Σαρακοστη", αλλα δεν ευρισκα ,και ουτε προσεβληθεις Μανο, ασε τις κλαψες.
Ολοι κανουμε λαθη,αλλα συχνα σε αυτο το φορουμ,η Ελληνικη γλωσσα κατακρεουργειται. Και ειναι κριμα για μια ομορφη και πλουσια γλωσσα.
Ισως οι νεωτεροι εχετε μια δικαιολογια ,γιατι στα χρονια σας ,αυτα σας εμαθαν στα σχολεια ! Παντως,για καλο και για κακο,αν δεν ειστε σιγουροι ,ανοιξτε και κανα λεξικο . Το χρωσταμε στην γλωσσα μας,(την γλωσσα που σε αυτη γραφτηκε ο λογος του Θεου),και στον πολιτιαμο μας.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”